Philips Fidelio X2HR Teknosa'da 749TL

'Sıcak Fırsatlar' forumunda Awésomé tarafından 9 Nisan 2018 tarihinde açılan konu

1. yalpererdogan

yalpererdogan
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    12
    Teknosa da mağazada kutuların açılmış olmasının sebebi kutu içlerine alarm koymaları imiş, bugün öğrendim.

2. L@civert

L@civert
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Bana pek inandırıcı gelmedi. Kutu şeklinde yada iple sarılıp düğüm şeklinde alarmlar var.

Güzel fırsatmış bu arada. Oyun için araştırma yaparken dikkatimi çekmişti, öveni çok.

3. bayhankardas

bayhankardas
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    120
    Benim aldığım iki üründe kapali bantli Paketliydi, soran arkadaslar ezik arızalı vs cikiyormus dediler diye acmak zorunda kaldik yoksa daha once acilmamisti. Aldigim magazada teshir de ayrica urun vardi denemek icin kullandim biraktim. 2 gün sonra o magazaya ugradim o da satilmisti. Ürün fiyatına gore guzel kaliteli duruyor.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 15 Haziran 2018, İlk mesaj zamanı 15 Haziran 2018 ---
    Amerika fiyatları ortalama 457 dolar seviyesinde 2.160 tl yapiyor. Turkiyeden 750 tl’ye almak guzel oldu.

Collapse Signature Expand Signature
  4. wadi

wadi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    614
    #244 wadi, 24 Haziran 2018
    Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Haziran 2018
  5. fuzulikartanesi

fuzulikartanesi
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    2
    Bugün İstanbul Akasya AVM de bulunan Teknosa'dan son kalan 2 adet Philips Fidelio X2'nin iksinide adet başına 749 tl ödeyerek aldım. Sanırım son 1 tane başka Teknosa mağazasında var ve o da sonuncusu. 2012 yılından beri Sennheiser HD558 ve 2014 yılından beri Ibosso DX90 kullanan biri olarak söyleceklerim şu ki alamayacak arkadaşlar hiç üzülmesinler ses konusuna şimdilik girmek istemiyorum çünkü Sennheiser HD558 ilk adığım günden sonra zamanla hep daha iyi ses vemeye devam etti tam bir yıllanmış şarap gibi. O yüzden ses karşılaştırması doğru olamaz diye düşünüyorum çünkü şimdiki hali ile ses konusunda tercihim kesinlikle HD558 olur. Konfor konusında kesinlile Sennheiser açık ara önde. Kablo konusunda Sennheiserin önünde dönüştürücü var ve bu manevela gibi her girdiği jack yuvasını parçalıyor. Şahsen benim dizüstü bilgisyarı ve 2 adet dac bu yüzden kullanılamaz derecede hasar aldı. Hatta bu yüzden bilgisayarı usb ses kartı üzerinden kullanıyorum. Kablo konusunda X2 değiştirilebilir kullanmış ama bu jack iki ucuda 3 pinli yani buna balance kablo uydurulamaz diye düşünüyorum. Aksini yapabilen arkadaş varsa lütfen yazssın. X2 almaya niyetli olan arkadaşlara tavsiyem black friday gününü beklemeleri ve Amerikadangöndersene.com tarzı sitelerden HD598 kullaklık almaları olur.

6. coolblue

coolblue
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,202
    Hayırlı olsun, iyi günlerde kullanın.

Alamayacak arkadaşlar bence de üzülmesinler. Forumda 2 adet satışta mevcut.

7. bakiemir

bakiemir
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Bugün bende kervana katıldım. Teknosa'nın sitesinde tükendiğini görünce Kızılay AVM' ye öylesine bir bakayım dedim, baktım ellerinde son bir tane kalmış onu da almamazlık edemedim. Ekmeği geçen arkadaşlara teşekkürler.

4 kişi bunu beğendi.
  8. bakiemir

bakiemir
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    9
    Arkadaşlar 10-15 saatlik burn-in den sonra naçizane diyebilirim ki, fidelio xh2r gerçekten aldığı övgüleri hak ediyor. Ses terimlerine hiç hakim değilim fakat: Xperia T2 de spotify'dan dinliyorum( Clear bass 5-6), Arrow 3 G yi istemiyor. Ses bayağı geniş sahneli, dolgun ve eğlenceli. Sesi sonuna kadar açmama rağmen sadece sesteki dinamikler artıyor sahne genişliyor fakat yüksek ses rahatsızlık vermiyor. Hm-602 ve nw-zx100 ilede denedim fakat T2 daha çok hoşuma gitti. Sanki amfi yükseltmesini sevmiyor gibi. EQ daki değişikliklere yavaş cevap veriyor, yani kendine özgü sesi verme çabasında. Dt880 600 ohm, Yamaha Pro500 de arrow +bas istiyor. Beyer daha ince/dolgun olmayan ses veriyor. (Tabi bunda lambalı, kalite bir amfi olmamasının etkisi çok büyük) Bütünlük fidelio da daha güzel. Smooth/yumuşak, fakat ses dinamik, gitar filan bayağı bir crunchy/gevrek geliyor. Bas önce az gibi/daha az aşağı iniyor gibi geldi fakat bu birazda diğer frekansların çok geniş bir alanda dolu dolu verilmesinden dolayı böyle bir his veriyor gibi geldi. Pro500 kafanıza takar takmaz sanki boru içinden ses veriyor gibi alışana kadar. Pro500 sanırım daha reverb li bas veriyor hatırladığım kadarıyla. Fidelio da dikkat müziğin tümünde. Telefonda rahatlıkla dinlenilebilmesi ve potansiyelinin neredeyse tamamını, en hoşa gidecek şekilde göstermesi çok ilginç. Sonuç olarak sesteki genişlik, açıklık, buna rağmen bütünlük, fun-faktör dikkat çeken yönleri. Gözlüklü olmama rağmen, pedler çok uyumlu bir şekilde kulağın etrafındaki her kıvrımı iyi bir şekilde dolduruyor. Dt880 kadar olmasa da, çok rahat, ısınma çok az, kulak için geniş bir alanı var özellikle pro500 den sonra.

5 kişi bunu beğendi.
  9. ullumanitu

ullumanitu
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    32
    Bu kulaklığı sıcak fırsatlarıyla ünlü sitede açmıştım lakin fırsat değil diye silmişlerdi ;D

10. Erhan007

Erhan007
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Arkadaşlar bu kulaklığı bu civarda bir fiyata alma ihtimalim var. Uzun süredir kullanan kişiler yorum yapabilir mi lütfen.

Klişe olacak ama her tarz dinlerim diyebilirim. En çok ise yabancı film ve dizi soundtrackları, klasik, jazz, blues, country, soft rock diyebilirim. Biraz da pop :)

Aslında paraya kıyıp HD600, HD650 veya Massdrop'da satılan bu tarz muadil bir kulaklık almaya karar verdim ama sonradan aklıma bu kulaklık geldi ve biraz araştırınca uygun fiyata buldum.

Diğer kulaklıklar çok daha pahalı tabii ki ve ekstradan daha güçlü amfi de istiyorlar. Gerçi X2 de amfi ile daha iyi oluyor diye yorumlar okudum ama yine de bir HD650 kadar güçlü sistem istemiyor anladığım kadarıyla.

Sizce X2 ve yanına Fiio A3 gibi bir amfi mi alsam yoksa Sennheiser'lara mı baksam? X2 gerçekten onlarla yarışabilecek kalitedeyse ve daha kolay sürülüyorsa, fiyat avantajını da düşününce çok mantıklı geliyor bana.

Dt770 de düşündüm ama açık tarzda bir kulaklığın avantajlarını tatmak istiyorum biraz da. O yüzden pek üstünde durmadım. X2HR'nin filmlerde çok iyi olduğunu da duydum. Bu da biraz heyecanlanmama sebep oldu. Çok film ve dizi izlerim.

Fiio A3 X2HR ile kullanılabilecek kalitede bir amfi midir sizce? Onu da 2. el bulduğum ve kolayca elden alabileceğim için düşünüyorum.

Karar vermek için bir hafta zamanım var. Yorumlarınızı bekliyorum.

--------

Burası X2 başlığı gibi bir şey olmuş da o yüzden buraya yazıyorum. Kullanan kişilerden daha iyi geri dönüş alınabilir diye düşündüm. Yanlışsa silip doğru bölüme de yazabilirim.

#250 Erhan007, 12 Ocak 2019 19:33
    Son düzenleme: 12 Ocak 2019 19:50
  11. bayhankardas

bayhankardas
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    120
    X2 Hr da kısmen güç istiyor bence klasik bir daptan aldığınızdan çok daha iyi sonuclar veriyor amp/dac ile yalniz sunu unutmamak gerek arkasi acik oldugu icin butun ses disarida bende bu urunu teknosa kampanyasi ile almistim evde kullanamadim. Evdekiler butun sesi disariya verdigi icin cok rahatsiz olmuslardi.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 12 Ocak 2019 20:08 ---
    Edit: klasik müzik, senfoni ve bu tarzda ki muziklerde gayet başarılı parasindan daha ustte caliyor diyebilirim. Enstruman ayrimi iyi sahnesi gayet ferah ve genis.

12. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,129
    Her türlü alınır...Pisman etmez.

Fiyatının ustunde ve iyi calıyor ,ileride bir bakır kablo yaptırırsanız daha iyi calar.Sahne olarak hd650 ile kafa kafaya gider, üzecek bir kulaklık değil.

13. mfya

mfya
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,568
    Fiyatıyla düşününce kesinlikle çok iyi kulaklık lakin ne kadar güç verirseniz o kadar tatlanır yani A3 size bir süre yetecek gibi görünse de kısa sürede bir şeylerin eksik olduğunu hissedersiniz.

Dt770 de benzer şekilde güç istiyor. Özellikle alt frekansları sanki telefonda bile yeterli gibi bir his veriyor ama güç kesinlikle istiyor.

Fiyat öncelikli düşündüğünüz için şöyle bir fikir vereyim, üzerine daha da düşünülüp konuşulur; X2 masa başında kullanılacak bir kulaklık olduğundan amfi kısmında taşınabilir A3 yerine yine masa üstü sistem elemanı olarak Sedef SE3 kullanılabilir. Kaynak eğer sıcaksa biraz midbass kamburu oluşabilir ama bence rahatsız edici düzeyde değil. Vereceği güç ve karakter olarak Sedef kesinlikle çok daha iyi olur. Burada Sedef SE3, X2 ile kullandığım bir ekipman olduğu için örnekti. Mesela bir JDS Labs The Element olsa tadından yenmez diye düşünüyorum.

GENEL olarak açık kafa üstü kulaklıkları masa üstü amfi ile kullanacağınızı düşünerek hesap yapmakta fayda var kanaatindeyim. Ama tabi WM1A ile HD600 kullanan olur, saygı duyarım.

14. Erhan007

Erhan007
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Cevap yazanlara teşekkür ederim. X2HR çok beğenilen bir kulaklık ve Sennheiser HD6XX serisi ile yarışabilecek bir kulaklık sanırım. En azından müzik tarzı ve kişisel zevk gibi durumları düşündükten sonra. Bakır kablo mevzusunu da araştıracağım. Kablonun sese belirgin bir etkisi olabileceğini düşünmemiştim.

Ama "güç" ile alakalı anlamadığım bir durum var. Mesela X2'yi bilgisayarda %60 ses seviyesinde dinliyoruz diyelim. Bu benim dinlemek istediğim ses seviyesi.

A3 veya başka bir amfi bilgisayardan daha güçlü olduğu için aynı seviyeyi %30'da veriyor gibi düşünelim. 2 durumda da kulaklığa aynı güç verilmiş olmuyor mu?

%30 seviyede ses veren A3 nasıl daha detaylı, sahneli falan bir ses verebiliyor?

Yani "ne kadar güç verirseniz o kadar tatlanır" ifadesi ne anlama geliyor. Daha fazla güç vermek daha fazla ses seviyesine yol açmıyor mu? Ben o kadar yüksek sesle dinlemek istemiyorum ki. Benim dinlemek istediğim ses yüksekliği belli. Kulaklık daha iyi ses versin diye 3 kat daha gürültülü mü dinlemem lazım?

Yoksa tamamen yanlış mı anlıyorum bu mevzuyu?

15. bahirtaha

bahirtaha
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    170
    Fiio A3 fiyatına göre çok güzel bir cihaz ben bir süre kullandım. Fakat a3'ün sesin sahnesine fark yaratacak tarzda bir etkisi olduğunu ''şahsen'' düşünmüyorum. A3 sesi daha temiz ve rafine bir şekilde aktarılmasına katkı sağlayacaktır. Bu anlamda bilgisayara göre bir fark yaratır. Bana göre güç daha çok sesi gövdeli ve kulağı dolduracak cinste vermesi. Konuda bahsi geçen cihaz A3ü kullandığım için yorumda bulunmak istedim. Daha üst düzey veya masaüstü amfilerde durum nasıl fark ediyor bilemiyorum.

16. mfya

mfya
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,568
    Yüksek ses için güce ihtiyaç vardır ama güç verince değişen sadece ses seviyesi değildir. Benim bilgilerim yanlış ve eksik olabilir o yüzden yazacaklarımı farkeden bilir kişi müdahale ederse sevinirim.

Kulaklıklarda işitilen ses tüm frekansların toplamıdır aslında. Örneğin akustik çalgıların bol olduğu bir şarkı düşünün, arkada pes bir perküsyon ara ara çalıyor. Diyaframın, tüm sesleri çıkarırken bunu da çıkarması ayrı bir iş olarak yorumlanabilir. Dolayısıyla kulaklık eğer yüksek güç istiyorsa ancak o güç verildiği taktirde siz o frekansları da duyabilirsiniz. Eğer kulaklık güç istenenin ötesinde detay ve sahne konusunda da iyiyse bu sefer doyum noktasına kadar verilen farklı güç miktarları kulaklığın hassasiyetine göre kolay ayırt edilir şekilde fark yaratır.

Teknik açıklamaları forumda bolca var, ben daha çok benim anladığım dilde anlatmaya çalıştım.

X2 özelinde konuşursam, ben şahsen yüksek sesli müzik seven biriyim, X2'yi sürebilecek kaynakla dinlediğim zamanlarda sesi aşırı yükseltmeden çok da güzel bir sunum elde ediyordum lakin güçlü bir amfi kullanınca kulaklık artık güce doydu ve düşük seste bile diyafram rahat hareket ettiğinden normalden daha da düşük ses seviyesinde dinlemeye başlamıştım.

Yani özetle amfi, kulaklığın sahnesini genişletip sesi detaylı hale getirmez, kulaklık daha detaylı çalabilecekse ona imkan verir. Ses seviyesi bunun dolaylı olarak ikinci sonucudur. Siz atıyorum A3 ile dinlerken sesi açtıkça ses karakteri hâlâ değişiyorsa demektir ki henüz doymamış.

17. artears

artears
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,897
    Dinamik kulaklıklar için bunu anlatmak daha kolay, o yüzden onun üzerinden bir cümle yazayım: Amp diyaframı hareket ettiren eleman. Onun hareketini ne kadar iyi kontrol ederse o kadar kaliteli ses duyuyorsunuz, bunu diyaframın hareketi ve tekrar nötr hale gelip bir daha harekete geçmesi gibi düşünürseniz, burada amp kalitesi ortaya çıkıyor. Olay sadece ses seviyesi değil, diyaframın hareket kontrolü... Durum böyle aslında...

Sent from my fridge using Tapatalk

refuserQ, mfya ve DrWhite bunu beğendi.
  18. Y-Ziya

Y-Ziya
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Sanırım stok bitirmek için 750 TL civarından verildi X2HR. Şu an 2. elde 600 e satan da var 1600 e satan da.

Amazon üzerinde 230 dolar - 270 dolar arasında satılmış (satıcısı amazon olan satıcılardan) ve diğer sitelerde de sanırım 160 dolar altına düşmemiş. MSRP'si sanırım 300 dolar civarında.

Tecrübeli üyelere danışırsak 6XX için istenilen fiyatlar da göz önüne alındığı zaman X2HR nin şu anki piyasada ederi nedir sizlerce?

19. mfya

mfya
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    1,568
    TR fiyatı, Teknosa sayesinde ciddi olarak düştü. Amazon fiyatlarını hakeden bir kulaklık. Şu an ikinci el almak için verilecek en yüksek fiyat bence 700. O da kutusu açılmış 1 saat dinlenmiş kulaklık için. Teknosa fiyatları, yurtdışından normal fiyata alınan ürünleri de olumsuz etkiledi.

Y-Ziya bunu beğendi.
  20. Y-Ziya

Y-Ziya
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Finansal olarak düşünürsek (evet biliyorum elmalar ile armutları karşılaştırmış olacağım), bu durumda ikinci elden x2hr daha mantıklı oluyor HD 6xx ya da HD 600 a göre. Hem satış fiyatı hem amfi zorunluluğu olmayacağı için.

Gerçi sıfır üretimi olmayan ürünleri fiyatlamak çok zor oluyor. Shp9500 normalde 65 dolara kadar satılmış bir kulaklık. Amazon üzerinde 350 dolardan satışa koyan var.

Aklıma şu takılıyor. Genelde bir ürünün fiyatı bir sıkıntı çıktığı zaman ya da tutulmadığı zaman düşer. Fidelio larin üretimi son dönemde Gibson diye bir firmaya kaydırılmış ve bununla ilgili kalite sıkıntıları olduğu düşünülüyor yabancı kaynaklardan okuduğuma göre.

Son dönemde X2hr alan arkadaşlarımız kullanım ve özellikle ses kalitesi ile ilgili sıkıntılar yaşadılar mı.acaba?