Paypal Türkiye'den Çekiliyor

'Haberler' forumunda Baran tarafından 30 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

1. lucabalo

lucabalo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,306
    Konudan bağımsız olarak söylüyorum. Genetik bir şey yazısını okuduğumda ebeveynleriniz aklıma bile gelmedi, var olan ve düzeltilmeyecek gibi algıladım. Tabi bu benim algım. Ama sanırım ilk bakışta bu denli ağır anlaşılmıyor.

Collapse Signature Expand Signature
  2. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,968
    paypal aslında hakettiğimiz bir yöntem benimsemiş,kaideye almamış!!! neden alsın!! o kadar çok kanunsuz,başına buyruk bir anlaşıyımız varki kanuna uysan " boşluk doldurmaca " oluyorsun,uymasan suçlu, en son 5.000.000 kişi'ye gss prim borcu çıkardılar ödeyen ödedi,ödemeyen 25 yaşından küçük ise affa uğradı,peki ödeyen noldu!! "adını sey koy",bunu sadece örnek olarak verdim o kadar çok örneği varki,şimdi paypal neye güvenipte tası tarağı türkiyeye getirsin,yarın sen yoluna biz yolumuza denmeyeceğini nerden bilecek,dolar 2,80 den 3 tl ye 2 günde çıkıyorsa güven ortamı nerede ,altı ayda başbakan,2-3 ayda bir bakanlar değişir,önemli kurumların başına bilmem ne tavuk çiftliğinin idari amiri getiriliyor sa ,kanunlar herkese eşit ve kesin uygulanmalıdır ama işin başındakiler işi bilmelidir,şartları idare etmelidir,şartlar yerine getirilmedi ise ek süre verilebilir,uzlaşılabilir hadi bakalım paypal denmez!!!
    işin özeti başta paypal bu işte sorumlu,kanunu dinletemeyenler en az onlar kadar sorumlu.

6 kişi bunu beğendi.
  3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,120
    Google Advertisement servisi o bölümdeki sayfalara silah, maytap, fare zehiri reklamları falan koyar herhalde :D

4. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,120
    @VirtuFortuna, eşik çok aşağıda tutulunca da bir nevi sansür durumu oluşmuş oluyor, yahut samimi iki insan arasındaki şakalaşma da dışarıdan bakınca o duruma giriyor. Şahsen düşüncem ciddi zarar verici boyuta gelmediği müddetçe müdahale etmemekte fayda var. Edildiğinde de müdahalenin minimum da tutulması bence önemli.

Şahsen geçmişte kendimi tutamayıp yanlış şeyler yazdım. Oluyor bazen, hepimiz insanız. Bir süre sonra farkına varıyoruz, da iş işten geçmiş oluyor tabi.

Ankaralılar gruplaşmasınlar da n'apsınlar? Şehirde güzel restorandan başka birşey yok :D

5 kişi bunu beğendi.
  5. lucabalo

lucabalo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,306
    Let the linç begin :D

3 kişi bunu beğendi.
  6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,120
    Dokunmayın garibe... Hacı babanın baklavası, 52'nin ciğeri, 49'un beytisi, Hacı Mehmet'in lahmacun ve künefesi gözümde tütüyor. Ara ki bulasın...

7. lucabalo

lucabalo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,306
    Amerikaya oruç erken geliyor heralde :)

3 kişi bunu beğendi.
  8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,120
    Yurtdışı dışında yaşamayı düşünen varsa önce güzel yemek yapan biri bulsun kendine :)

Eminim Paypal ofisinde çalışıp geri dönmeye hazırlanan yabancılar "herşey bi yana yemekler iyiydi beah" diyolardır şu an...

Nası bağladım Paypal'e ama? :D

4 kişi bunu beğendi.
  9. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,968
    İskender'in yanında bulgur pilavı hala geliyor mu?

10. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,313
    "paypal'den beyti'ye uzanan sürükleyici ve nefes kesen bir psikolojik gerilim hikayesi"

Washington Post

12 kişi bunu beğendi.
  11. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,507
    Türk yemekleri bulunabiliyor mu acaba?
    En basitinden bir Adana,herhangi bir esnaf lokantasında ve çoğu evde pişen taze fasulye,kuru fasulye,kelle paça,bulgur pilavı gibi şeyler?Bir de özlüyormusunuz bu yemekleri? :)

12. pea

pea
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    592
    Kronik o kronik :naughty

2 kişi bunu beğendi.
  13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,120
    Büyükşehir şehirlerde Türk restoranı oluyor genelde. Bunların en iyisi Türkiye ayarına göre vasat oluyor. Kelle paça çok sevmediğim için araştırmadım hiç. Fasulye vs. olayına gelince, benzer yemekler oluyor ama kültüre özgü şeyler bulmak imkansıza yakın, Peterson gibi küçük Türkiye olmuş yerler dışında tabi, çünkü iş yerinin devamı için Amerika'lıların da tercih etmesi gerekli.

Bu noktada eşek hoşaftan ne anlar sorunsalı giriyor devreye. Malesef genel olarak Amerika'lıların çok yemek kültürü yok. Bizdeki ortalama vatandaş burda gurme. "Nasıl arabaya benzin koyuyorsun gidiyor, yemek te benim için o. " Bunu bir Türk söyleyebilir mi Allah aşkına?

Yiğidi öldür hakkını yeme deyip pozitiflere geçeyim.

* Değişik kültürlerin yemeklerinin güzel örnekleri mevcut. Tayland, Hint ve Japon mutfağı bizden çok farklı olsa da hiç fena değil mesela. Hele Japonlar yemeğin görünüşüne de ciddi değer veriyorlar.

* Deniz ürünü seven arkadaşlar bilirler, balık milleti acaip lokaldir. Başka denizde olan balık aynı tür de olsa tadı farklı olur. Levrek, hamsi, barbun, midye dolma malesef ya yok, ya da çok ender. Ama yerine Türkiye'de bulunmayan lezzetli balıklar var: Chilean sea bass, trigger fish, Argentinian red shrimp, Scottish salmon, Yellowtail, istiridye ve blue crab gibi.

Ama başka yemek ne kadar lezzetli olursa olsun memleket'teki yemeği özlüyor insan. Olay lezzetin dışına çıkıyor biraz da, alışkanlıklar giriyor işin içine. Yemekten sonra çay yok mesela hiç... Anca sallama...

5 kişi bunu beğendi.
  14. myloo

myloo
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,137
    Ne paypalmış arkadaş :) İnceleme konularından çok yorum aldı vallahi :)

15. complete

complete
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,968
    İncelemelerin çoğu paypal sayesinde alınan ürünlerle yapıldı da ondan...

8 kişi bunu beğendi.
  16. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,664
    @VirtuFortuna İlk olarak sizin arkadaş olup olmamanız forum üzerinden ''asosyal gerizekalı'' demenizi temize çıkartmaz. Burası ne sizin özel mesaj yeriniz ne whatsapp sohbetiniz ne de başka sosyal bir ortamınız. İkincisi; dışarıdan maytap geçtiğiniz şakalaştığınız vs gibi durmuyor. Birbirini tanıyan ve tartışan iki insan olduğu gayet açık dışarıdan okuyan bir kişi için. O yüzden lütfen yaptığınızı biz maytap geçiyorduk şeklinde aklamaya çalışmayın.

Kusura bakmayın ancak ben sizin mesajınızla Axiaziz'in mesajları arasında pek fark göremiyorum. Siz üstü kapalı bir şekilde odanda dura dura mala bağlamışsın. Çık iki gez insan ol, beynine hava gitsin ki kafan çalışsın. Bu şekilde gerizekalısın demişsiniz. Axiaziz yazdığımı anlamıyorsun, gerizekalısın bir doktora git demiş. Level atlama olayı ise genetik noktasından yazması olmuş. Ayrıca genetik lafından sizin çıkarttığınız anlamda çıkmıyor bana göre. Bilmiyorum laf size geldiği için bu şekilde düşünüyor olabilirsiniz bende yanlış düşünüyor olabilirim. Yanlış anlaşılmasın benim düşündüğüm şekilde de kullanılması yeterince nahoş bir durum. Anlaşılması gereken durum şu; siz o insanı tanıyorsunuz diye forum üzerinden gerizekalı demenizle sizi tanımayan birinin size gerizekalı demesi arasında yönetimsel açıdan fark yok.Sosyal hayatta tanışıyorsunuz diye forum üzerinden bu şekilde yazma hakkına sahip olmuyorsunuz. Bizde değerlendirirken ya onlar tanıdık bunlar değil tarzı ile yaklaşmıyoruz.

Şimdi gelelim diğer noktalara. Bakın pekala eleştiri yapabilirsiniz, kararlarımızı sorgulayabilirsiniz vs buralarda hiçbir sıkıntı yok. Bize göre sıkıntı olan nokta her işine gelmeyenin bir mağdur edebiyatı yapmak için algı çalışmasına girmesi. Örneğin yazınızı ele alacak olursak, siz bir üyeyle tartışmaya girmişsiniz ve size yazılmaması gereken birşeyler yazılmış değil mi? Yazınıza bakıyoruz hooop tartıştığım üye Ankara'dan. Bana geçmişte iğreniyorum diyende Ankara'dandı(yanlış/yalan bilgi) Ben bunları yazsaydım tutum ne olurdu acaba? Geçmişte Ankaralı kendi tanıdıklarının mesajını hemen sildiler... Görüleceği üzere yaşadığınız sıkıntıyı dile getirirken olayı farklı bir noktaya çekmeye çalışıyorsunuz.

Bana karşı tutum ne olurdu acaba derken bir mağdur psikolojisi ile yazıyorsunuz. Cevap olarak "gerizekalı" dediğinizde birşey yapıldı mı şeklinde sorduğumuzda önce o benim arkadaşım şeklinde bir cevap getirip yeterli gelmeyeceğini görünce madem öyle bir durum vardı o zaman ceza verseydiniz şuanda bana karşı koz olarak kullanıyorsunuz diyorsunuz. Halbuki biz koz olarak kullanmıyoruz. Arkadaşım bak böyle yazıyorsun ama sana karşı tutumumuz buydu, düşündüğün gibi düşmanca hareket etmiyoruz diyoruz. Bu tutumuzu eleştirin, ceza verin/vermeyin deyin ancak ona farklı bana farklı bir psikoloji ile hareket etmeyin demeyin diyoruz. Sizin düşündüğünüz gibi düşmanca yaklaşsak fırsatı kaçırmaz size anında cezayı verirdik değil mi? Konularda bir tartışma var ise genelde sonlanmasını bekliyoruz. Aksi halde insanların içinde kalan, bitiremediği tartışmalar başka konularda yine gün yüzüne çıkıyor. Aşırı ağır küfürleşmelere gitmediği sürece genelde sürecin sonlanması bekleniyor. Örneğin bu olayın sonunda Axiaziz cezasını alır ama siz bilmezsiniz, tıpkı size ceza verildiğinde bir başkasının bilmediği gibi. Bununda sebebini iki paragraf sonra açıklarım zaten.

Ankara'dan bana karşı iğreniyorum denildi ve apar topar silindi devam edildi yazmışsınız. Bunu da açarsak yine kendi tanıdıklarıydı ceza almasın diye iletiyi hemen toz ettiler ve hiçbirşey olmadan olayın üstünü kapattılar diyorsunuz. Yine bir mağduriyet ve suçlama. Halbuki silinmesinin sebebi terbiyesizce yazıldığının düşünülmesi ve tartışma nihayete erdikten sonra üyeye cezasının verilmiş olması. Ayrıca üye Ankara'dan değil ve ilişkimiz yok. Yani yalan yanlış bilgi ile mağduriyetinizi desteklemeye çalışıyorsunuz.

Ceza konusunda da, belki de uygun başlık altında mesele ne oldu ceza var mı yok mu diye bir paylaşmanız gerekir. Çünkü ne zaman böyle bir olay olsa "biz hallettik sadece forumun haberi yok" tarzında cevap veriyorsunuz.

Bakın geçmişte bu şekilde söyleniyordu genelde. O zaman forum ahalisi bundan rahatsız oldu. Gerekçeleri ise isimlerin şımarıklık yapan çocuklar gibi tahtaya yazılmasının istenmemesi ve bu yazımın insanları kırabildiğini, bununda foruma katkı yapma isteğini körelttiğini tarzında şikayetlerden dolayı çok büyük oranda gizli tutuyoruz. Ha buna eleştiriniz mi var? Uygun başlıklardan yazarsınız bizde gerekli açıklamayı, neden bu şekilde davrandığımızı açıklarız. Forum ahalisi derki biz o zamanlar böyle dedik ama şimdi farklı düşünüyoruz, bizde hay hay der yazarız. Bir tartışma esnasında sanki biz birilerini koruyormuşuz gibi davranmak yerine sizde oluşan bu düşünceyi forum hakkındaki görüşleriniz başlığından yazmış olsanız düşüncenizin yanlış olduğunu göreceksiniz zaten.

Demek istediğimi toplayacak olursam yönetimsel olarak bizlere eleştiriniz her zaman olabilir. Ceza vermemişizdir eleştirirsiniz, gereksiz verdiğimizi düşünmüşsünüzdür eleştirirsiniz ama gözünüzü seveyim kendinizi haklı gösterebilmek adına her olayı Ankara veya yönetim tanıdıklarına bağlamayın. Forum hakkındaki düşünceleriniz bölümü var girin yazın oraya gördüğünüz aksaklıkları hataları vs. Yaklaşımımızı, niyetimizi göreceksinizdir zaten. Ancak bunu yapmayıp bir tartışmada bu konuları gündeme getirmeyin lütfen. Bu konu sadece size özel bir durumda değil. Burada açıklıyoruz bir sonraki tartışmada bir başkası farklı bir tonda bunu dile getiriyor ve yine açıklamak zorunda kalıyoruz.

Gelelim gruplaşma mevzusuna. Evet var olduğu kabak gibi ortada yalnız bu tartışmanın onunla hiçbir ilgisi yok. Bakın forumda bir ekipman hakkında sizin dışınızda konuşabildiğim/tartışabildiğim birini gördünüz mü? Doğru/yanlışlıktan bahsetmiyorum. Fikrini söylemekten bahsediyorum. Örneğin siz yazana kadar Mojo ile ilgili bir bilgi oluştu mu forumda mükemmel çok güzel yazıları hariç? veya Velvet hakkında ben inceleme yazana kadar mükemmeliyeti konusunun dışında bir bilgi oluştu mu? Tüm tartışma boyunca ses hakkındaki fikirlerinizi yazın tartışalım dedim ama ben beğeniyorumdan öteye gitmedi mevzu. Elimde Yulong D18 vardı ve Cihan abiye yolladım, Kendisi cihazı çok fazla beğenmedi ve incelemesinde bunu yazdı. Sonuç olarak kavga mı ettim? Elimde olan sonraki cihazları da yolladım abi sen incelemiştin foruma katkın oluyor buyur diye. Ee onları çok beğendi bu seferde beğendiğini yazdı. Ama son zamanlarda forumda işler böyle yürümüyor. İnsanlar elindeki ekipmanların kölesi oluyor maalesef. Biri ellerindeki cihaza kötü dediği zaman sanki kendilerine denilmiş gibi algılıyorlar. Sonrasında iş öyle noktaya geliyor ki yazdığı yorumlara/incelemelere kaç beğeni aldığı üzerinden hesap yapanlarla doluyor ortalık. Tabi kaçınılmaz olarak forumda gayet üstünkörü yorumlar ama özelden gerçek düşüncelere kalıyor iş. Sizce bloklaşmalar ekipman üzerinden mi oluşuyor kişiler üzerinden mi? Bence ekipman üzerinden oluşuyor.

8 kişi bunu beğendi.
  17. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    @baran88 İstediğiniz biçimde düşünebilirsiniz. Aras'ın kendisi sizin kadar rahatsız olmadı o mesajdan. Dediğim gibi birbirimizi tanıdığımız için atıp tuttuk orada. Önceki mesajımda da belirttiğim gibi, tartışmayı baştan okursanız özellikle Aras'ın işi ciddiye almayıp bol bol dalga geçtiğini görebilirsiniz. Benim yazı yazma şeklim daha ciddi görünüyor olabilir. Ben Aras'a gerizekalı demedim, demem de. Tanıdığım için o şekilde dalga geçtim onunla. Başka birine o ölçüde bir şey yazdığımı gördünüz mü? Arkadaş olduğumuz için rahattım. Konu bundan ibaret. Mesajı beğendi zaten daha ne diyebilirim?

Ben kendimi aklamaya filan çalışmıyorum zannettiğiniz üzere. Zaten dediğim gibi, cezasını da verseydiniz "forumda tanıdık bile olsanız böyle mesajları kabul etmeyiz" şeklinde, ben bir şey demezdim. Çok da haklı olurdunuz. Mesele aklanmak değil.

Hayır benim anlamadığım Aras'a attığım o mesaj olmasa şu konuyu nasıl açıklayacaktınız çok merak ediyorum. Yine "bir şey yok sadece genetik olarak geri zekalısınız demiş bişey olmaz ondan" mı diyecektiniz? Zaten şu anda yaptığınız şey bundan çok farklı değil ya neyse. Siz ciddiye almıyor olabilirsiniz, belki arkadaşı tanıyorsunuz o yüzden belki huyunu suyunu biliyorsunuzdur ve gerçekte de bu şekilde konuşan birisidir, o yüzden "o yapar öyle çok ciddiye almayın" diyebilirsiniz, bilmiyorum. Ama ben fazlasıyla ciddiye aldım. Lütfen gelip de "genetik yazmasından ben o anlamı çıkarmadım" deyip durmayın. Genetik bize gökten inmiyor. Anne babamızdan, akrabalarımızdan geliyor. Artık anladığınız üzere en çok sinirlendiğim kelimesi de bu oldu. Kabul edilemez.

Kaldı ki ben iki olayı kusura bakmayın hala çok ayrı görmekteyim. Tanışıyor olmamız şöyle dursun, orada Aras'ın bol bol gaz verdiğini ve dalgaya aldığını görebilirsiniz. Yani siz olayı ciddi bir tartışma olarak görseniz bile zaten orada olay karşılıklı dalga geçen mesajlara dönmüş, ve diyelim ki tanışmıyoruz ve ciddi ciddi tartışıyoruz, ben de sinirlenmiş olabilirim değil mi? Bu arkadaşsa ben kendisine yönelik olarak dalgaya alacak hiçbir şey söylememişken gelip bunu yazmış durumda. Evet o da sinirlenmiş olabilir fakat ben kendisinden böyle bir cevabı hak edecek sözler kullanmadım. Görüşüme sinirlendiyse görüşüm üzerinden sinirlenseydi. Genetiğim üzerinden değil.

Arkadaş çok net şekilde kötü niyetli. Zamanında Ekipman Galerisi'ne resim koyup altına İngilizce cümle yazdım diye gelip kendince bir çabalara giren, kendisine sonunda PM attığımda cevap vermeyen, dolayısıyla amacının forumda şovenizm yapmak olduğunu anladığım arkadaşın yaptığının aynısı bu. Bu konuda anlaşamayacağız görünen o.

Bana iğrenme mesajı atan arkadaşa siz cezasını verdik diyorsunuz ama ertesi gün kaldığı yerden foruma devam etmişti. Ben o dönem hiçbir ceza göremedim. Arkadaş Ankara'dan olmayabilir. O konuda yanlış hatırlamışım özür dilerim. Ama zaten benim şu ana kadar forumda bulunduğum süre boyunca, nedensiz yere gelip kavga çıkarmaya çalışanlar o taraftandı. Atışmaya girdiğim başkaları da oldu ama onların sebepleri vardı. Ayrıca o arkadaşın forumda pek çok o şekilde tuhaf ve saldırgan mesajı oluyordu ve uzun süre "idare ettiniz" bence. Bu da "tanıdık" ilişkileri olduğunu düşündürüyordu. Yoksa bile düşündürüyordu.

Kabul edin ki Ankara'dakilere kalsa İstanbul'dakiler üst düzey ekipman kullanmamalı, yorum yazmamalılar. Buluşma yapmamalılar. Çünkü konudan anlamazlar, bilmezler. Sadece onlar bilir. Arkadaşımız bir ara Dimitri'yi İstanbul'a getirdi, kimsenin gıkı çıkmadı. Forumun tarihinde böyle bir organizasyon olmamıştır. Gelemeyebilir insanlar işleri güçleri vardır ama bir kişi başlığa gelip mesaj bile yazmadı destek namına. En son hatırladığım kadarıyla birisi "neden kimse destek vermiyor" tarzında eleştiri yaptıktan sonra 1-2 mesaj atılmıştı. O kadar. Ona ciddi bir destek olsaydı eminiz ki devamının gelmesi çok olasıydı.

Emek verip inceleme yazarız o taraftan bir kişi bırakın mesaj bırakmayı beğenme butonuna bile basmazlar. (Bu konuda sizi tenzih ediyorum). Şimdi siz bunlar yok mu diyeceksiniz? Ankara muhabbeti sizi sıkmış olabilir, haksızlık ediyorsunuz diyebilirsiniz ama biz çok net bunları zaman içinde gördük. Ve bu bu şekilde belli aralıklarla dile getiriliyorsa bir sıkıntı olduğu açık değil midir? Sadece Ankara değil gerçi, genel olarak Ankara olmak üzere başka şehirlerden de o bloktakilerle arkadaş olanlar da buna dahil. İstanbul'a karşı çok açık bir sorun var. Mesela DAP Puan Tablosu başlığında bir ZX2 tartışması olmuştu. Puanları veren Ateş Bey'e katılmadığımızı belirttik, kabul ediyorum ki arkadaşım ileri gidip dalga geçmeye çalışmıştı ancak orada çok net gördük ki o bloktan birinin görüşüne katılmayınca ortalık karışıyordu. "Siz"ler yerine "sen"ler başlamıştı mesela bana karşı. Benim tek yaptığım katılmamaktı. Dalga geçen arkadaşımdı ama ben değildim. Düzgün bir cevap da alamadım. Bunları uyduruyor muyum sizce ben?

Bakın aslında forumun temel sorunu büyük egolar ve karşıt görüşe katlanamamak. Başka bir şey değil. Şu yaşadığımız olay da aynısı zaten. Arkadaş görüşüme katlanamadı ve sonunda hakaret etti. Ekipman üzerinden de bloklaşma olduğu doğrudur. Çok haklısınız maalesef var. Sizinle evet ekipman üzerine güzel konuşmalarımız ve istişaremiz oldu. Sizinle birlikte bunu yapabildiğimiz kişi sayısı çok az benim çevremde. Ama başkalarıyla bunu pek yapamıyoruz. Buna bağlı olarak forumun bir sorunu da ekipman yorumlayacak kişi eksikliği. Kimse aldığı ekipmanı eleştirmek istemiyor. Eleştirene de katlanamıyor. Sizin Velvet incelemeniz en net örnekti buna.

Ama maalesef Ankara'dakilerden ve o bloktan bıkıp foruma asla girmeyen, girmeyi düşünmeyen insanlar tanıyoruz. Bu gerçek. İsim vermek yanlış olur ama böyle bir şey var ben görüp duyduklarımı söylerim, sözümü sakınacak biri değilim. "Aman tadımız kaçmasın" diye pek kimse bu konuya girmiyor ama bunu uydurmuyoruz kafamızdan. Böyle bir şey var ve devam ediyor. Bu konuda sizin de üstünüze alınacaklarınız varsa alınabilirsiniz. Yazdıklarımdan sizi genel olarak ayrı tutuyorum ama bu olay özelinde durduğunuz yer bana göre yanlış.

Ek olarak ceza meselesi: İnsanlar zaten böyle şeyler yazanın kim olduğunu çoktan görmüş oluyor. O yüzden oraya "ceza verildi" yazılması niye utandırsın? Kişi birine genetik gerizekalı demekten utanmayacak da oraya ismi yazıldığında mı utanacak? Benim görüşüm bu bence forumdaki insanlar ne olduğunu bilmeliler.

#117 VirtuFortuna, 4 Haziran 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Haziran 2016
  18. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,664
    Birde konunun özü olan Paypal hakkında yazayım:)

Haberlere bakınca ortada doğru düzgün kaynak olmadan muhalif kanadın "kesin böyledir" yaklaşımı ana akım merkez medyanın paypali suçladığı ancak iki tarafında taraflı yaklaştığını düşünüyorum. Paypal belliki bir kamuoyu oluşturmak istemiş ancak devlette istiyor bunu. Paypal ticari bir kuruluş, devletin ise önceliği insanlarına rahat bir yaşam sunmaktır.

BDDK ne diyor? Ülkemiz insanlarının güvenli ticaret yapabilmesini sağlamak amacımız. Arkadaş Paypal senin devletinden daha güvenilir yapı zaten. Sen otur bunu düşün. Şimdi Paypali saçma gerekçelerle ülkeden çıkarttık. Ee sonuç? Ben head-fi'dan nasıl alışveriş yapacağım. Hangi para transfer yöntemini kullanacağım? Western Union la yolladım parayı malda sorun çıktı hadi bakalım kim koruyacak benim hakkımı? Nasıl insanının güvenliğini sağlama girişimidir bu? Resmen benim güvenliğimi malı satın aldığım adamın kucağına bıraktığı için sonsuz teşekkür etmek lazım gerçekten.

Diğer bir mevzu efenim serverlarını niye bu ülkeye getirmiyormuş? Niye getirsin? Adam 200 ülkede faaliyet gösteriyor her ülkeye server mı kuruyor bu adamlar? Ee ama Almanya istese kurar deniliyor. Kurar tabii ki çünkü Almanya'da hükümet değişsede ortak bir akıl var. Bugün gel senden az vergi alacağız diyip kafası bozulunca ülkemi terket diyecek bir yapı yok, iki gün sonra yabancı devletlere kızıp vergicileri kapısına dayıyan bir zihniyet yok, 13 yıl sevişip para üzerine anlaşamayınca düşman olan bir kurum yapısı yok. Stabilite var. Bizdeyse tam tersi bir durum var. Adam burada ciddi şekilde kurumsallaşmak istesin. Sen benzini kaçtan alıyorsun dünya kaçtan alıyor? Amerikalı camry'e binerken sen o parayla anca dökülen clio/206'ya bindirirsin çalışanını. Yani ülkemiz yatırım yapmak için ne kadar mantıklı bir ülke? Devlette bunu çok iyi bildiğinden atmak için kılıf yaratmaya çalışmış bana göre.

Vergi kaçaklığı konusu, şimdi birileri bu sayede yurtdışına sattığı malları vergiden muaf tutabilir doğru. Ancak tutmayan onlarca firma ne olacak? Siz bir iş yapıyorsunuz. Ülkede insana para kazandırmayacak ama global piyasası iyi olan bir iş düşünün. Tüm dünyada kabul gören sistem paypal çünkü müşteri koruması olan bir firma. Adamın ülke içinde resmi şirketi de var ve işini gayet düzgün yapıyor. Devlet bir anda bu insanların tüm ekmek kapısını elinden aldı. Tüm dünya yurtdışına mal satımı yapabilsin diye türlü kolaylıklar sağlarken bizim ülkemiz mal satımını durdurmaya çalışıyor. Şimdi ne olacak bir paypal çıktıysa diye düşünebilirsiniz ancak iş yapanlar için bu durum böyle değili. Örneğin ebay de bir kişi malınızı satın alacak ve orda bu satıcı paypal ile ödeme alamıyor dediği anda ticari itibarınız zedeleniyor. Alıcının kafasında acaba neden sorusu direk belirir. Bir yere toplu mal satıyorsun. Adam sana geldi ve ödemesini yapacak paypal yok dedin. Niye kendini koruyamayacağı bir sistem üzerinden sana para yollayıp riske girsin ki? Şundan alır onu satarım diyecek. Paypali sadece çinli sitelerden üç beş dolara mal satın alınan sistem olarak düşünmeyin. Çok ciddi bir satıcı kitlesi kullanıyor ve vergisini ödüyor. Kaldı ki diyelim ki ödemiyor. Sen burada bunu ödemiyorlar diye ödeyenleri niye mağdur ediyorsun? Ayrıca adam yurtdışından ülkene para akışı sağlıyor. Bu parayla gidiyor araba alıyor benzin kullanıyor, yiyor içiyor tatile gidiyor. Vergilendirmeye bu kadar meraklıysan asgari ücretliden daha az vergi veren kuyumculara göz dik örneğin.

Asıl anlamadığım mevzu ise çıkarttın yerine ne koyacaksın? Oluşturdun bir sistem ve devlet olarak ben bunun arkasındayım dedin. Global piyasada kim takar seni? Ne denilecek insanlara ya xxx sistemi var ben ondan ödeme alıyorum/yapıyorum. Adamlar niye o sisteme üye olsunlar ki? Çözüm üretmek istersen her halükarda Paypal ile masaya oturmak zorundasın. Kendi sistemini oluştursan adamlarla oturup kardeş globalde çözüm ortağım ol, ülke içinde bana üye olan kişiler globalde seni kullanabilsinler demekten başka bana göre çözümün yok. Tabii artistlik yaptığın adamlar kabul ederse:)

Ülkede devletin eğitim sisteminden tutun, televizyon dizilerine kadar çok iyi bir algı başarısı var. İnsan için devlet yerine devlet için insan algısını iyi oturtmuşlar tebrik ediyorum. Konu içerisinde sigara konusunda da yazılmış. Düşünün bir ülkede firmanın biri cep telefonu üretiyor. (yurtdışında üretiyor muhabbetine girmiyorum) Bunu satabilmek için devlet yurtdışından gelen cep telefonlarının vergisini artırıyor. Bu aklı kim veriyorsa bunlara gerçekten insan hayret ediyor. Yerli üreticinin başarılı olmasını mı istiyorsun diğer telefonları insanların alamayacağı noktaya çekeceğine yerli üretimin maliyetini düşürmek için kullan gücünü. Faizsiz kredi ver çalışanının sigortasında kolaylıklar sağla, vergiyi yerli üreticiye az tut vs. Yerli üretici yabancıyla rekabet etmek zorunda kalsınki ürünlerini geliştirsin, global piyasaya çıksın bizde destek olalım. Bunu dediğin zaman ülkedeki algı aha ülkemizi kötülüyorlar, içimizdeki düşmanlar, hep ameriganın oyunları bunlar. Vatanseverlik yapıldığı düşünülürken vatana en büyük zarar veriliyor bana göre. Kafasını kullanıp global piyasada para kazanan herkese ülkeyi terket ne işin var mesajı veriyorsun.

@zxc Hacıbaba büyümeyi tercih ettiler ve ciddi kötü durumdalar. Verdikleri şubelerin birçoğunda baklavaları ciddi kötü, yapışmış halde oluyor. Gelirseniz Necatibey deki orijinal yerini kullanın. Dışardan görüp aa hacıbaba dediğiniz şubeler hayal kırıklığı yaratır.
    49 ciddi şekilde bozulmuş durumda tavsiye etmem:) Onun yerine Ulusta Beşiktaş Lokantası vardır. Salaş lüks olmayan bir yer ama Ankarada eti ciddi iyi olan 3-5 yerden biridir. Urfalının künefesi hala iyidir, yemeklerini beğenmiyorum

5 kişi bunu beğendi.
  19. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    623
    Şimdi konu dağıldığı için kendi yazdıklarımla ilgili bazı şeyleri kısaltarak netleştireyim, sonra forumda değer verdiğim arkadaşların akıllarında yanlış ve haksız bir yer edinmek istemem. Onun için onlara hitaben bir şeyler söyleyeyim.

"Aynı fikirde olmadığım için" bana hakaret etti.

Komple yanlış. Benimle aynı fikirde değil diye değil, dediğimi anlamayan veya özellikle yanlış anlatan birine, üstüne de kendinde çokmuş gibi bana akıl vermeye çalışan birine söylediğim bir söz o. Şimdi iki ihtimal var ya özellikle mağdur edebiyatı yapmak için bilerek yapılmış mesnetsiz bir suçlama ya da idrak yollarında problem. Çünkü eğer benimle aynı fikirde değil diye birine hakaret etmiş olsam ben bu lafı konuya girer girmez veya başkalarına da yazardım. Benim üslubum ters de olsa, düşüncesi benimle aynı değil diye kimseye laf etmedim bu güne kadar. Ama benim dediğimi çarpıtıp, sonra da akıl verebileceğini düşünmenin fikir özgürlüğüyle bir alakası yok.

"Bana hakaret etti"

Yine komple yanlış. Üstelik bunu muhatap arkadaş dışında gözlemleyebilen başka Sherlock Holmes lar da var.

Bkz tanım; hakaret etmek;

1. 1.
      (birini ya da bir şeyi) aşağılık, değersiz, onursuz gösterecek biçimde davranmak, aşağılamak.
    Benim söylediğimin bununla bir alakası yok. Evet, ben arkadaşın idrak yollarında problem olduğunu düşünüyorum ve alacağım cezayı göz önüne alarak, bu düşüncemi belirtmek istedim. Hatta silinir diye ekran görüntüsü almaya falan da gerek yok, yine sorun yine söylerim. Yani gözlemlerim neticesinde vardığım hipotezi belirttim. Küfür etmedim. Tamam bir üye olarak ceza alacağım ama kimseye "hakaret" ettiğim yok. Arkadaş da benim için aynı şeyi düşünüyor olabilir, cezasına razıysa bunu belirte de bilir. Ama benim o postta ya da yukarıda yaptığım gibi bunu temellendirmesi gerekir.

Yönetim mevzuu

Bu suçlamanın muhatabı ben olmadığım için zaten cevap verecek değilim. Ben daha önce de uyarı da uzaklaştırma da aldım, yine alırım. Yukarıda da yazdım, ben zaten bunun olabileceğini düşünerek görüşümü belirttim.

#119 AxiAziz, 4 Haziran 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 4 Haziran 2016
  20. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,664
    @VirtuFortuna Bakın inatla belirtiyorum. Sorun sizin birşeye itiraz etmeniz vs değil sorun kendinizi haklı gösterebilmek adına çarpıtma yapıyor oluşunuz.

1- Bunu ben yapsam ne olurdu dediniz? Bende, siz bunu yaptınız ne oldu diyorum. Dolayısı yaptığım durumun Axiaziz'in yazdığını savunmak gibi bir görevi yok. Kendi tanıdıklarınızı savunuyorsunuz şeklinde yaratmaya çalıştığınız algıya verilen bir cevap. Siz bu şekilde bir çarpıtma yapmaya çalışmasanız, konuda üyenin size yaptığı hakareti yazmış olsanız, size bu örneği sunmayacağımdan emin olabilirsiniz. Örneğin sunuluş amacı yaptığınız çarpıtmaya cevaptır.

2- Geçmişte bana iğreniyorum denilen kişi tanıdıktı ve ileti hemen silindi bir yaptırım uygulanmadı diyorsunuz. Yine bir çarpıtma. Kendisi ile ilişkimiz yok, yaptığının terbiyesizlik olduğunu düşündük sildik, tartışmada yazılan birşey kalmayıncada cezasıını verdik. Kendisini de korumadık kendisinin birçok kere uyarısı var her 4 uyarıda birde uzaklaştırıldı zaten. Sizin bilmiyor oluşunuz bizim korumuş olduğumuzu göstermiyor. Neden bilmeme sebebini de açıkladım. Bunu site üyeleri istedi site yönetimi değil.

3- Ankaralılar bana saldırıyor yönetimde koruyor algı çalışmanız var. Bunu kendini haklı çıkartmaya çalışan herkes yapıyor zaten maşallah. Örneğin siz Aras ile Yağız ile tartıştınız K10 konusunda ancak nedense Ankaralı biri ile tartışınca birden olay Ankaralılar bana düşmana dönüyor.

Genel olarak sizde gördüğüm çıkmayacak anlamları çıkartmaya çalışıp kendinizi haklı göstermeye çalışıyorsunuz. Kısacası sorun sizin bir üye hakkında yaptığınız şikayet, yönetimi eleştirmek değil bunu yaparken olmayan şeyler üzerinden kendinizi sağlama almak. Farkındaysanız itirazlarımda yaptığınız çarpıtmalar üzerine.

Üyelere verilen cezaları bilmenin daha iyi olacağını, bizimse bunları geçiştirdiğimizi söylediniz. Biz bunları geçiştirmiyoruz, kendimizin aldığı bir kural değil site üyelerinin ortak kararı olduğunu belirttik, sebebini açıkladık varsa itirazınız uygun başlığı gösterdik. Yoksa bizim bunları sümen altı ettiğimiz gibi birşeyin sözkonusu olmadığını, yani doğruyu açıkladık.

Şimdi gelelim diğer noktalara.

Yazarken biraz mantık çerçevesinde yazarsanız daha iyi olur. Bırakın lütfen şu paranoyaklığı. Biz niye İstanbullu arkadaşların üst düzey ekipman kullanmasını istemeyelim? Şu forumda kusurabakmayın ama duyduğum en saçma cümle.

Dimitrinin İstanbul'a gelmesini kıskanmışız. Birincisi http://techno-fi.net/forum/konu/7-kasim-dimitri-ile-dev-İstanbul-buluşması-musicaacoustics.9914/ konuyu merak edenler okusunlar. İstanbullular kadar nerenin insanı yazmış gözükecektir.
    http://techno-fi.net/forum/konu/7-k...şması-musicaacoustics.9914/page-9#post-162590 Engin'İn mesajı
    http://techno-fi.net/forum/konu/7-k...ması-musicaacoustics.9914/page-10#post-162624 benim mesajım.

Konuya destek vermeme mevzusu da değil neden kimsenin katılmadığı yönünde bir eleştiri vardı ki bu eleştiriler genelde Ankara kaynaklıydı. Konu içerisindeki tüm gerginlikler insanların başta katılırız diyip sonra katılmamalarından kaynaklandı. Ankara ile gram alakası yoktu. Ayrıca buluşmaya katılmak için bir hayli çaba sarfedip Engin'in düğün, benim ise kişisel işlerimden katılamadığımız bu sebepten yönetimden bir arkadaşın katılması gerektiğini düşünmüştük. Bu sebepten Koray abi katılıyordu fakat ciddi bir problem sebebi ile katılamamıştı.

fortress34' e ve Synthyss'e sorabilirsiniz. Sertuğ abi Oriolus 2 almak istiyor ve benim rahatlıkla temin edebileceğimi biliyor. Kendisi benim üzerimden mi Dimitriden mi alması gerektiğini sorarken Yağız'ın bir sürü emek verdiğini adamı ülkeye getirdiğini bizimde fiyat arasında fazla fark olmaması durumunda Yağız üzerinden Dimitri ile almamız gerektiğini belirttim. Bununda sebebi ülke hobisine böyle bir buluşma sağlayan insanı hem onure etmek hemde elini güçlü tutmaktır. Buyrun Sertuğ abiye sorun. Bu nasıl bir kıskançlık anlamak güç.

Şu foruma girmeyenler mevzusuna ayrı bir hastayım. Bakın bunu söyleyenlerden biri ile ilgili tek bir olayı anlatayım size. Kendisi burada olmadığı için isim vermiyorum ancak olay gerçektir. Taraflardan mağdur olanda sizin gayet yakından tanıdığınız bir arkadaş. İpod video satılıyor ve ekranında sorun olduğu ancak sipariş verilip yenisinin geleceği söyleniyor. Kişi de kabul ederek alınıyor. Bir süre sonra satın alan kişi ekran noldu tarzında bir mesaj atıyor ve postada kaybolduğu belirtiliyor. Alan kişide canın sağolsun diyerek olayı kapatıyor. 3 gün sonrasında o kişinin sahibinden hesabından o ekranın satılmaya çalışıldığı görülüyor. Şu anda bu kişinin kendini mağdur gösterdiğini de biliyoruz. Ha bu sizin tanıdığınızdır değildir bilemem ama elbet bir gün İstanbul'a geldiğimde sizle görüşmek isterim. Olayları tek taraflı dinliyorsunuz diye veya bizler yapılanları insanların sosyal hayatlarını etkilememek adına yazmıyoruz diye anlatılanlar doğru olmuş olmuyor. Bunları yapan kişilerin bu arada ilk söylediği şeyde Ankaralılar beni sevmiyor ondan demek oluyor bilesiniz.

Bunun dışında bana göre bloklaşmaların olma sebebini söyledim. İnsanlar ekipmanların kölesi oluyor. Sizinde gayet net olarak farkında olduğunuza eminim. Ekipman üzerinden gruplaşan insanlar kendilerinin veya arkadaşlarının elindeki ekipmanları beğenmeseler bile yorum yazmıyorlar. Örneğin yukarıda size karşı sert yazarken forumda tek ekipman konuşabildiğim insan olduğunuzu da belirtiyorum. Kendi çevrenizde de görüyorsunuz, ses üzerine olumsuz yorum yapmıyorlar çünkü tanıdıklarında oluyor cihazlar.

İstanbul'dan Ankara'ya @Italoman, @Hanamichi, @high-fidelity geldiler. Üstelik ikisi iş sebebiyle geldi. Buyursunlar yazsınlar kendilerine karşı bir hatamız mı olmuş? İyi ağırlamamış mıyız? Ankara İstanbul diye bir ayrımmı yapmışız?

Son olarak bu İstanbullu arkadaşlar ortada bir yanlış algı olabilir ancak bunun çözümü siz bizi kıskanıyorsunuz iyi ekipman kullanmamızı istemiyorsunuz şeklinde saçma yaklaşımlarla değil ortak yol bulunarak çözülür.

2 kişi bunu beğendi.