Noble Savant Universal kutu açımı

'Kulaklık Genel' forumunda dulty tarafından 10 Temmuz 2015 tarihinde açılan konu

1. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,251
    Amaç farklı sonuç farklı olabilir Oğulcan. Tahsin varken bana laf düşmez bu konularda. Benim diyebileceğim sürücü adeti ile bizim işimizin olmadığıdır. Biz dinleyiciler sonuca bakarız.

Collapse Signature Expand Signature
    4 kişi bunu beğendi.
  2. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,348
    Hayırlı olsun.Kulağa tam oturan bir kasası var gibi görünüyor.

3. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,361
    Sağolun arkadaşlar.

Kesinlikle Umut'a katılıyorum, 1: Tahsin varken ben fazla konuşmiyim 2: Bazıları driver sayısı söylemiyorlar, demek ki az, tü kaka muhabbeti yaptı bir ara ama benim hiç umrumda değil. Bir gün üstüne filan basarsam kaç driver varmış söylerim :p

Bence Gold ile uyum harika. Tam istediğim gibi hafif V karakterli bir kulaklık ama baslar çok kararında, earsonic serisinde duyduğum bazen fazla gelen bas bunda yok. Hatta ilk başta dinlediğim deneme şarkılarında baslar az olacak herhalde diye biraz hayal kırıklığı yaşadım, sonra (tabi doğru uçları da bulunca) hakikaten bas içeren parçalara geçince hah dedim şimdi oldu :D.

Şu anda da Röyksopp çalıyor mmmm çok şahane :cheesy:

2 kişi bunu beğendi.
  4. obsidyen

obsidyen
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    90
    "En az 3" sürücülü (x2) Earsonics Velvet'in 6+6 sürücülü W60'ı ses konusunda her türlü ezdiğini gördükten sonra sürücü sayısına önem verilmemesi gerektiği kanaatindeyim ben. Önemli olan uygulamanın başarısı. O çok sayıdaki sürücü müzikal anlamda bütün ve başarılı bir ses oluşturamıyorsa bunun hiçbir anlamı yok.

3 kişi bunu beğendi.
  5. Submariner2

Submariner2
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    488
    Sevgili dostum Deniz , güzel ve özendirici Noble Savant iem'ni güle güle ve keyifle kullan :) :)

2 kişi bunu beğendi.
  6. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,870
    Bu ilginç işte. Ben W60'ı denedim ve harika bir IEM olduğunu düşünüyorum. Velvet gerçekten ses konusunda her türlü eziyor mu W60'ı? Fark o kadar büyük mü yoksa sadece sizin zevkinize mi uymadı?

7. obsidyen

obsidyen
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    90
    Bana kalırsa eziyor. Müzikalite açısından çok önde olduğunu düşünüyorum. W60 bana sıkıcı gelmişti. Ancak daha laid-back, tabiri caizse sıkıcı kulaklıklardan hoşlananlar beğenebilir pekala. Daha visceral, canlı kulaklıklar hoşuma gidiyor. Ancak bunu yaparken smooth bir ses karakterini koruması önemli, Velvet bunu yapıyor. Bana sorarsanız mesela IE800 de, fiyatı da göz önüne alındığında, kötü bir kulaklık; keza SE846 da öyle, ama sevenleri var bunların. Sonuç olarak Velvet bence W60'dan çok çok daha önde bir IEM. Ama bu şahsi görüşüm, bilimsel bir gerçek gibi sunamam tabii ki. Laid back ses sevenler W60'ı tercih edebilirler.

8. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,870
    Anlıyorum fakat W60'ı IE800 ve SE846'nın yanına koymanızı ve fiyatına göre onların da kötü olduğunu söylemenizi anlayamadım. SE846 ve IE800 bence W60'ın yanında söylenecek kulaklıklar değil. Fiyatlarının yarısını bile zor edecek kulaklıklar bana kalırsa. W60'ın laid-back olduğunu da pek düşünmüyorum gayet canlı ve eğlenceli bir kulaklık. Açıkçası Velvet'in W60'ı "ezdiğine" ben pek ihtimal veremedim o yüzden ilginç buldum yorumunuzu. Hani daha iyi demek başka "her anlamda ezmek" bambaşka bir şey. Eğer cidden öyleyse Velvet efsaneler arasına girecek bir kulaklık olur.

9. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,361
    Oğulcan bul bi velvet dene, oralarda vardır kesin :D

10. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,870
    Abi hiçbir yerde yok. Bulsam denemem mi acayip merak ettiğim bir kulaklık. @dulty

11. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,361
    Bulursun sen güveniyorum. Başka şehirlere filan git, gör, anlat. Vatani görevini icra et çocuğum.

3 kişi bunu beğendi.
  12. çaylak

çaylak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    142
    bence yine zevkler renkler meselesi. W60 ile 846 arasında kalan çoğu kişi 846 yı beğeniyor. Daha müzikal deniyor 846 için. W60 biraz cılız kalıyormuş. Sanırsam w60 biraz daha monitor tarzı.

13. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,439
    Bana bir taş atma görevi verilmiş, sonra muhabbet almış başını gitmiş. Neyse meşhur sürücü sayısı konusunda ben yorumu yapayım. Bulunduğum yerde çok efektif bir teknolojik hayat yok, açıkçası bu durumun keyfini çıkarıyorum, bu yüzden forumu ve diğer internet tabanlı yerleri çok takip edemiyorum.

Birincisi sürücü sayısından ziyade sürücünün gücü daha etkin bir kriter bana göre. Sürücü gücünü de kabaca sürücülerin hacminden anlayabiliriz, sonuçta kibrit çöpü kalınlığında da sürücü var parmak kadar da. Bu konuda yukarıdaki iki örnek çok uygun aslında velvet kasasından da göreceğiniz gibi w60 ın neredeyse iki katı hacme sahip sürüci hacmi olarak. Ancak sürücü sayısı yarısı, fakat performans olarak velvet gayet iyi deniyor. Ne velveti ne de w60 ı dinlemedim bu arada, tahminim sadece.

İkincisi sürücülerin karakteri de bir başka unsur, mesela piyasadaki bir çok dual bass sürücülü kulaklık( westone4 gibi) midlere de yardım edebikecek light bas üreten sürücü kullanıyor. Bu da duyulan bass miktarı ile sürücü sayısı arasındaki çelişkiyi ortaya çıkarıyor.

Diğer dikkat edilecek unsur ise- bana göre en önemlisi- tasarımın efektifliği. Tasarımcı eğer bu konularda doğa kanunlarında bir " bug" bulursa gayet iyi bir iş çıkarabilir. Buna örnek aklıma gelen custom art music one var, şu an hatırlayamadığım bir kaç custom da bu kategorideydi.

Sent from my toaster
    Tost makinemden gönderilmiştir

5 kişi bunu beğendi.
  14. çaylak

çaylak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    142
    sürücülerdeki güç farkı sese bu kadar etki ediyorsa crossover yapıları hayati önem taşıyor demekki. Aslında şu suruculer ucuz olsa ve kolay ulaşılsa güzel yapılar oluşturulabilir. İşin içine direnç , diyot , transistor ve bobin katılarak otantik şeyler yapılabilir diye düşünüyorum. Gorduğum customlarda diğer elektronik elemanlara pek yer verilmemiş , biraz da yer darlığından olsa gerek. Bilgi dağarcığım beni yanıltmıyorsa bu sektör gelişmeye çok daha açık ama şuan için ureticilerin eline bakmaktan başka yapabilecek birşey yok gibi. Gunun birinde suruculere erişim kolaylaşırsa birşeyler yapmayı ciddi şekilde dusunurum. Türk parasıyla custom çok uzak değil :)

2 kişi bunu beğendi.
  15. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,361
    Savant için bir süredir temin etmeye çalıştığım uçları sonunda bugün deneme fırsatı buldum. Spinfits, Spiral Dots, Comply, Fit Ear Double Flange ve Ostry'nin uçları ile yaptığım denemeler sonucunda mutlu sona ulaştım. Şu anda kararım Spiral Dots'dan yana, hem ses güzel oldu hem de çok rahat uçlar. İlk defa silikon uçlarla bu kadar iyi bir seal yakaladım. Fitear da çok iyi oldu ama double flange tabi biraz daha az konforlu. Comlpy'da ses olarak hoşuma gitti ama kullanımı biraz daha zor olduğundan tercih etmedim. Spinfits sesi kötü etkiledi, tizler rahatsız edici hale geldi ve baslar biraz geriye gitti, kulaklık sanki dağınık çalmaya başladı. Sanırım çıkış deliğinin küçük olmasından kaynaklanıyor. Ostry filtreli bir uç, tizleri törpülüyor ama kötüsü dağıtıyor, kesinlikle tercih etmem.

Uyum kolaylığı olarak Spiral Dots ve Fitear sanki bu kulaklık için yapılmış gibi, süper kolay takılıyor. Comply ve Spinfits biraz daha zor, Ostry çoook zor.

3 kişi bunu beğendi.
  16. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,870
    SpinFit'leri ben de denedim Angie için. Valla herkes o kadar övmüş ama bence çok kötü yani. Çok da pahalı. Hem kulaklık sağlam oturmuyor hem de izolasyonu kötü.

Doğru fiti bulmana sevindim. Gelince mümkün olursa dinlemeyi çok istiyorum Savant'ı Paw Gold ile.

4 kişi bunu beğendi.
  17. postgres

postgres
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    123
    Hayırlı olsun hocam çok güzel bir iem güzel günlerde kullanın :)

18. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,966
    @dulty Spiral Dots dediğin şu jvc nin tipsler mi , bir satın alma linki yollasana :) velvete olursa bende alıyım. Ses değiştiren tipslere gıcık oluyorum spinfit yorumun için sağol boşa para vermekten kurtuldum , düşünüyordum kendilerini..

19. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,481
    3 kişi bunu beğendi.
  20. dulty

dulty
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,361
    @VirtuFortuna abi bana fit filan süper oldu, acaip de konforlu, çok yumuşak bir silikon kullanılmış hatta bu saydıklarım arasında en rahat ettiğim spinfits idi. Ama işte sesi çok beğenmedim. Mutlaka seveni vardır, dış tarafı ile kulaklığa oturan tarafı ayrı iki materyalden dolayısıyla oynar başlıklı gibi çalışıyor, bazı kulaklıklar ile iyi sonuç vermesi çok normal. Her zaman beklerim, gelirken önceden konuşalım müsait zamanları çakıştırmaya çalışalım.

@postgres teşekkürler, baya oldu kulaklık geleli de uçları yeni deneyebildim. İlk parti postada kayboldu filan... Tipik TR rezilliği yani.

@bakieryigit evet JVC. Sevgili @fosther ın verdiği linkteki, ben ML size aldım. İnternette çapları filan listeleniyor, oradan mevcut bir ucun çapı ile karşılaştırılıp alınabilir. @fosther ın yorumuna da katılıyorum, ağzı çok geniş o yüzden muhtemelen benim istediğim gibi çalıyor. Spinfits e benzer bir konforda, yani az farkla ikinci en rahat uçtu benim için, Savant'ın nozzle kısa olduğundan aslında derine giren uçları daha çok beğeniyordum ama bu çok iyi oturduğu için gerek kalmadı.

Derine oturan fit sevenler için Fitear diyorum, süper gerçekten.

3 kişi bunu beğendi.