Panasonic İnceleme

'Panasonic - Technics' forumunda ubiquitous_arda tarafından 17 Ocak 2014 tarihinde açılan konu

1. ubiquitous_arda

ubiquitous_arda
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Herkese merhaba,

Bu ilk incelemem olacağı için hatalarım ve eksiklerim affola, zaman ayırıp okuyan herkesede şimdiden teşekkürler.

Sürekli kafaüstü kulaklık kullanan birisi olduğumdan kulaklık tercih ederken dışarıda da kullanacağım için ses kalitesinin yanı sıra şu hususlarada önem veriyorum:

* İzolasyon
    * Konfor
    * Malzeme kalitesi ve dayanıklılık
    * Görünüş

Bu sebeple kulaklık tercihi yaparken sadece ses kalitesini göz önünde bulundurmayıp belki sesten bir miktar feragat edip bu özelliklerin iyileştirilmiş olmasını tercih ediyorum. Ancak incelemeyi yaparken ses konusunu bunlardan bağımsız değerlendiricem elimden geldiği kadar.

Resimler:

Teknik Özellikler:

Sürücüler (mm) 40
    Empedans (Ω)/1kHz 43
    Hassasiyet (dB/mW) 107
    Max.input (mW) 1,200
    Frekans Aralığı (Hz-kHz) 8-26
    Kablo uzunluğu (m) 1.2
    Ağırlık (g) (Kablo hariç) 136

Nereden temin edilir ve fiyatı nedir?:

Kulaklığı ben internet üzerinden Teknosa'dan 59.90TL kargo dahil olmak üzere temin ettim. Siyah rengi stoklarında yok ancak beyaz rengi hali hazırda mevcut. Ben aldıktan sonra stoklarında bitmişti fakat tekrar giriş yapmış ilgilenenlere duyrulur. Buranın haricinde Media Markt'te siyah rengi 89.90TL+kargo şeklinde mevcut. Buralardan sonra fiyatlar kendisini kaybetmiş 170TL ve üzerilerine çıkmış. Eder etmez kısmına inceleme sonunda değinicem.

Kutu ve İçerik:

Kutu içeriğinde sadece kulaklık mevcut. Boş bir içerik var daha doğrusu yok. :) Şu kulaklıklara özel taşıma çantalarını standart hale getirseler çok sevinicem! Koca kulaklıkları çantada taşımak kutu olmaksızın hem zor hemde kulaklıklara zarar.

Malzeme Kalitesi, Komfor ve İzolasyon:

Kulaklık tamamen plastik malzemeden üretilmiş. Metal parça gözüme çarpmadı. Kullanılan plastik kalitesi başarılı. Taç kısmı tamamen plastikken, hoparlör kısımları kaygan ve çizilmesi zor, şeffaf bir malzeme ile kaplanmış. Bu hem hoş bir görüntü oluşturmuş hemde darbelere karşı hasar almasını zorlaştırmış. Bu kısımlarda resimlerde de görebileceğiniz gibi çok hoş limon yeşili bir detay var. Yansıma ile beyazın üzerine düşüyor ve buda çok güzel bir görsel katıyor. Taç kısmındaki yastık abartı bir kalınlıkta değil bu sebeple kafa üstünde potluk yapmıyor ancak işlevsel olarak etkisi başarılı olmuş. Burada kullanılan malzeme silikon. Kulaklık pedleri malzeme olarak başarılı, terleme durumlarında dahi kolay deformasyona uğrar gibi gelmedi bana. Süngerler orta yumuşaklıkta K450'ye bu kısımda çok benziyor. Kupa kısmı taç kısmına şeffaf bir plastik ile bağlanmış yine hoş bir görsel detay olmuş. Kablo klasik bir kablo, biraz kalın çekme ve kopmaya karşı dayanıklı hissiyatı veriyor.L tipi bir jackı var. Malzeme kalitesi ve tasarımı özellikle fiyatı göz önünde bulundurulduğunda çok başarılı.

Komfordan bahsetmek gerekirse; pedler çok rahat, kulağa baskı orta derecede 2 saate kadar kullanımda rahatsızlık hissi pek yaratmıyor. Kulağı tamamen içeri almıyor. Hızlı hareketlerde oynama yapmıyor. Kafada takılı iken sarsıntılar herhangi bir ses yaratmıyor. Pedler bağımsız hareket etmiyor ufak bir eksende sağa sola ve yukarı aşşağı hareket ediyor ancak kulağa oturması açısından yeterli. K450'ye çok benziyor bu konuda. Uzun süreli kullanımda terleme yaratabilir ancak bende bu durum olmadı ki çok terlerim.

İzolasyon başarılı, kulağa takıldığı anda ortam sesine etkisini hissedebiliyorsunuz. Orta seste dışarıdan gelen sesler duyulmuyor. Dışarıya ses vermiyor. Kapalı alan kullanımı açısından çok ideal.

Gelelim esas konu Ses Kalitesi:

Alt frekanslardan başlarsak; düşük frekanslara kadar inebiliyor, titreşimleri hissedebiliyorsunuz. Baslar derin ve uzun bir şekilde geliyor. K451'den farklı olarak diğer frekansları örtmüyor. Bas severleri kesinlikle tatmin edicektir.

Alt-orta frekanslar ve orta-üst frekanslar çok ön planda değil. Detayları fazla veren bir kulaklık değil. Düz bir sesi var bas-mid-tiz. Alt frekanslara yakın. K451'i çok anımsatıyor fakat kesinlikle ondaki tiz yoksunluğu bunda yok K451'in yanında benim için büyük bir artı oldu.

Mid ve tizler basın bir miktar gerisinde fakat yok değil. Tizler hafif yapay, çok yüksek frekanslarda kulağı rahatsız edebiliyor. Midlerde basın etkisinden kaynaklı olduğunu düşündüğüm hafif bir perde hissi oluşuyor.

Sahne çok geniş değil, enstrüman ayrımı güzel, vokalin sesi ayrı bir yerden geliyor gibi. Seste hafif bir perde var bu sürmede zorlanmadan kaynaklanıyor olabilir. Bu perdeyi ancak S500 gibi temiz sesi olan bir kulaklığı dinledikten sonra hissedebiliyorsunuz. Fazla kulaklık deneyimi olmayan birisi bunu hissedemez diyebilirim. Eğlenceli ve sıcak bir kulaklık. Giriş seviyesi için tatminkar fiyatına göre harika diyebilirim.

Teknik bilgim fazla olmadığından kıyaslamalarla ilerletirsem belki bir miktar fikir sahibi olunabilir. Deneme imkanı bulduğum ve kıyaslama daha doğrusu sıralama yapabileceğim kulaklıklar; JVC HA-S500, AKG K518, Sony MDR-V55, AKG K451, Marshall Major, Panasonic, Philips SHO9560. (Farklı kulaklıklarda denedim ancak aynı kategoride olduğunu düşündüğüm ve karakter olarak yakın bulduğum kulaklıklar arasında bir kıyas yaparsam daha doğru olur diye düşündüm.)

Öncelikli olarak ses bakımından dersek; (Şahsi görüşümü içerdiğinden subjektif bir sıralamadır, değişiklik göstermesi olasıdır.)

S500 > V55 > K518 > Major > X > K451 > SHO9560

Komfor bakımından;

SHO9560 > Major > K451 > X > S500 > V55 > K518

İzolasyon bakımından;

SHO9560 > Diğerleri aynı > V55

F/P bakımından;

S500 > X > V55 > K518 > SHO9560 > Major > K451

Genel Değerlendirme:

Özet kısmına gelirsek eğer 59.90TL kargo dahil fiyatıyla, göze hitap eden hoş tasarımı, başarılı izolasyon, komfor ve malzeme kalitesinin yanı sıra giriş seviyesi için çokda başarılı olan ses kalitesi ile 100TL altı bir bütçeyle hiç düşünmeden alınabilecek bir kulaklık. 2 yıl garantisi ve ertesi gün (hatta benim 9 saat içinde) elimde olmasıda cabası. K451-K450-Q460 gibi uçuk fiyatlara satılan bir kulaklıktan birkaç tık daha iyi bir sesi olduğunu düşünüyorum. Eksi sayılabilecek yönleri ise detaydan biraz yoksun olması ve sesteki hafif perdesi.

NOT: Kaynak olarak Discovery, İpod Video, Teclast X30, MacBook+Dragonfly kullanılmış olup Mahir abiye bu kaynaklar için teşekkür ediyorum. Yorumlama mümkün mertebe kaynaklardan bağımsız genel kulaklık karakteri göz önüne alınarak yapılmaya çalışıldı umarım başarılı olmuşumdur. Vakit ayıran herkese tekrar teşekkürler.

2 kişi bunu beğendi.
  2. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,118
    Gayet anlaşılır olmuş :) Elinize sağlık.

Collapse Signature Expand Signature
  3. Özkan

Özkan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    İnceleme için teşekkürler. İlk incelemeniz için gayet başarılı bence :eek:k Ellerinize sağlık.

4. ubiquitous_arda

ubiquitous_arda
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    İyi yorumlarınız için çok teşekkürler. :)

5. ceylansinan

ceylansinan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    71
    Ben de geçen Teknosa'da görmüştüm, fiyatı dikkatimi çekmişti şöyle bi kafama takıp baktım ama
    biraz acelem olduğu için çok dikkat etmedim açıkcası.

İncelemeniz güzel olmuş. Tebrikler. :)
    Bir daha gittiğimde biraz kurcalarım bu vesileyle.

6. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    538
    Elinize sağlık, inceleme süper olmuş. :)

7. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    626
    Kafa üstlerinden hazzetmeyen benim kafamda bile bir şeyler canlandırdı.

Çok güzel inceleme olmuş, elinize sağlık.

8. Serhat

Serhat
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    766
    Elinize sağlık.
    Bir çırpıda kendini okutan bir inceleme olmuş.

9. chelaureux

chelaureux
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    57
    Teşekkürler, bence de çok anlaşılır anlatmışsınız.

10. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,267
    Güzel bir başlangıç yapmışsınız.Elinize sağlık.

11. bLind

bLind
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    228
    Ellerinize sağlık ilk inceleme için ben çok iyi buldum :)

12. ubiquitous_arda

ubiquitous_arda
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim çok mutlu oldum. :) :hug

13. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Güzel başladın Arda tebrikler :yourock

14. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,369
    Elinize sağlık. Oldukça güzel bir çalışma olmuş ilk incelemeniz için.

Bu fiyat seviyelerinde olan ekipmanların incelemelerini daha çok görmeye başlarız umarım :)

15. brendan

brendan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    160
    izolasyon iyi mi gerçekten? çok kötü bence, orta seste bile dışarı ses veriyor.

16. ubiquitous_arda

ubiquitous_arda
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Teşekkürler Mahir abi sayende. :worship

@baran88 teşekkür ederim sanırım bu fiyat civarında birkaç incelemem olucaktır bir süre. :)

@brendan bence tekrar deneyin ya orta ses dediğiniz ses aslında baya yüksek yada o kulaklıkta bir sorun var. Dilerseniz bir video çekebilirim.

17. hitmachine16

hitmachine16
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    5
    İncelemen güzel olmuş, eline sağlık.

Bu incelemeden etkilenip bugün teknosadan ben de aldım kulaklığı, aynı fiyat 59 TL.

Siyahını aldım tasarımı çok hoş kablosu biraz kalın gibi sadece bana göre eksi yönü, ama sağlamlık olarak da artısı olabilir.

Ses olarak bu fiyata göre çok iyi. Koss portapro ayarında sesi var sanki, ondaki izolasyon eksikliği bunda yok tabi. Dışarı ses vermiyor kolay kolay dışarıda dinlenmesini kolaylaştırıyor. Kullanılmadığı zaman da boyunda fena durmuyor arkadaşım beğendi.

Yalnız güzel bir kaynakta dinlenmesi lazım discovery gibi cihazlarla iyi olmuyor.

Daha burn-in olmadı birkaç saat dinleyebildim. Bazı kulaklıklarda burn-in etkisi hissedilmiyor bu kulaklıkta durum nasıl?