Paypal Türkiye'den Çekiliyor

'Haberler' forumunda Baran tarafından 30 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

1. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,105
    Sanırım "çöplük" kelimesinin anlamı farklı insanlar için farklı şeyler ifade ediyor. Çöplük kelimesi benim için değersiz şeyleri ifade eder. Çok şiddetli eleştirdiğim yönleri olsa da, ülkem kesinlikle komple değersiz değil benim için.

Açıkçası çöplükte yaşadığını düşünmenin zararlı olacağını düşünüyorum. Herkesin iğrenç olduğunu düşünürseniz çevrenize bakış açınız, etrafınıza davranışınız da ona göre olacaktır.

Ebay'de yepyeni iPhone satmıştım. Yüzde 10 eBay, yüzde 7 gibi de Paypal aldı, malum ikisi de ayni şirket. Neredeyse yüzde yirmi adamlara kaldı, bir insanın bile parmağını kaldırmadığı bir transaction'da. Alternatifi vardır yoktur ayrı mesele, fakat bu komisyon fahiş arkadaşlar.

Serbest piyasada hiç bir şey fahiş olmaz diyebilirsiniz, haklı da olursunuz, ancak hâlâ aşılamayan monopoli kavramını göz ardı etmiş olursunuz. Ben kanuni olmadığını, hırsız olduklarını iddia etmiyorum, ancak piyasadaki dominant durumlarını müşterilerinin aleyhine suistimal ettikleri açık.

N'olur peki? İdeal olmasa da her zaman olan... Bir süre böyle devam eder. Sonra bir alternatif zar zor çıkar. Ve güç ellerinden gider. Microsoft, Sony, müzik endüstrisi, Amerika'daki kablolu TV ve telefon hizmeti sağlayıcıları, hepsi bir şekilde ellerindeki gücü suistimal ettiler, ve hepsinin de başına aynısı geldi.

Bariz bir örnek:

Kullandığınız kaliteli güneş gözlüğünü yüzde 95, markadan bağımsız, İtalya'da Luxottica şirketi yapıyor. Adamlar Amerika'daki en büyük güneş gözlüğü satış noktası olan "sun glass Hut"ı aldılar. Sonra meşhur güneş gözlüğü markası Oakley'i almak istediler. Oakley satmaya yanaşmadi. Sonra tüm Sun Glass Hut'larda Oakley'in satışını durdurdular. Oakley'in değeri düştü, zorla aldılar. Olay tamamen legal. Peki doğru mu sizce? Ahlaki mi? Mafyavari "Bana biat et, yoksa..." dan çok mu farklı?

4 kişi bunu beğendi.
  2. esTFyz

esTFyz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    182
    @zxc Çok güzel yorumlamışsınız haklısınız da, fakat bu dünyada "kötülük" "kötü niye" "suistimal" 'in hiç bir zaman %100 önüne geçemezsiniz, olanaksızdır. İlla ki ufakda olsa sürekli her ülkeden her ilden her semtten ve her mahalleden bazı insanlar, içine kapanık, bazıları saldırgan, bazılar kibar, bazıları barzo, bazıları hanımefendi, bazıları çifkef olmak zorundadır...Önemli olan "karma"yı olabildiğinde iyilik tarafında tutmak bunun için elimizden geleni yaparız fakat bazen aynı şu anda örnek verdiğiniz PayPal ve Ebay mantığının önüne geçemeyiz seni beni aşar bunlar çünkü neden, o zaman Ebay'den nsaıl alışveriş yapacaksın? O zaman kulaklık almamamız veya Ebay'de bir şey satmamamız gerek. Veya Western Union'da bir seçenek tabi o her zaman baki onda sorun yok :)

Kalite maalesef ucuza mal edilemiyor çünkü bu kalite sistemini kuran başta ödediği bedelin, emeğin yüzlerce kat karşılığını sonra sizden fitil fitil talep ediyor, verirsen sende bu kalite kervanına katılırsın ha yok vermezsen pazar malı her yerde.... Seçim bizim.

3 kişi bunu beğendi.
  3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,105
    Ben Ebay yerine forum ve lokal olarak Craigslist'te satmaya başladım artık. EBay ve Paypal'in alacağı fahiş komisyonu da direk alıcıya indirim olarak yansıtıyorum. Satılıyor... Hele hele Craigslist'te posta derdi de yok, gelip aliyor vatandaş. Temiz cash...

4. esTFyz

esTFyz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    182
    Genelde bu gibi tekel durumlarında kaçar yol bulunmaz, bulunsa da ya kalite düşüktür ya da bir eksiği vardır ama siz eksiksiz bir yöntem bulmuş iseniz ne ala :) keşke her zaman opsiyon bulunabilse. Örnek; Türk Telekom ADSL tekelciğilinin teknik olarak hiç bir şekilde çözümü yok.. Ya 130₺ verip 8 Mbps (Gerçek Limitsiz) internet alıp sabit 8 Mbps sınırsız kota kullanacaksın ya da 50₺'ye 8 Mbps'e kadar ya da 16 Mbps'e kadar alıp hem AKK'na sahip hem de insanların yoğun olduğu saatlerde internetin 1-2-3-4-5-6-7-8 Mbps arası gidip gelecek ve buna razı olacaksın...

5. myloo

myloo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,137
    Arkadaşlar bu kadar şey yazılmış çizilmiş ama bu yazacaklarımı bir düşünün ben ülkemize her ne olursa olsun çöplük denilmesini kaldıramıyorum çünkü altında kefensiz yatan şehitlerimiz var. Ben bunu yazdıktan sonra bile çöplük deniliyor lütfen eleştiriler ülkeye değil yapılıyorsa siyasilere yapılsın. Şimdi birinci konu olarak ele almamız gereken bir şey var. Bunun yeni çıkan kartla en ufak bir ilgisi yok çünkü tamamen farklı şeyler. Ama çoğu ülkede server kurup lisans alan bir şirket neden ülkemizde bunu yapmaya yanaşmıyor? Kimse çıkıp da güvenli değil falan demesin bu bahane değil üstelik o serverda sadece bizim ülkenin bilgileri olacakken. Kısacası adamlar göz göre göre ben bu ülkeden kazanırım vergi de vermem denetime de girmem diyor. Bu en başta tüketiciye haksızlık. Sen bu ülkeden kazan ama ülkenin kanunlarına uyma umursama. İkinci olarak da adamlara belli süre verilmiş üstelik bu sürenin biteceğini bile kullanıcılara haber vermeden kafalarına göre son günlerde paranız kalmasın diyorlar. Bu da başlı başına bir çakallık örneği. Çoğu kişinin hesabında çekilemeyecek miktarlar kalacak haliyle kimden ne koparırlarsa kardır mantığı. Keşke bir kamuoyu oluşsa da o miktarları lösev'e falan aktarsa herkes. Her neyse konu dağılmadan bütün bunları yapan paypal üzerine düşeni yapıp bir an önce lisans almak yerine hala kamuoyu oluşturulsun herkes tepki göstersin ben de devam edeyim mantığında. Yazdıklarımı tarafsızca okuyun ve tekrar düşünün bence arkadaşlar.

Collapse Signature Expand Signature
    #45 myloo, 31 Mayıs 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 31 Mayıs 2016
    5 kişi bunu beğendi.
  6. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,014

3 kişi bunu beğendi.
  7. audiocu

audiocu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Paypal'ın en iyi alternatifi ne olabilir mesela Türkiye'den çıkan (yabancı da olur), bildiğiniz bir firma var mı?

8. esTFyz

esTFyz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    182
    PayPal'ın benim bilgim dahilinde dünya üzerinde her hangi bir alternatifi yok.

Ancak nedir; yurt dışında size kart tanımlayan siteler var, örneğin içine para yüklüyorsunuz o kadar Amerika'da bir bankanın kartı muamelesi görüyor ve yurt dışından hem alışveriş yapabilirsunuz hem de gene bir nebze kendi kartınızı güvenli bölgede tutuyorsunuz %4.95 ile çalışıyor bir tanesi mesela. Ama bu mantığın PayPal sistemi ile hiç bir bağlantısı yok.

2 kişi bunu beğendi.
  9. emreisiklar

emreisiklar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    707
    Entropay diye visanın bir seyi var prepaid kart gibi

Sent from my iPhone using Tapatalk

2 kişi bunu beğendi.
  10. fortress34

fortress34
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    846
    Bir alternatif varsa alıcı koruması içermek zorunda..
    Diğer taraftan herkes paypal kullanırken başka bir kurumdan ödeme yapmak istemek işimizi çok zora sokacak, kimse uğraşmaz..

3 kişi bunu beğendi.
  11. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,975
    PayPal Üzerinden Nasıl Bağış Yapılır?

PayPal Ülkemizden Neden Çıkıyor? PayPal Kullanıcıları Ne Yapmalı?

2 kişi bunu beğendi.
  12. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    623
    Alternatifi yok zaten, sistem olarak olsa da, kabul görmek açısından yok. Hem zaten alternatif bir sistem bulsak ne olacak, diyelim bulduk; head-fidaki, ebaydeki, aliexpress deki ve binlerce sitedeki binlerce insana; "Ya birader paypal bizim çomaristanda çekmiyor da, şu site üzerinden üyelik aç da, alıvereyim mi" diyeceğiz.

7 kişi bunu beğendi.
  13. audiocu

audiocu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
  14. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    işin altindan Troy'un cikacagi belliydi zaten.Bir ülke,her alanda nasil geriye giderim diye ugrasir mi.Turkiyeyse ugrasir.Bazi seylerin aciklamasi olamaz.Bu da onlardan biri.
    Bu işten gecimini saglayan insan sayisi azinsanmayacak kadar fazlaydi.

En sonunda gidecegimiz yer burasi, marketleri bile acan presidentler ulkesi olacagiz.

#54 karanehir35, 1 Haziran 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 1 Haziran 2016
    6 kişi bunu beğendi.
  15. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,105
    Paylaşım için teşekkürler. Merakla okudum, lakin bu başlıktaki paylaşımlara eklediği bir şey bulmakta zorlandım. Adamakıllı bir araştırma yok. Kaynak yok. Hatta yazar EBay'in kaç sene önce Paypal'i aldığından habersiz, "belli ki bir anlaşmaları var" yazmış. Anlattığı ilk hikayenin olayla bağlantısı zorlama. Haberden ziyade spekülatif bir şahsi yorum tarzında bir yazı olmuş.

4 kişi bunu beğendi.
  16. emreisiklar

emreisiklar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    707
    Benim anlamadıgım nokta şu turkiye icinde paypal volumu nedir ki? Yurtdışı ile alışverisinizde işe yarıyor, troy mroy bu işe yaramazki, hangi yabanacı troy hesabı acar! Her ulkede ayrı bir firma ve uyelik işi zaten olayın manasını ortadan kaldırıyor degilmi? Bide ben visam ile yurdışında paypale uye olmaya devam edemeyecekmiyim, kim engeller başka ulkede banka hesabım olmasını, cıktı diye kullanamayacakmıyız artık, ben ilk uye oldugumda burda olduklarını zannetmiyoruö zaten, o kısmı cok anlamadım

2 kişi bunu beğendi.
  17. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    Keske hic Turkiyede ofis acmasalardi Emre hocam.Eskiden de kullaniyorduk paypali,arada herhangi bir banka karti olmadan hem de.Boylece burdaki bankalara da bosuna komisyon ödemiyorduk.Paypal hesabina parayi yukleyip,alisverisimizi yapiyorduk.
    Hukukun guguk oldugu bir ulkeye kim yatirim yapar.Hersey guguk su anda.
    Yurticinde kullanacagim Troymus enparaymis ne işime yarar ki.
    Bu nasil bir kafa anlamak mumkun degil.

E5553 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

6 kişi bunu beğendi.
  18. emreisiklar

emreisiklar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    707
    Kredi kartımızla kullanmaya devam edemeyecekmiyiz ben o kısmı anlamadım

2 kişi bunu beğendi.
  19. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,490
    Turkiye'de herhangi bir bankaya ait hesap ve kredi karti kullanilamiyor Emre hocam.Ben yurtdindaki bir akrabamin adresini paypala yazdim,fakat kredi karti burdaki bankalara ait olunca direkt error/hata verdi.Ancak yurtdisinda acilacak sanal ya da gercek bir hesapla bu mumkun olabilir.Paypal'in kendi aciklamasi da bu sekilde.
    3872 eklentisini görüntüle

#59 karanehir35, 1 Haziran 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 1 Haziran 2016
  20. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,094
    2 kişi bunu beğendi.