MusicMaker Tomahawk IEM Techno-Fi Turu

'Kulaklık Genel' forumunda Yabguz tarafından 12 Haziran 2017 tarihinde açılan konu

1. Tuncay_D

Tuncay_D
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    461
    Merhaba arkadaşlar, kulaklığı bugün sıradaki arkadaşımız SalihArslann a gönderdim.

İzlenimlerimi de kısaca aktarayım.

Öncelikle, bir Dap ım olmadığı için telefon ile dinliyorum müziği, uygulama olarak ONKYO HF player ı eq kapalı olarak kullanıyorum.

Flac, aac ve MP3 olarak her türden yaklaşık 400 parça var, 3 gün boyunca Tomahawk ı 20 saatin üzerinde dinledim.
    #########

Kasa yapısı tasarım olarak biraz büyük, ATH CKS serini andırıyor, malzeme kaliteside iyi, sağlam duruyor fakat işçilik zayıf.
    Kablo düz yapıda ve kolay kolay karışmıyor, mikrofonik etki var.
    Kasa biraz iri olduğu için küçük kulak yapısı olanlarda fit problemi olabilir, izolasyon vasatın altında.

SES

Tomahawk, hafif sıcak tarafta olan, biraz koyu , biraz perdeli fakat havadar bir iem.

Baskın bir frekans yok, bass , mid, tiz tüm frekanslar aynı ölçüde ses veriyor, yani dengeli bir iem diyebiliriz.
    Ortalama bir sahnesi var, ne dar ne de geniş, sahneyi enlemesine genişleten tizleri, ziller kulaklığa havadarlık katıyor.
    Enstrüman ayrımı çok iyi olmasa da parasına göre idare eder seviyede.

BASS

Kulaklığı ilk elime aldığımda kasa yapısından dolayı güçlü ve derine inen basslar bekledim, fakat beklediğim gibi çıkmadı, kesinlikle bir basshead kulaklığı değil ve basslar derine inmede yetersiz, ayrıca şiddetten bağımsız olarak, neredeyse her parçada aynı tonda vuruyor, basslar renksiz ve kuru, geniş bir alandan değil de ortadan vuruyor.
    Fakat hız olarak iyi iş çıkarıyorlar, parça çok hızlı olmadıkça dağılma yada diğer frekanslara karışma gibi bir durum yok.

MİD

Enstrüman sesleri metalik/ yapay geliyor, üst frekanslara çıktıkça sertleşme söz konusu, vokaller de biraz kirlilik/çamurlaşma var , kulaklığın en zayıf tarafı orta frekansları, sanki burn in e ihtiyacı varmış gibi fakat sibilans yok.

TİZ

Kulaklığın en başarılı olduğu yer burası, her ne kadar doğallıktan biraz uzak olsa da , tane tane karışmadan ve gayet iyi uzayarak veriyor tizleri.

KIYAS

Mevcut kullandığım kulaklık Apple'ın çift armatür sürücülü iemi olsa da , kablosu soyulduğunu için çekmecede duran etymotic hf3 iem ile Tomahawk ı karşılaştırdım.

Tomahawk ın HF3 ten üstün olduğu yönlerden biri bass ın şiddeti, fakat Hf3 ün bassları daha kaliteli ve derine inebiliyor, tonlama konusunda da HF3 daha başarılı, fakat HF3, elektronik, r&b v.s. gibi türlerde güçlü basslarda sapıtıyor, Tomahawk ya böyle bir durum yok.

Tomahawk ın HF3 e göre diğer iyi olduğu yer sahne, sahne HF3 e göre daha geniş ve biraz daha yakın çalıyor olmasına rağmen, HF3 ün enstrüman ayrımı daha iyi.

Ziller Tomahawk ta daha belirgin, her ikisinde de uzama iyi, HF3 çözünürlük olarak bir nebze daha başarılı ve HF3 Tomahawk a nazaran biraz daha doğal gibi.

Bu kıyasın daha anlaşılabilir olması için bir kaç şarkıdan destek alalım :)

Orhan Gencebay: kime ne isimli şarkıda 01:11 de Gencebay ile birlikte geride sol taraftan nağme yapan kemanın sesi ety hf3 ile daha takip edilebilir ve doğal, kemanın yerini 01:36 da klarnet alıyor , klarnet sesi de Tomahawk a nazaran hf3 te daha doğru.

Ahmet Kaya: dardayım, bu şarkıda hf3 Tomahawk ın tüm kusurlarını ortaya çıkarıyor, az enstrüman ın kullanıldığı ve vokalin ön planda olduğu bu şarkıda , Tomahawk ın tek iyi olduğu yer tizleri, hf3 kadar organik olmasa da, ziller gayet belirgin ve çözünürlük olarak iyi iş çıkarıyorlar, fakat şarkının başlarında mı üflemeli enstrümanın sesi HF3 de olması gerektiği gibi yumuşak ve duyguyu hissettirirken, Tomahawk bu sesi biraz daha sert ve duygusuz olarak veriyor, Ahmet Kaya devreye girdiğinde de durum aynı, HF3 te şarkının da karakterine uygun şekilde hafif uzaktan ( Tomahawk a göre ) ve yine duygu yüklü temiz bir ses alırken, Tomahawk daha yakın ve biraz sert üst perdeden veriyor vokalin sesini.

İzlenimi resimler ile desteklemek isterdim ama beceremedim :)

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

16 kişi bunu beğendi.
  2. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    En kısa sürede bende test edip izlenimlerimi paylaşmak istiyorum.

3 kişi bunu beğendi.
  3. Yabguz

Yabguz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,534
    Elinize sağlık hocam :)

3 kişi bunu beğendi.
  4. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Elinize kulağınıza sağlık hocam

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  5. Dr. Boom

Dr. Boom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    617
    Teşekkürler @Tuncay_D hocam.
    Ben de bass ağırlıklı bi kulaklık olarak tahmin etmiştim ilk başta öyle değilmiş demek ki :)

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4 kişi bunu beğendi.
  6. Tuncay_D

Tuncay_D
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    461
    Bir aksilik olmazsa yarın ulaşır size, izlenimlerinizi merakla bekliyorum.

Teşekkür ederim.

Teşekkür ederim

3 kişi bunu beğendi.
  7. Tuncay_D

Tuncay_D
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    461
    Merhaba arkadaşlar, yukarıda yazdığım izlenimi aldığım ufak notlardan acelece yazmıştım, o yazıda atlamış olduğum bazı mevzuları da ufaktan aktarayım.

Öncelikle, karşılaştırma yaptığım HF3 liste fiyatı 150$ dolar olan bir iem, adil bir kıyaslama olmadı fakat Tomahawk ın artısını eksisini duyabilmek için bence iyi oldu :).

Tomahawk hakkında not almadığım bir durumda, dinlenen parçanın kalitesiyle orantılı tepki vermesi, kayıt kalitesi yada kötü riplenme ile ilgili kusurları tolare etmemesi, HF3 kötü kayıtları bir nebze tolare ederken Tomahawk bunu sırıtıyor, kalitesi iyi olan parçalarda ise ikisi arasında fark minimal düzeyde oluyor.

Saygılarımla..

6 kişi bunu beğendi.
  8. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Eşim şimdi aradı Tuncay Bey in gönderdiği kargo gelmiş işten eve gider gitmez hemen bir test sürüşü yapacağım akşama belki ufak bir izlenim paylaşabilirim.

6 kişi bunu beğendi.
  9. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Şimdi eve gelip kulaklığı büyük bir heyecanla baktım ilk elime aldığımda kaliteli ve farlı olduğu hissini veriyor. Öyle ki eşim bile kaç liraymış bu ya dedi ki eşimin bu tip şeylerde hiç alakası yok. Kısa bir dinleme yaptım sesi bana bayağı zengin ve yüksek veriyor gibi hissettim. Bassları üzmez derecede Rock dinleyenler için bence çok ideal bir kulaklık gibi ama daha bir kaç şarkı dinledim daha çok şarkı ve test yapacağım. Umarım eğlenceli ve güzel bir izlenim sizlere sunabilirim.

10 kişi bunu beğendi.
  10. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Arkadaşlar öncelikle yeteri kadar inceleme yapamadığımdan dolayı hepinizden özür dilerim. Kadir Gecesini hiç hesaba katmayınca sonuç böyle oldu ama neyse ki ilk gün aşırı bir ilgi gösterdim ve saatlerce deneme fırsatı buldum. Yazımda maalesef buradaki üstatlar gibi çok teknik bir dille değilde biraz daha avam tabakasından biri gibi anlatmak daha uygun benim için. Sizlerin yanında zaten teknik dil kullanmaya çalışarak kendimi de komik duruma düşürürüm :)) Neyse konuya izlenimime başlamak istiyorum.

Sürücü: 10mm Dinamik
    Empedans: 32ohm
    Hassasiyet: 113dB
    Frekans Yanıtı: 15Hz-28kHz
    Kablo: Kablolu (Düz)

Teknik bilgilerden sonra gelelim kulakta verdiği hissiyata. Öncelikle kablolar karışmayacak bir yapıda yatsı ve gayet kaliteli bir duruşu var gibi duruyor ama jak düz girişli o biraz endişe ettirebilir. Ses gayet şiddetli. Kulaklığı müziği kapatıp kulağımdan çıkardığımda beynim birden ne oluyor dedi. Dinlerken farkına varmamışım ama sesi çok yüksek veriyor. Buna rağmen asla sesde bir bozulma falanda olmuyor. Bu arada yüksek sesin getirdiği dezavantaj da eşim beni uyardı dışarıya çok ses veriyor. Yani dışarı ses izalasyonu kötü buda size otobüste aksi birinin yanına bununla oturup yüksek ses ile müzik dinlerseniz olay çıkabilir :D diyor.
    Kulaklık bana çok miktarda detayı fark etmemi sağladı. Müzikleri ilk kez dinler gibi oldum. Bu arada kulaklığı samsung note 4 deki kulaklık ile kıyas yapıyorum.
    Bana göre kulaklığın en güçlü tarafı mid bölümü. Nedense bana midler daha baskın geldi sonra tizler ve en son bass. Burada aralarında uçurum yok. Mesela 10 üzerinden mid 8 ise tiz 7 bass 6 olurdu. Mid bölümü beni çok tatmin etti. Maalesef deneme fırsatı bulamadım ama oyun ve film performansının çok iyi olacağı kanısı oluştu bende. Tizlerde ise kayıp yok gibi ama sanki daha canlı gelebilir kulağa. Samsung kulaklığın tizleri mi çok fazla olduğundan bilemedim ama tiz konusunda biraz daha kulağa canlı gelmesini isterdim. Ama dediğim gibi tiz sesleri duyuyorsunuz ama nedense o kristal berraktığını yaşatamıyor gibi. Bunda etken kulaklık başlıklarını denememiş olmam olabilir. Vaktim maalesef olmadı. Belki farklı denemeler ile o netliği yakalaya bilirdim. Ve gelelim bass a burada samsung kulaklık ve cx 200 ile bir kıyas yapacağım. Samsung kulaklıktan çok çok iyiyken cx 200 den geride kalıyor. Ama bu size şunu dedirtmesin bass yok mu? Hayır var ama cx 200 deki gibi size hitap etmiyor. Bass ları size bazı frekanslarda çok iyi hissettirirken bazı frekanslarda uzatmadan kesiyor gibi. Kulaklık sahne ve ses tedaylarını iyi verdiği kanaatindeyim. Samsung ve cx 200 de alamadığım detayları bu kulaklık bana belirginleştiriyor. Şöyle bir benzetme yapabiliriz. Örneğin bir tülün arkasından birşeyi görmek varken bu kulaklık ile o tül kalkıyor ve net ve belirgin bir şekilde görüyorsunuz. Samsung kulaklıkta aslında duyduğum ama farkında olmadığım o kadar çok şarkı detayı varmış ki bu kulaklık bana bunları tek tek gösterdi ve bu noktada da kulaklık beğeni mi bayağı iyi kazandı.
    Son olarak görüntüsü ile ve kullanılan malzeme ile size kalite hissiyatı yaşatan bu kulaklık bass ları üzmeyen tizleri kayıpsız ama biraz daha canlı olmasını istediğim ama midler de beni tatmin eden ve sahnesi ile detayları belirgin bir şekilde verebilen bu kulaklık bu şekildeki müzik tarzı dinleyen arkadaşların şans verebileceği hoş ve güzel bir kulaklık olmuş.
    Size daha sonra dinlediğim şarkı listesini resmini koyup özellikle bazı şarkılardaki beni şaşırtan yönlerini yazacağım. Şimdilik bu kadar.
    Ilk izlenim yazım çok basit olduğu için kusura bakmayın. Bazı yerlerde farkında olmadan yanlış şeyler yazmış olabilirim onuda sizlerin affına sığınarak yazımı bitiriyorum. Fazla bir şey yazamadım bu yüzde tekrar tekrar çok üzgün olduğumu belirtmek isterim. Umarım bir kaç kişi için iyi ve yararlı bir izlenim olmuş olur.

16 kişi bunu beğendi.
  11. Tuncay_D

Tuncay_D
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    461
    @SalihArslann gayet iyi bir izlenim yazısı olmuş, ellerine sağlık..

3 kişi bunu beğendi.
  12. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    Izlenimler ve samimi aciklamalarin icin tesekkurler Salih hocam, Eline saglik.
    Boylesi farkli kulakliklar, yavas yavas seni K3'e hazirlamak icin hocam.
    Party Shaker bassi seni bekliyor.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

10 kişi bunu beğendi.
  13. Yabguz

Yabguz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,534
    Elinize sağlık Salih hocam; daha ne olsun, gayet güzel olmuş izlenimleriniz bence :)

F5121 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

10 kişi bunu beğendi.
  14. Dr. Boom

Dr. Boom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    617
    Elinize sağlık hocam.

Hobiye yeni başlayanlar için üstadlardan ziyade sizin gibi yeni başlayanların yorumları daha çok anlam ifade ediyor bence.

MI 5 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

5 kişi bunu beğendi.
  15. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,924
    Salih hocam elinize kulağınıza sağlık gayet güzel açıklamışsınız, önemli olan sizin nasıl hissettiğiniz.

2 kişi bunu beğendi.
  16. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,372
    Harika ya

7 kişi bunu beğendi.
  17. Dr. Boom

Dr. Boom
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    617
    Detayları heyecanla bekliyoruz :D

6 kişi bunu beğendi.
  18. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Test ettiğim müzik listesinden bir kısmı. Genelde elektronik müzik tarzı dinlediğim için video klip olarak indirip dinliyorum. Biliyorum youtube karşıtı olanlar sen ne yaptın diyecek ama dediğim gibi vakit darlığı yoksa bilgisayarımda yanlış değilsem 40 gb bir müzik arşivim var ki son 10 yıldan beri artık arşiv yapmadığım halde :))

En başta kulaklığı direk Ahmet hocanın önerdiği bir müzik videosu olan Hit Me Şarkısı ile yaptım özellikle 3:09 da işler çok karışmaya başlıyor ve sesler bir birine giriyor. Samsung kulaklık burada tamamen sınıfta kalırken bu kulaklıkta şaşırtıcı derecede net bir şekilde aldım orayı. Tamam çok net değildi sesde bir çamurlaşma olur gibiydi ama samsung kulaklıktan çok öte bir performans sergilediği de göz ardı kesinlikle edilemez. Bu başarısı sadece bir teori tizleri keskin bir şekilde vermemesi olabilir. Ayrica belirttiğim sürede baterinin ne zaman girdiğini çok net fark ediyorsunuz bu kulaklık ile.

Rüfüs - Say a prayer for me şarkısında en baştan beri farklı şekilde ayrıntılı sesler geliyor su ve taş sesine benzer samsung kulaklıkta duyuyor ama farkına varmazken bu kulaklıkta farkına varınca Allah Allah böyle birşey mi varmış deyip direk samsung kulaklık taktım :)) samsung kulaklıkta da duyuluyor ama fark ettirmiyor. Beni bu detayları belirgin bir şekilde vererek aşırı şaşırttı.

Bir başka şarkıda it's different & Jaydon Lewis - Save You (feat. Hannah K) burada 1:06 kapıya vurulur gibi ses çıkıyor ki bu kulaklığıkla müziği dinlerken birden kapıya baktım kim vuruyor diye yani sesi ne kadar gerçekçi verdiğini varın siz anlayın :))

En son olarakda All The Small Things (Blink 182 Sad Clown Cover) - Postmodern Jukebox ft. Puddle Şarkısı ki Postmodern Jukebox kanalına kesinlikle abone olun youtube dan. Bu müziği bu kulaklıkla dinlemek inanılmaz zevk verdi çünkü burada bu kulaklık bence tam anlamı ile show yapıp tüm yukarıda saydığım özelliklerinin hepsini gösterdi. Mesela sahneden performansı... piyanonun tuşları sanki sizin sol kulağınızın dibinde çalarken sağdan gitar sesi ve vokallerin iki taraftanda sizin kulağınıza seslenmesi sizi iyide iyiye moda sokuyor birde bunun üstüne bana göre sesi samsung kulaklığa göre gerçekçi vermesi sanki klibi izlerken videodan değilde sahnenin içinde siz varmışcasına bir haz yaşayabiliyor.

Son olarak sesde ki detayları dinlemek sizin hoşunuza gidiyorsa bu kulaklık bence size göre. Ayrıca bozulmayan bir ses yapısının yanı sıra sesleri çamur etmeden ayırt ettirme becerisi gayet iyi. Bass ları çok derin ve bass ağırlıklı olmasa da sizi üzmezken tizlerde bir kaç tık daha canlı olmasını isteyebilirsiniz. Ayrıca keşke kablosunun jak kısmı L şeklinde olup kulaklık kablosu değişebilen bir yapıda olsaymış. Birde sesi dışarı veriyor yalıtım açısından bu kötü. Herkez sizinle aynı müzik tarzını dinlemeye bilir :D

Muzik incelemi çok geç yazdım Ramazanın son günü iş yerimdeki aşırı tempo ve araya bayram girmesi bu gecikmeye neden oldu hepinizden bu noktada özür diler ve Affınıza sığınırım.

#58 SalihArslann, 28 Haziran 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 28 Haziran 2017
    13 kişi bunu beğendi.
  19. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    Tomahawk in-ear'i teslim aldim.
    @Nazım Can Işık'a tesekkur ediyoruz.
    Hocam adin-soyadin birbiri ile cidden cok uyumlu.
    Begendik.

#59 karanehir35, 29 Haziran 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Haziran 2017
    10 kişi bunu beğendi.
  20. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Sizinde incelemenizi çok merakla bekliyorum Ahmet hocam gerçi sizin önceden sanırım bir tecrübeniz oldu. Eğer olduysa sizin için bu inceleme ve izlenim daha rahat ve basit olacak. Engin bilgilerinizle bizlere ışık tutacağınız o yazınızı merakla bekliyorum :))

5 kişi bunu beğendi.