Netflix Güvenlik Açığı Hk.

'Konu Dışı' forumunda florence tarafından 2 Ekim 2018 tarihinde açılan konu

 1. florence

  florence
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  21 Ocak 2014
  Mesaj:
  597
  Alınan Beğeniler:
  1,673
  Selamlar,

  Uzun süredir Netflix kullanıyorum, biliyorum ki aramızda da üyeliği bulunanlar mevcut. Bu nedenle sizin de bilginiz olması açısından, Netflix özelinde ise hali hazırda konu başlığı bulunmadığından bu konuyu açma gereği duydum. Geçen gün başıma gelen bir olaydan bahsedeceğim sizlere. Adım adım gidelim...

  Smart TV üzerinden her zamanki gibi Netflix uygulamasını açtığımda, oturumumun kapandığına dair bir uyarı aldım. Web üzerinden hesabıma girdiğimde ise e-mail adresimin değiştiği hakkında bir başka uyarı aldım. Maillerime bakayım dedim, Netflix'ten gelen iki adet e-mail gördüm. Birincisi, "Hesabınıza yeni bir oturum açıldı" idi. Oturum Florida üzerinden açılmış. Hemen ardından hesaba giren her kim ise tabii e-mail adresini değiştirdiği için ikinci mail, "E-posta adresiniz değiştirildi" şeklindeydi.

  Konu başlığına sebep olan duruma gelelim. Özetle, Netflix'te hesabınız hacklenip (ki kolay bir şifre falan da değildi) e-posta adresiniz değiştirilmek istendiğinde Netflix size herhangi bir onay maili göndermiyor. Bu ciddi bir açık! Zira olması gerektiği gibi e-mail adres değişikliği, gönderilecek yeni bir mail ile onaya tabi tutulmuş olsaydı kullanıcı, hesabına var olan şifresiyle giremediğini fark edip e-mail adresine şifre yenileme talebi gönderebilir ve şifresini tekrar değiştirebilirdi. Ama ne oldu? Cacık.

  Durumu fark ettiğimde direkt Netflix ABD ile canlı iletişime geçtim. Durumu anlattım, hesabın bana ait olup olmadığını öğrenmek için yalnızca isim soyad soruldu (bu da garip). Burada anlattığım detayları aktardığımda ise Netflix hesabıma değil, e-mail adresime "hackerların" girdiği gibi absürd bir yanıtla karşılaştım :) Müşteri destek ekibi de yeterli bilgi donanıma sahip değil. Zaten güvenlik açıklarını tekrarladığınızda, bu tip soruların yanıtlarını veremediklerini söylüyorlar.

  Hesabınızı kapattırıp aynı e-mail ile tekrar açtırdığınızda ise izleme listeniz, geçmişte izlediklerinize uygun öneriler vs. hepsi uçuyor. Her şey sil baştan olduğu için yeni bir e-mail adresi ile açmak daha mantıklı.
   
  6 kişi bunu beğendi.
 2. Özen

  Özen
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  11 Ağustos 2016
  Mesaj:
  954
  Alınan Beğeniler:
  2,787
  Bu sorun bir süredir nette dolanıyor hocam zaten konuyu açmanız da iyi olmuş gerçekten. Benim başıma da denk geldi bu olay geçenlerde netflix de
   
  4 kişi bunu beğendi.
 3. florence

  florence
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  21 Ocak 2014
  Mesaj:
  597
  Alınan Beğeniler:
  1,673
  Bu tip şeyler başına gelmeden öğrenilmiyor pek evet, ben de olaydan sonra araştırdığımda daha önce birçok kişinin başına geldiğini okudum.

  Görünen o ki günün talihlisi değişiyor ama Netflix'in durumu çözmek için yaptığı herhangi bir olumlu adım yok.
   
  2 kişi bunu beğendi.
 4. TheMadcap

  TheMadcap
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  27 Ağustos 2010
  Mesaj:
  220
  Alınan Beğeniler:
  291
  Benim başıma ayni şey amazon.com da geldi. Gece 4te bi anda mail geldi hesabinizin mail adresi değişti diye. Bir anda panikle kartlari falan iptal ettik tabi.
   
  2 kişi bunu beğendi.
 5. Robius

  Robius
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  16 Nisan 2012
  Mesaj:
  230
  Alınan Beğeniler:
  88
  Tamamen aynı durum benim de başıma geldi ve verdikleri yanıt da aynıydı, mail adresim hacklenmiş. Benim hesabım ispanyolcaya çevrilmişti. Mail şifrem 120 haneli ben bile bilmiyorum, farklı bilgisayardan açıldığında sms ile onaylanması gerekiyor bunları söylememe rağmen kendilerinde bir açık olmadığı konusunda ısrarcıydı müşteri temsilcisi arkadaş.
   
  Collapse Signature Expand Signature
  2 kişi bunu beğendi.