Paypal Türkiye'den Çekiliyor

'Haberler' forumunda Baran tarafından 30 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

1. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,968
    memleket gittikçe dünyaya kapanıyor içler acısı bir durum.

2. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,120
    Zamanında Hindistan Blackberry'ye serverlarını getirtip bi de üstüne zorla access hakkı da aldıydı.

Ama bence burda asıl mesele başka. Kim bilir belki de vatandaşın kişisel yurt dışı alışverişini azaltmak için de yapmış olabilirler, para kısmen sürünen iç ekonomiye gitsin, en azından dışarı kaçıp cari açığı arttırmasın diye. Malum, cari açığı kapatacak hayırsever çok kalmadı ;)

Tabii ki bu yazdığım dahil hepsi spekülasyon. Net olan hiç bir şey yok.

4 kişi bunu beğendi.
  3. esTFyz

esTFyz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    182
    Gençken 17 yaşları civarına kadar vatan, millet, toprak, kültürümüz sevdalısı savunucusu bir insandım belki çoğu genç gibi.... Fakat insan akletmeye başladıktan sonra bir çok ülkede olmak kaydıyla sadece ülkemiz adına söylemiyorum siyasetin kirli çamaşırları düzenleme kurulu olduğunu, siyasetin paylaştırmayı (şirketler arası ihale, alınan rüşvetler) iyi bilme sanatı olduğunu, en iyi tiyatrocuların bu alanda başarılı olabileceğini gördükten sonra öncelikle siyasetten koptum. Sonrasında ise yaşadığımı coğrafyanın aslında müthiş bir kültürel zenginlik ve akabinde verimli topraklar ve müthiş bir jeopolitik pozisyonda olmasına rağmen biz Türkler'in an itibariyle bu toprakları haketmediğini bu toprakları verimli kullanmadığımızı belki de kullandıttıtırılmadığımızı gördüm. Bana kalırsa cahil bırakılarak sömürge halk, tüketici toplum, pazar ülke haline getirilmeye çalışıyoruz ki büyük oranda başarılı bir şekilde ilerliyor. İnsanımızı inanın artık sevmiyorum yaptıkları hareketler, seçtikleri cümleler eğer ki bu ülke MÜSLÜMAN bir ülke olduğunu iddia eiyorsa bir MÜSLÜMAN bu şekilde davranmaz, en azından Kur-an'a göre hareket etse bırak aile terbiyesi onu bunu sonuçların gene de bu kadar vahim bu olmaması gerekirdi. Dostlar inanın güzel sohbet'a aç kalıyor insan bazen temiz düşünceli insan bulmak zor bu devirde buldunmu da bırakmak istemiyor insan. Ülke standartlarımız her alanda çok düşük ve işin kötü yanı aslında olmaması gerek, aslında biz buyuz bu kadarız elimizden bu geliyor değil de yapmamamız olduğu için çok üzülüyorum ve aynı zamanda sinirleniyorum. Biz fakir bir ülke değiliz bu paralarla neler yapılır neler, fakat biz ancak fors kasalım milletvekilleri özel arabalara binme yarışı yapsın. Şekil şüküle takılarak ilerleyemezsiniz önce her şeyin tamam olursa şekilciliğe başlarsın.

e-sigara bakınız gene ayrı bir kanayan yaramdır ülkemizde yasak, niye yasak? Philips Morris gibi firmalar ülkemize söz geçirebiliyor da ondan yasak bahane üretmek bedava nasıl olsa... PayPal'da gitti, arkadaş şaka gibiyiz yaa internet zaten TT'un tekelinde saçma sapan rakamlara saçma sapan paketler alıyoruz ben bu düzende kafayı yemiyeyim de kim yesin...

3 kişi bunu beğendi.
  4. archer

archer
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    8
    Paypal ile yurt dışına para çıkışı olduğu kadar da para girişi oluyordu. Bu ödeme yöntemini kullanıp da para kazanan çok sayıda işletme ve bireysel müteşebbis bulunuyor. Cari açığı yada ithalatı önlemeye yönelik bir girişim olduğunu düşünmüyorum. Paypal, izin almak için çalışmalarımız devam ediyor demiş açıklamasında, inşallah sonuç verir de mahrum kalmayız.

5. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,120
    Türkiye'ye gidip görüp seven bir çok tanıdığım oldu benim. Hatta extrem örnekler de olsa yerleşmek için gayret gösterenler, hatta yerleşenler bile oldu.

Evet, insana verilen değer az, sistem yoz, trafik kötü, kelle koltukta. Ama mutfak zengin, insanlar arası ilişki nispeten samimi, tarih var, tarım var, doğal güzellik gani. Koskoca ülkeyi şu anki siyasi duruma indirgemek bence haksızlık.

Evet, nerden baksaniz geri durumdayız. Özgürlük, hukuk, ve insana verilen değer kısıtlı. Muhtemelen her zaman öyleydi, şimdi ayyuka çıktı. Ama ileri ülkeler de beleşe edinmemiş bu değerleri. Belki de onu ödüyoruz şimdi.

Bir de yazmadan edemeyeceğim, insan hakları ve özgürlük batıda pek değerli de o yüzden mi bizim iktidara yavşiyorlar aman göçmen göndermesinler diye? Bizimki Juncker ve Tusk'ı madara etti ya malum sızan konuşmada, içimin yağları eridi resmen. Keçiler bi de salağa yatıyorlar "yanıltıldık" vs. diye, düpedüz rüşvet verdiniz lan her türlü prensibinizi ayaklar altına alıp, daha ne yanlış anlaşılacak bir durum söz konusu olabilir. Hem eleştir, hem de destekle.

Gerçi aksi bir durum da beklemiyordum, biz kendimiz düzgün değilsek elin adamı bizle niye uğraşsın, ama iki yüzlülük açık ve ortada.

2 kişi bunu beğendi.
  6. esTFyz

esTFyz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    182
    Benim başka teorim dediğinize benzer şey olmakla beraber, PayPal üzerinden vergi kaçakçılığı yapılıyor olması. Kafayı çalıştıran yeni nesil işletmeler ve bazı insanlar vergiden muaf olmak için PayPay aracılığı ile para alıp göndererek iş yapıyordu. Meblasını bilmiyorum boyutunu bilmiyorum fakat bunu önlemek amacıyla yapıldığına dair şüphelerimde yok değil.

7. pea

pea
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    592
    E-sigarayı iyice yasakladılar bu arada. En bilinen site olan fasttech'ten gelen siparişlerin hepsi "ithali yasaklı ürün" bahanesiyle geri dönüyor.
    Paypal de gidiyor.
    Paşa paşa vereceksiniz vergimi ulan!!

3 kişi bunu beğendi.
  8. esTFyz

esTFyz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    182
  9. FERHAT YILDIRIM

FERHAT YILDIRIM
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    25
    aynen katılıyorum; bende arkadaşa uygun bir cevap vermek istedim ama sizin gibi düzeyli olamam diye yazamadım

10. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    623
    Evet ya, zorla kullandırıyorlardı zaten. Ben bir kere 2 ay kadar kullanmadım da, ramazan davulcusu gibi kapıya gelip almışlardı komisyonu.

Şimdi rahatladım 6 Hazirandan sonra komisyon derdine son. Irmağının akışını...

#30 AxiAziz, 31 Mayıs 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 31 Mayıs 2016
    11 kişi bunu beğendi.
  11. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    PayPal'ın döviz çevirme oranlarının makul olduğunu mu düşünüyorsunuz? Veya komisyonlarının?

Ben zaten kullanmıyordum. 4 gün boyunca kendileriyle mücadele ettikten sonra, hiçbir şekilde sorunumu çözemediler ben de komisyonuna kıyıp Western Union ile para gönderdim. Bir insan neden 4 gün boyunca uğraştırılır ve sürekli salakmışım gibi aynı cevaplar verilir ki? Adamlar için kırk takla atmıştım ama sonuç değişmemişti.

Acaba olayın ne olduğunu öğrenmeden direk yaşadığı ülkeyi yerden yere vuran insanlar var mı başka ülkelerde...

@zxc'nin dediği üzere olaya siyasi bakıp kendi ülkesinden utanacak duruma gelmek hoş bir durum değil. Çöplük falan gibi yakıştırmalar...

Kanada'da Türkiye'ye kendisi veya ailesi gitmiş olan pek çok insanla tanıştım. Hepsi de ballandıra ballandıra anlatmışlar, hatta ben onlara "o kadar da süper ülke değiliz" tarzında çeşitli açıklamalar yapmak zorunda kalmıştım resmen. Gitmemiş ama gitmeyi düşünen de çok vardı.

Dünya tarihinde hep gücü ele geçirip kullanmış insanların dönemi vardır. Her dönem de mutlaka bitecektir. Bir şeyler iyileşmeden önce hep daha kötüye gidecektir, hep sancılı bir dönem olacaktır ki düzelsin.

Yani şu ülkede PayPal'dan önce eleştirilecek neler varken PayPal çıktı diye ortadoğu çöplüğü olduk.

PayPal bir şekilde dönecektir. Nispeten büyük bir pazar burası tamamen vazgeçeceklerini sanmam. Bu noktada PayPal diğer ülkeler için yaptıklarını Türkiye'de yapmamışsa eleştirilir. Bizimkiler işgüzarlık yapıyorsa da bizimkiler eleştirilir. Olayın ne olduğunu bilmiyoruz o yüzden ezbere tepki vermek yanlış.

Bu arada sanırım Ebay'den alışveriş sürecek. Kredi kartı üzerinden çalışacak heralde. Ama para gönderip almak mümkün olmayacak maalesef.

Ek olarak TROY meselesinin PayPal ile ne alakası olduğunu çözemedim. TROY, şayet tutarsa Visa ve MasterCard tipi bir şey sadece. PayPal ile bir ilgisi yok.

Collapse Signature Expand Signature
  12. esTFyz

esTFyz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    182
    Sitesini inceleyince hem temasal bağlamda hemde renk tonu olarak PayPal'a çok benzerlik gösterdiğinden bir an PayPal gibi bir sistem olacağını sandım, fakat dediğin başka bir konuymuş o yüzden Troy konusunu atlayabiliriz.

Ek: @VirtuFortuna komisyon oranlarının kaç bandında olması sizin için makul olarak değerlendirebilirdi % kaç almaları gerek mesela siz olsanız nasıl yapardınız? Adamların verdiği bir hizmet var nedir bu, paranızı güvence altında tutarak yurt dışında %90 sitede veya ülke içerisinde sitelerde alışveriş imkanı ek olarak kredi kartındaki parayı üç iş günü içerisinde nakite çevirme imkanı (kredi kartınızdan parayı arkadaşınızın PayPal hesabına yollayarak bankasına çekmesi ardından size vermesi) yurt dışındaki müşterilerin size "güvenle" bir hizmet karşılığı para gönderebilmesi olmasa da olur ya da oranlar şu şekil olmalıydı olarak değerlendirmek ne kadar doğru takdirinize bırakıyorum.

#32 esTFyz, 31 Mayıs 2016
  13. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    623
    PayPal'ın döviz çevirme oranlarının makul olduğunu mu düşünüyorsunuz? Veya komisyonlarının?

@VirtuFortuna "Komisyon oranları makuldü." mü yazıyor benim yazımda. Alternatif komisyonu düşük bir sistem var mı veya paypalın komisyonu nasıl düşürülür vs değil konu. Öyle bir şey söylendi de "yok biz yüksek komisyon verelim, ağır mazoşistim" falan mı yazıyor benim yazdıklarım içinde.

Ben zaten kullanmıyordum. 4 gün boyunca kendileriyle mücadele ettikten sonra, hiçbir şekilde sorunumu çözemediler ben de komisyonuna kıyıp Western Union ile para gönderdim. Bir insan neden 4 gün boyunca uğraştırılır ve sürekli salakmışım gibi aynı cevaplar verilir ki? Adamlar için kırk takla atmıştım ama sonuç değişmemişti.

Ben kendileriyle çok konuştum daha önce hiç salakmışım gibi cevap vermediler.

Ve yine aynı şekilde tüm dünya bu adamlarla çalışırken, daha ılımlı olanına da yönelmek mümkün değilken veya bir alternatif üretmeden "kapandığı iyi oldu" demek çok çözüme yönelik gerçekten.

Acaba olayın ne olduğunu öğrenmeden direk yaşadığı ülkeyi yerden yere vuran insanlar var mı başka ülkelerde...

Olayın ne olduğunu öğrenmek zor değil. Devletin sitesinde yazıyor zaten. Kendi serverlarının yada bir garantörün yedeklerinin ülkede barındırma gibi saçma sapan bir şartı getirmiş adam da uymamış. Bizim akıllılar da adamların lisansını onaylamamış............................. Adamların çalıştığı 200 tane ülkede yedek serverı yok. Zaten adam da manyak değil, yedek serverlarının olmadığı ülkelerin alayı aptal bir akıllı da bizim ülke değil.

@zxc'nin dediği üzere olaya siyasi bakıp kendi ülkesinden utanacak duruma gelmek hoş bir durum değil. Çöplük falan gibi yakıştırmalar...

Yakıştırma falan yok. Direk çöplük, ortadoğudaki geri kalmış, yobaz, adam kayırmanın, rantçılığın ilerlediği. Liyakatın, özgürlüklerin gerilediği bir çöplük bu ülke. Yani yakıştıracak bir durum yok, bu böyle. OECD ülkeleri gelir dağılımı adeleti her sene yayınlanıyor. Yakıştıracak bir şey yok.

Kanada'da Türkiye'ye kendisi veya ailesi gitmiş olan pek çok insanla tanıştım. Hepsi de ballandıra ballandıra anlatmışlar, hatta ben onlara "o kadar da süper ülke değiliz" tarzında çeşitli açıklamalar yapmak zorunda kalmıştım resmen. Gitmemiş ama gitmeyi düşünen de çok vardı.

Dünya tarihinde hep gücü ele geçirip kullanmış insanların dönemi vardır. Her dönem de mutlaka bitecektir. Bir şeyler iyileşmeden önce hep daha kötüye gidecektir, hep sancılı bir dönem olacaktır ki düzelsin.

Bilmem kaç asırda bir şeylerin değişecek olmasını doğru varsaysak bile bu ortalama 70 yıl ömrü olan bizler için bir şey ifade etmez.
    Bilmem kaç yüz yıldır bu coğrafya böyle, daha uzun süre de böyle gidecek gibi. Dolayısıyla benim için kendi ömrümü nasıl bir ortamda geçirmek zorunda kaldığım önemli.

Yani şu ülkede PayPal'dan önce eleştirilecek neler varken PayPal çıktı diye ortadoğu çöplüğü olduk.

Paypal çıktı diye çöplüğe dönülmedi, dün de çöplüktü, bu gün de çöplük. Çağın gereklerinden uzak ve gittikçe uzaklaşan, bir alternatif üretmeden, sırf başkalarını zengin yapmak için bazı şeyler yapılan bir çöplük. Sadece biraz daha çöplük oldu.

PayPal bir şekilde dönecektir. Nispeten büyük bir pazar burası tamamen vazgeçeceklerini sanmam. Bu noktada PayPal diğer ülkeler için yaptıklarını Türkiye'de yapmamışsa eleştirilir. Bizimkiler işgüzarlık yapıyorsa da bizimkiler eleştirilir. Olayın ne olduğunu bilmiyoruz o yüzden ezbere tepki vermek yanlış.

Bu arada sanırım Ebay'den alışveriş sürecek. Kredi kartı üzerinden çalışacak heralde. Ama para gönderip almak mümkün olmayacak maalesef.

Ek olarak TROY meselesinin PayPal ile ne alakası olduğunu çözemedim. TROY, şayet tutarsa Visa ve MasterCard tipi bir şey sadece. PayPal ile bir ilgisi yok.

#33 AxiAziz, 31 Mayıs 2016
    12 kişi bunu beğendi.
  14. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,780
    tanıdık geldi mi? https://www.dunyahalleri.com/iran-mesajlari-disari-birakmi…/

özet geçmek gerekirse: 1 yıl önce çıkan yönetmeliğe göre internet üzerinden ticari faaliyet gösteren yabancı sermayeli kuruluşların sunucularını türkiyeye taşıması kararı alındı.

paypal bugün bunu sağlmadığından lisans alamadı ve türkiyeden çekilme kararı aldı. iyi de yaptı. kişisel verileri ne güzel koruduğumuzu da bilen biliyor... hükümetin tek derdi herşeyi tam kontrol altına almak. kendileri dışında olan herşeyi bilmek. böyle bir paranoya yaşıyorlar...

vergisiz işler dönüyordur paypalde freelance çalışanlar ebayde satış yapanlar vs. sanki bi bunlar memlekete para sokuyor reza gibi adamların soktuğu kayıt dışı paralar belli.

bkm express ve troy ile türkiye içinde kimlere peşkeş çektikleri çıkar meydana. paypalın çekiliyor olmasını fırsat bilip girişim yapmışlara benziyorlar

paypal kapandı iyi oldu düşüncesi rus uçağı düştü iyi oldu ile aynı sığlıktadır.

kuşadasında gözümle gördüm kapalı duran koca otelleri adamlar açmamışlar bile. rus turist önemli. yok sebzemizi almasalar ne olacak dediler çiftçi ektiklerini toplamıyor bile satamadığından.

ölçek ne büyüklüktedir bilmiyorum ama paypal'in sonuçları da böyle olacak. yurtdışına freelence iş yapan birsürü tanıdığım var. bu adamlar para alamayınca ne olacak? para harcamayacak. kazandığından vergi ödemiyor da aldığı herşeyden vergi ödüyor bu adam. içtiği biradan bindiği arabaya yarısından fazlası vergi.... daha çok yazarım da neyse...

#34 KaraSinek, 31 Mayıs 2016
    16 kişi bunu beğendi.
  15. lacordello

lacordello
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    68
    off bu kadar boş muhabete ne gerek var paypal yahu bu bütün dünya kullanıyor ama biz uygun değiliz demekki anlayın artık biz dünyaya uygun değiliz.dünyada hiçbir ülke 40 sene milyarlar harcayıp aşı programı yapıp sonra ignenin ne olduğunu bilmeyen 3 milyonu vatandaş yapmaz evladınız varsa aşı çilesi neymiş anlarsınız şimdi hepsi boşa gitti komik paypalda gitti.. Acaba liderlerimizi bu ara kim kandırıyor ...

16. murat71

murat71
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    169
    Ülkenin çok büyük bir çöplük olduğuna %100 katılmakla birlikte, konuyla ilgili geriye gidişin (yerinde sayış bile değil) elle tutulur verilerine dair birşeyler öğrenmek isteyen sıkılmadan şu videoyu izleyebilir

8 kişi bunu beğendi.
  17. esTFyz

esTFyz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    182
    İşte bu video herkesin izlemesi gereken ülkemizin durumunu anlatan başarılı bir çalışmadır. Bende akşam koyacaktım hocam inanır mısınız :) siz de benim gibi düşünüp koymuşsunuz elinize sağlık.

2 kişi bunu beğendi.
  18. lucabalo

lucabalo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,306
    Kesinlikle katılıyorum...

6 kişi bunu beğendi.
  19. emreisiklar

emreisiklar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    707
    Banka kullanarak bana 600 euro gonderdi bir arkadas, 20 ondan 25 bendek kestiler, yapikredi euro hesabıma euro geldi diye 25 euro kesti, telefonu subeme acıp kapatın hesaplarımı cekiyorum paramı diyince iade ettiler, paypali begenmeyen cikar ama makul ucrete buyuk kolaylıl ve bir garantiydi! Kanunlar tabi zamana uymalı, ben yaptım oldu işlemez, akıllı olmak gerek bide kimle inatlaştıgına dikkat etmek gerek! Tabi vergi konulari biraz karışık, bu ulkeye vergi odemiyor vb vs yorumları ise yanlış, bunlar kimseye vergi odemiyor, vergi odemeyecekleri yerde merkezini kuruyor, turkiyeye ozel bir dumen degil yani

Sent from my iPhone using Tapatalk

2 kişi bunu beğendi.
  20. emreisiklar

emreisiklar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    707
    Her 100tl kazancımdan 60tl elime geciyor, sonra kdv otv iletisim vergisi harc pulu trt parası konut vergisi araba vergisi pulu zorunlu muhayenesi yakıt uzerinde vergi elime 40 anca kalıyordur!! Paypalin aldıgı %3

Sent from my iPhone using Tapatalk

8 kişi bunu beğendi.