Mutlu eden kulaklık üretildi

'Konu Dışı' forumunda djalimarmaris tarafından 24 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

1. djalimarmaris

djalimarmaris
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    621

Müzik dinlemenin insan hayatına katkısı tartışılmayan bir konu. Psikolojik durumların üstesinden gelen müzik, bazı konularda yetersiz kalabilmekte. "Nervana" isimli bir teknoloji firması, beyinde üretilen dopamin hormonunun üretimini arttıracak bir kulaklık ürettiğini bildirdi.

BİR KULAKLIKLA DAHA HIZLI ÖĞRENMEK VE MUTLU OLMAK KOLAYLAŞTI
    Mic.com’da yer alan habere göre, mutlu ve keyifli olma, bağımlılık kazandırabilecek şeylere dayanıklı olma, hızlı öğrenme, daha iyi motive olma ve hızlı odaklanabilme gibi oldukça yararlı etkileri bulunan dopamin hormonu, üretilen bu kulaklık sayesinde daha hızlı bir şekilde sağlanıyor.

VÜCUDA ELEKRİK SİNYALLERİ GÖNDERİYOR
    Kulaklıkta bulunan iletkenler sayesinde vücuda elektrik sinyalleri gönderen kulaklık, beynin farklı bölümlerinin uyarılmasını sağlıyor. Böylece müzik dinlemenin verdiği mutlulukla birlikte iletilen dopamin hormonu, bu kulaklık sayesinde daha hızlı salgılanarak mutluluğunuzu tetikleyecek. İlk olarak Las Vegas'ta düzenlenen Consumer Electronics Show’da tanıtılan kulaklık yakın zamanda satışa sunulması bekleniyor.

7 kişi bunu beğendi.
  2. jarofgreed

jarofgreed
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Harika gözüküyor, ses kalitesi nasıldır acaba?

3. CapoNx

CapoNx
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    197
    Bu elektrik sinyallerinden sonra 30 dk araba surmemek gerekiyormuş. Firma böyle bir açıklama yapmış. Acaba çok fazla etki mi bırakıyor. Yoksa sağlık açısından zararı mı var?

Collapse Signature Expand Signature
  4. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Ben bu işten bi b*k anlamadim :D bi kere dopamin mutluluk yaratan hormon değil o serotonin bi de araba surme ne alaka :D

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

2 kişi bunu beğendi.
  5. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,973
    ses kalitesi sahnesi,tizleri,midleri v.s. iyi olan bir kulaklık yapsalar zaten mutlu olurduk:) 30 dk araba kullanmayın dedikleri ne göre kafa da yapıyor :)

4 kişi bunu beğendi.
  6. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,341
    Doğru, ama dopaminin de özellikle motivasyon üzerinde önemli etkisi olduğunu yıllar önceki bilgilerimden hatırlıyorum. Diğer taraftan dopamin eksikliği titremelerle seyreden parkinsona neden olduğuna göre, dopamin fazlalığının da hareketler üzerinde bir etkisi olabilir belki ( gerçi böyle çıkarımlar TUS'ta hep gümler ya :D ).

7 kişi bunu beğendi.
  7. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,148
    "hadi len olur mu hiç öyle şey" şeklindeki ilk tepkimi mantıkla bastırdıktan sonra merakımı giderme aşamasında makul bilgi kaynağı ararkene rastgeldiğim sayfa:

http://www.engadget.com/2016/01/08/nervana-hands-on/

Tamamen fasa fiso değilmiş. Ama çok büyütülecek bir şey de değil anladığım kadarıyla. Ses kalitesi önem sırasına çok yukarıda değil. 9V pil içeren bir cihazla birlikte kullanılıyormuş.

2 kişi bunu beğendi.
  8. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Anladiğim kadarıyla algolojide (agrı ile ilgilenen bilim dalı) uygulanan radyofrekansla elektrikle ağrı giderme uygulamarına biraz benziyor. Vagus bir kranial sinirdir ve nerdeysd tüm iç organlara lifler verir. En önmeli parasempatik sinirdir vücuttaki. Bu sinirin stimülasyonu pek çok maddenin salgılanmasına neden olur ancak ortaya çıkan en güçlü etki parasempatik yanıttır. O da ne demektir, karnı tok sırtı pek mayışma modudur. Adrenalin sempatik uyarıda başroldeyken asetilkolin parasempatik uyarıda kilit maddedir. Burda cok dopaminlik bir olay göremedim ben.
    Ayrıca belirtmek gerekir ki paraempatik etki şunları da içerir: cinsel uyarılma, iç organlarda salgı artışı, tükrük artışı, idrar yapma ve dışkılama bir de kalpte atım gücünde ve sıklığında azalma yapar. Rahatlatır relax yapar. Dozajı oldukça düşüktür herhalde ama bu etkiler teorik olarak ortaya çıkabilir.

zxc hocamın attığı linkte kullanan kişi de parasempatik etkilerden bahsediyor. Ben burda da dopaminlik bir olay cok goremedim. Dopaminin asıl etkisi dikkat, ofaklanma, konsantrasyon bir de motor haraketlerin uyumu koordinasyonundaki onemli roludur. Ayrica RAS denen retikuler aktive edici sistemde de dopamin is yapar o sistem beynin uyaniklik ve tepkisini duzenleyen onemli bir yapidir beyin sapiyla korteksi baglar. Kulakligin dopamin salgilatmasi olsa olsa bu sekilde olabilir.

Yazıyı ilk gordugumde aklima gelen sey "parkinson tedavisinde cigir acmasi gerekmez miydi o zaman bu kulakligin?" seklinde oldu. Ama vagus cok buyuk bir sinir ve beyin cok kompleks. İlla ki bi yerden bi sekilde accik dopamin artisi yapiyor olabilir ama anladigim kadariyla asil etkisini dopamin uzerinden gostermiyor. Neyse iste oyle biseyler.

8 kişi bunu beğendi.
  9. berk39

berk39
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    120
    Sar bir tane

4 kişi bunu beğendi.
  10. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,649
    Durup dururken nörotransmitterlerle oynamak hiç akıl karı bir iş değil bana göre. Dopaminin fazlası da hiç iyi birşey değil, kendimden biliyorum. Yaratıcılık, kutu dışı düşünme vesaire ile birkaç çalışmada bağlantısı ortaya konsa da dopaminin, psikotik rahatsızlıklarla da bağlantısı ortaya konuldu. azı parkinson türevi rahatsızlıklara neden olurken fazlası da psikotik rahatsızlıklara neden olabilir.

Neyse, dimyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmamak gerek bana göre.

3 kişi bunu beğendi.
  11. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Concerta - ritalin :D

2 kişi bunu beğendi.
  12. delgren

delgren
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    332
    Üretilmişti zaten HD650 adı altında? :D

6 kişi bunu beğendi.
  13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,148
    Kulaklıkla pille uğraşmaya ne hacet

Speed diyolar burda...

3 kişi bunu beğendi.
  14. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,518
    Gerisi bos :)

9 kişi bunu beğendi.
  15. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    Aynısının ohmu düşük olanı olsaydı dışarda kullanmak için ne güzel olurdu :D Hd650 On-Ear

3 kişi bunu beğendi.
  16. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,854
    Bence gerek yok, yarım Prozac+er4s kombosu daha sağlıklı :)

17. Yabguz

Yabguz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,534
    Bunun yaptığı işi hm650+Dunu Titan 1 ya da C3+Savant ikililerinin yaydığı güzelim sinerji ile hallediyorum zaten, maceraya gerek yok bence :)

acele posta servisi aracılığı ile gönderildi

18. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
  19. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,148
    Zamanında denediğim HD595 öyleydi. Muhtemelen şimdiki HD598'de benzerdir diye umuyorum.

Gerçi ben HD600'ü evde telefona takip dinliyorum şahsen. O haliyle bile yakın fiyattaki IEM'lerden güzel sesi, aşırı ayrıntıyı bir kenara bırakacak olursak....

5 kişi bunu beğendi.
  20. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,539
    Ben momentum boyutlarinda bi sey dusunmustum kafamda .Bende hd650 yi hm801 le dinliyorum kullanisli olsun diye amfiyi falan cikardim aradan . Sanatcilarin kendilerine has bazi ses ozelliklerini cok guzel yansitiyor , cok detayli calmiyor ama Lee Morgan falan dinleyeceksem de usenmiyorum stereo sistemi aciyorum . Herseyi iyi yapacak bir urun cok pahali benim icin bende kendimce butceyi bolerek bi kac setup yaptim :D

2 kişi bunu beğendi.