Neden Plak Daha İyi Değil?( hi-fi ve odyofil yalanları)

'Müzik Genel' forumunda Varsayılan ismail tarafından 2 Şubat 2022 tarihinde açılan konu

1. cobitr

cobitr
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    60
    Alan memnun satan memnun diyorsunuz...

Collapse Signature Expand Signature
  2. najaz

najaz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    414
  3. cobitr

cobitr
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    60
    #163 cobitr, 15 Nisan 2022
    Son düzenleme: 15 Nisan 2022
  4. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    142
  5. lostthought

lostthought
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    24
    90lı yılları bilenler walkman veya kasetle dinlemek, müzik setleri nasıl birşeydi?

Bir ara kasetli Sony walkman'im olmuştu. Üzerinden çok zaman geçti hatırlamıyorum. Şimdi pc dac ve kulaklık var:)

6. cobitr

cobitr
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    60
    Sony walkman, aiwa walkman çok kullandım o zamanlar harikaydı...
    Hele bir aiwa walkman ve aiwa kulaklığım vardı şimdiki daplardan aşağı değildi.

7. najaz

najaz
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    414
    Kaset kalmadı, MiniDisc versek? :)

pazac, Varsayılan ismail ve lostthought bunu beğendi.
  8. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    656
    90 lar mı :D 80 li yıllarda boyna asmalı walkman çakması cihazım vardı. Sarı - lacivert. Madonna - michael jackson dinlerdim. bir takım kalem pil en çok 2 -3 saatte biterdi. 90 lı yıllarda sony marka walkman aldık. onlarda da alkalin pille 5 6 saat görüyorduk. sonra CD walkman veya discman denen aletler. minidisc filan çok sonraki olaylar. ve minidisc zahmetli işlerdi. optik kablo ile cd playerden kayıt yapardım. Ancak CD walkman in verdiği tadı hiç biri vermemiştir.
    Şimdi üst segment telefonlar bile o kaliteyi yakalayamıyor ki gidip DAP alıyoruz.

Teknik anlamda da 500 usd lik DAP ı kıyaslayacağınız pikaplar kaç liradır onu konuşmak lazım. 300 usd lik LENCO ile fiioM11 kıyaslamamak lazım.

lostthought bunu beğendi.
  9. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,806
    Bildiğin rezillikti!

Güzelleme düzene dijital kaynağı yasaklayacaksın 5 sene bak nasıl akıllanıyor :)

synweap, lostthought ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  10. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,801
    Aynen ya, elinde 20-30 albüm olan adam kraldı be, çevir çevir aynı şarkıları dinle. Radyodan kayıt peşinde koş, liste yap git parayla kaset doldurt, arkadaşların hacılasın :) Şarkı sözleri kaset kapağından çıkmadıysa duyduğun anladığın kadar, ha bir de Metallica'nın falan şarkı sözü kitapları satılırdı, ben hiç almadım. Teyp kaseti sarar, bazen kopartır, uc uca getirir yapıştırırsın. Para ve emekti radyo dışında müzik dinlemek, belki de o yüzden daha kıymetliydi. 90 ların 2. yarısında tanıştığımız mp3 devrimdi. Dial up modemle 3,5 mb bir şarkı 40 dakikada iner. Onu bile indirdiğin bir yerden başka bir yere taşıyamazdın. Diskete sığmaz, cd yazıcılar bile daha yok. Arşivi paylaşmak için kasayı açar harddiski söker götürürdün arkadaşına. Ben pc den 3,5mm->RCA kablo ile teybe aktarır kasete çekerdim mp3 leri, eşe dosta vermek ya da arabada dinlemek için. Bugün bu hobiye merak sardıysam belki sebebi yıllarca yokluktan 128 kbps mp3 dinlemem bile olabilir. Birden losless a geçince müziği bu yaşımda adeta yeniden keşfettim.

ilkercom, coolblue ve lostthought bunu beğendi.
  11. cobitr

cobitr
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    60
    O zamanlar müzik keyif ve zevkti, tıpkı plak ritüeli gibi o zamanlarında ritüeli vardı, en kötüsü geçiş dönemindeki mp3'lerdi ...kayıpsız formatlar işi düzeltti.
    Ama o zamanlar müzik dinleme yolu o şekildeydi günümüze göre ilkel kalsada o hakkını yememek lazım.Müziğin sadece binlerce dolarlık sistemlerden yada kayıpsız formatlardan ibaret olmadığını unutmamak lazım.
    En basitinden konsere gidin orada 500K $ lık hoperlör, hd 800 kulaklık felan bulamazssınız ama o grubu,sanatçıyı canlı dinlemek paha biçilemezdir bir zevktir.
    Odyofillerin çoğunluğunda ekipmanı sevme durumu olduğundan bir süre sonra muzikten tad almayı unuturlarlar sonra kapı kapı elindeki kulaklık gibi ses veren sistem aramaya başlarlar, diğer adamlarda konfeksiyonda dandik bir teypten açar arabeski, türkü'yü, pop muziği duygusunu yaşar ama odyofil hep arayıştadır şu tiz sivri,şu mid geride (armudun sapı üzümun çöpü) derken bir ömür gelir geçer...

12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,806
    ... ve eli yüzü düzgün bir tuner ve yayın ile FM radyo daha kaliteliydi :)

lostthought ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  13. cobitr

cobitr
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    60
    Siz o zamanlar kaset yada plak dinlemiyormuydunuz ? Rezalet; ben bunu dinlemem diyerek protesto edeyim sadece fm radyo açayım mı diyordunuz o_O

#173 cobitr, 19 Nisan 2022
    Son düzenleme: 19 Nisan 2022
  14. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,806
    Dinliyordum. Demiyordum. Çünkü o zamanlar bugünkü alternatifler yoktu...

Lakin kaset deckine yaptığım yatırımdan daha fazlasını tuner'a ve FM antenine yapmıştım.

15. cobitr

cobitr
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    60
    Ben sizden farklı düşünüyorum, elimde o zamanlar ciddi bir kaset arşivi vardı, sonrada cd arşivi olmuştu.Kaset şimdiki kayıtlara göre geride kalsada rezalet de değildi.Tabii ilk cd ler çıktiğında favorimiz olmuştu.
    Kaset için vasat kayıt diyebilirim ama rezalet diyemem.Çok dinlemişimdir keyfini sürmüş ve cefasını çekmişimdir.

16. lostthought

lostthought
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    24
    Teşekkür ediyorum, gerçekten o yıllara bir gittim. Ben küçükken evde sadece radyomuz vardı. Arkası yarınları, maçları, müzikleri dinlerdik. Kısacası dünyaya açılan kapı sadece radyo idi.

Şimdi srh1840 kulaklığım, anime izlerken sesi radyo gibi geliyor. O yılları hatırlıyorum. :)

17. cobitr

cobitr
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    60
    Evet vintage olayında eskilerde yaşadıklarımız çok etkili, elimden 15 den fazla müzik seti geldi geçti evde hala muzik setim var en kalitelisi mi hayir ama o havası yeter

18. Varsayılan ismail

Varsayılan ismail
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    142
    Kitaplıkta çok güzel görünürler.