Noble Audio "SULTAN"

'Haberler' forumunda refuserQ tarafından 22 Mayıs 2020 tarihinde açılan konu

 1. ilkercom

  ilkercom
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  21 Ocak 2014
  Mesaj:
  696
  Alınan Beğeniler:
  554
  @zxc hocam planar adı üstünde farklı bir teknoloji. normal ürünlerden yola çıkalım. Sony nin 100 usd kulaklığı ile 500 usd kulaklığı arasında öyle aman aman bir fark yok. veya momentum serisi ile HD 600 arasında ben bir üretim maliyeti farkı göremiyorum. Ama bu demek değil ki arkasında arge yok bu adam sıfır maliyetle üretiyor.

  Şöyle örnek vereyim özellikle stereo hoparlör dünyasından.

  Dünyada kendi sürücülerini üreten firmalar var. Bir de B2B satış yapan firmalar var. timphany ( vifa , peerless ) veya easton gibi.

  İçindeki elektroniklerin de bir çoğu piyasadan alınıyor. çok az firma kendi kondanstörünü direncini üretir.

  Scan speak driverlerin ünite başına fiyatı 100 usd civarı. Hadi crossover olarak en babasını yaptın. mundorf vs kullandın. toplam elektronik maliyetin 1800 usd tutar. ahşap kısmının maliyeti de 100 usd tutmaz. istediği kadar matched driver kullansın. istediği kadar özel ağaç kullandım desin SOny SSAR1 speaker seti 10 bin doların üzerinde satış fiyatı var. ARGE , üretimde adam çalıştırma vs bunların hepsi sony de de var ve maliyetleri birim ünite başına görmezden gelecek kadar azdır.

  Burada alıcı kitle paranın hesabını bilmeyen adamlar olduğu için böyle bir durum var.

  Burada yanlış anlaşılmaya mahal vermeyeyim. Alırım driverleri marangozda kabin yaptırırım aynı sesi alırım diye bir dünya yok. İlla ki aralarında büyük ses farkı olur. Ama 2000 dolara mal ettiğim speaker 15000 usd likten varsın kötü çalsın.
   
 2. zxc

  zxc
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  4 Aralık 2013
  Mesaj:
  2,451
  Alınan Beğeniler:
  5,899
  Benim tecrübem sizinkinden farklı oldu. Karşılaştırmalı incelemesini yaptığım Sony XBA-A3 ve Z5'ten örnek vereyim, tam rakamları unuttum fakat yaygın oldukları zamanda sanırım A3 $350, Z5 işe $450 civarındaydı... Üreticileri, ses karakterleri, sürücü sayı ve yapıları çok benzer bu iki kulakluk arasında bile çok ciddi farklar var. Her şey bir yana, A3 plastik, diğeri komple magnezyum kasaya sahip. Velhasıl %35 fiyat farkı bile ciddi derecede yansıyor üretim maliyetine...

  Hifi ve kulaklıklarda yüksek kar marjı olduğuna bir itirazım yok, tabii ki öyle. Ancak $50'lik kulaklık ile $3000'lik kulaklık arasında üretim farkı olmadığı iddiası komik...

  Ek olarak, bir ürünün fiyatının yüksek olması, kar marjinin da illa ki yüksek olması anlamına gelmiyor aslında. Bu noktada $500'lik bir kulaklığın %80 kar marjı alıcıya ister istemez dokunuyor, ancak $5'lik bir kulaklığın %80 kar marjı dokunmuyor mesela... Halbuki iki üretici de aynı oranda kar elde etmekte...

  Bir de arada bir bahsi geçen bir ürünün fiyatını hak edip etmemesi olayına gelince: Fiyatlandırma noktasında "hak" tamamen anlamsız bir kavram... Bu bahis çoğu zaman fiyatı yüksek ürünlerde ortaya çıkıyor, peki ürününü satamayıp iflas eden yüzlerce firma'yı nereye koyacağız? Sonuçta bir ürün dizayn edip belli bir maliyetle üretmişler. Gel gelelim bırakın fahiş kar elde etmeyi, maliyetlerini bile karşılayamamışlar ve iflas etmişler... Peki onlar cüzi dahi olsa kar elde etmeyi hakketmiyorlar mıydı? Peki kim vermedi onlara hakkını? Biz vermedik. Dedik ki, "arkadaş, senin bu ürününün fiyatı, benim vermeyi düşündüğüm rakamdan yüksek, onun için de almıyorum, kusura bakma, bak başının çaresine." Eğer biz bunu demişsek, ki demişiz ve iflas etmiş, başka bir firmaya da "Yahu niye 10 TL'ye mal ettiğin şeye 100TL istiyorsun? Onun hakkı o mu?" diyemememiz lazım. Çünkü "hak", işimize geldiğinde uydurduğumuz, işimize gelmediğinde de unuttuğumuz bir kelime olmuş oluyor...

  Çarpıcı olması için müşahhas örnek vereyim. En ufak bir rahatsızlığa sebebiyet verecek olursa silinebilir. Kendisiyle hiç bir alışverişim ya da direk kominikasyonum olmadı, ve tamamen tahmine binaen yazıyorum. Ancak kendim amfi yaptığım için de az çok durumu biliyorum: Muhtemelen Ahmet bey, ürettiği amfilerden çok yüksek karlar elde etmiyor. Bu anlamda, ürünleri kesinlikle fiyatını hakkediyor. Peki neden forumda herkeste birer SDF amfi yok? Neden hakkını vermiyoruz?

  Velhasıl fiyatlandırma kuralları belli, ve farkında olsak ta, olmasak ta, o kurallar çerçevesinde oynuyoruz hepimiz. Memnuniyetsizliğimizden ötürü yeni kural uydurmanın, ya da geçerliliğini yitirmiş eski kuralları hortlatmanın anlamı yok, çünkü karşılığı yok. ;)
   
  #22 zxc, 26 Mayıs 2020
  Son düzenleme: 26 Mayıs 2020
 3. Mikrobiyolog

  Mikrobiyolog
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  5 Ocak 2016
  Mesaj:
  844
  Alınan Beğeniler:
  3,268
 4. refuserQ

  refuserQ
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  13 Ekim 2013
  Mesaj:
  663
  Alınan Beğeniler:
  1,801
  Öncelikle konuyu açmakta ki amacım var olan bir ürünün dinlenmeden sadece insanlar üzerinde var olan bakış açılarını, kulaklık ve dap piyasasının nişleşmesi ve ha keza buna isyan eden ve bunun normal şartlar içerisinde ar-ge ve arz-talep doğrultusunda fiyatlandırma olduğunu bunun biraz da önceki konularda da tartışması olduğundan burada haliyle ortaya çıkacağını tahmin etmek zor değil herhalde.
  Öncelikle bazı şeylerin değişmesi için mevcut düzenin değişmesi açısından konuşmak gerekirse özellikle pandemi süreciyle de alakalı olarak şunu söylemek gerekir ki;
  İnsanların öncelikleri dolayısıyla bazı sektörlerde kısmi ya da uzun vadeli bir küçülme ihtimali olduğu aşikar. Bu sebepledir ki, önümüzdeki süreçte sektörde arz-talep dengesinde ve ar-ge araştırmalarında da ufak çaplı değişimler bekleniyor. Gerçi bu tek bu sektörde değil diğerlerinde de muhtemelen olacak akıllı telefon vb. teknolojik diğer ürünlerde de bekleniyor.
  Normal neye göre normal ya da hak neye göre hak kelimesine gelirsek açıkçası bu tüketici ya da üreticiden çok bence mevcut düzenin getirdikleriyle daha çok ilişkili. Gelişim bazı ek maliyetler getirdiği aşikar fakat gider kalemlerinin arttığı bir dönemde, ha keza mevcut düzeni tanımlayan "aç gözlü olma ya da fiyatını hak etmeme" durumları da yadsınamaz gerçek.
  Özetle, mevcut düzen firmaları daha çok kendini geliştirme,rekabet ve bir çok etmenin de etkisiyle pazarda kendine yer bulabilmek ve bu varlığı devam ettirmek için damga vuracak ya da isminden söz ettirecek ürünler üretmek zorunda ama fiyatıyla ama fiyat performansıyla ama malzeme kalitesi,servis desteği vb.
  Toparlayacak olursam, mevcut düzen içerisinde,
  üretim tüketim faaliyetleri belli bir standarda bağlı fakat bu standartların değişmesi elbette tüketiciye de bağlı aslında, çünkü tüketici bir duruş sergilemediği sürece firmalar,pazardaki duruma ve rekabet ettiği firmalara göre üretim faaliyetlerine devam edeceklerdir.
   
  fortress34 bunu beğendi.
 5. zxc

  zxc
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  4 Aralık 2013
  Mesaj:
  2,451
  Alınan Beğeniler:
  5,899
  Komple tuketiciye bagli desek cok da yanlis olmaz muhtemelen.

  Altmann Tera player'i 10,000 Euro'ya satmadi, insanlar 10,000 Euro'ya almak istediler, o da kirmadi sagolsun :D

  Simdilerde ise ucte biri fiyata almak istiyorlar, o da o fiyattan satiyor n'apsin? :cool:
   
 6. refuserQ

  refuserQ
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  13 Ekim 2013
  Mesaj:
  663
  Alınan Beğeniler:
  1,801

  Şimdi Tera player ses kalitesi seviyesi anlamında geçmiş dapların sayısı da önemli fakat bundan daha önemli bir husus o dönem ve bu dönem arasında ki insanların bu playera bakış açısını değiştiren en önemli şey herhalde niş tabir ettiğimiz belli bir dönem ulaşılamayan şeye dönüşüp ya da dönüştürülüp sonradan sıradanlaşması. Bu teknolojik aletlerin birçoğunun kaderi sanırsam.
   
  Chaturanga bunu beğendi.
 7. zxc

  zxc
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  4 Aralık 2013
  Mesaj:
  2,451
  Alınan Beğeniler:
  5,899
  Tera player ilk çıktığında $500'di yanılmıyorsam, ve Altmann o zaman da kâr ediyordu. Cihaz aynı cihaz...

  Velhasıl yüzyıllar önce simyacıların bir türlü yapamadığını Altmann başardı, alüminuyumu altına dönüştürdü! E helal olsun adama... :)