Noble Audio "SULTAN"

'Haberler' forumunda refuserQ tarafından 22 Mayıs 2020 tarihinde açılan konu

1. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,801
    #1 refuserQ, 22 Mayıs 2020
    Son düzenleme: 22 Mayıs 2020
  2. SSCC

SSCC
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    43
    Selamlar,

Faceplate çok hoş görünüyor ama kasa kısmı sanki çakı ile yontulmuş gibi (3D printing ile üretiliyor muhtemelen yoksa kasten bu tasarım dilini seçtiklerini öğrenirsem çok şaşırırım) :)
    Sizlere bu vesile ile kafamda epeydir dolanan bir soruyu yönelteyim; noble ve benzeri birkaç firmanın ürün fiyatları astronomik konumlandırılıyor (elbette bizdeki kur farkı sebebiyle söylüyorum ama Amerika'da 2900 USD verip kulaklık aldım desen çoğu yerde dayak ta yiyebilirsin o da ayrı konu) gerçekten bu etiket fiyatını hak eden ürünler mi üretiyorlar yoksa sadece marka isimlerini mi satıyorlar? Üst fiyat skalasındaki kulaklıklardan hiç birisini test etmedim ve bunu deneyimlemiş olan arkadaşlara sormak istiyorum. Yani örneğin; X markanın hibrit bir modeli ile Y markanın Tribrit yada başkaca afili bir kombinasyonlu kulaklığı arasında ses başarımı olarak diyelim ki %20 fark var (göreceli bir konu, kişiye göre değişebiliyor farkındayım) ama fiyat 10 katı yüksek olabiliyor, orantılı değil gibi (eğer %20 öngörü ve önerme doğru ise). Yani üstadlar bu konuda tecrübesi olanlardan bilgi edinmek isterim.

Selamlar, iyi günler.

refuserQ bunu beğendi.
  3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,050
    Kasa CNC aluminum, yani bilerek tercih edilmis.

refuserQ bunu beğendi.
  4. Totem

Totem
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    174
    Akustik hususunda bu tasarımların çok başarılı olduğunu düşünmüyorum. Sennheiser'in sürücüsünü saymazsak bence ie800'ün sesinin iyi yanları kabin ile alakalı. Aynı kabin'e aynı ölçülerde hangi sürücüyü koysanız iyi performans verir.

ie800 fake ve real kullanmış birisi olarak şöyle diyeyim mesela; 1 usd'ye satılıyor fake'lerin driveri alibaba'da ve üstleri saymazsak sesini ben beğeniyorum açıkçası, bu beğeninin kabin ile alakalı olabileceğini düşünüyorum.

Sanki Noble ve bu benzerlikte tasarıma sahip kulaklıklarda yalıtım harici ekstra bir katkısı olduğunu düşünmüyorum akustik açıdan.

5. Burakkkk

Burakkkk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    398
    Kulaklık’ta housing tasarımı da ürün performansını etkilemesini bekleriz. Doğrudan fiti ve sürücü yerleşimini etkilediği için. Ancak birebir uygulamada geçmişte noble k10u alüminyum ve daha küçük yapılı akrilik modellerini kullanmış biri olarak aynı sürücü tasarımı ile aradaki farkın çok çok az olduğunu da hatırlıyorum. Bakalım Khan’ın üzerine ne kadar koyabildiler. Yorumlara göre belki khan’ı satıp alabilirim.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Collapse Signature Expand Signature
  6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,050
    Bir urunun fiyatını hak edip etmemesi daha cok kullanicinin butcesine bagli bence.

Bunu ihmal edecek olursak, eger bir urun piyasada belli bir fiyatla belli bir sure tutunmussa, yani insanlar almissa, fiyatini hak ettigini dusunen insanlar var demektir.

Marka ismi satmaya gelince: Kimsenin bir IEM'e "marka oldugu icin" $2900 verecegini zannetmiyorum. Az para degil. Mutlaka deger sunmasi lazim.

SSCC ve refuserQ bunu beğendi.
  7. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,094
    birkaç sene öncesine kadar bu tarz flagship kulaklıklar en fazla 1500-2000 dolardı. daplarda da aynı durum mevcut. en baba player 1000 dolardı. şu an 3000-4000 dolara ak&k hifiman modelleri bulmak mümkün. hak eden ürünler var ama genel olarak firmaların fiyatı üste taşıma gayesini de görebiliyoruz.

SSCC, fortress34 ve refuserQ bunu beğendi.
  8. Burakkkk

Burakkkk
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    398
    High-end grup ürünlerde fiyat her zaman hak ettiği anlamına gelmiyor açıkçası.

Sadece markaya o paralar verilmeyeceği görüşüne katılıyorum. Ancak marka bir güvence olabiliyor o tutarlara çıkınca.

Şunu açıkça söyleyebilirim ki belli bir fiyat
    seviyesinin üzerine çıktıkça ödediğiniz farkın karşılığını daha az alıyorsunuz. Bunun azalan artış eğrisi gibi olduğunu düşünüyorum.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

SSCC, Totem, refuserQ ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  9. CongoFather

CongoFather
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,395
    Bir yere kadar, hem bu hobide hem stereo sistemlerde, mantıklı kalite artışına karşılık gelecek şekilde orantılı fiyat artışı ile ürün alabiliyoruz. Bu aralık Fiyat/performans orantılı bir aralık.. Fakat belirli bir seviye sonrası yapılacak kazanımlar için ise çok yüksek meblağlar ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bu aralık mantık dışı , fiyat performansın hiç konuşulmadığı bir aralık.

Kulaklıkta yine de sınırlar biraz daha belli aslında.. Ama seneler geçtikçe yavaş yavaş üst sınırlar yukarıya kaydırılıyor(dolar cinsinden) ve aslında market yeniden şekillendiriliyor. DAP'larda da durum bu şekilde. Örneğin DAP'lar için bir ara 2000$ lar üst sınırken, SP2000, Cayin N8, LPGT ler ile 3000-3600$ bantlarına insanlar alıştırıldı. Şu anda en iyi DAP olarak gösterilen Luxury & Precision LP6 gibi ürünler ile bu bant 4000$ üzerine taşındı.. IEM lerde ise elektrostatik sürücülü hibrit TOTL IEM ler ile birlikte 3000$-4500$ arası insanların beyninde normalleşmeye başlıyor(TOTL seviye için).. Bunların hepsi aslında gerçekçi olmaktan ziyade, şekillendirilmeye çalışılan piyasanın yeni oluşan fiyatlamaları.

Stereo sistemler ise eskiden beri sınırın hiç olmadığı bir nokta.. Sadece Speaker footerlarında izolasyon sağlamak için(titreşimi emmek ve bassları çok az daha sıkılaştırmak için) ortalama iyi bir ürüne 500-600$ ödeyebiliyorsunuz. Speaker kablolarınız 300-400$ dan başlayıp 30000$ a kadar çıkabiliyor(Belirli seviye üzeri iyi ürünler, ortalamada, 1000-5000$ arası konumlanıyor) . Stereo da çok fazla ayrıntı var ve her ayrıntının üst limitleri çok yüksek. Stereo sistemler için de markette oluşan bu fiyatlar bir anda olmamış. Zaman içerisinde oluşup(hep daha da iyisini yaptık, daha farklı malzemeler kullandık; hadi biraz daha verelim mantığı ile) zamanla bu seviyelere gelinmiş muhtemelen.

Bu fiyatlamaların büyük bir kısmı bana çok mantıklı gelmiyor ama talep demek ki oluşuyor ki fiyatlar bu şekilde yukarıya doğru gitmeye devam ediyor maalesef..

mavi, zxc, refuserQ ve 1 kişi daha bunu beğendi.
  10. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,771
    Bu bir bataklık bence. Belli bir seviyeden sonra düşmemek lazım.

11. SSCC

SSCC
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    43
    selamlar,

Belirttiğiniz şekilde fiyatlar sürekli olarak yukarı yönde orantısız şekilde (bence) yükseliyor yada yükseltiliyor. Amacımız müzik sever yada odyofil olarak müzik dosyalarını yeniden oynatım ile aslına en sadık şekliyle dinlemek diye düşünüyorum. Amaç belli iken ve her markanın her ürünü için pek çok kafadan pek çok farklı yorum çıkarken karar vermek çok zorlaşıyor kanımca. İnceleme yazan kişilere bakıyorsunuz bazı belli forumlarda ilk cümle genelde “Xx firması ürünü ücretsiz olarak sağladı ve bu durum tarafsız inceleme ve yorumlarımı etkilemeyecektir minvalinde “. Hatta firmanın tarihçe bilgilerini ses inceleme detayından daha geniş tutanlar bile var. Sonuç ise benim gördüğüm genelde 5 üzerinden 4 puandan üst oluyor. Ama aynı ürünü gene başka bir forumda kendi parası ile alıp inceleyen ve paylaşan kişilerden çok daha farklı yönde inceleme bilgileri görebiliyoruz.
    Duyma konusu ve kişisel dinleme zevkleri her kese göre farklı olabilir, katılıyorum ama bir temeli de olmalı diye düşünmeden de edemiyorum.
    Ana sorum ise özünde; kulaklıklar için malzeme seçimi , görüntüsü vb. fark yaratıyor olabilir ama asıl olan verdiği ses olmalıdır ve fiyat/performans değerlendirmesini de ekonomik olarak çok rahat olmayan herkes değerlendiriyordur. 2900 usd yada benzer fiyat bandındaki ürünler gerçekten ses anlamında diğer rakiplerinden çok iyi oldukları içim mi ayrışıyorlar yoksa başka bir durum mu söz konusu (bilmek belki de mümkün olmayacaktır). Şunu da eklemek isterim özellikle Chi-fi markaların bir kısmı gerçekten f/p olarak iyi işler çıkarıyorlar ama isim yapıp biraz camiada sivrildikleri zaman ilk icraatları yeni ürünlerinde fiyatı uçurmak oluyor. Belkide bu hobi yada tutkuda bulunanların beklentileri ve finansal kapasiteleri pazarı belirliyor olabilir diye düşünüyorum.
    Herkese selamlar, iyi bayramlar dilerim.

12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,050
    Çok değil 15 sene önce alabileceğiniz en iyi kulaklık HD600'dü, elektrostatik'leri es geçecek olursak. IEM diye bir şey zaten yoktu. Etymotic başlattı...

Şahsen ben bile "yahu bu HD600 bayağı iyi. Daha iyisi olsa kim bilir nasıl olur? Olsa da alsam" modundaydım. Piyasaya daha iyileri çıkınca da, zamanında HD600'e verdiğimin 4-5 katını verip edindim bir adet... Peki aldığım yeni kulaklık HD600'den 4-5 kat daha iyi miydi?

Bisiklet örneğinden gidelim: 20 kilo bir bisiklet ile 15 kilo bir bisiklet arası fiyat farkı çok değildir. Ama 10 kilo bir bisiklet ile 8 kilo bir bisiklet arası fark kat kat daha fazladır. Mümkün'ün sınırlarını zorladığımız anda fiyatlar uçuyor. ARGE ve egzotik malzemeler ucuz değil çünkü.

Tabii ki tek etken bu değil.

Bu hobinin kitlesi de katlanarak büyüdü zamanla. Headfi eskiden bu kadar büyük değildi. Benzeri durum ve fiyat artışları diğer hobilerde de oldu. Eskiden $2500 oldukça iyi bir yol bisikleti alabilirken şimdi orta halli bir bisiklet alabiliyor... Ama bisikletler de daha iyi. 15 yıl öncenin Ultegra sistemi (en iyinin bir alti), şimdinin 105'inden daha kötü (en iyinin iki alti). İnsanlar bir bisiklete $9000 verdiklerinde, $5000'lik bisiklet ile arada ciddi farklar oluyor. Ahım şahım değil tabii ki, ama mümkün'ün sınırlarını zorluyorsunuz.

Velhasıl bir hobinin kitlesi artarsa, firmalar hobiye yatırım yaparlar, ve daha iyi ürünlerle birlikte fiyatlar da artar... Bu noktada mücevherleşme de olur tabii ki, DAP ya da kablo piyasasında olduğu gibi...

Sivrilen Chi-fi firmalarının fiyat yükseltmesinden daha doğal olan bir şey yok bence. Ortalık ne idüğü belirsiz tonlarca marka dolu. Aralarından sivrilmek sizce kolay mı? Uygun fiyata güzel görünen ürünler alıyorsunuz ve sonuç çoğunlukla vasat oluyor. Ama nadir de olsa bazen daha iyi oluyor, herifçioğlu diğerlerinden daha iyi iş çıkarmış çünkü. Tabii ki bu emeğinin karşılığını almalı, ve alıyor da... Ki belli ki diğerlerinden yetenekli bir firma. Çoğunlukla da elde ettiği kazancı ARGE'ye yatırıp, daha iyi ürünler çıkarıp, daha yüksek fiyattan ürün satma fırsatını elde ediyor. Yoksa ne idüğü belirsiz bir Çin firmasından, yüksek meblağlar verip ürün alır mısınız?

Bir de bir noktadan sonra ürünün nerede üretildiğinin çok bir anlamı olmuyor. Hobiler arası örnekler her zaman uyumlu olmuyor ancak mekanik saat örneğini vereyim. Mesela ortalık ucuz mekanik Çin saati dolu. Peki bunlar İsviçre saatlerle aynı seviyede mi? Fiyat farkı o kadar yüksek, ve ürünler o kadar benzer ki, bir yanlışlık var zannediyorsunuz... Ancak Çin'liler de bir ETA2892 seviyesinde bir kopya mekanizma yaptıklarında fiyat oluyor $300, ki hakiki ETA2892'li İsviçre saatini $600'a almak mümkün... Biri ne idüğü belirsiz Çinli marka, diğeri 60 senelik güvenilir marka. Demek ki aynı seviyede iş çok da ucuza elde edilemiyormuş, gerçekten de fark varmış arada.

#12 zxc, 23 Mayıs 2020
    Son düzenleme: 23 Mayıs 2020
  13. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,910
    Ürünün arkasındaki ARGE, üretim aşamasındaki gereken zaman ve emek, ulaşılmak istenen kullanıcı kitlesi, hedeflenen satış sayısı, ürünün piyasadaki muadillerinin fiyat aralığı vs.. bütün bunlar üreticinin fiyatı belirlemesinde rol oynuyor.

Kalitenin kişisel zevke göre kulak ile takdir edildiği bir hobide zaten en yüksek paralar çok ufak farkları dahi duymak isteyen insanlar tarafından veriliyor. Yani üst segment bu hobinin lüks segmentine giriyor ve dolayısıyla fiyatlarda katlanıyor.

Noble Sultan başlığı altında 2900 Dolar üzerinden konuşuyoruz ancak 3000 eşiği çoktan aşıldı IEM piyasasında.

Şu an itibariyle IEM klasmanında benim bildiğim en yüksek fiyatlı ürün 10.000 Dolar fiyat etiketli O'bravo RA C-CU. 3K-10K arasında da farklı IEM ler bulunuyor.

refuserQ bunu beğendi.
  14. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    129
    İşte bu yüzden almayı uygun görmeyeceğim kadar yüksek fiyatlı bir ekipmanı denemek de istemedim. Hifilife'a gittiğimde ak70mkii vardı kafamda. Daha ötesi de önümdeydi, ama denemek istemedim.

Çünkü ya daha az para harcayarak mutlu olacaktım. Veya çok daha fazla para harcasam da hala mutsuz olacaktım.

Bu biraz, bir noktada, kafayı kuma gömmeye benzetilebilir. Ama birine acı çektirmek istiyorsanız, önce kısa süre cenneti gösterip, sonra dünyadaki yaşamına devam etmesini isteyin.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 23 Mayıs 2020 ---
    15 sene azmış gibi konuşmuşsunuz :) 15 sene çoktur oysa. Bir ömür gibidir. Çünkü bir ömrün kaymak tabakasıdır. 25-40 yaş arası 15 sene, karpuzun göbeği gibidir.

Ama anlamadan geçer gider genelde. Bana kimse söylememişti, bunun ömrün en güzel 15 senesi olabileceğini. Söylese de anlamazdım, inanmazdım. Ben bari birilerine söylemiş olayım.

Ruh yaşlanmaz, hep aynı hisseder. Ama beden, işte o farklı.

15. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,050
    Evet, o acidan 15 sene uzun degil :) Ama 7-8 sene boyunca HD600 alabileceginiz en iyi kulaklikti, elektrostatikleri haric tutacak olursak...

Sonra birden piyasa patladi... Planar kulakliklar, IEM furyasini takip eden CIEM furyasi, Chi-Fi etc. Kulaklikla isi olmayan hoparlor firmalari bile kulaklik uretmeye basladi.

Benzer patlamalar bir cok hobide goruldu... Sebepleri nelerdir?

Bir cok teori var:
    - Ekonomik kriz sonrasi insanlar seyehat yerine evlerinde zevk alabilecekleri hobilere yoneldiler.
    - Gelismekte olan ulkelere yonelen ucuz para hobilere olan ilginin genis kitlelere yayilmasini sagladi
    - Sosyal medya ve internetten alisveris imkani, bilinmeyen markalarin bile kisa surede basarili olmalarini sagladi.
    vs. vs.

refuserQ ve onurdogan4 bunu beğendi.
  16. ziprar

ziprar
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    129
    Ürüne ve bilgiye erişmek kolaylaştı. Tabii bilgi kirliliği de (belki ürün kirliliği de) o oranda arttı.

Çeşitlilik arttı. Ama her çeşitliliğin ve yeniliğin altı dolu değil mesela.

Eskiden isim yapmak önemliydi ve uzun vadeli bir işti. Ben bırakın markayı, o markanın belli bir modelinin bile uzun seneler boyunca alınabildiğini biliyorum. Siz zaten HD600 örneğini vermişsiniz. Ben daha basit bir örnek vereyim. Örneğin ayakkabı. Bunun avantajı var aslında, satın alınca ne ile karşılaşacağını biliyorsun. Ama piyasa sanki artık bunun peşinde değil.

Oysa vurkaç şeklinde "1 ürün satayım yeter" diyen isimsiz firma ve isimsiz/sürmeyen model satan firmaların dezavantajı olmalı idi bu. Yani yenilik/çeşitlilik denen şey karşılığında, marka ya da modelin 'isim yapabilme' yetisi zarar görüyor aslında, çoğu zaman, diye düşünüyorum.

Şimdi bir x chi-fi firmasının ürünü, işte tanınmış firmanın 2-3 kat fiyatlı ürününe kafa tutuyor gözükebiliyor. Ama aynı oranda uzun ömürlü kullanılabiliyor mu, emin değilim. Bu karşılaştırma anlık olmamalı, kullanım ömrü boyunca olmalı. Malzeme kalitesi, diyaframı, elektroniği ne kadar dayanıyor, kullanıcı arayüzü ne kadar zamanda bıktırıyor, bir sürü faktör var kullanımı, dayanıklılığı ve alınan zevki etkileyen.

17. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    568
    Alıcı kitle almaya devam ettikçe fiyatlar artacaktır. Üretim maliyeti zamanla düşer. Ama alıcı kitle ne kadar genişse satan firma bazen iştahlanabiliyor.

Bazı ürünler vardır üst seviyeye çıktıkça üretim teknolojileri değişir. kullanılan materyal kalitesi artar. üretim toleransları farklılaşır. icabında bir tane ürün için 10 tane çöpe gider. Ama hi-fi işi öyle bir iş değil. teknik olarak 300 dolarlık kulaklık ile 3000 dolarlık kulaklığın arasında çok büyük fark yok. hatta 50 dolarlık ile 3000 dolarlık arasında bile fark sanmıyorum uçurum olsun. adam 50 dolara 6 sürücülü iem satıyor. bununla kar ediyor. diğeri 3000 dolara üretip ar ge yaptık diyor. diğeri gökten düştü ya.

Bisiklet örneği çok yanlış aslında. Migros da 500 liraya satılan bisiklet ile 2000 liralık bisiklet birbirinden çok farklı. isimleri bisiklet sadece. 20,000 liralık bisiklet ile de 2000 liralık çok farklı. malzeme demirden aluminyuma evriliyor. Oradan da karbon fiber ve magnezyum titanyumlar işin içine giriyor. Tabii ki kar marjı bunda da artıyor ama aralarında ciddi teknoloji farkı var. Bugün sram x3 veya shimano tourney setli bisiklet ile XT set veya eagle set arasında uçurumlar var. Düz kullanıcı için de belli bir seviye zaten yeterli.

Hi-fi dünyasında ipin ucu hep kaçmıştı. Bir dönem chi-fi furyası patladı. Fiio X3 ile güzel başladı onlar da sonradan işi b.k etti. İlk nesil fiio x5 ile şimdi m11 pro arasında nasıl bir üretim maliyeti var ki fiyat nerdeyse 3 kattan fazla arttı.

İlk çıkan iphone a pahalı diyorduk :D Şimdi xiaomi 8000 e telefon satıyor.

18. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,050
    Olur mu hiç? Bilakis, hifi aynen tarif ettiğiniz gibi bir iş. Zaten öyle olmasa rekabet fiyatı çoktan düşürürdü.

Büyük diyaframlı planar kulaklıkların tümü ciddi kalite kontrol istiyor. Bir kısmı direk çöpe atılıyor. Yüzlerce sürücü arasından elde eşleştirilebilenler kullanılabiliyor sadece. Hele hele $3000 seviyesinde olay iyice çığırından çıkıyor. Elektrostatiklerin hemen hemen tümü zaten direk temiz odada elde üretiliyor. Planarlarda Hifiman o seviyede altın yol kullanıyor. Dinamiklerde Focal neredeyse Tungsten kadar sert, ama 11 kat daha hafif olan saf Beryllium diyafram kullanıyor. Hem aşırı kırılgan, hem de tozu zehirli olduğu için özel şartlarda işleniyor.

Velhasıl bir bisiklette olduğu gibi dışarıdan çok kolay anlaşılmasa da, 3000 dolarlık kulaklık ile 50 dolarlık kulaklık arasında deli gibi uçurum var, doğal olarak.

#18 zxc, 25 Mayıs 2020
    Son düzenleme: 25 Mayıs 2020
    ilkercom, refuserQ ve artears bunu beğendi.
  19. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,345
    Hifi dünyasında emin olun satan adam cihazın sesinin hangi fiyat bandında olduğunu biliyor. Satış fiyatını müşteri belirler zaten, o fiyata o ürün satmazsa piyasada kalamaz. İşin Ar-Ge maliyetini çıplak malzeme fiyatı ile oranlayamazsınız, o ürün geliştirilirken çöp olan malzemeleri, harcanan saatleri bilemezsiniz. Hangi fikirlerin o ürün için hayata geçirildiğini de. Olay 6 driver 50 dolar hikayesi değil, kusura bakmayın. Çıplak ürün olarak malzeme maliyeti açısından kar marjı yüksek gibi görünebilir, ama senelik satış adetleri ile geri dönüş süresi 3-4 yılı da bulabilir bu ürünlerde, zira fiyat bandı yükseldikçe satış adeti azalacak ve ürün başına yüklemeniz gereken Ar-Ge maliyeti oranı da artacaktır.

İsteyen marangoz bir driver alıp, ona başka firmanın ağaç gövdesine benzer tasarım yapıp satıyor, veya piyasadan ba driver sipariş verip, standart crossover tasarımını yapıp geçiyor. Bunların maliyeti daha düşük, çünkü ses için özen yok aslında, "yapalım da bakalım" yaklaşımı ile çok şanslı değilseniz satacağınız ürünün de sesi vasat, satış fiyatı da doğal olarak düşük olacaktır, tabii bunları da yüksek fiyata satmak isteyenler vardır muhakkak, ama onlar da zamanla piyasadan silinecektir...

Son olarak telefon fiyatlarını da Türkiye'deki tl fiyatı olarak verip bu tezinize örnek gibi göstermek tamamen yanlış. Telefon fiyatları yurtdışında pek değişmiyor aslında. Adamlar aldığınız plana göre telefonları çok ciddi indirimlerle veriyorlar hatta. Buradaki uygulama gibi telefon fiyatını eklemek gibi değil yani yaptıkları. Bizim tl'miz maalesef çok değersiz ve telefon üzerinden ek vergiler alınıyor. Çinli telefonlar da o fiyata satılıyorsa demek ki piyasada rekabet sağlayabilen bir fiyat bandındadır, teknolojik olarak sundukları o fiyat için rekabetçi demek ki...

Sent from my fridge using Tapatalk

Chaturanga bunu beğendi.
  20. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    845
    Konu Sultan'dan başka mecralara evrilmişken ben de bu konuda birkaç kelam edeyim, içim soğusun..
    En son söyleyeceğimi baştan söyleyeyim, isteyen gerisini okumayabilir..:D

Fiyatların bu derece şişmesi üreticilerin aç gözlülüğünden başka bir şey değil..!
    Ar-ge? Tamam..
    Üretimde kullanılan malzemelerin maliyetlerinin artması? Tabi..
    Tutuldukça marka değerinin artması dolayısıyla fiyatları gıdıklama? Normal..
    Serbest piyasa vs vs gibi kılıflar???
    E iyi de bunların hepsi her zaman vardı zaten ama bunların hepsinden daha fazla etkili bir değişmeyen var, aç gözlülük...

Şimdi düşünelim, Noble Audio istese şu Sultan'ı 1500 dolara (hatta emin olun çok daha altına) satamaz mı?
    Satabilir tabi ve yine (afedersiniz) eşek yüküyle para kazanır ama tüm üreticiler gibi Wizard amca da gayet iyi biliyor ki biz meraklı çocuklar duramayacağız..
    E o zaman gel bi öpeyim.. Wizard öpücüğü çok özeldir hatta istersen ürünü imzalı da gönderirim sana, hak ettin sen bunu..

Noble'dan örnek verdim ama hemen hemen tüm firmalar aynı çizgide..
    İlk başlarda amiral gemisi Ciem modellerini 300-400 dolar bandında satan 64 Audio şimdi fiyatları 10'a katlamış durumda çünkü insanlar alıyor..
    Ama insanlar alıyor diye o ürünler o fiyatları hak ediyor mu? Hiç alakası yok..
    Hepsi de çok iyi biliyorlar ki insanları (uyandırmak anlamında) tek elden örgütlemek mümkün değil ve nereyi nasıl gıdıklayacağını bilirsen o ürünler satılacak..
    Diğer taraftan yine insanlar doğru sesin değil, eğlenceli sesin peşinden gitmeye devam ettikçe piyasa böyle devam edecek, bu bir hak edip etmeme kriteri değil çünkü..

Tabi bu arada Etymotic gibi prensip sahibi firmaların hakkını yemeyeyim..

AeroKnight, onurdogan4 ve endia bunu beğendi.