Ostry KC06

'Ostry' forumunda Black tarafından 8 Mayıs 2017 tarihinde açılan konu

1. Black

Black
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    132
    Kulaklığın uzun süredir piyasada olduğunu ve yeterli sayıda inceleme olduğunu biliyorum. Ne için yazıyorum ben de bilmiyorum. Bir süredir forumu takip ediyorum ve artık birkaç şey yazabilecek hale geldiğimi hissediyorum. Umarım bir sonraki konu daha kayda değer; yeni, forumda mevcut olmayan bir ürünün incelemesi olur.

Konu mevcut olduğu için sadece ses meselesi hakkında bir şeyler yazmak istiyorum.

Bas:

Kulaklık bu bölgede gövde odaklı çalıyor. Altlara her ne kadar inemese de, mid bas bölgesinde davul gibi vuruşlarda etkileyici bir konuma sahip. Hem miktar olarak, hem de vuruş hassasiyeti olarak tatmin edici. Altlara dair neredeyse hiç bas yok. Bu aslında kulaklığın daha üst seviyelere taşınmasını sağlayan bir nokta. Hem mid ve tiz frekansların performansı açısından, hem de tonlama ve davul sesleri açısından. Mid bas başarılı olduğu bir konu ve davullarda kanıtlıyor bunu KC06. Ben bas olmasa da olur modunda bir kullanıcıydım. Ama bu kulaklık bakış açımı değiştirdi doğrusu.

Mid:

Açık, parlak bir yapıda; hafif sıcak tarafa çalıyor midler. Her ne kadar ince notalara hitap etse de, doğal tonlardan seslendiğini söylemek geliyor içimden. Özellikle doğal enstrümanlarda başarılı bir performans sergiliyor. Çözünürlük olarak fiyat bandında iyi iş çıkarıyor. Sahnenin büyük bir kısmını oluşturan frekans bandı oluyor midler. Oldukça ferah ve temiz takılıyor bu bölge. Yine de dağınık çalma gibi bir durumu var açık karakterinden dolayı. Yumuşak bir sunumdan bahsedebilirim ancak üstlerdeki havadarlıkla birlikte, dokulu/çıkıntılı bir sese imza atıyor kulaklık. Fiyatına göre gerçekten iyi iş çıkarmasının yanı sıra; açık karakterinden dolayı üst kısımlarda kontrol kaybetme gibi sıkıntılar yaşıyor bazen. Ortalık hafiften karışabiliyor. Kulaklığın sunumu oldukça yakın. Detay seviyesi önde olan midlerden dolayı çok çok kuvvetli değil. En önde vokaller konumlandırılmış. Yani akustik kayıtlarda ilaç gibi gelecektir. Sibilans konusunda kayıtta olanı belirginleştirme gibi bir yere sahip.

Tiz:

Açık ve parlak yapıdalar. Belirginler ama sert değiller. Çözünürlük açısından daha çok şey vaat etmelerini istesem de fiyatı ortada. Uzama gibi detaylara pek girmek istemesem de fena işler çıkarmıyorlar. Yalnız üst frekanslar bu kulaklıkta oldukça değişkenlik gösteriyor. Bazen belirgin olurken, bazen geride kalma durumuna düşebiliyorlar. Bazen tizler oldukça belirgin diye düşünürken, o kadar da belirgin değiller hatta oldukça gerideler ve ince kalıyorlar diye kararsızlıklara düştüm. Parçalara göre farklılık göstermeye oldukça yatkınlar kısaca. Yani fazla parlak ve belirgin olduğunu okuyup dinledikten sonra, benim gibi; "Abartılacak kadar yakın ve parlak değil." denmemesi için belirttim bunu. Yoksa üstler her zaman var ve oldukça belirginler. Zil olmayan parçalarda da geçerli bu durum. Zil olmasa bile müziğin havasını büyük ölçüde değiştiriyor üst frekanslar. Tizlerde yerden yere vurabileceğim tek kısım ise yavaş ve dengeyi çabuk bozabilen bir yapıda olmaları. Ama burn in ile önemli ölçüde kayboluyor bu sorun.

Kulaklığı kulağıma ilk taktığımda sahne kavramının tahmin ettiğim gibi olduğunu anladım. Müziğin sunumu yanıbaşınızda. Sahne bu fiyat bandına göre dar değil. Derinlik konusunda pek iddialı değil ne yazık ki. Enstrüman arası boşluklar yok gibi hissedilse de, dağınık çalmasını saymazsak ayrım konusunda da başarılı sayılır. Heleki doğal enstrümanlarda.

Ferah, aydınlık ama kendi çapında çok da cılız olmayan hoş bir tonlamanın hakim olduğu bir kulaklık. Hafif sıcak tarafa doğru sunum var. İlk başlarda hız konusunda dengeyi kolay bozabildiğini söylemekte fayda var. Akustik kayıtlarda gösterdiği enstrüman performansı gerçekten tatmin edici. Hareketli müziklerde az da olsa sırıtması, dağınık çalması bu kulaklığın en büyük dezavantajı oluyor. Belki de tek dezavantajı budur; fiyat bandında gezen diğer kulaklıklara göre.

Kısaca cidden bir fiyat/performans kulaklığı ortaya koymuş Ostry (Dolar aldı başını gitti orası ayrı mesele). Tabii fazla abartmamakta fayda var ama, fiyat ve performans göz önüne alındığında bu kulaklığın pozitif açıdan yorumlanması gerektiği düşüncesindeyim. Eğer üst düzey bir ürün yorumlansaydı, daha negatif yaklaşılması gerektiğini savunurdum. Çünkü o zaman fiyat bandına göre kulaklığın bulunduğu nokta daha anlaşılır oluyor fikrimce.

#1 Black, 8 Mayıs 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 19 Eylül 2017
    11 kişi bunu beğendi.
  2. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    694
    Tesekkurler, elinize, kulaginiza fikirlerinize saglik :)

Nacizane tavsiye, birkac resim ekleyip, paragraf olayina dikkat ederseniz cok daha guzel olurdu.

2 kişi bunu beğendi.
  3. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    Yazmak en başta gelen çekincemiz oldu hep.Zaman zaman cesaretlendirdik,zaman zaman birkaç üye dışında hiç inceleme gelmedi.Bazen de cesaretini toplayabilenler yazdılar.Sizin gibi.:eek:k

Yazmaktan korkmayalım arkadaşlar.Ben yazamam demeyelim,aman ben yazmasamda olur hiç demeyelim.

Sırf cesaret versin,teşvik etsin diye tüm incelemelere eline saglık yazdım,yazarım şahsen.Yeni üyelerin inceleme-izlenim yazması özellikle keyif veriyor.

Giriş satırlarınızda samimiyeti gördüm biraz uzun yazdım.Tekrar elinize sağlık.

Yazmaktan geri durmayın.:))

8 kişi bunu beğendi.
  4. Black

Black
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    132
    Sağ kulaklığın arka kapağındaki yapıştırıcı etkisini yitirmiş. Bant ile kapağı çıkartıp dikkatlice yapıştırdım. Nemli ortamlara uzun süre dayanamadığını söylemek istiyorum. Bu arada arka kapağın kolay çizildiğini söylemekte de fayda var. Bunların dışında arka kapak hariç kasanın geriye kalan kısmı çizilmelere ve soyulmalara karşı dayanıklı. Zira parlak bir tasarıma sahip.

2 kişi bunu beğendi.
  5. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,319
    Taze kullanıcısı olarak şunu demek istiyorum, beklentime göre tam hatta, beklentimden iyi bir performans aldım. Sony A1x ile çok iyi birer ikili oldular.

Collapse Signature Expand Signature
    8 kişi bunu beğendi.
  6. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,768
    İnsanın bekledigini bulması,zevkine göre ekipmanlarini sevmesi çok güzel. Bazilari bunu binlerce dolar verip yapamıyor ilginctir.

5 kişi bunu beğendi.
  7. Black

Black
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    132
    Bu mesajı 3. yazışım. Flood olmaması için sürekli silip tekrar yazıyorum. Nasıl bir dil kullanmam gerekiyor bilmiyorum. Kabul edilmememle mi alakalı yoksa ortaya gelişi güzel yazmamla mı bilmiyorum. Elbette kimse bir şey yazmak mecburiyetinde değil. Ama kulaklık hakkında yazdıklarım ne denli eksik veya yanlış bunları birinin eleştirmesini bekliyorum.

"Ostry KC06'nın detaylarının ve ayrımının kuvvetlendirilmiş hali sanırım istediğim kulaklık tanımına giriyor. En çok da Noble Kaiser 10, JH Angie, Ocharaku Flat 4 ve Etymotic ER4S'i merak ediyorum. Öğrenci olmaktan çıktığım zaman forumda bir çok konum olacak sanırım. Ama inceleme yolunda ilerleyeceğim yolun doğruluğundan emin olabilmem için önce inceleme konusunda eleştiri almam lazım. Örneğin bu kulaklığın ses konusu hakkında. İncelemenin ne denli yetersiz olduğunu merak ediyorum."

(Önceki mesajımdan bir kısım.)

Bu son olsun.

8. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,488
    Hocam, oyle dusunmeyin ve hemen kestirip atmayin derim.
    Bende vaktiyle kc06'yi kullanmistim fakat aradan epey zaman gecti, net hatirlayabilsem, konu altina yazardim.
    Fakat kc06'ya asagidaki linkte yazilmis olan detayli incelemeyi-kendi incelemeniz ile karsilastirabilirsiniz yan yana.
    http://www.techno-fi.net/konu/ostry-kc06-İncelemesi.9402/page-2#post-193556

4 kişi bunu beğendi.
  9. Black

Black
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    132
    Defalarca okuduğum bu incelemeyi, bir de karşılaştırmak amacıyla tekrar okumuştum daha önce. Birikimin yetersiz olduğunu düşünme durumunu yaşıyorum biraz. Kulaklığı yeni alacak kişiyi ne derece aydınlatabileceğimi merak ediyordum. Yani bunu ne derece ortaya koyabiliyorum diye. Neyse zamanla olur her şey diyelim. Sağ olun.

10. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,319
    hocam her şeyi kenara koyun, diliniz döndüğünce yazın ama yine de yazın :) yeri gelsin hiç teknik bilgiye girmeyin sadece hissettiğiniz duyguları yazın ama yine de yazın :)

3 kişi bunu beğendi.
  11. Black

Black
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    132
    Ciddiye alıyorum böyle konuları. :) Eleştiri almayı ve buna göre gideceğim tarafı belirlemeyi istiyordum en başından beri. O yüzden oldu bu dramatikleşme. :)

3 kişi bunu beğendi.
  12. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,833
    Hocam diğer arkadaşların da dediği gibi hissettiklerinizi yazmanız yeterli hatta çok makbule geçer.

Sonuçta örneğin ben sadece bir dinleyiciyim nota bilmem, enstrüman çalmıyorum, bir parçadaki enstrümanları tek tek adlandıramam ayırt edemem çoğu zaman :)

Ama dilim döndüğünce kendi kelimelerimle tarif ediyorum kullandığım ekipmanları yeri geldiğinde. Sonuçta teknik detaylarla güzel incelemeleri bu işe detaylı hakim olan arkadaşlarımız yapıyor, onların seviyesinde inceleme yapabilmek için çok ekmek yemem tecrübe kazanmam lazım.

Ki böyle bir gayemde yok açıkçası çünkü buna vaktimde olmaz, mesleğim ve yaşım itibariyle de ancak bir hobi olarak takip edebilirim.

Kısacası rahat olun yani ben bu çömezliğimle çok rahatım mesela görüldüğü üzere :D

Burada amacımız incelediğimiz ekipmanlarla ilgili deneyimlerimizi merak eden veya edebilecek olanlara yardımcı olmak için yansıtmak, bu güzel ortama ufakta olsa katkı vermek. Buda bir çok şekilde yapılabilir herkes bildiği ve duyduğu kadar :)

6 kişi bunu beğendi.
  13. Black

Black
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    132
    İncelemelerden tutun, forumun eski haliyle ilgili mesajlara kadar bir çok yazı okudum. Ama bu mesajınız her şeyi daha iyi özetliyor. :)

2 kişi bunu beğendi.
  14. Jozy

Jozy
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    42
    Şuan 35-65 dolar bandında Kc06 alternatifi bir kulaklık bulamadım.

sizce rock, metal için hala Kc06 alınır mı, daha iyi bir alternatifi yok mudur ?

15. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,488
    Shozy Zero var. Tavsiye ederim.

16. Nazım

Nazım
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,319
    metal bilemem de rock ve cazda oldukça keyif verici fiyatına göre.

17. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,009
    Metalde de öyledir..