Philips Fidelio M1 MKii Ön İnceleme

'Philips' forumunda Oronra tarafından 29 Aralık 2016 tarihinde açılan konu

1. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Philips Fidelio M1 MKII BO/27 On-ear with mic
    WhatHifi ve benzeri sitelerin 2014 ile 2016 da ödül verdiği fiyat /performans ürünü olduğunu düşündüğüm bu kulaklık bir süredir takibimdeydi.
    Bende açıkcası f/p ürünlerini kovalamayı severim, birazda sabırlıyımdır diyelim :) Hakkında bir çok yazı ve inceleme okuduktan sonra ürüne artık sahip olmam gerektiğini düşünerek yurtdışından yanında getiren, buna rağmen gümrüğe takma başarısı gösteren, kıymetini bilemeyen bir arkadaşımdan sıfır sayılacak sekilde temin ettim. Sanırım çokta iyi yapmışım.

Bu yazı itibariyle şu an türkiyeye gönderi yapanlar içinde
    Amazon.de 150-191 euro fiyat aralığında,
    Amazon.com 150-198 dolar fiyat aralığında
    satışa sahip bir ürün.

M1 modelinden farklı olarak genel teknik özellikleri aşağıdaki gibi.

Frequency Response
    6 - 40.000 Hz
    Impedance
    16 Ohm
    Sensitivity
    107dB
    Speaker Diameter
    40mm
    Max Power Input
    150mW
    Distortion
    < 0.1% THD
    Acoustic System
    Closed

Kablo üzerindeki dahili mikrofon ile aşağıdaki markaların telefonları uyum içinde olduğu yazıyor.
    APPLE iPhone, BlackBerry, HTC, LG, MOTOROLA, NOKIA, SAMSUNG, SONY

Ayrıca 1.1m lik Oksijen yalıtımlı kablo kullanılmış ve kablo üzerinde (BO modelinde) turuncu renkli bir gömlek var.

[​IMG][​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG][​IMG]
    [​IMG][​IMG][​IMG]

Genel
    Bu arada tekrar etmemte fayda var, incelemelerin kendi fiyat bandinda yapilmasi taraftariyim ve bu ön incelememde hem kalite hem ses olarak oyle olacak.

Malzeme ve yapım kalitesinden biraz bahsetmek istiyorum, çünkü fiyatı oranında kalitesinin yüksek olduğunu düşündüğüm bir kulaklık. (Daha once kullandigim akg, sennheiser, philips, sony gibi markalarin yer yer daha pahali urunlerinden fazlasi var eksigi yok.)

Kafa bandındaki deri ve dikişler, band içindeki metal yapı, kulaklik pad leri, dış yapısı, koblosu ve ek yeri, jackı oldukça tatmin edici kalitede. Yabancı incelemelerdeki fotograflardan kalitesi kısmen gözüksede bizzat dokunarak incelemek daha net karar vermeyi pekiştiriyor. Premium bir kalite beklentim elbette yoktu fakat en az profesyonel fotograflarda gözüktüğü kadar yakışıklı. Bu konuda tek eleştirebileceğim kablosu olur sanırım. Gomleği ile yeterli kalinlikta gözuksede ciplak halinin ince oldugu asikar.
    Ayrica kablo uzunlugu biraz arada kalmis gibi, masa basi icin tam limitte kullanimi varken, disarda ise bir tik uzun kalan bir kablo olmus.

Kulakligin kutudan çıktığındaki kompakt yapısı ise ilk gördüğümde beni çok şaşırttı, oldukça taşınabilir ebatlarda derli toplu bir yapısı var. Açıkcası daha büyük bir kulaklık bekliyordum ve ilk endişem büyük sayılabilecek kafama nasıl oturacağı oldu.
    O kucucuk kulaklik kafama son limitlerinde tutundu ve kulagima oturdu. Koca kafa tabiri tam bana gore diyorsaniz fit problemi yasayabileceginiz bir kulaklik oldugunu soyleyebilirim.

Kafa bandi basinizi rahatsiz etmiyor onu soyliyim, basa degen kisimda bir yastigi yok fakat rahat sayilabilecek bir band. Kulaklik padleri ise asil merak ettigim kisimdi (kulak ustu olmasindan kaynakli) ama hic bir kulak ustu kulaklikta bu kadar rahat etmedim, saatlerce dinleti sonrasi bile ne bir kulakta sıkısma hissi ne bir daralma hissi yasamadim. Ben cok memnun eden bir pad yapisi oldugunu rahatlikla soyleyebilirim.

Fakat izolasyon konusunda rahatligi kadar iddiali degil ne yazik ki. Dis ortamda (yolda vs) trafik vb sesleri cok rahat iceri aliyor, ayni sekilde yuksek sesli dinletileride cok olmasada disari ses veriyor. (Toplu tasima araclarinda yuksek sesli dinletiyi tolere etmeyebilir, fakat otobuste dinletiyi etkileyecek kadar iceri ses almadigini gozlenledim.)

Eklemek istedigim bir diger endisem ise koblosunun dokulu yapisi sebebiyle surtunmelerde sonik etki yaratabilme ihtimaliydi ama yaratmiyor, sadece kulaklikta ses yokken bu etki duyulabiliyor.

Ufaktan ses kalitesi konusundada genel biseyler paylasip asagida biraz daha detaylandirmak istiyorum.

Kukakligi masa ustunde yeni nesil bir imac ve mobilde de huawei honor7 telefonumla arada hic bir dac/amp olmadan test ettim. Agirlikli spotify premium ve testi detaylandirmak icinde bazi flac parcalari dinletiye kattim.

İlk gozlemim dac/amp a iyi tepki verebilecegi yonundeydi, cunku masa ustunden mobile geciste buyuk fark gozlemledim. Hem cozunurluk detay hem sahne olarak iyi bir ses cikisi ile kulaklik resmen sahlaniyor.
    Honor7 ile ust siradan sayilabilecek ses kalitesi masa ustunde imac ile hayret verici noktalara yaklasti. Su an elimde dac/amp yok ama olsaydi eminimki dahada memnun edici olacakti.

16ohm yapisiyla surulmesi basit, guc icin amp ihtiyaci yok. Fakat kalite acisindan bir DAC cok sey degistirebilir.

Genel ses karakterinin cok az sicaga yakin, notr, mid leri cok az onde, genel olarak dengeli bir yapida oldugunu dusunuyorum.

Perdesiz, detayli, yumusak bir sesi var, kapali bir kulaklik ama yari acik zannedilebilir, pad yapisi yuzunden kulak ile surucu arasi boslugu havali calmasini sagliyor.
    Alt ve ust frekanslarda cutoff a pek rastlamadim, full range surucu her iki uctada iyi isler basariyor.

Bas
    Enteresandırki yeri geliyor yok yeri geliyor var, yeri geliyor derin, yeri geliyor yüzeysel. Her şekle bürünebilen sıkı, vurduğu zaman dolgun ve güçlü ama yüzeysel çalmak istediğinde yumuşak ve müziğe uyum sağlayan basları var. Bas kafalara göre değil diyebilirim, ama bas ları eksik dedirtmeyecek kadarda iddalı. Çözünürlüğü çok yüksek değil, hızlı, mid ve tizleri kesinlikle ezmiyor, uzamıyor ama kısada kalmıyor.
    Bas ları sevdiğim halde yetersiz bulmadım, ah biraz daha fazla olsada demedim. Kayıt nasılsa o şekilde veriyor bas ları. Sinematik deneyimlerimde ise oldukça derinlere inebildiğine şahit oldum (üstelik amfisiz)
    Midbas ları çok tatlı, uzamıyor ve sıkı. Fakat yorucu değil, ben çok kıvamında alt ve orta alt frekanslar üretiyor. Belki kayıtlardan kaynaklanabilir ama bazen orta alt frekanslarda çözünürlük sıkıntısı duydum, bir içe içe girmişlik olabiliyor. Kaynaktan olma ihtimalini yüksek buluyorum.

Tiz
    Tiz ağırlıklı müzikler pek dinlemediğim için genelde orta üst frekanslara odaklanabildim. Gitar sesleri ipek gibi ve çok akıcıydı. Üst frekanslarda cutoff pek duymadım belkide odaklanamadığım içindir ama yukardada yazdığım gibi full range sürücüler iki uçtada iyi işler yapıyor gözüküyor. Zil sesleri zamanından önce kaybolmuyor ama çokta uzamıyor diyebilirim.
    Sanırım spectrumda tizler bir tık geride gibi.

Mid
    Bence bu kulaklığın en iddalı olduğı ses aralığı. Hem erkek hem kadın vokalleri akıcı, çözünürlüklü, detaylı verebiliyor, perde etikisi kesinlikle yok, özellikle şu kayıtlarda sibilance var dediğim bir referansım yok ama dinletilerim sırasında sibilance a rastlamadım.
    Gitar ve erkek vokallerin olduğu kayıtlarda (enstrumanın yoğun olmadığından da kaynaklanabilir) çok keyifli ve detaylı sesler duyduğumu söyleyebilirim.
    Sahnesinin geniş olduğunu söyleyemem fakat dinletilerimin tarzıyla ilgili olabilir. Çokta sahne aramıyor kulaklarım.

Son Sözler

Dinletilerim devam ettikçe bu yazımı detaylandırma çalışacağım. Son dönemlerdeki yoğunlluğum nedeniyle ön incelememi parça parça yazmak zorunda kaldım ki buda odağımın kısmen dağılmasına sebep oldu. Ayrıca yazımın bir kısmını bilgisayardan bir kısmını mobilde telefondan yazabildim, imla hatalarımın ve sürç-i lisan ettiysem kusuruma bakmayın.

Ben ses konusunda daha sipesifik markaların ürünlerini dinleyerek bu hobiye başladım. Ağırlıklı hop. ve ev ses sistemleri üzerine yürüttüğüm bir hobim var aslında. 2000 yılında microsoft ve philips in birlikte yaptığı 2.1 bir sistemle philips in bu işi yapabileceğine inanmış ama devamında markadan bir gelişme görememiştim.
    Son dönemlerde ise markanın iddalı ve ödüllü ürünlerini görünce memnun olmuyor da değilim çünkü tüketici elektroniği kulvarından iyi rakipler çıkmasına sebep oluyor.
    Evime de yine philips in HTS5140 model soundbar ını kullanıyorum ve çok memnunum, ayrıca bir önceki kulaklık incelememde yine ne şans ise philips indi.

Gelelim kulaklık hakkındaki son sözlerime.
    Bence parasının kaşılığını üst seviyede veren bir ürün üretmiş philips. Gerek yapım kalitesi gerek ses karakter ve rengi açısından kesinlikle bir kenarda olması hiçte fena olmaz.
    X1 ve X2 içinde güzel yorumlar dolaşıyor, aynı şekilde M1 MKii içinde ben güzel şeyler düşünüyorum fiyatı oranında.
    Şu an tek sıkıntım kulaklığı büyükçe kafama taktığımda son limitlerinde kafama oturuyor olması. Kulaklığı elden çıkartırsam tek sebebi bu olacak sanırım.

Zaman ayırıp okuyan herkese teşekkür eder, iyi forumlar dilerim.

#1 Oronra, 29 Aralık 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 18 Ocak 2017
    18 kişi bunu beğendi.
  2. Picasso16

Picasso16
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    488
    Ön sıralardan bekliyorum :)

3. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Çok şükür ön incelememi tamamladım.

7 kişi bunu beğendi.
  4. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,767
    Elinze sağlık güzel inceleme olmuş .
    Yazdığınız kadarı ile benim en büyük algım az biraz her türe bir şekilde gidebilecek bir kulaklık galiba ?
    Tipini çok beğendim zaten . Son zamanlar da çok hoş modeller yapıyor philips

5. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    @Özen Beğenin için teşekkür ederim.
    Ben ağırlıklı elektronik, vocal trance, trip-hop ve chill, chillstep dinliyorum. Diğer ağırlıkta ise jazz vb tarzlar var.
    Rock, metal tarzı performanslara nasıl tepki vereceğine emin değilim kulaklığın, biraz daha dinleti yaparak bu konudada güncellememi iletmeye gayret ederim. Şimdilik her tür müzik demektense dinlediğim türler içinde beni son derece mutlu eden bir ürün olduğunu söylemem daha doğru olur.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 17 Ocak 2017 ---
    Az evel sırf merakımdan metal, klasik jazz ve klasik müzik türünde bazı dinletiler yaptım.
    Metal müziği genç yaşlarımda severek dinlerken uzun süredir başım kaldırmadığından duymaya bile tahammül edemiyordum :) gerçi yine çok keyif almadım ama enstrumanlara odaklanmaya çabaladım. Çok hızlı davul sololarında ve ritimlerinde dahi kulaklık yetişebiliyor ve kick davullar çok tatlı geliyor. Keza gitarlarda yine kaymak gibi açıkcası ama yüksek tiz içeren zil seslerinden pek haz edemediğimden tahammül sınırlarımın ötesine geçti dinleti ve tarzı değiştirdim.
    klasik jazz da sahneyi çok yakın hissederken beethoven da sahnenin ne kadar genişlediğini ve uzaklaştığını fark ettim. Aslında sahnesi geniş değil dediğim yorumlar meğer dinlediğim tarzın sahnesiyle sınırlıymış. Ve beethoven da enstruman ayrımını çok net algılayabiliyorsunuz, çok odak ihtiyacı dahi hissetmedim diyebilirim.

#5 Oronra, 17 Ocak 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 17 Ocak 2017
    2 kişi bunu beğendi.
  6. Symstic

Symstic
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Elinize sağlık güzel bir inceleme yazısı olmuş.

7. Ramayhan52

Ramayhan52
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    46
    Güzel kısa ama öz bir inceleme olmuş ,elinize saglık.Yanlız bu modelin fiatın yüksek oldugunu düşünüyorum ( Amazon.de 150-191 euro fiyat aralığında,
    Amazon.com 150-198 dolar fiyat aralığında) 700 tl gibi bir fıat ATM40 falan alınabilir çok rahat temiz 2. el diye düşünuyorum .iyi günlerde kullanın .

8. Atilla

Atilla
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    133
    Fidelio x2, fidelio l2 ve a5pro denemiş biri olarak bu m serisinide aslında merak ediyorum. M1 modelinde de m2 deki gibi dahili dac ve amp mevcut mu acaba? Philips'in m2L modelinde öyle bir iddiası vardı fakat ben pek inanamadım açıkcası ama.

9. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,745
    Philips Fidelio X1 ve SHP9500 ile yaşadığım tecrübelerden sonra bu firmaya karşı ön yargım kırıldı. Bence fiyat performans olarak oldukça başarılı ürünler çıkarıyor Philips ve sanırım M1 de bunun yeni bir örneği oldu.

Ellerinize ve kulaklarınıza sağlık, güzel ve okuması keyifli bir inceleme yazısı olmuş.

Collapse Signature Expand Signature
    4 kişi bunu beğendi.
  10. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,767
    Sizden aldığım 9500 den sonra sattığıma pişman olduğum kulaklıkların en başında olan bir kulaklık kendisi.. Ve dediğiniz gibi Firmaya olan ön yargım 9500 ile gitti benim de..

4 kişi bunu beğendi.
  11. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Atm40 ile ses karakterleri, specktrum sekli ayni degil, ayrica yorumlara bakilirsa Atm serisi cokta muzikal degil. Elma ile armut kiyasi oluyor yani biraz.

12. spencermila

spencermila
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    3
    Cihazı özledim valla bu kesin benim sattıgım cihazdır profiloda elden sattıgım

13. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    654
    Philips SBC HP1000 almadan once benimde philips'e karsi bakisim iyi degildi. 7 sene onceydi galiba bir arkadas incelemesini yapti ve hemen zorla bulup almistim. Baya bir kulaklik aldim sattim ama sifirini 80tl gibi fiyata aldigim hp1000'i hicbir zaman yanimdan ayiramadim.

5 kişi bunu beğendi.
  14. pazac

pazac
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    29
    O zamanları bende hatırlıyorum, 80 TL'e satılmadan bir süre önce bir mağazada takmıştım kafama. Almaya niyetim yoktu, Phillips'e ön yargıdan dolayı, senin marka takıntın var demişti satıcı. Şimdi Fidelio X2 sahibiyim ve HP1000 ile ne kadar benzerlik, fark var diye merak etmiyor değilim açıkçası. HP1000'nin kıymetini anladığımızda artık yoktu piyasada.

4 kişi bunu beğendi.
  15. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,733
    Konuda bahsedilen kulaklık bu mudur;

https://www.amazon.com/Philips-M1MKIIBO-27-Headphones-stitched/dp/B00V3A0LLE

Kulaküstülerle pek aram yok ama çok pahalı olmayan bir model almak istiyorum aslında bende. Ama bu fiyatı bu kadar eski bir ürüne vermeye değer mi daha güncel bir ürün mü bakmak lazım kararsız kaldım, fikir verebilir misiniz kulaküstülerle deneyimi olan ve mümkünse bu kulaklığı da kullanmış olan arkadaşlar?

16. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,476
    Philips A1 pro, bir kulakustune gore guclu basslari ve tizleriyle begenimi kazanmisti Hayri hocam, mediamarkt'larda satiliyordu bir ara, simdi var mi bakmak lazim. Onu tavsiye edebilirim. Akg Q460'i sevmemistim ama Akg K404'u begenmistim, ona da bakilabilir.

2 kişi bunu beğendi.
  17. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,733
    Teşekkürler Ahmet hocam inceleyeceğim belirttiğiniz modelleri.

18. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    654
    O zamanlar turkiyede 80 tl gibi iken amazonda ve ebay de 150$ civarindaydi. Nasil oldu anlayamamistik ama iyi ki almisiz, tekrar o incelemeyi yapan arkadasa tesekkurler. Bu incelemeyi yapan arkadasa da tesekkurler.

Edit: Biraz once baktim kim yapti incelemeyi diye, bu incelemeyi de yapan oronra arkadasimizmis :)

19. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    İmkan buldukca f/p basirisi yuksek urunlerden haberdar etmek icin, ayrica kendimde merak edip satin aldigimdan ufak incelemeler yapmayi seviyorum. Eskiden dh forumun ses sistemleri bolumde cok yazar cizerdim forumun eskisi olanlar beni burdaki nickim ile dh dede tanirlar belki. Bazi sebeplerden ordan uzaklastim. Konuyuda cok dagittim :)
    İsin ozu sahibi oldukca boyle urunleri tanitmaya gayret edecegim. Hatta belki zaman bulursam hala kullandigim soundbar icinde bir inceleme yazabilirim. Oda philips :)
    Benide philips calisani yada fun i sanacaklar.

Bu arada yeni uye bir arkadas urunu kendisinin sattigini idda etmis, hatta buna cok inanmis :)
    Urunu bir arkadasim vasitasiyla yurt disindan temin ettigimi daha oncede yazmistim. M1 mk11 yide tr de satana hic denk gelmedim zaten.

2 kişi bunu beğendi.