Oppo PM-3 Kulaklık pedi değiştirme

'Kendin Yap (DIY)' forumunda ancientbehemoth tarafından 26 Ekim 2018 tarihinde açılan konu

1. ancientbehemoth

ancientbehemoth
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    52
    Merhaba ses severler. Bugün sizlere, Oppo’nun sevilen ürünü PM-3’ün yıpranmış kulaklık pedlerini nasıl değiştirdiğimi anlatacağım. Biliyorsunuz Oppo, kulaklık pedlerinin son kullanıcı tarafından çıkartılıp değiştirilemeyeceğini ve ped değişimi için kulaklığın kendilerine gönderilmesi gerektiğini belirtiyordu. Ancak bu kural, girişimci ses severler tarafından yıkılmıştır. Farklı markalar için üretilmiş pedlerin de PM-3’te başarıyla kullanılabileceğini kanıtlayan bazı arkadaşlar, ped değişiminin önünü açmışlardır. Ben de buna güvenerek öncelikle aliexpress sitesinden ped siparişini verdim.

Dün elime ulaşan pedleri akşamleyin evde takma girişimine başladım ve işlemi başarıyla tamamladım.

İhtiyacımız olanlar:

1.Yeni kulaklık pedi

2.Kredi kartı ya da herhangi başka bir kart

3.Yapıştırıcı (uhu, vb.)

4.Küçük makas

Öncelikle elimizdeki kartın kenarını, kulaklık sürücülerini tutan kasa ile pedlerin arasındaki bölgeye sokuyoruz (metalik renkli haklanın hemen üzerine, pedlerin bittiği noktaya). Kartın köşesinin 1cm kadar içeri girmesinden sonra kartı yavaşça aşağıya doğru büküyoruz ki pedleri tutan tırnak yerinden çıksın. İlk tık sesini duyduktan sonra kartımızı, kulaklık pedinin çevresinde kaydırarak sırayla tüm tırnakları aynı yöntemle yerinden çıkartıyoruz.

Toplamda 6 tırnak var. 2si pedin sağ ve solunda, 2si alt sağ-solda ve son 2si de üst sağ-solda.

Daha sonra eski pedin yapıştırılmış olduğu ince plastik çerçeveyi pedden söküyoruz. Yeni pedleri, bu söktüğümüz çerçeveye giydiriyoruz. Yeni pedin fazlalık olan iç kısmını makasla 360 derece olacak şekilde kesiyoruz. Çerçevenin iç kısmına yapıştırıcıyı sürüp, pedin kenarlarını çerçeveye yapıştırıyoruz. Yapıştırırken tırnakları içine almamasına dikkat ediyoruz. Hazırladığımız yeni pedin tırnaklarını, kulaklık sürücülerinin etrafındaki tırnaklara karşılık gelecek şekilde yerleştiriyoruz (Pedlerin kalın tarafı, kulaklığı taktığımız zaman arkaya bakacak şekilde takılmalı). Sürücüler bize bakacak şekilde kulaklığı masaya yatırıyoruz. İlk tırnağı tık sesiyle yerine oturttuktan sonra diğer tırnakları da kulaklığı oynatmadan yukarıdan baskı yaparak yerlerine oturtuyoruz. Sürücüleri ezmemeye dikkat ediyoruz. İşte bu kadar.

Yıpranan kafa bandı için ise yine aliexpress’te fermuarlı ya da çıtçıtlı kılıflar var. Bunu daha sonra halledeceğim.

Herkese iyi dinlemeler.

Collapse Signature Expand Signature
    furkan kocyigit ve DefinitioN bunu beğendi.
  2. Burakkkk

Burakkkk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    145
    Selam herkese, yapıştırıcı vs uğraşmadan şuradaki gibi bir ürün alıyorsunuz. Ürün sayfasının altındaki videodaki gibi söküp orijinali ile değiştiriyorsunuz. Şahsen ben bu şekilde yaptım memnunum. O firma başka ülkeye gönderiyor mu bilmiyorum ancak ihtiyacı olan olursa benimle irtibata geçip Hollanda'daki ofise gönderilmesini sağlarım. Sık gidip geliyorum, gelirken getiririm.

https://www.oppostore.nl/pm-3-earpads.html?id=89167046

3. ancientbehemoth

ancientbehemoth
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    52
    Pedler değiştikten sonra sahne genişledi, baslar azıcık sıkılaştı bu arada.

Ayrıca 45 EUR'luk orijinal pedler yerine 5 USD'lik çin işi pedler kullanarak bu işi ucuz bir şekilde halletmiş oluyorsunuz.
    Mesela Avulsed grubunun Ritual Zombi albümü harika brutal vokal ve sımsıkı davullar eşliğinde akıyor.