Ortofon E-Q7 İncelemesi

'Ortofon' forumunda MikePortnoy tarafından 5 Temmuz 2014 tarihinde açılan konu

1. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Merhaba arkadaşlar,

Bu yazıda forumdaki bilgisini eksik olarak gördüğüm Ortofon kulaklardan biri olan EQ-7’yi anlatmaya çalışacağım. Bazı dostların neden yazmıyorlar seslenişlerine kulak verdiğimi belirteyim.

Bilindiği gibi Ortofon, pikaplar ve DJ ekipmanları üzerinde yoğunlaşmış, onlara parça-iğne gibi ürünleri üreten, aynı zamanda çeşitli amfileri, kabloları, bilimum aksesuarları, kafaüstü kulaklıkları da bulunan bir firma. Kısacası zengin bir ürün yelpazesine sahip diyebiliriz.

Ortofon şu anda EQ8, EQ7 ve EQ5 isimli kulakiçi kulakları üretiyor. Ortofon’un kendi sitesinde bulunmasa da MusicaAcustics’te bu üç kulaklık da bulunuyor. EQ7 isminden de anlaşılacağı gibi ortanca kardeş.

Kutu İçeriği ve Yapı Kalitesi:

EQ7, kardeşi EQ5 gibi metal bir kutunun içerisinde gelmiyor. Dış kutusu karton. Bu karton kutunun içinde içi güzel işli bir sunum kutusu geliyor. Bu kutunun içerisinden çeşitli boylarda gerçekten kaliteli silikon-foam uçlar, kaliteli deri izlenimi veren bir taşıma kılıfı ve filtreler çıkıyor.

Kılıfın çok şık olduğunu belirtmeden geçmeyeceğim; gerçekten beğendim. İnsana hi-end bir ürün kullanıyormuş hissi veriyor. Ancak Otterbox tarzı veya Westone’un fermuarlı eski tasarım taşıma kapları gibi kulaklığı koruyacağı konusunda şüpheliyim. O yüzden taşıma kabı yerine, kılıfı demeyi uygun görüyorum. Kısacası, şık olmasına rağmen biraz yumuşakça.

Kulaklığın kasası mermiyi andırıyor. Açıkcası tasarımında aman aman uğraşılmış bir vaziyet yok şekil olarak. Ancak üzerindeki süslemeler, Ortofon yazısı, arka kısımdaki nikelajvari ‘’kapak’’ kulaklığa şık bir hava kazandırmış. En büyük eksik R-L yazılarının bulunmaması. Firmanın neden bu ‘mark’ları koymadığına anlam veremedim. L-R ayrımı için Ortofon yazısını kullanıyor; yazıyı kulağın önüne getirecek şekilde kulaklığı takıyoruz. İlk kez kullanan biri için, parçada kanallardan gelen sese eğer aşina değil ise kanalların karışma ihtimali yüzde 50 oluyor. EQ5’te bu sorun yok; kablonun kulaklığa girdiği kısımda kırmızı ve siyah halkalar var.

Kulaklığın filtreleri bir çeşit o-ring ile tutturulmuş. Değiştirmesi çok zor olmasa da biraz dikkat edilmesi gereken bir hadise.

Kulaklık oldukça rahat. Kasa herhangi bir nokta ile temas etmiyor. Sadece dış görünüş olarak biraz dışarı taşıyor, azıcık ER4’e benziyor bu yönden. Ancak alt frekans duymak için kulak kanalının çok içine yerleştirmek gerekmiyor. Yalıtım da iyi denebilir. Rahatlığı ile nam salmış Ortofon uçlar, bu noktada da iyi iş başarıyorlar.

Kablosunun sağlamlığı durumu idare eder vaziyette. Değiştirilememesi de eksi bir yön. Y ayrımına kadar olan kısım plastik malzeme kaplı, ayrımdan sonra ise kumaş kaplı bir kablo mevcut. Hifiman tarzı gibi desek yanıltıcı olmayız. Jack ise TRS olarak 3.5mm çapta. L şeklinde olmasından ziyade düz yapıda bir jack.

EQ7’de dengeli armatür sürücü veya dinamik sürücü prensibinden farklı olarak hareketli armatür sürücü ses vermekte. Dengeli sürücü prensibini şu şekilde anlatabiliriz: Bir kutucuk düşünelim, bu kutucuğun içerisinde, minyatür bobin arasında iki tane mıknatıs var. Bobine elektrik geldiğinde, mıknatısların arasındaki bir kol ileri geri hareket etmekte ve elektrik akımı sayesinde bir çubuğu da ittirmekte. Bu itme hareketi cihazdaki mini diyaframı oynatarak sesi üretmekte.

Dinamik sürücüde ise, bobin daha büyük ve tek bir mıknatıs üzerine yerleştirilmekte. Hareketli bobin, arada direk bağlantı olduğu için diyaframı doğrudan hareket ettirmekte ve bu sayede ses çıkmakta.

Hareketli armatür ise biraz farklı, hem dinamik hem de armatür sürücü prensibi beraber çalışıyor. Bobini olmayan dinamik sürücü ile tek bir büyük mıknatısın olduğu büyük bir armatürün birleşimi gibi denebilir. Burda sanki armatürün hızı ile dinamik sürücünün gövdesi ve alt frekans grubu hedeflenmiş.

Ancak bu noktadan sonra teknik bilgim yetersiz kaldığı için ses bu aletten nasıl çıkıyor birşey diyemiyorum :)

Not: Bu konuda atmış da olabilirim, düzeltme yapılabilir :p

Ses Meselesi:

EQ7’nin sesini sıcak, tonu azıcık koyu, mid frekansların önde olduğu, üst frekansların fazla yormadığı bir dinleti olarak özetleyebiliriz.

Alt Frekanslar:

Çok aşırı dolu dolu bir alt frekans sunumu yok kulaklığın; ancak cılız da değil. Baskafalara pek gitmeyecek bir miktara sahip. Bununla beraber, dinamik sürücü karakterinden izler sergiliyor. Armatürvari izlerden mümkün olduğunda uzak durmuş firma. Doğal ve uygun miktarlara sahip bir sunum var denebilir.

Ancak eleştirim çok derinlere inemediği yönünden olacak. ‘’Vurup geçme’’den bir tık ileride bir derinlik performansına sahip. Vuruşları çok geniş bir alandan gelmese de, kendilerini belli eden bir vurguya sahip.

EQ7 midbas bölgesinde fena işler çıkarmamak ile beraber detayı çok üst düzeyde tutamıyor. Ancak başarısı, öne gelip sahneyi sıkıştırmama noktasında toplanıyor. Birçok kulaklıkta ciddi bir sorun olan midbasın sahne sıkıştırması sorunu yok denebilir.

Mid Frekanslar:

Kulaklığın sunumunda mid frekanslar en önde kendilerini yer buluyorlar. Genel olarak zengin bir sunum var. Detayı tatmin edici seviyede olsa da, üzerinde hafif bir perde mevcut. Bu perde azıcık koyu kalan tonla birleşince bazen detaydan yoksun kalınabiliyor.

Kulaklığın mid sunumunun üzerinde bir pütür-doku var. Gavurların dokulu-damarlı olarak kullandığı gren sözünü burda kullanabiliriz sanırım. Hafif organikvari sunumun etkisi olsa gerek, kendi dokusunu ses üzerindeki çıkıntılar olarak müziğe katıyor EQ7. Seste bozulma distortion veya çamur olarak algılanmasın bu dediğim husus; biraz farklı birşey anlatmaya çalıştığım.

Benim her zaman olmasa da, nispeten tolere ettiğim bir durumdur bu doku-pütür eklenmesi. Özellikle transparan çalan kulanlıklarda bu doku beni rahatsız ediyor. Koyu çalan kulan kulaklıklarda ise duruma katlanabiliyorum. Kimi kullanıcı tolere edemez ve son derece nötrvari-temiz sunumu tercih eder. Çok can sıkan bir durum değil bana göre bu kulaklıkta.

Üst midler ise gayet başarılı; sibilansın olduğu kayıtlarda, sibilansı oldukça iyi derecelerde elimine etmeyi başardı. Tabii bu başarısında üstlerin canlı-enerjik olmaktan uzaklığının da etkisi olduğunu düşünüyorum. Koyu ton da bu başarıyla dirsek temasında. Kısaca vokal severler için iyi bir kulaklık olduğunu söyleyebilirim.
    Üst Frekanslar:

Bazı üyelerimiz kulaklığın üst frekanslarında sıkışma olduğundan bahsetmiş. Kulaklığın hızlı olmadığını belirteyim. Çok hızlı pasajlarda zillerin altından kalkamıyor. Bunun dışındaki müziklerde iyi işler başardığını düşünüyorum.

Ancak üstler canlılık ve parlaklıktan uzaklar. Hatta bence bir tık fazla cansız kalmışlar; bu yüzden doğru tondan azıcık uzaklar. Tabii yapay veya soğuk değil, oldukça doğal bir sunumları var. Beyin delici takımından olan üst frekanslardan nefret edenlerin en azından denemesi gereken bir kulaklık EQ7. Bu cansızlığa rağmen çözünürlük orta seviye düzeyinde, ekleme yapmak gerekirse.

Hemen belirteyim, üst frekansların tepe noktalarında hafif bir roll-off mevcut. Dikkatli dinlenince farkedilen bir durum, ama can sıkıcı olabilir.

Sahne ve Enstrüman Ayrımı:

Kulaklığın en iyi tarafı, çok aşırı hızlı olmayan pasajlardaki enstrüman ayrımı ve konumlandırma. Sahnesi derinlik ve yatay anlamda çok uzun çizgilere sahip değil, hatta biraz da ‘’hava’’dan yoksun. Buna rağmen konumlandırması oldukça hoşuma gitti. Enstrümanları da iyi ayırıyor. Tonlar birbirine pek karışmıyor. Tabii bu dediklerim orta sınıfın içinde kalmak kaydıyla, yapılan iyi işlerin neticesi. Üst sınıf ile rakebet edebilecek düzeyde değil EQ7.

Sürülme meselesine kısaca değineyim; herhangi bir aletle dinleyebilirsiniz. Ancak muhtemel alıcılar kaynağın biraz açık-parlak çalmasına özen göstermeliler. Aksi takdirde ses boğucu ve fazla sıcak gelecektir.

Sonuç:

300 dolarlık fiyatını, görünüş-şıklık puanlarını katarsak pek-ala hakeden bir kulaklık EQ7. Sıcak, mid odaklı, yumuşak üst frekanslı bir sunum sevenlerin deneyebileceği bir alet. Aşırı detaycı olmak yerine müzik dinlemeyi tercih edenler için fena bir seçim olmayabilir. Ancak biraz havasızlık-doku durumu unutulmamalı. Yüksek seste dinlenebilirliği biraz zayıf olmakla beraber çok sırıtmıyor.

Hepinize sevgilerimi sunar, KPSS sınavından çıkan arkadaşlara geçmiş olsun dileklerimi iletirim.

İncelemede Kullanılan Ekipmanlar:
    Hm901
    Hippo Püskevit

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  2. chemist

chemist
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    256
    İnceleme için teşekkürler. Her firmanın kendine has bi ses rengi var ve ortofonun ses rengini ben çok beğenmiştim. Sesin biraz pürüzlü olduğundan bahsetmişsiniz. Evet ortofonun doğallığının sebebide bence bu pürüzlü ses rengi, zaten gerçek duyduğumuz seslerde tamamen pürüzsüz değil bana göre (en azından insan sesleri). Üstleri detay olarak üst düzey kulaklıklarla yarışamasada bence midlerindeki doğallık ve detay 300 doları sonuna kadar hakediyor. Bu arada se530 kadar hacimli bi sesi yok ama bir iem için kabul edilebilir seviyede hacimli denebilir.
    İncelemede söylediğiniz gibi e-Q7 tamamen müzik dinlemek için üretilmiş bi kulaklık. er4 veya bi ck10 a kıyasla çok daha uzun süre rahatsız etmeden müzik dinletebiliyor. Şunuda söylemekte fayda var, aynı fiyat aralığındaki çok armatürlülere göre bana göre tek eksi yanı 3D etkisinin olmayışı, yoksa sahne enlemesine gayet yeterli.

#2 chemist, 5 Temmuz 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 5 Temmuz 2014
    3 kişi bunu beğendi.
  3. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Bazı arkadaşlar derken nereden bahsediyorsunuz? Bir abeslik göremedim de..

Varsa rahatsız edici birşey düzeltirim elbet.

4. chemist

chemist
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    256
    Ben yanlış okumuşum pardon düzeltiyorum

5. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Ne demek. Kimseye söz söylemedim incelemede üstünüze alınmayın :)

Pütürün ses rengi olduğu pekala söylenebilir. Bunun tonlamadan kaynaklanan bir hata mı yoksa olması gereken birşey mi olduğu konusunda ben bir yorum getiremedim açıkçası. :) Bana biraz tonlamasındaki problem gibi geliyor.

6. chemist

chemist
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    256
    Aynı sorun HD6x0 de de var o zaman :) Bence firmaların ses imzaları bu olay

7. çaylak

çaylak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    142
    Öncelikle eline sağlık abi, gayet güzel bir inceleme olmuş, üst seviyede takılan biri olarak incelemeye almışsın aleti :)

Açıkçası ben alt seviyelerden gelen bir kullanıcı olarak ve benim gibi arkadaşlarında bu forumda var olduğunu düşünerek, biraz daha onların anlayacağı dilde bahsetmek istiyorum müsadenle ; Öncelikle sol kulaklığın plastik kısmının üzerinde çok ufak bir çıkıntı var nokta şeklinde , sol ve sağ kulaklık ayrımını burdan yapıyoruz , özellikle merak edip ve inceleyip bulduğum birşey :) , ama buna hiç gerek yok özetle ateş abinin dediği şekilde takılacak ( yazılar öne gelecek şekilde). Bu kulaklık da ilk taktığım andan itibaren yıllardır aradığım şeyi yeni bulduğumu farkettim. Hani birçoğumuzun şu dandik earbud kulaklıkları kulağına bastırıp dinlediğimiz hali varya , işte bu kulaklığın ses rengini tarif eden en iyi tanım bu bence :) , diğer yönlerine ateş abi fazlasıyla değinmiş fakat o üst seviye bir kullanıcı bunu her zaman dikkate alın derim. ( diğer kişilerde de...)

Size durumu en güzel şöyle anlatabilirim; Ben elektronik müzik dinleyen biri olarak, e-q7 yi amperiora tercih ettim. Kısacası olay yine zevklere dayanıyor... Eğer ben abartı bas istemem yeteri kadar olsun , yorucu tizleri sevmem , yeterli büyüklükte bir sahnesi ve iyi bir enstrüman ayrımı olsun derseniz bu kulaklığı bence es geçmeyin derim. Özellikle midleri, vokal sesleri ve bas kalitesi ( vurgusu değil) konusunda beni gerçekten mutlu ediyor. Bence bu kulaklığın esas tercih edilme nedeni ses karakteri , onun dışında ses kalitesi, malzeme vs. konusunda da kimseyi üzmeyeceğini düşünüyorum ( fiyatı çerçevesinde).

Son olarak benim hiç sevmediğim bir noktası mikrofonik etkisi , özellikle kablosunun Y ayrımından öncesinde aşırı derecede mevcut bunu belirtiyim , dışarıda kullanmayı düşünen kişiler için büyük dezavantaj.

Herkese saygılarımı sunar , en iyisi dinleyip almanız der :) , iyi günler dilerim.

#7 çaylak, 5 Temmuz 2014
    Moderatör tarafından düzenlendi: 5 Temmuz 2014
    2 kişi bunu beğendi.
  8. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Eline sağlık Furkancım. Böyle fazladan görüşlerin yazılması beni mutlu ediyor. Fatih Bey'e de ayrıca teşekkür ederim.

Neticede birden fazla kişinin görüşü daha değerli kılıyor bir kulaklığı.

Not: Furkan, paragraflara ayırıver yazıyı :p

2 kişi bunu beğendi.
  9. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,759
    Eline saglik abi. Anlatımınla kafamda az cok olusturdum aletin ses karakterini, ben severim sanirim bu aleti :)

10. çaylak

çaylak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    142
    ;D
    Birşeyi unuttuğumu biliyordum, uyarı için teşekkürler :)

11. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Teşekkürler Engincim :) Açık sayılan bir kaynakla guzel olabilir.

Olsun olsun :)

Sent from my iPhone using Tapatalk

12. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    639
    Ürünü bende bir süre tecrübe ettim ve bana hitap edebildiği hiçbir konu olmadı ve ciddi bir hayal kırıklığı yaşadım.çünkü okuduklarımla alakası olmayan bir ürün.

Bir kere cılız çalıyor,dolgun falan değil.midleri hursh olmaya müsait ve fazla önde çünkü sahne basık,dolayısıyla enstrüman ayrımıda zayıf ayrıca vokallerde sıkça sibilansa uğruyor,güçlü bir ürün olmadığından yükseklerde ve üst midlerde yüksek seslere çıkıldıkça kontrolü kaybetme,sivrilme ve dağınıklaşma durumu mevcut.alt frekanslarda yine bir dağınıklık durumu var.üstlerde ise rolloff durumu var.

Kısaca benim müzik dinleme zevkime hitap edecek bir tarafını bulamadım.bence çok başarısız bir ürün.

13. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Sebahattin, sen doğru çalışan bir kulaklığı denediğine emin misin? Bir kere cılız olması ve sıkça sibilansa girmesi imkansız.. Sahne havadar değil onda ben de hemfikirim, ama enstrüman ayrımı o kadar da kötü değil.

Çok zıt görüş yazmışsın, şaşırdım doğrusu.

14. high-fidelity

high-fidelity
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,580
    Kulaklarına sağlık Ateş abi.Bende bir ara çok duymuştum bu kulaklığı.

15. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    639
    Aslında incelemeyi bütünen okumadım Ateş,kısaca göz gezdirdim, kulaklık biraz sorunluydu evet ama sesi bütünen bozacak ciddi bir sıkıntı değildi.

Görüşlerimiz birbiriyle paralel olmak zorunda değil malum herkesin beğenisi algısı farklılık gösterebilir.

Bu ürün 300 usd yerine 50 usd lik bir ürün olsaydı farklı şeyler yazabilirdim.

Bu arada incelemen için çok teşekkürler.

16. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Tabii görüşler aynı olmak zorunda değil hatta olmasa daha iyi :)

Ne demek ben teşekkür ederim görüş belirttiğin için. Esas böyle zenginleşiyor forum.

17. çaylak

çaylak
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    142
    Bence kulağınızın, kulaklığa alışmasına zaman vermediniz...

Ayrıca bir ürün size hitap etmedi diye kötü sayılmaz. Mesela bana hitap etmeyen ürünleri birçok kişi beğenerek dinliyor ve genelde üst segment diye adlandırılan ürünlerin çoğu benim zevkime uymuyor.

Söylediklerimi yanlış anlamayın, dışarıdan başka kişilerinde okuyacağını düşünelim.

18. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Dünya kusura bakma atlamışım mesajını :)

Teşekkür ederim.

19. chemist

chemist
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    256
    Sebahattin abi sende amma yaptın ha :)

20. BatmaN19

BatmaN19
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    639
    Valla arkadaşlar başkasının okuyacağını düşünerek bunun bilinciyle yazdım emin olun.hemen hemen tüm yorumlarımı bu bilinçle yazarım.

İyi ses kavramını sadece kulaklık dinleyerek baz alamazsınız,ben bu konuda kulağıma güveniyorum ve açık yüreklilikle bu ürünün 300 usd ye alınacak bir çöp olduğunu düşünüyorum.

Bana hitap etmediğini aslında düşüncemi yumuşatmak anlamında söylemiştim.maksat burda polemik yaratmak falan değil ayrıca markanın imajı beni ilgilendirmez.bu benim görüşümdür tekrar belirteyim.

2 kişi bunu beğendi.