Panasonic RP-HTX7 mod

'Kendin Yap (DIY)' forumunda cgtyguner tarafından 9 Ocak 2016 tarihinde açılan konu

1. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Merhabalar bu başlıkta genel anlamda kulaklık modlama kabaca nasıl gerçekleştirilir ve çok küçük değişiklikler seste ne kadar büyük farklar yaratabilir sorusunu bir mod üzerinden yanıtlayacağım. Oldukça basit bir modlama yaptım zira kabloya hiç dokunmadım.

Önce biraz esnetip çekerek pedleri çıkarıyoruz. Hayvan gibi şiiapmayın nazik davranın plastiktir esner bükülür nolur nolmaz. Pedi çıkardıktan sonra karşımıza dört adet yıldız vida çıkıyor oldukça küçükler onları açmak için ince uçlu tornavida seti lazım, ben 20 küsur liraya koçtaştan bir set almıştım zamanında bayadır kullanıyorum. Neyse efendim, vidaları da cıkarınca pıt diye çıkıyor zaten panel ve sürücüyle baş başa kalıyoruz. Paneli küt diye açmayın sürücü yuvarlanmasın :)

3007 eklentisini görüntüle

Karşımıza çıkan sürücüde ilk dikkatimizi çeken şey maynetiği çevreleyen kağıt şerit oluyor. Üzerinde üç adet delik mevcut. Bu deliklerden aslında daha fazla var ama kağıt onları örtüyor. Burada modlamayla ilgili ilk mihenk taşını açıklayalım. Bu delikler her üründe değişmekle birlikte cihaz içerisindeki hava akımını ayarlıyor ve özellikle tizler başta olmak üzere tüm spektrumda sese etkisi var. Neden çoğu kapalı peki diyecek olursanız manyetiği dış etkenlerden korumak ve de ürünün hedef kalite ve fiyat aralığına konumlandırılması diyebilirim. Yani ham haliyle daha genis kapasiteli bir sürücüyü sararak daha bass egemen bir kulaklığa dönüştürebilir, aynı sürücüyü açarak daha ferah canlı bir tarza sokabilirsiniz. Tamamen uydurma örnekler veriyorum illa böyle yapıyorlar diye değil ama imkan var, neden yapmasınlar :)

Şimdi bu deliklerin sese katkısını vurguladıktan sonrası deneme yanılma şeklinde ilerliyor. Çeşitli delikleri açıp kapatarak bass -tiz - midde oluşan değişiklikleri dinliyoruz ve en hoşumuza gideni uyguluyoruz. Ben bu modda lehim bölgesine komşu iki poru kapatmak dışında hepsini açtım. Sonra baktım o ikisini açınca da bir fark oluşmadı, hepsni açık bıraktım.

3008 eklentisini görüntüle

Gelelim diğer önemli mod şekli olan manyetik örtmece kısmına. Manyetiğin arkasını kapatmak çok sık uygulanan bir mod. Kazandırdığı şey ise arka kompartmanda oluşan rezonansta artış ve de kullanılan ses yalıtım malzemesi sayesinde akımın direk porlara yönlenmeye zorlanması diyebiliriz. Tüm arka kabın izolasyonu ile birlikte yapılırsa etkisi çok daha büyük olur. Rezonans ve basın artışından sorumlu temel modlamalardandır. Kaplama için gavurların dynamat dediği yapışkanlı ses yalıtım kağıtlarından kullanılabilir. Keçe, yoğun süngerler vs sesi izole etmeye yarayabilecek pek çok malzeme kullanılabilir. Kendinden yapışkanlı olursa kullanımı çok daha kolay olur haliyle.

Ben bu modda elimde dymanat kalmadığından bistürinin dışını kaplayan alüminyum folyoyu, bir parça araba yıkama süngerini ve bantı kullandım. Sonuçtan gayet memnunum :)

3009 eklentisini görüntüle

Olduğu kadar yuvarlak parcalar kesip manyetik uzerine yapıştırdım.

3010 eklentisini görüntüle

Bass için diğer bir mod şekli de kasada eğer hava alan açıklıklar varsa bunları tek bir dar kanala havale etmek. Bu hava akımını hızlandırıp bass gücünü arttırıyor. En meşhur modlama kulaklığı olan fostex t50p için yapılmış bass vent resimde görülmekte:

3011 eklentisini görüntüle

RP-HTX7 ye dönecek olursak arka kasanın boşluğuyla ilgili düzenleme yapılabilir mi diye düşünebiliriz ama arka kasanın doldurulması modu genelde bassı dizginlemek için iyi bir seçenektir. Kasa iyi bir yalıtım malzemesiyle silme sıvama doldurulur. İç hacim ve rezonans düşürülür bass zayıflatılır. Yan etki olarak belirgin bir ağırlık artışı ortaya çıkabilir. HTX7 ise tizleri önde basları geride olduğundan köpük, sünger, keçe gibi ürünlerle rezonans alanını daraltıcı bir uygulama yapmadım. Kapalı yapıyı bozmamak için de bas poru açmadım.

Sürücünün çok geride konumlandırıldığı nadir modellerde ön kamara izolasyonu da yapılabiliyor ancak bana daha öyle bir ürün denk gelmedi.

Bu saydığım modlamalardan manyetik örtme ve akustik filtre kaldırma işlemlerini gerçekleştirip kasayı kapattım. Eğer izolasyon için yapışkanlı fıtılardan bulursam arka yüzeyi kaplayıp yarattığı farka bakabilirim. Şu anki haliyle ortaya çıkan değişiklikleri özetlemek gerekirse;

Bassta derinlik hacim ve güç belirgin derecede arttı. Sub basslar kendini göstermeye başladı, basın hızlı ve sivri karakteri değişmedi ve midleri örtecek şekilde yayılma olmadı. Mevcut alanını korurken palazlanan baslar ortaya çıktı.

Sahne genişledi ve enstrüman ayırımı başlangıca göre cok belirgin derecede arttı. Dinlerken bu şarkının burasında klasik gitar mı varmış dedirten bir detay ve çözünürlük artışı sağladım ki beyerdynamic dt770i bu açıdan geçti diyebilirim.

Tiz performansı zaten çok iyiydi büyük bir gelişme yaşanmadı. Brutal vokal ve erkek vokaller biraz daha temizlendi kendine geldi. Midler genel anlamda bir miktar öne geldi ve vokaller tatlı yumuşak sunumunu korudu. Alt midlerdeki perde dikkatli dinlemelerde halen göze çarpsa da bir miktar düzeldi. Distortionlı ve clean elektro gitarlar çağlayan pınar gibi akmaya başladı.

Bu haliyle metal için zaten iyiyken bir adım öne çıkan vokaller ve harika gitar performansıyla çok iyi klasmanına yükseldi. DT-770 ile dişe diş bir rekabet içerisine girmeyi başardı. Tizlerde başabaş mücadelesiyle, vokallerde bir adım öne geçmesiyle ve de neredeyse dörtte bir fiyatıyla ipi göğüsledi.

Önümüzdeki günlerde CapoNx (Furkan) hocamın verdiği sennheiser hd407 ye yaptığım modla tekrar yer işgal edeceğim.

Okuduğunuz için teşekkürler...

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

#1 cgtyguner, 9 Ocak 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 9 Ocak 2016
    9 kişi bunu beğendi.
  2. berk39

berk39
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    120
    Abi tebrikler mod için bende kendim bir şeyler yapma moduna girdim bir anda

2 kişi bunu beğendi.
  3. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Sıcağı sıcağına fazla yüksekten uçmuşum 250 ohm dt770 boru değil sonuçta :D Yaptığım moddan sonra sahnede gerçekten genişleme yaşandı ama bu akglere yaklaşabilecek düzeyde değil, dt770in de yine de belli oranda gerisinde. Bunu rock parçalarında tüm enstrümanların birden atak yaptığı kısımlarda ya da hızlı soloların ritm gitarla üst üste bindiğ noktalarda farkedebiliyorum. Dt770de enstrümanların doldurabileceği alan daha geniş, grup istediği kadar yardırsın kulaklık gaza gelmiyor, bırak abi çalsınlar diyor. Rp-htx7 ise parlak tizleri nedeniyle heyecanını gizleyemiyor çabuk coşuyor. Sahne olarak, oda boyutuna sıkıştırıyor müziğive geliştirmeyle bu oda evin küçük odasından salon boyutuna geliyor :) Sakin kısımlarda tiz kalitesiyle detayları gayet yeterli verip beyer ile kapışsa da üst üste binen kısımlarda ferahlığı koruyamıyor. Sonuç olarak çok dişli bir rakip olsa da dt770'in bir basamak arkasında kalıyor. Müzikalite ve renkli sunumu ile yine de yerini uzun süre bırakmayacak benim açımdan :)

4. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Teşekkürler hocam. Elde olanla yetinmeyip kurcalamak didklemekten çok keyif alıyorum ben de ne yalan söyliyim. Hiç beklenmedik ürünlerden beklenmedik cevherler çıkabiliyor bu da dinlemeyi çok daha keyifli hale getiriyor.

5. tuna_

tuna_
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    25
    eliniza saglık hocam banada sevdiğim bir abim ie80 ın ustunu ızole bantla kapatmamı busayede basslarda degısıklık hıssedebılecegımı soyledı oda bır cesıt modlama sanırım ama denemedım :D

6. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Hocam üstünde dış kısımda küçük bir delik var sanırım. Bunu kapatmak içerde oluşan rezonansı arttırır bas artar ama yan etki olarak boomy denilen şekilde yayılan ve boğan bir karaktere bürünmesine de yol açabiliyor duruma göre. Özellikle başlangıç koşullarının iyi bilinmesi önemli. Zaten bassları çok çevik iyi vuran bir kulaklıkta rezonansı daha da arttırmak bozulmalara yol açabilir.

Belki poru tamamen kapatmak değil de iğne deliği şeklinde küçültmek daha etkili olabilir. İzole bantla aşama aşama deneyip sese etkisine bakabilirsiniz hocam :)

2 kişi bunu beğendi.
  7. tuna_

tuna_
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    25
    .Daynen dediğiniz gibi elimle kısa surelıgıne kulaklıga bastırdıgımda bassların bıraz daha yumusadıgını hıssttım .Ama bu bastırınca kulaklıgın kulagıma yaptıgı baskıdan degıldı anlayabıldım.

ama kulaklıgı satacagım ıcın ızole bantla kapatmayacagım iz kalmasın hiç 1 haftalık kulaklık kullanmıyorumda dursun maceraya gerek yok :D .ama satacagım kısıye soyleyecegım

8. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Ek olarak belirtmek gerekir ki sağlıklı müzik dinlemek ve kulağı farketmeden hasarlandırmamak için açık/yarı açık kulaklıkların kapalıya çevrilmesine hep bir miktar şüpheyle yaklaşmak gerekiyor. Havadar olan her zaman daha güvenlidir sağlık açısından. Yapılabiliyorsa açık yapıyı bozmadan geliştirmeye çalışmak, olmuyorsa yarattığı kalite farkının büyüklüğüne göre bir hesap yapmak lazım :)

9. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    Sevgili Çağatay'ın modladığı rp-ht7x'i dinliyorum kaç saattir.
    Metalde fiyatına göre başarılı bulduğum bu Kafaüstü,modlamadan sonra epey şaşırttı beni.200-300 dolarlık kafaüstlerine eşdeğer büyük bir tiz detayı ve varlığı var.Sahne bariz olarak genişlemiş.Özellikle gitar distursiyonlarındaki başarı,epey mutlu etti beni.Neticede 40 dolarlık bir Kafaüstü ama sundukları 40 doların çok ötesinde.Fiyatını hakeden ender ürünlerden.
    3114 eklentisini görüntüle
    Modlamadan sonra midler biraz öne gelmiş,midlerdeki incelik ve tatlılık hala yerinde ve capcanlı.Saatlerdir dinlememe rağmen metalde beni hiç yormadı.Müzikalitesi iyiydi daha da iyi olmuş.Basslar hissedilir derecede hızlanmış.
    Benim bir de her kulaklıkta hd650'den izler bulma merakım vardır.Panasonic'de de şunu gördüm.
    3115 eklentisini görüntüle
    Kadın vokallerde çok başarılı,vokaller ince ve tatlı.Hd650'de kadın vokallerde çok başarılı mesela.Böylece aranan hd650 izimizi de bulmuş olduk.
    Enstrüman ayrımı için jazz ve klasikden yardım aldım.Ve hissedilir derecede gölgede/arka planda kalan enstrümanların buradayım deyip parmak kaldırdığını gördüm.Çok sevdiğim kontrbass sesindeki o kalın ve Basslı titreşimleri bu kadar net duyabilmek bana yetti de arttı bile.
    Bir kontrbassla burdan Çin Deniz'ine kadar giderim ben.Sibilansa gelirsek,ht7x Sibilanslı kayıtlarda bile Sibilansa düşmüyor,Sibilansı yumuşatarak veriyor.Normal kayıtlarda zaten sibilans sorunu yok.Tizleri bu kadar iyi olan bir kulaklıktan da bu beklenirdi ancak.

Elektronik müzikde modlamadan sonra Bass miktarı ve şiddetinde artış gözlemledim.Basslı parçalarda zaman zaman kulak titretecek seviyeye ulaşabiliyor bu Bass miktar ve şiddeti.Sub(alt)basslar kendini göstermeye başlasa da istediğim sert ve bitirici vuruşları yapamadı.Sub basslar yüzde 25 daha derine inebilse yukarı çıkarken kafaya ne yumruklar ve çekiçler inecek.Bassların son vuruşları yumruk şeklinde sert olmaktan ziyade tokat şeklinde ve yumuşak.
    Basslarda uzun tecrübelerden sonra alt Bassların ne kadar önemli olduğunu anladım.Bass ;alt basslardan başlayıp yukarılara doğru tam bir hız derinlik ve şiddetle çıkmadı mı istenilen vuruşlar gerçekleşemiyor.
    Ama modlamadan sonra hissedilir derecede artan bu Bass miktar ve şiddeti metal müzik dinleyip de arada elektronik de dinleyen bir kişiye fazlasıyla yeterse de elektronik dinlemekten hoşlananlara yetmeyecektir.

Kulaklığı modlamayla hissedilir derecede geliştiren ve bu konuda beni de şaşırtan Çağatay'a eline sağlık diyorum.

Collapse Signature Expand Signature
    #9 karanehir35, 18 Ocak 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 18 Ocak 2016
    3 kişi bunu beğendi.
  10. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Ahmet hocam sevindim beğenmenize, tecrübeleriniz ve görüşleriniz önemli gerçekten, bu konuda değerlendirmelerin uyuşması ve iyi bir sonuç ortaya çıkmasına da ekstradan sevindim :)

11. murat71

murat71
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    169
    Bu kulaklıktan ben de amazondan sipariş verme aşamasındayım. Kredi kartımı hala teslim edemedi garanti. Kulaklık gelince yapmaya çalışacağım ben de bu modu, beceririm herhalde. :)

12. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Hocam ph000 ve ph00 uçlu tornavida, bant, izolasyon için keçe izolasyon bandi vb şeyler gerkeiyor sadece. Varsa gayet kolay yaparsiniz. Driveri orten filtre ile ilgili çeşitli kombinasyonlar var onları da çizerek atarim burdan, ne yapinca ne oluyor şeklinde

13. murat71

murat71
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    169
    K

Kulaklık bana ulaştığında rahatsız edeceğim o zaman sizi, olur mu?

2 kişi bunu beğendi.
  14. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Olur tabii hocam :)

2 kişi bunu beğendi.
  15. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Sürücü üzerindeki manyetigin etrafını saran filtre ile oynayarak sesi nasil etkilediğimizi daha detaylı göstereyim.

3123 eklentisini görüntüle

İlk resimde görülen formasyonda sağ alt üçlüden birisini ve de sol alt üçlüden birisini kapatıyoruz. Diğerleri boş. Bu konfigürasyon detayı en iyi veren, tizleri en güzel basları da en hızlı versiyon. Midler tizlerin arkasından geliyor. Metal için fiyatina göre efsane performans. Bas eskisine göre biraz daha derinleşse de elektronik için yeterli değil. Ses sicak ve dolgun değil, daha nötre yakin ve detaylı.

3124 eklentisini görüntüle

Bu ikinci resimde sağ alt kısımdan üç delik kapatıyoruz karşıdan bir tane. Basslar bu versiyonda daha iyi yayılıyor, midler birazcık daha yumuşak, detay ve tiz gücü daha az. Sahne detay ve berraklıkyan ödün verip vokalleri hafif öne alıyoruz ve dolgunlaştırıyoruz.

Bu kapatma işlemini sağ ve sol yanda üçer olacak şekilde altıya çıkarırsak ise orjinal versiyonuna en yakın formata dönüyoruz. Daha hantal ve dolgun baslar elde ediyoruz parlaklık ve detay ilk versiyona göre hissedilir şekilde azalıyor.

Ben yazıyı yazdığım anda tüm kanallar açık bırakıp denemiştim ama zamanla bunun en iyi yöntem olmadığını farkettim ve bir kac gün sonra düzelttim. Diyaframa bu kadar yüklenmek tüm spektrumda vuruş gücünü arttırıyor, daha çok da tizlerde detay ve baslarda hız olarak görülüyor bu etkiler ancak sorun şu ki kulaklığın sahnesindeki genişleme bu gelişmeye paralel gidemiyor ve sesler üst üste binip yormaya başlıyor. O yüzden daha dengeli bir versiyon denedim. En çok ilkini sevdim ve onu uyguladim.

Not: bu versiyonlara oldukça benzeyen bir modlama çalışması head-fi'de bir kullanıcı tarafından da yapılmıştı. Kendiminkiyle karşılaştırdım yaparken. O daha net konuşup şu delikler bas, şunlar mid, bunlar tiz vs diyordu ama ben oyle keskin ayrımlar yapamadım, bunu biraz abartılı buldum açıkçası :)

3 kişi bunu beğendi.
  16. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    Eline saglik Cagatay hocam.
    Turkiye'deki mod rehberi eksikligini kapatiyorsun.Bu işi yapacak arkadaslara guzel bir basvuru kaynagi oldu bence bu guzel yazilar.

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  17. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Hocam daha yeni başladim sayılır yapilacak çok şey var. Uzun vadede hedefim modifiyeli şahin rakamlarına ulaşmak

2 kişi bunu beğendi.
  18. murat71

murat71
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    169
    Çok güzel gözüküyor :)

2 kişi bunu beğendi.
  19. the wade

the wade
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Hocam elinize sağlık, çok faydalı bir anlatım olmuş.

Bu mod işinde çok tecrübesiz birisi olarak ben de RP-HTX7-G1 imi modlamaya karar verdim, özellikle vokal jazz ve pop jazz dinleyen birisi olarak ilk verdiğiniz seçenek daha doğru gibi duruyor.

Bakalım başarabilecek miyim :)

20. SalihArslann

SalihArslann
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,394
    Süper konu hortlatmışsın dostum :D
    Ama işe yarar güzel bir bilgi. Madem hortladı bir sorum ve birde tavsiyem olacak.
    Sorum mod lama için açılan delikler kapanmıyor sanırım. Yada bant yapıştırsak da olur mu.
    Tavsiyem ise mobilyaların ayakları ahşap yüzeyi çizmesini diye keçeler var onlarıda yapıştırabilirsiniz örnek aşağıda ki gibi keçeler.
    https://images.hepsiburada.net/assets/Hirdavat/500/9546385686578.jpg