Panasonic RP-HJE900 Zirconia Kulakiçi Kulaklık İncelemesi

'Panasonic - Technics' forumunda hikkk tarafından 25 Kasım 2011 tarihinde açılan konu

1. hikkk

hikkk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    44
    Merhaba arkadaşlar :)

Geniş kapsamlı bir inceleme olmasa da bu kulaklık elime geçmişken bir şeyler karalayım istedim.

Öncelikle şunu söyleyebilirim ki f/p oranı gayet iyi. Özellikle Cks90 gibi bassları beyin delen, tizleri açık ve yanlış veren kulaklıkları sevmeyenler için ideal aslında. Bassları hem miktar olarak fazla hem de nispeten alta inebiliyor. Lakin yine de Cks90 bu konuda daha iyi (ancak Pana, Cks70'ten iyi bence). Yalnız biraz "soft" vurduğundan mıdır nedir (zira Cks90 çivi gibi çakıyordu bassları beyninize), yine "bence" CK10'daki bass kompozisyon ve kalitesini yakalayamıyor. Her ne kadar Ck10 miktar olarak az bassa sahip olsa da çok daha hızlı ve doğru veriyor bassları.

Mid ve tizlere gelince... Burayı beraber ele almak istiyorum. Öncelikle basstan mide geçişte şunu belirtmeden edemeyeceğim: bir mid-bass-hump az biraz da olsa Pana'da mevcut. Ck10'da bu olay yok kesinlikle ( :) En önemli tercih sebeplerimden birisiydi). Yalnız asıl tuhaf olan durum şu; sanki bass ile mid frekansları arasında bariz bir basamak farkı var. Yani o kısımda müzikal bir bileşim yok. Bildiğiniz arası uçurum... Niye böyle hissettin derseniz de, mid-bass şişkinliğinin yanında, midlerin biraz geride kalmasını sebep gösterebilirim. Tizler ise güzel, doğru ve ideal aslında. Gerçekten de bir Monster Pro Gold veya Eq-7 ile Ck10 arasında ama "gizli sibilance" var. ;D O nasıl bir şey derseniz; bir Ck10 kimliğini bariz belli ediyor ve bayağı bayağı bağırıyor ben tiz kulaklığıyım diye. Pana'nın ilk bakışta öyle bir iddiası yok ama adamlar gizliden gizliye iyi bir tiz başarımı hedeflemişler ve mümkün olan son noktaya kadar zorlamışlar. ;D "Amma lakin ki aralarında bir fark kaldı, o da çok güzel oldu." :deli Neyse şaka bir yana, adamlar bunu yaparken o sibilance'ın ortaya çıkacağı son çizgiyi görmüş ve hatta bence birazcık aşmışlar. Zira Ck10 öyle bir yerde duruyor ki, o limitsizlik hissiyatının altında bir gram sibilance yok -kaliteli kayıt olduğu müddetçe tabi, yoksa Tarkan'ın son albümünde gayet patlıyordu bazı yerlerde. :) Heh... Ama malesef Pana'nın tizleri, bazen sapıtıyor ve parçalarla kimi zaman başa çıkamıyor diye düşünüyorum.

Şimdi Pana tam manasıyla bass kulaklığı olmasa da ağırlığı o tarafa kayan bir hissiyat vermiyor değil. Ama bunu yaparken diğer kısımları da öldürmüyor. Adamlar perdelerden birini yırtabilmişler anlayacağınız. Mid ve tizler bir şekilde kendini belli ediyor. Lakin perdelerden ikincisi olan detay-kristal netliğinde ses-parlaklık perdesini yırtamamışlar ve bunu en âlâ ses firmasıyım diyenler dahi kolay kolay başaramıyor. Bence bu manada, dünya üzerinde çok nadir universal in-ear yahut custom kulaklık Ck10'un eline su dökebilir. :) Bu dediğimi Audio Technica'nın midlerini bir şekilde dinlemiş olanlar ucundan anlayabilir, zira Ck10 bu olayın tavan yaptığı noktadır. Ama Ck10 dinlememiş yahut dinleyip de bu tarzı sevmemiş birisi bunu anlayamaz. Örneğin başlarda dinamik sürücünün bass miktarı biraz keyifli geldi ancak mid-tiz karışımının ortaya çıkardığı o netlik, o pürüzsüzlük olmadan neyleyim ben bunca bassı...

Bunları kafamda oturttuktan sonra, joker'in incelemesine bir göz attım. Tek anlaşamadığımız nokta, onun Pana'nın tizlerine "sparkly" ifadesini kullanması. Evet, birçoklarına göre öyle gelebilir, ama eğer o sparkly ise Ck10'daki nedir bilmiyorum. :) Kendisi uzun uzun anlatıyor gerçi, göz atabilirsiniz. Ve birçok kulaklığı anlatırken de Ck10'u referans aldığından, şu kanıya vardım: beni artık Unique Melody Miracle'dan aşağısı kesmez 8) Tabi bu bir şaka -kesinlikle gerçeğe dönüşmemesi gereken bir şaka, zira öyle bir parayı kulaklık için çıkaramam cebimden :b

İşin özeti şu ki, büyük umutlar bağladığım Panasonic, bazı arkadaşların öngördüğü gibi Ck10'dan sonra beni hayal kırıklığına uğrattı. Ve bir kez daha anladım ki Ck10'dan gayrisi benim için yalan. Ha ama EQ'dan bir iki tık bass arttırsam fena olmaz, sıkıldığımda yine flat'e döneriz. :) Yalnız şunu üzerine basa basa hatırlatmakta fayda var. Eğer aramızda Ck10 gibi bir kulaklığa niyetlenen arkadaşlar varsa, 1 sn bile düşünmesinler. Parayı basıp alsınlar, zira bu kulaklık ekstra bir durum olmazsa, bir daha yeryüzünde üretilmeyecek. Bir arkadaş biraz şaka yollu Tahsin'in 520 TL istemesini biraz yadırgamıştı ama ne istediğini bilen bir adam için şu kulaklık emin olun 500 TL de eder 600 TL de... :wink

Cümleten selametle... :)

2. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,275
    İncelemen harika ! ck 10 konusuna gelirsek birisi armatür sürücü birisi dinamik bence ck 10 un sesinin kulağına daha iyi gelmesi çok normal :) ama her türlü panasonici tercih ederim basslarından dolayı.

Ben tizleri ve bassları önde olan kulaklıkları çok seviyorum sen almasan ben alacaktım bu kulaklığı kısmet olmadı triple fi alacagım bende.Elektroniğe cok iyi gidiyor dediğim türde kulaklıklar.bass vurduktan sonra o "cıstak" etmesi lazım ;D

neyse iyi günlerde kullan :)

3. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    538
    Eline sağlık Hikmet, güle güle kullan :)

Collapse Signature Expand Signature
  4. hikkk

hikkk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    44
    Gecenin bir körü yazdığımızdan imla hatalarıyla dolmuş, affola... Biraz düzeltmeye çalıştık. Şimdiden başlığa yazan ve yazacak olan herkese teşekkür ederim. :)

Pana'ya şu eklemeyi de yapmalıyım. Tamam, kulaklık taş ile cam arası karışımda ve sağlam bir görüntü çiziyor ama o kablo nedir öyle, kazık gibi. Ama genel olarak sağlam diye niteleyebiliriz.

Pana'yı kardeşe verdik Hasan, onun çıta da yükseldi NuForce NE6'dan sonra hehe :) Artık ne yapar bilmiyorum.

@fosther

Triple.fi 10 denemedim ama yine vakt-i zamanında çok denemek istediğim zımbırtılardandır kendisi. V-type diye addedilen sesini iyi kötü kestirebiliyorum ama asıl belirleyicisinin midlerinin tadı olacaktır diye düşünüyorum. O konuda doğrudan Ck10 ile karşılaştırma olmadığı müddetçe de kafamda canlandırmam zor. :) Yalnız bence Ck10 belki de en iyi trance kulaklığı -evet, bunda çok iddialıyım. Nasıl diyeyim, bassları evindeki ses sisteminde ayrı olarak subwoofer'dan almayı değil de uydulara yedirilmiş şekilde dinlemeyi sevenlere hitap ediyor gibi bir söylem atsam ortaya? Ki müzik dinlemenin aslı da bilirsiniz 2.0 sistemlerden sesi almaktır. Ha ama bahsettiğiniz tarzda dinlemek pek tabi renkli ve daha keyifli olabilir. Tamamen zevk meselesi... :)

5. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    929
    Kardeşim üslubuna sağlık.Çok tatlı bir inceleme olmuş.Keyif aldım okurken.Umarım sen de aynı keyfi,aldığın kulaklıkla müzik dinlerken alırsın.

Hayrını gör.