Ostry Kc06 İncelemesi

'Ostry' forumunda UmutecH tarafından 28 Mayıs 2015 tarihinde açılan konu

 1. UmutecH

  UmutecH
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesaj:
  3,163
  Alınan Beğeniler:
  2,253
  Ostry Kc06
  [​IMG]


  Herkese merhabalar,

  Öncelikle ürün desteği için Selçuk bey (fastfalcon)'e sonsuz teşekkürlerimi sunarım. Son zamanlarda yaklaşık 60$'lık oldukça agresif fiyat etiketinin de desteğiyle adından sıkça söz ettiren Çin'li Ostry firmasının Kc06'ı modelini fiyatından aldığım gazla pozitif bir bakış açısı ile incelemeye çalışacağım. Kutu içeriği ve teknik ıvır zıvırla giriş yapalım.


  [​IMG]  [​IMG]  YAPI:

  Kulaklığın fiyatını göz önüne aldığımda kutu içeriğini yeterli bulduğumu belirtmek isterim. Ürün inceleme için gönderildiğinden kendi uçlarını açmadığım için uçlar hakkında yorum yapamıyorum. Zaten eşit şartları oluşturmak için incelemeleri genelde kendi uçlarımla yaparım. Firmanın stok uçlarla sese yön verebileceğinizi iddia ettiğini de unutmadan ekleyeyim.

  Kasa yine fotoğraflardan göreceğiniz üzre oldukça minimal boyutlarda ve kendine has diyebileceğimiz bir şekilde. Açık söylemek gerekirse konfor bakımından iyi de diyemiyorum kötü de. Kulağı tam kapatan Vsonic vsd3/5 kadar rahat görünmüyor ancak oldukça hafif ve küçük olduğundan kötü de diyemiyorum en iyisi kendiniz deneyip görün derim. Daha açıklayıcı olması açısından da karşılaştırma yaparsak. Pfe122 ve Vsonic vsd1'i Kc06' ya tercih ederim ancak Havi B3Pro1 ve Tpeos vb mermi şeklindeki kulaklıklardan ise daha konforlu bir kullanım sunduğunu düşünmekteyim.

  Kc06'da kabloyu kulak üstünden dolayarak da kullanabilirsiniz, standart şekilde kabloyu aşağı sarkıtarakta. Kulak üstü kullanımda kablo pek sabit durmadığından kutu içeriğinde bulunan kulak çengelleri kurtarıcınız olabilir. Ben ilk birkaç gün kulak üstünden dolamadım ancak sonradan kulak üstünden dolayarak daha rahat ettim. Kabloyu ayarlayınca çengele de ihtiyaç duymadım açıkçası.
  Sağlamlık açısından bakarsak kablo antibakteriyel Tpu kaplamasıyla oldukça sağlam görünmekte. Kablo karışabilmekte ancak açmak çok zaman almıyor. ( Geçen gün linum'u 15dk'da açamadığımdan bu ayrıntıyı da eklemek istedim ) Kasadan çıkan ve gerinim önleyici ile sağlamlaştırılan kablo sağlam gibi. Çift çentikli jack I şeklinde kibar şık ve sağlam görünmekte, ayrıca oldukça minimal boyutlarda.

  Y ayrımında gerçekten ''Y'' harfi kullanılmış hem kibar ve şık hem de sağlammış izlenimi bıraktı bende. Normal kullanımda mikrofonik etki de az değil bu yüzden kabloyu yaka klipsi ile sabitleme ihtiyacı duyabilirsiniz. Ayrıca mikrofonik etki rahatsız ediyorsa kabloyu kulak üstünden dolamanızı öneririm, bu şekilde mikrofonik etki neredeyse sıfıra inmekte.
  Herşeyi düşünüpte adı neyse artık şu kabloyu kıstıran şeyi düşünmemeleri de saçma olmuş gerçekten. Özellikle kulak üstünden doladığınızda kabloyu kıstıran şey'e ihtiyaç duyulabiliyor.
  Not: Kabloyu kıstıran şey 'e çok ihtiyaç duyarsanız bir bantı orada sarmak ücretsiz ve pratik çözüm olacaktır.
  Dış ses yalıtımı da vasat seviyede. Bilenler için Pfe 122 kadar diyebilirim. Net olarak söyleyebilirim ki gürültülü ortamlarda dış ses yalıtımından çok da performans beklenmemeli Kc06'dan.


  [​IMG]  SES:

  [​IMG]


  İncelemede kullandığım ürünler Ostry Kc06 kullanacak arkadaşların muhtemel kullanabileceği ekipmanlardır diye düşünmekteyim. Pek marjinal bir sıralama olmasa da ekipman tercih sıramı da belirteyim merak edenler olabilir.
  [​IMG]


  Ses mevzusuna girmeden bu ürünün bir de A versiyonu var, yani model kodu Kc06A. Kc06A'yı çok kısa bir süre dinlediğim için yorum yapamasam da yanlış hatırlamıyorsam daha baslı, daha tizli ve daha renkli çalan bir kulaklık diyebilirim Kc06A için. Kc06' ya dönersek de ilk söyleyeceğim şey ilk başta ben bu kulaklığı bir çok yönüyle Tralucent 1plus2'ye benzettim biraz garip bir şekilde de neyse..

  Ürünü ilk dinlediğimde yani burn-in' den önce oldukça dağınık çalan kontrolü kolay kaybedebilen bir yapıda olması dikkatimi çekmişti. Tepkilere geç kalan yavaş bir kulaklık olarak algıladım. Burn in 'in gerçekten işe yaradığını bu kulaklıkta da rahatlıkla görebilirsiniz. Burn-in'den sonra ise fiyat bandını da göz önüne aldığımızda dengeli tabirini hak eden bir ürün Kc06. Çok baskın olmasa da yeterli oranda alt frekansa sahip, midleri ezik değil tizler de belirgin, bu fiyat seviyesinde haliyle ''dengeli'' yanlış bir tabir olmayacaktır. Genel itibari ile ferah çalan çoğu işi fiyatının üstünde yapan bir ürün olmuş izlenimi yarattı bende. Ayrıca oldukça yüksek sesli veren bir ürün olmuş Vsonic Vsd3s'den yaklaşık %15 Pfe122'den ise %50 daha yüksek ses vermekte. Hatta Havi B3 Pro1'in neredeyse 2 katı kadar yüksek ses vermekte. Daha da ayrıntıya inersek.


  Alt frekanslar;

  Kc06'nın alt frekanslarda dikkatimi çeken ilk noktası derin basları oldu. Çok yüksek çözünürlük sunmasa da tonu oldukça başarılı ve miktar olarak oldukça etkileyici bir oranda. Genel olarak bas miktarını oldukça beğendimi belirteyim. Yukarılara çıktıkça belirginliği artan alt frekansların mid bas seviyesi de oldukça doygun ve detaylı. Örnek vermek gerekirse Pfe 112' de duymakta zorlandığım bas gitarı çok rahat bir şekilde duyabiliyorum. Sub baslarda ise pfe çok iyi iş çıkarsa da Kc06 desibel olarak yüksek kalmakta. Kısaca Havi B3 Pro1 ve Pfe 1X2 serisinden daha başarılı alt frekanslara sahip olduklarını düşünmekteyim.Baskafaları tatmin etmeyeceği de unutulmamalı tabi.
  Eksi olarak da üst seviye ürünlere oranla da tonlaması biraz daha doğal olabilirdi diyebilirim. Yalnız çok sık hatırlatmak gerektiğini hissediyorum bkz.fiyat.


  Orta frekanslar;

  Basların tizlerin altında ezilmeyen yeteri kadar belirgin, çok fazla metalikleşmeyen ayrımı da iyi olan bir mid sunumundan bahsedebilirim. Eskiden 100$ altı kulaklık denince aklımıza bastan boğulmuş perdeli enstrümanlar V karakterin dibine vurmuş sunum gelirdi. Biz de eko ile o V'yi iyice büyütür mutluluktan havaya uçardık. Ama son 12 yılda çok şey değişti, artık 100$ altı ürünlerde de dengeli sunumlar hatta mid merkezli kulaklıklar üretilmeye başladı.
  Konunun özüne dönersek üst midlerde ki tonun fazla açılmasını saymazsak orta frekanslardan şikayet etmek nankörlük olacaktır. Üstlerdeki ton açıklığı sbilance olan kayıtlarda belirginliği arttırken aynı zamanda da genel karaktere oldukça havadarlık katmakta. Enstrümanların netliği, vokallerin durduğu yer tınının kabul edilebilir oranda bozulması bu kulaklığı fiyat bandında çok üst noktalara taşıyor benim gözümde. Renkli mi renkli ama özellikle karakterine alıştıktan sonra oldukça güzel çalan bir alet çıkmış ortaya.
  Kısaca Kc06, Pfe122 ve Brainwavz M3'den daha renkli bir sunuma sahip ancak aynı zamanda da daha baskın ve daha gövdeli midlere sahip bir karakterde.


  Üst Frekanslar;

  Kc06'yı kutudan çıkarıp ilk kulağıma taktığımda ürünün bütün sihirini bozan 10 katı fiyata satılmasını engelleyen noktanın üst frekanslar olduğunu düşünmüştüm. 60 saatten fazla burn-in'e yatırdıktan ve fiyat bandında ki diğer kulaklıklarla karşılaştırdıktan sonra fikrim değişti açıkçası.
  Yeteri kadar belki de fazla belirgin ve biraz fazla parlatılmış bir üst frekans sunumuna sahip Kc06. Çok sert bir karakterde değiller ve sınıfına göre oldukça iyi çözünürlükteler.Üst midlerdeki renk açılması gibi tizlerin belirginliği de genel karakteri oldukça havadar bir hale sokmakta. Yine de tizleri biraz daha az parlatılmış olsa çok daha üst seviye bir ürün olurdu benim gözümde. Tiz miktarı bazı kullanıcılar için fazla gelebilir onu da ekleyeyim.


  [​IMG]


  Diğer Ayrıntılar;

  Kulaklığı sahnesi oldukça ferah, enlemesine yeteri kadar uzayan sahne enstrümanların üst üste binmesini engellemekte. Sahnenin yakına kurulması da gövde ve detayı arttırmakta. Genel çözünürlüğünde fiyatının oldukça üstünde olduğunu düşündüğüm Kc06, yine sınıfında sahne ve enstrüman ayrımı başarımında da oldukça üstlerde. Dengeli yapısıyla hemen hemen her tür müzik dinleyicisine hitap edebilecek bir ürün Kc06. Herhangi bir müzik türü için ayrı yorumlamak istemesem de bu fiyat seviyesinde çok sorulan Rock - Metal dinleyicisi için şöyle yorumlayabilirim. Genelde önerilen kulaklıklardan sürmekte zorlandığınız Havi B3Pro 1 ve Pfe 1x2 serisi hem de bassız ve sert çalıyorsa, Ue Tf10'nun midleri geride ve altları boğuk ise, Pfe 232 fazla agresif ve pahalı ise Kc06 düşünebilirsiniz gibi, vb. vs..

  Bu şekilde tavsiye vermeyi sevmesemde bu ürünün f/p'sinin oldukça yüksek olduğunu düşünüyorum. Çok gürültülü ortamlarda da müzik dinlemiyorsanız, üst seviye ürünlere geçmek istiyor ama bütçeniz de kısıtlıysa Kc06 satın alma listenizin en tepsindeki birkaç üründen olmalı diye düşünmekteyim.

  Okuduğunuz için çok teşekkür eder herkese bol müzikli günler dilerim. Selamlar, sevgiler.
  İzinsiz alıntı yapılamaz.


   
  Collapse Signature Expand Signature
  #1 UmutecH, 28 Mayıs 2015
  Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Mayıs 2015
  24 kişi bunu beğendi.
 2. dulty

  dulty
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  18 Ocak 2014
  Mesaj:
  1,398
  Alınan Beğeniler:
  2,351
  Güzel inceleme teşekkürler. VSD3S ile karakter ve performans açısından kıyaslarsan nasıl sonuç çıkar?
   
  Collapse Signature Expand Signature
 3. UmutecH

  UmutecH
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesaj:
  3,163
  Alınan Beğeniler:
  2,253
  @dulty
  Vsd3s daha koyu daha renkli ve daha baslı bir karakterde. Teknik olarak da hemen hemen her konuda Kc06 üstündür. Yapı vb. başlıklarda da vsd3s i tercih ederim şahsen. Teşekkürler
   
  Collapse Signature Expand Signature
 4. dulty

  dulty
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  18 Ocak 2014
  Mesaj:
  1,398
  Alınan Beğeniler:
  2,351
  Anladım. Denediğin vsd3s gümüş kablo muydu acaba? Öyleyse kc06 denemek lazım kesin.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 5. Synthyss

  Synthyss
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  29 Mayıs 2014
  Mesaj:
  1,132
  Alınan Beğeniler:
  3,009
  Kc06 saka gibi kulaklik, beni baslangic seviyesi icin en cok sasirtan kulaklik oldu.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 6. UmutecH

  UmutecH
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesaj:
  3,163
  Alınan Beğeniler:
  2,253
  Bilmiyorum ki evde duruyor ama en iyisi daha önce çektiğim bir fotosunu ekleyeyim. :))

  [​IMG]
   
  Collapse Signature Expand Signature
 7. MikePortnoy

  MikePortnoy
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  7 Eylül 2012
  Mesaj:
  3,491
  Alınan Beğeniler:
  3,120
  Eline sağlık Umut'cum. Son derece net olmuş.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 8. dulty

  dulty
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  18 Ocak 2014
  Mesaj:
  1,398
  Alınan Beğeniler:
  2,351
  Bakır kablolu o. Mümkünse gümüş bulup denemeni tavsiye ederim, güzel karşılaştırma olur, hem fiyatları da çok yakın oluyor. Hatta istersen benimkini yollarım denemen için.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 9. fosther

  fosther
  Expand Collapse
  Moderator

  Katılım:
  12 Ağustos 2010
  Mesaj:
  3,131
  Alınan Beğeniler:
  3,515
  Başımiza taş yağacak abi eline saglik ;D İlk defa 100 dolar alti bir kulakligi bu derece begendigini göruyorum.a olan versiyonunda ayni başarı devam ettirilmiş mi acaba?
   
  4 kişi bunu beğendi.
 10. UmutecH

  UmutecH
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Aralık 2011
  Mesaj:
  3,163
  Alınan Beğeniler:
  2,253
  Teşekkürler Ateş :))

  @dulty Ben bu gümüş bakır muhabbetini bilmiyordum iyi oldu bunu da öğrendiğim :) Ben bulamam sanırım da şu ara yormayayım sizi. Çıkar belki bir yerlerden.
  --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 29 Mayıs 2015 ---
  Bence sen beni yeterince takip etmiyorsun 100$ altı çok beğendiğim kulaklıklar var. Başta pozitif bakış açılı inceleme olduğunu söyledim belki o yanılttı seni :)) Çok tepki alıyorum ürünlerin eksiklerine çok vurgu yapıyorum diye ;D

  Ek: A ile ilgili bildiğim yazdığımdan ibaret :)
   
  Collapse Signature Expand Signature
  #10 UmutecH, 29 Mayıs 2015
  Moderatör tarafından düzenlendi: 29 Mayıs 2015
 11. bora şahin

  bora şahin
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  18 Ocak 2015
  Mesaj:
  169
  Alınan Beğeniler:
  294
  bir kc06a kullanıcısı olarak ben de kapsamlı bir yorum yapayım. "hastasıyım":)
   
 12. theprofessional

  theprofessional
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  14 Ağustos 2015
  Mesaj:
  3
  Alınan Beğeniler:
  0
  Bass seviyesi için kullananlardan yorum bekliyoru. Özellikle rha ma750 ile kıyaslandığında.
   
 13. Synthyss

  Synthyss
  Expand Collapse
  DSD

  Katılım:
  29 Mayıs 2014
  Mesaj:
  1,132
  Alınan Beğeniler:
  3,009
  bass için yanlış yerdesiniz @theprofessional

  wooduo 2 adlı kulaklığa bakın.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 14. theprofessional

  theprofessional
  Expand Collapse
  Yeni Üye

  Katılım:
  14 Ağustos 2015
  Mesaj:
  3
  Alınan Beğeniler:
  0
  Tavsiyenizi dikkate alıcağım. Fakat bir açıklık getireyim full bass ağırlıklı kulaklık istemiyorum denge önemli ancak bass kaliteside doyurmalı
   
 15. hitmachine16

  hitmachine16
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  21 Nisan 2010
  Mesaj:
  165
  Alınan Beğeniler:
  5
  Kc06A bu isteklerinizi karşılıyor.
   
 16. Elano68

  Elano68
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  2 Nisan 2015
  Mesaj:
  495
  Alınan Beğeniler:
  768
  Dunu dn23e de bakabilirsiniz


  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 17. wadi

  wadi
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  30 Temmuz 2015
  Mesaj:
  251
  Alınan Beğeniler:
  624
  Bu arada KC06A massdrop'ta güzel bir fiyattan satılıyor. İlgilenenler olacaktır.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 18. Muzikadamı

  Muzikadamı
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  4 Nisan 2014
  Mesaj:
  86
  Alınan Beğeniler:
  85
  @UmutecH hocam, bu kulaklığın izolasyonu nasıldır acaba? Dışarıda toplu taşımada dışarı çok ses verir mi acaba? Arkadaşıma alacağız da duruma göre, izolasyon meselesi dışında her şey tamam, cevabınıza göre kararımızı vereceğiz.
   
 19. lacordello

  lacordello
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  3 Ocak 2016
  Mesaj:
  77
  Alınan Beğeniler:
  67
  Aliexpress de satışı var orjinalmidir acaba.. alıp kullanan varmı 46$ lık bir fiyat var..
   
  Collapse Signature Expand Signature
 20. RACEKING26

  RACEKING26
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  22 Aralık 2014
  Mesaj:
  97
  Alınan Beğeniler:
  68
  EX-650 olabilir.