Neden en iyi kulaklıklar yüksek ohm?

'Kulaklık Genel' forumunda TechnoRom tarafından 30 Kasım 2021 tarihinde açılan konu

 1. TechnoRom

  TechnoRom
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  23 Nisan 2020
  Mesaj:
  298
  Alınan Beğeniler:
  52
  Ohm kaliteyi belirleyen bir kıstas değil biliyorum ama çoğu high-end kafaüstü model genelde 250 ohm ve üzeri oluyor. Mesela Sennheiser’ın HD 600 ve üzeri modelleri hep 250 ohm üstünde. Neden yüksek dirence sahipler?
   
 2. Chaturanga

  Chaturanga
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  12 Ocak 2017
  Mesaj:
  2,201
  Alınan Beğeniler:
  6,007
  Şu makalede güzel bilgiler var hocam konuyla ilgili:

  https://www.cnet.com/tech/mobile/he...d-to-know-about-low-vs-high-impedance-models/

  Özetlemek gerekirse, dinamik sürücülerde bobine sarılan telin inceliği - kalınlığı, sarım sayısını ve sıklığını etkiliyor. Bu da oluşacak manyetik alanın kuvvetini etkiliyor.

  Tel ne kadar inceyse, o kadar sık sarım yapılabiliyor ve daha kuvvetli bir manyetik alan oluşturuluyor. (Ve telin daha fazla sarılması, yani neticede daha uzun telin sarılmış olması empedansı artıran etmen aynı zamanda).

  Bu sayede güç verince kulaklık distorsiyona hızlı şekilde girmiyor. Anladığım bu.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  TechnoRom bunu beğendi.
 3. TechnoRom

  TechnoRom
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  23 Nisan 2020
  Mesaj:
  298
  Alınan Beğeniler:
  52
  Teşekkürler hocam. Biraz karmaşık bir konu. Yüksek direnç olduğunda sesler daha temiz gelir diyorlar. Ben hiç o kadar yüksek dirençli kulaklık kullanmadım. Ama yüksek dirençli kulaklıkların parazit sesleri temizlediğini söyleyen biri vardı. Emin olamadım yine de.
   
 4. Chaturanga

  Chaturanga
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  12 Ocak 2017
  Mesaj:
  2,201
  Alınan Beğeniler:
  6,007
  Evet ancak 300 Ohm - 600 ohm kulaklıkların bu empedanslarda üretilmelerinin temel amacı o değildir ama pozitif bir getirisidir diyebiliriz.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 5. zxc

  zxc
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  4 Aralık 2013
  Mesaj:
  3,044
  Alınan Beğeniler:
  6,714
  İfade ettiğiniz üzere bu aslı olmayan bir söylenti. Sorunuza gelince:

  Mühendislik belli kıstaslara bağlı kalarak başarılı dizaynlar üretmektir. Empedans da, boyut, ağırlık, verim, maliyet gibi bir kıstas. Tercih edilen, bir kulaklığın pahalı, verimsiz, büyük, ağır ve yüksek empedanslı olması değildir.

  Ancak belli bir seviye üzerinde, daha iyi ses kalitesi için maliyet, verim, boyut ve ağırlıktan ödün verildiği gibi empedanstan da ödün verilebiliyor. Tabii ki ille de ödün verilmek zorunda değil, hatta mümkünse de verilmez, onun için de her high-end kulaklık yüksek empedansa sahip değil. Sadece yüksek empedansa sahip olanlar mevcut, çünkü kafalarindaki dizayn ile daha düşük empedansta kaliteli ses elde etmek mümkün olmamış belli ki.
   
  yigitboylu bunu beğendi.
 6. PehliOne

  PehliOne
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  6 Ağustos 2018
  Mesaj:
  291
  Alınan Beğeniler:
  238
  Eski kaynak ekipmanların dac/amp/mixer çok fazla güç çıkışı olduğu için kulaklıklari korumak ve daha rahat ses ayarlaması yapılabilmesi için empedans arttirmaya gitmişler diye duymuştum. Ohm ile ses kalitesi arasında bir fark olabileceğini düşünmüyorum.
   
 7. Mikrobiyolog

  Mikrobiyolog
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  5 Ocak 2016
  Mesaj:
  983
  Alınan Beğeniler:
  3,750
  Bir DT880 600 Ohm kullanıcısı olarak ben de yazayım :)

  Hocam direnci yüksek kulaklıkların sürücülerini hareket ettirmek zor, bu nedenle sisteminizde, örn. amfinizden kaynaklı bir dip ses varsa kulaklığın hassasiyetsizliği bunu bir nevi süzmeye yarayabilir. Burada yüksek empedans kulaklığı kulağı ağır işiten birisine benzetelim, sizin evde florasanınız ötüyor olsa bu arkdaş bunun sesini duyamaz değil mi, ama sizin de kendisine derdinizi anlatmanız için sesinizi oldukça yükseltmeniz (amfiden müziğin sesini açmanız) gerekecektir :)

  Ayrıca sisteminizin çıkış empedansı yüksekse -eski hatta vintage stereo amfilerin, receiverların kulaklık çıkışlarında sıklıkla olduğu üzere- bununla da daha iyi performans verir yüksek ohm kulaklıklar. Elektronik ve fiziksel sebepleri beni aşıyor ama genel olarak kulaklığın empedansının, amfinin çıkış empedansının 8 katı olması öneriliyor.

  Ama bunlar demek değil ki yüksek empedans kulaklıklar daha iyi. Aslında yüksek empedans demek kulaklığın inefektif olması demek. Aynı ses seviyesini vermek için daha çok güç istiyor. Bu nedenle de günümüzde giderek daha da demode oluyor yüksek empedans: Sennheiser 6** serisinin direncini son üyesinde 250 den 150 ohma indirdi. Beyerdynamic T1 v3'ü sadece 32 ohm olarak piyasaya sürdü. En başarılı dinamik kulaklıklardan birisi olarak kabul edilen Focal utopia 80 ohm.

  Çıkış empedansı 1 ohmun rahatlıkla altında olan amfilerin ve gücü sınırlı mobil cihazların çağında yüksek empedans giderek geçmişte kalıyor.
   
  #7 Mikrobiyolog, 2 Aralık 2021
  Son düzenleme: 2 Aralık 2021
 8. yigitboylu

  yigitboylu
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  8 Ocak 2019
  Mesaj:
  494
  Alınan Beğeniler:
  262
  Bir sürücünün verimsiz olarak tanımlanmasının sebebi empedansının yüksekliği değil hassasiyetinin düşük olmasıdır. Yüksek empedanslı sürücülerde yüksek hassasiyet olabildiği gibi düşük empedanslı sürücülerde düşük hassasiyet te olabilir.
  Yüksek empedanslı sürücü voltaj, düşük empedanslı sürücü akım ister. Sürücünün talep ettiğini verebilen uygun bir amfi kullanılıyorsa sürme işlemi layıkıyla gerçekleşir. Empedansının değişken olması da sürülmeyi zorlaştıran etkenlerdendir.
   
  onurdogan4 bunu beğendi.