NWZ-S755 avrupa ses limiti.Walkman ses limitini kaldırma,sesi arttırma!

'Sony' forumunda Moonlight tarafından 9 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

1. Moonlight

Moonlight
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Herkeze merhaba,büyük bir sorunumuz var :-\

Kardeşim için yurtiçinde mağazadan satın aldığım, NWZ-S755 müzik çalarda "eu volume limit" ismi verilen bir ses limiti var. Bu ses limitini,cihazın ayarlar kısmındaki "avls ses limiti" ile karıştırmayın,bu başka birşey. Ses sonuna kadar açılmış olsada,cihazdan çok az ses çıkıyor.Bu ses seviyesi kesinlikle yeterli değil. Şöyle bir örnek vereyim; limit uygulanmamış bir walkman alalım ve sesi 20'ye getirelim.Bu seviye,limit olan walkmandeki 30 ile eşit olacaktır.Dinlenen hiçbir müzik keyif vermiyor.Seslerin az olmasının yanı sıra,dolgun,hacimli bir ses alamıyorsunuz.Alışmak söz konusu bile değil.Sürülmesi zor olan kulaklıklar ile kullanmayı zaten unutun.Kutusunu parçaladığım içinde geri iade almadılar.

Cihaz bu http://www.sony.com.tr/product/nws-s-series/nwz-s755
    Bu modelin NWZ-S754 isimli farklı bir varyasyonu daha var.Tek farkı hafızasının 8gb olması,s755 için geçerli olan,s754 içinde geçerli.Hafıza dışında ikiside tamamen aynı.

Birçok cihazda olduğu gibi,walkmanlerde de servis menüsü isimli gizli bir menü var.Bu menüye girmek için belli bir tuş kombinasyonunu uyguluyorsunuz.Daha eski modellerde,bu menüye girilip varsa ses limiti kaldırılabiliniyordu.Ancak bu modelde bu menüye girdiğimde,ses limiti ile ilgili olan ayar değiştirilemiyor.Yani açık olan ayar,kapalı yapılamıyor.Tüm tuşları ve rastgele tuş kombinasyonları denedim ancak işe yaramadı.

Bu modelde servis menüsüne şu şekilde giriliyor.
    Cihazı açın,ana menüye gelince back tuşuna 2 saniye kadar basılı tutun,tuş kilidini açın,ardından ekranda çıkan uyarıya aldırmadan sırasıyla şu tuşlara birer kez basın; sağ,sol,ses açma tuşu,ses kısma tuşu,sağ,sol,option,back,option,back. Başarıyla bu tuş kombinasyonunu girebildiyseniz cihaz kapanıp,farklı bir ekran ile tekrar açılacak.Bu ekran geldiğinde herhangibi bir tuşa basın ve tuş kilidini açın.Şuan karşınızda duran bu ekran servis menüsü oluyor.Bu ekranda gezmek için yukarı,aşağı,sağ,sol ve play/pause tuşunu kullanmalısınız.Farklı modeller için bu tuş kombinasyonu değişebiliyor.Bulmak için örneğin şöyle yazın; A845 service menu.
    A845 servis menüsüne girmek için izleyin.
    [youtube]
    Ses limitinin olduğu ayarı görmek için, OTHER içindeki SPSET üzerine gelin ve play/pause ile girin.Girdiğiniz ekranda eğer [SPS:ON] yazıyorsa ses limitiniz var.Limit olmaması için [SPS:OFF] yazmalı. Bu ayar üzerindeyken option düğmesine bastığınıda altta OFF yazıyor,ancak play/pause tuşuna bastığınızda bunu onaylayıp,uygulamıyor.Öylece duruyor,hiçbirşey değişmiyor.Tüm tuşları denedim ancak bu ayar değişmiyor.Kullanan arkadaşlar buraya girip baksın ses limiti var mı,varsa bu şekilde kaldırılıyor mu diye.Sonucu buraya yazarsalar sevinirim.Servis menüden çıkmak için en alttaki EXITTEST üzerine gelin ve play/pause tuşuna iki kez basın,bekleyin.

Özellikle S754,S755 olmak üzere,ses limiti olan olmayan,tüm walkman kullanıcıları buraya cihazlarının ses durumlarını yazarsa,bu avrupa ses limiti zırvalığının kaç kişide olduğunu anlarız.Birlikte çare bulmaya çalışırız.Bildiğiniz,duyduğunuz birşey varsa bunlarıda paylaşın lütfen.Yabancı forumlardan birinde,ses limiti olan biri,sony servise gidip bu limiti kaldırttığını söylüyor.Sony servislere özel bir yazılım ile usb kablosuyla bilgisayara bağlanan cihaza,birşey yüklemiş yada değiştirmiş ve limit kaldırılmış.Bunun kutuda yazan CEW ile bir ilgisi var ama çözemedim,farklı bölgelere isimler veriliyor ve bu kısatlma olarak böyle yazılıyor galiba.İngilizce bilmediğim için google translate ile anladığım bu,siteyi bulursam buraya ekliycem.Bende bir sony servisi arayarak bunu sordum aldığım cevap kısaca şöyle; hiçbir fikrimiz yok,kulak sağlığınız için konmuş bir limit o,kaldıramazsınız,bilmiyoruz.E peki yabancı forumda,sony servise bunu yaptıran kişi yalan mı söylüyor? Başka servislere sormaya devam edicem.

Forumda tesadüfen bulduğum orseras isimli arkadaşın s754 cihazında da aynı ses limiti var.Bununla ilgili konuştuk,birşeyler denedik ama sonuç aynı.Belki onun cihazda bu ayar değiştirilebilir diye servis menüden bahsettim ama durum onun cihazda da aynı.Şimdi ses limiti olan tüm arkadaşlar buradan bunu bildirsin.Birlikte buradan bu işi halletmeye çalışalım.Konu ile ilgili bilen,bilmeyen herkez yazabilir.Bu ses limiti ile müzik dinlenmiyor.Cihaz bu haldeyken birine satmakta olmaz.Hiçbir sonuç alamazsam fiio e6 anfi alıcam,ancak kullanılacak kulaklıkların anfiye ihtiyacı yok ve ses kalitesini düşürmek istemiyorum.Fiio e6 ile ses limiti olan s574,s755 sahibi arkadaşlar,fiio e6 çözüm oldu mu? Bunuda yazarsalar çok makbule geçer.

Teşekkürler arkadaşlar

2. yam_tar

yam_tar
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    Yok mu acaba bu konuda bir fikri olan?

3. opeth_hur

opeth_hur
    Expand Collapse
    Guest

Sanırım Bu S755' lerin sesini arttırma gibi bir şansınız yok. Satürn' de bir ara deli gibi indirim yaptılar. S755' ler neredeyse 200TL' ye satılıyordu. Hatta bir tane de benim arkaşıma aldık ama o üründe de ses limiti vardı ve durumu çözemedik. İade edip S754 almıştık. Tavsiyem geçici bir çözüm olup şimdilik işinizi görecektir. Bir adet Fiio E6 alıp idare etmenizi önerebilirim.

4. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Sony'nin Avrupa pazarina sattigi cihazlarda AB'nin saglik kurallari uyarinca ses limiti var. Maksat, dinleyenin kulak sagligi bozulmasin..Ciddiyim arastirmistim zamaninda. Ve bu limiti amp kullanmadan tek cihaz ustunden asma yolu yok. Hic denemeyin ugrasmayin yani.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Collapse Signature Expand Signature
  5. opeth_hur

opeth_hur
    Expand Collapse
    Guest

Benim yazdığımı Mahir kardeş özetlemiş :) Eyvallah gözüm :wink

6. Moonlight

Moonlight
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Cevaplar için teşekkürler arkadaşlar.Ne amaçla limit koyduklarını biliyoruz.Bunu kaldırabilir miyiz diye burada çare aramaktayız.Sonuç alamasakta,en azından bu sorunu yaşayanların başvuracakları bir konusu olur.Cihazın sesi yüksek ama yazılım ile bu kısıtlanmış,bizim sorunumuz yazılımsal.Aslında bu işlerden anlayan birileri bunu kırabilir(hack) ama şuan bunu yapmış birine rastlayamadık.Son çare olarak fiio e6 demiştim zaten ama ses kalitesini düşürmek,taşınabilirliğini berbat etmek istemiyoruz.Boş yere harcanacak anfi parasıda var tabi.orseras fiio e5 ile sonuç alamadığını söylüyor.Kim bilir,belki fiio e6 ilede durum böyle olacaktır.Limitli walkman ile kullanan arkadaşlar yazarsa öğrenebiliriz bunu.Cevaplar için tekrar teşekkürler.Herkez kendi fikirlerini dilediği gibi yazabilir.Herşeye ihtiyacımız var.

Sony servise giderek,bizim modelin limitini kaldırtmış olan kişinin konusunu bulamadım ancak,NWZ-E454 için benzer şeyi yapan başka birinin konusunu buraya yazıyorum.İngilizce bilen arkadaşlar bizim için tercüme edebilirse çok makbule geçecek.
    Onunda ayarı bizim ki gibi kilitliymiş galiba ve sony servise giderek yaptırmış.Bazı dosyalardan söz ediyor.İngilizce bilmediğim için pek anlayamıyorum.Bilen arkadaşın çevrimesi,bizim için faydalı olacaktır.Teşekkür ediyorum şimdiden

I recently bought a Sony Walkman NWZ-E454 and I thought the volume level seemed low, which indeed it was compared to an older model I have. This post details my findings, which will hopefully help others with this same problem. If anyone from What Hi*Fi reads this, pershps you could highlight this problem in the magazine.

Checking on the Internet confirmed quite a number of people reporting the same issue. It is due to Sony comlying with some EU directive to limit volume in such devices to protect people's hearing. Whilst that is a noble cause, there is no way to override it, epecially in situations where that might be desirable, such as listening to quiet music in a noisy envionment, using less sensitive headphones, and playing music through the line level input on an amplifier, when it is necessary to turn the vloume control a long way up on the amplifier.

The way in which the limitation is made is via the sound protection system (SPS), which is different from the AVLS which the user CAN control. You can check if SPS is on using 'Test Mode', which needs a specific key sequence to enter (search the Internet for your model and 'test mode'). However, for my model, and I'm sure many other recent ones, it is ABSOLUTELY NOT possible to change the SPS mode setting using the test menu. Reports that people may have done so are probably down to people takng the VIDEO OUT option from the test menu, which the service manual warns against because it can set the destination to Japan, with default language of Japanese, and a strange FM range which is no use in the UK. I know because I did it!

The only way to change the destination, which sets the language, FM range and SPS is to use some sofetware called the 'Destination Setting Tool', which is only nornally available to Sony staff. Fortuanately I found a friendly service centre which emailed me the files (folder NWZE35XE45X_DEST_Setting_EU. I first ran the WMT_CEW (Western Europe) version, which got me back to the original state, but with SPS enabled. I then tried the WMT_CEV (a different part of Europe) file and at last SPS was disabled! I now get the volume I used to have at 30 at 15.

I think this volume problem should be made widely known, so people don't buy units and are then disappointed, and I think Sony should be lobbied to make SPS an option which can be switched off under user control, after a suitable warning has been given.

Konunun linki bu: http://www.whathifi.com/forum/mp3mp4/sony-walkman-low-volume-problem-0

7. opeth_hur

opeth_hur
    Expand Collapse
    Guest

Eleman Sony Walkman NWZ-E454 almış fakat ses seviyesi, karşılaştırıldığı zaman almış olduğu ürünün bir önceki modeline göre daha düşükmüş.Bulmuş olduğu bilgilerin başka kardeşlerimiz için faydalı olabileceğini düşünmüş. What Hi*Fi' yi takip edenlerin bu probleme rastlamış olabileceklerini dile getiriyor.

İnternette araştırma yapmış ve bir çok insanın bu durumdan şikâyetçi olduğunu belirtmiş. 3. paragrafa geçiyorum. Arkadaşımız biraz daha dertleşmiş :) :)

Ses koruma sisteminin (SPS) sesi sınırladığını ve bu sistemin kullanıcıların kullanabildiği AVLS' den farklı olduğunu dile getirmiş. Eğer SPS' i "Test Modunda" kullanabiliyorsanız ihtiyacınız olan şey "specific key sequence" ı test modunda girmek / yazmak. Herneyse demiş, benim kullandığım modelde ve diğer modellerde SPS' i test modunda değiştirmek kesinlikle imkâmsızmış. Bir çok insan bu durumu rapor etmiş ve elemanlar VIDEO OUT seçeneği ile test menüsünde / modunda, servis el kitabında uyarılar varmış çünkü bu durumun cihazı fabrika ayarlarına geri götüreceği belirtilmiş ve Japonca olacağı uyarı ile belirtilmiş. Alet Japonca olmuş fakat garip bir şekilde radyo frekans aralığı ile alakalı bir sorun yaşamış (UK' de), biliyormuş çünkü yapmış :)

Radyo aralığının bozulmaması ve SPS' i değiştirmenin tek yolu "Destination Setting Tool" diye bir yazılımmış. Bu yazılım da sadece SOny personelinde bulunurmuş. Eleman arkadaş canlısı bir servis bulmuş ve kendisine mail yoluyla ilgili dosyaları iletmişler. Öncelikle Batı Avrupa için olanını denemiş. Alet orjinal haline dönmüş fakat SPS devre dışı kalmamış. Sonra, eleman WMT_CEV' i denemiş (Avrupan' nın farklı bir parçası) ve SPS devre dışı kalmış.

Bence demiş eleman ses probleminin yaygın olarak bilinen bir problem olabileceğini söylemiş. İnsanların hayal kırıklığına uğradıklarını ve Sony' nin SPS ile alakalı yönetim kısmını kullanıcılara bırakmalarını tavsiye etmiş. SPS' in uygun bir uyarı verdikten sonra kullanıcı kontrolü altında kapatılabileceğini önermiş.

Anladığım kadarıyla çevirmeye çalıştım dostum. Umarım faydası olur.

8. Moonlight

Moonlight
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    opeth_hur büyük adamsın :) teşekkürler,faydası olmaz olur mu.Sony servisleri zorlamaktan başka çare görünmüyor.Başka ülkelerde birileri için yapılabiliniyorsa,bizim burada neden olmasın.Olmazsa taksim meydanında bununla ilgili eylem yapıcaz :) walkmanleri ateşe verip yakıcaz.

9. opeth_hur

opeth_hur
    Expand Collapse
    Guest

Rica ederim dostum :wink Eylem yaparsak üzerimize su sıkarlar :) :) Ürünü alalı çok zaman olmadıysa bence iade et. Hatta de ki bunun bir düşük modelinde ses daha fazla, bu modelde neden az diye sorarsın. Oradakilerin Avrupa sıtandartlarından haberleri olabileceğini zannetmiyorum. Biz arkadaş ile aynen öyle yaptık hatta ürünü Sony servise götürdüler ve iade işlemini onayladılar. SBS olayından haberleri yok :)

10. Moonlight

Moonlight
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Şeker değiliz ya erimeyiz :) Kutuyu alır almaz parçaladım ne yazık ki. Aradan aylar geçti,iade şansım artık yok. Ama garantiye gidip ortalığı ayağı kaldırarak,para iadesini zorlayabilirim. Zaten birşey yapamazlarsa olacak olan bu. Alt model dediğin 8gb olan s754 ise, onlarında ses limiti olanları var :) orseras s754 sahibi ve onunda ses limiti var. Birlikte çözüm arıyoruz. En son taksimi işgal edicez yani :cheesy: o gün geldiğinde ilk seni çağırıcam,direnicez hoca başka yolu yok :knuppel2:

11. Fresk

Fresk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Bu kadar kasmanızın bir anlamı yok bence, bazı şeylerin kıymetini kaybetmeden öğrenilmiyor sanırım. Müzikle alakalı olmayan bir sebep ile benim sağ kulak zarımda perforasyon var, bir miktar işitme kaybı ile birlikte,şimdi müzik dinlerken çok yüksek olmayan seslerde bile bazen hışırtı yapıyor. Daha önce de çok tavsiye verildi ama birde ben yazayım dedim bir faydası olmayacağını bilsemde...

12. opeth_hur

opeth_hur
    Expand Collapse
    Guest

Kulaktaki işitme kaybı çok yüksek ses ile ve yanlış EQ ayarlarıyla olabilir. Normal dinleyicilerin işitme kaybı yaşayacağını zannetmiyorum. Sony' nin yapmış olduğu ses kısıtlama gereğinden fazla kısıtlamış :) Kulağımızı düşünürken müzik keyfinin içine etmişler.

Moonlight, bende ses limiti olmayan S754 var. Onu gösterip senin ürünü iade edebiliriz ki arkadaşımın durumunda aynen onu yaptık :)

13. Fresk

Fresk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Tavsiyemin bir faydası olmayacağını biliyordum zaten :wink
    O ses sınırı konulmasının eminim bir sebebi vardır. Bildiğimizi okumaya devam :eek:k

14. Moonlight

Moonlight
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Sanıyorum ki konuda yazılanları tam olarak okumuyorsunuz :) bu ses limitinin gerekçesi,sözüm ona kulak sağlığımızı korumak evet.Servisle konuştuğumda bana söylenende buydu,ses limitini farkettiğimde internette yaptığım araştırmadan çıkan sonuçta buydu. opeth_hur arkadaşımızın söylediği gibi bu ses limiti işini sony fazla kaçırmış,müzik zevkimizin içine etmişler. Ben zaten son ses ile müzik dinlemiyorum,buna rağmen sesinin çok az olduğunu düşünüyorum.İşin boyutu bildiğiniz gibi değil,sesi sonuna kadar açsakta,çok kısık.Şimdi bu avrupa birliğinin bir kararı,her markanın her ürününü kapsamıyordur elbette.Burada sorumlu olan sony olmayabilir ama yinede gözümden düştüler.Cihazın iddasına,içinden çıkan kulaklığa bak,birde ses seviyesine bak.Olacak şey mi bu,kutunun üzerinde bunla ilgili olan uyarı ufacık ve anlamadğım başka bir dilde(ispanyolca olabilir) satarkende bunu söylemiyorlar.Kısık sesle dinlemeyi sevsende,arada sesi açmak istiyor insan.Özgür insan birşeylerinin kısıtlanmasından hoşlanmaz.Doğrusuda budur ;D Yaşasın yüksek ses! :gulme resmen slogan atıyorum ya,bak sony neler yaptın bize :laugh: Bu arada yüksek seste dinlemek sağlıklı değil.Buna bende katılıyorum,tavsiyen için teşekkürler ama buna biz karar vermeliyiz(ses seviyesine)

opeth_hur çok teşekkür ederim,seni uğraştırmak istemiyorum :) Benim walkman s75x değil ama ses limiti olmayan başka bir modeli ve sesi gayet yüksek çıkıyor.Benim ki ile kardeşimin walkmani beraber götürüp,karıştırayım orayı bakalım ne olacak.Ama önce servislere bu limiti kaldırtmaya çalışıcam.Olmazsa taksimdeyiz biliyorsun :cheesy:

15. Fresk

Fresk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Zaten bende illa benim dediğimi yapın demiyorum, tavsiye dedim en başta , okumayan sizsiniz sanırım. Neyse, fazla uzatmayalım istersen...

16. A Dying Wish

A Dying Wish
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    23
    Ben de sony'lerde bu limit kaldırılamıyor diye biliyorum.Fakat gariptir ki,tr den alınma ve limit olmayan bir sürü sony gördüm şimdiye kadar..

Rica:Arkadaşlar mesajlarınıza lütfen bu kadar çok smile eklemeyin.Hem görüntüyü bozuyor hemde okumayı zorlaştırıyor.

17. Moonlight

Moonlight
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Çok alıngansın. Yaparız senin dediğini ayrıca,neden yapmayalım.Yüksek sesle dinlemek iyi değil.Buna katıldığımı söyledim zaten.Biz tavsiyeni aldık ve ses seviyesinin aşırı kısık olduğunu söyledik.Olmadı böyle...

A Dying Wish, kardeşime almıştım bunu limitli çıktı,daha önce kendime aldığım başka modelde ise limit felan yoktu.Talihsizlik oldu ne yazık ki. fiio e6 ile limitli s75x ile iyi sonuç alabilmiş birileri çıkarda,yazarsa iyi olacak bizim için.En azından denenmiş,bir çözüm önerimiz olur.Ben bunu en son çare olarak düşünüyorum. :)

18. Fresk

Fresk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Alındığımı nereden çıkardın. :) Konunun karşılıklı monologlara dönmesi uygun olmadığı için yazdım. Hoş olmuyor forum tarzı yerlerde, yanlış anlaşılabiliyor mimik ya da tonlama olmadığı için.

19. Moonlight

Moonlight
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Öyle,,, konuşmanın içeriğinden daha önemlidir beden dili. Olmayınca herşey kusurlu gibi kalıyor. Çoğu zaman,alakasız şeyler hissedebiliyor insan.Neyi nasıl söylediğimizi görmek lazım,haklısın :) Phonak pfe ile aran nasıl bu arada? :) sende ki pfe112 mi? Anfisiz performansı nasıldır bu kulaklığın? Almayı düşünüyorumda.

20. Fresk

Fresk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    112 bendeki de. Daha önce çok fazla iem kullanmadım. Ep-630 ve cks90(ne akla hizmet aldığımı bilmiyorum rock metal ve senfoni) dan sonra pfe analitik, dengeli sesiyle beni çok memnun etti, bashead olmadığım için bass larda sıkıntı yok benim için. Tizler de tam istediğim gibi ama bazılarına fazla sivri gelebilir. O fiyat aralığında genelde de çok önerilen bir ürün ilgili başlıkta zaten yeterince bilgi ve karşılaştırma vardır.Söylediklerim amfisiz kullanım için tabi amfili kullanmadım. Ben alırken tf10 ile arasında kalmıştım ama hem fit sorunu olabileceği hemde kulağına güvendiğim kişilerin tavsiyesi ile pfe de karar kıldım. :)