Philips SBC-HP1000 Kafaüstü Kulaklık Ön İnceleme

'Philips' forumunda Oronra tarafından 3 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

1. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Dostlar herkeze merhaba,

Yakın zamandaki AKG K240S kulaklık deneyimimden açtığım konuyu takip edenler haberdarlardır.
    http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=1663.0

Akabinindeki kulaklığı değiştirme serüvenimde çok uzun sürmedi zaten ve yukarıdaki konudada bahsettiğim üzere Philips SBC HP1000 sahibi oldum. Kısa ve öz bir ön inceleme yapmayı ön gördüğüm bu ürünle ilgili fikirlerime de bu incelemede deyinmeye çalışıcam.

Önce ürünün teknik özelliklerinden bahsederek başlamak istiyorum.
    Bu arada ürünle ilgili ön incelememde, performansını değerlendirirken fiyat kriterinide göz önünde bulundurmadan edemedim. Kısacası kısmen kendi alanında bir değerlenirme olacağınıda söylemek isterim.

Not: Fotorgraf kalitesinin düşük olmasından dolayı afola, tüm fotoğraflar cep telefonuyla çekildi.

Ürün isimi kutu üzerinde PHILIPS SBC-HP1000 PURE HIFI Headphones (High Definition Neodymium Speakers) olarak geçiyor.

Frekans Aralığı: 5-40.000 Hz
    Hassasiyet: 106 dB
    Empedans: 32 Ohm
    Kablo uzunluğu: 4.0 m. (13 ft) LC-OFC (Oksijen Yalıtımlı Kablo)
    Max. güç girişi: 1500 mW
    Bağlantı: Tek taraflı - 3.5 mm stereo + (6.3 mm çevirici)
    Ağırlık: 330 gr.

Sürücü yapısıyla ilgili biraz bilgi vermem icap ederse..

Bakır kaplı aluminyum telden ses bobini
    Mylar diyafram
    Neodymium tweeter yapısı
    Ayrıca sürücü içinde akustik modifiye yapıldığı idda edilmiş.

Malzeme kalitesi ve ergonomik yapısı

Ürünün ambalajını açtığımda hoş bir sunumla karşılaştım. Vakumlu plastik ambalaj yada kuru kuruya bir kutu içine yerleştirilmiş bir kulaklık beklerken mücevher kutusunu andıran fakat gözüktüğü kadarda pahalı olmayan bir sunum vardı. Ucuz yollu düşünülmüş hoş bir görüntü sergiliyor.

Malzeme yapısı plastik fakat güzel bir his uyandırıyor, Sanırım bu büyüklükte bir kulaklık için ya karbon ya plastik bir malzeme kullanmak icap eder. Aksi halde kulaklığın ağırlığı tahammül sınırlarının dışına çıkabilirdi.

En dıştaki kafa bandı aluminyum yapıda ve kafanıza temas etmiyor, sadece iki sürücüyü belli bir yapıda sabit tutabilmek için kullanılmış. Esnek ama boyutlandırılabilir degil, max. büyüklükte sabitlemişler.

Boyutlandırılabilir olan en dıştaki aluminyum bandın hemen içindeki gözüken esnek ve kafanıza dayanan kısımlarında kadife pad olan kısım. Oldukça rahat, kafa yapısına göre bir çok farklı ebatta boyutlandırılabilir yapılmış, isterseniz çok sıkı isterseniz daha gevşek boyutlandırma yapmak mümkün. Çok kullanışlı buldum.

Esnek olan kafa bandı yandaki ayarlama noktaları haraket ettirilmesede kafanızın üzerine dahanan pad li kısımın içindeki bir makara yardımıyla bir miktar esniyor. Eğer bu boyutlandırmada yeterli olmazsa yandaki ayarlardan yukarı yada aşağıya birer TIK oynatarak kafa bandının farklı bir boyutta esnemesine olanak sağlıyabiliyorsunuz.

Sürücü yapısı pek küçük değil, bu mobil kullanımı kısıtlarken bunu umursamayan kullanım amacı içinse oldukça sevindirici diyebilirim. Kulağınızı tamamen kaplıyor ve içine alıyor. Fakat kulak padlerinin içi oldukça çukur, kulağınızla sürücü arasında 1cm civarında bir boşluk kalabiliyor. Ayrıca pad lerin yapısıda oldukça rahat ve kafa bandındaki gibi kadife olarak yapılmış.

Belki iddalı olacak ama kulaklık birazdaha hafif olsa kafanızda kulaklık olduğunu unutturacak kadar rahat. Mevcut ağırlığıyla ise kesilikle kabul edilebilir bir kullanım sağlıyor, üstelik rahatlığı da cabası. Fakat mobil kullanıcılar için ağırlığından ziyade büyüklüğüyle ve kablo uzunluğuyla çok uygun olmadığını söyleyebilirim.

Resimlerde gözüktü üzere kablo bağlantısı tek taraflı ve sol taraftan. Fakat kabloyu kulaklık tarafaına bağlarken dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Kulaklık üzerindeki girişte iki tane tırnak yuvası var ve kulaklığa bağlanan jack üzerindede bu yuvalara otracak tırnaklar var. Eğer bu tırnak ve yuvaları denk getirilmezse "acaba bu kabloyu neden takamıyorum" gibi cümleler kurmanız mümkün :)

Kablo yapısı yumuşak, kablo yeterince kalın (4 mm.), ayrıca 4m. uzunluğunda. Kaynağa başlanacak kısmındaki jack kabloyla bütün ve plastik degil, değiştirilebilir gibi gözüküyor ve metal. 6.3 mm lik çeviciri uc ise 24 ayar altın kaplama ve vidalı bir yapısı var.

Kulaklık va kafa bandı arasında DJ kulaklıklardaki kadar olmasada yatayda bir haraket kabiliyeti sunmuşlar. Bu pad lerin kafanıza daha iyi oturması için kullanım alanı sağlayabilir.

[hr]

Yukarıda SBC HP1000 ile ilgili ergonomi ve malzeme kalitesinden bahsetmeye çalıştım. Şimdide genel ses karakteri ve ses performasnsından bahsetmek istiyorum.

Açıkcası ben hop. ve kulaklığın yok şu tarza uygun yok buna gider diye sınıflandırılması taraftarı pek degilim. Benim anlayışım içinde iyi diye nitelendirilen ürün kendi sınıf performansında her türlü müzikte başarım göstermeli ve elinden gelidiğince tüm frekanslarda en doğru sesi vermeye çalışmalıdır. Ki.. hi-fi ın felsefeside zaten budur. Yüksek sadakat tır.

Bu üründen önce sahip olduğum AKG K240S bana bunu yaşatamadı ne yazık ki.
    Farklı müziklerdeki farklı performansı insanın aklını bulundırıyor, dinlediğiniz bir müzikle waww derken diğer müzikle buda ne diyebiliyorsunuz. İşte K240S in bu istikrarsız duruşu ve küçük kafa bandının ergonomideki sıkıntısı sebebiyle de iade edilmeyi hak ettiğini düşünüyorum.

Gelelim HP1000 in istikrarına. Herşeyden önce sürülmesi oldukça basit bir kulaklık, NOKIA XM 5310 cep telefondaki performansı bile hayret uyandırıcıydı ki.. bu kaynak kullanım amacım bile değildi..

Geniş frekans tepkisi spec. lerinde yazıldığı kadarmı test etme imkanım olmadı fakat alt frekanslara ne kadar inebildiğini tahmin etmek kulaklığı bir süre kullandıktan sonra pekte güç degil. AYnı şekilde üst frekanslardaki çözünürlük ve detayda bu kulaklıktan beklediğimin çok ötesinde.

Almanyanın sayılı kayıt firmlarından Stockfisch in Audiophile referans kayıtlarından 3 cd lik bir eser vardı elimde. Master kayıttan sadece %3 lük bir kayıpla riplendiği idda ediliyor ve cidden özellikle Allan Taylor un kayıtları müthiş.

Bu kayıttaki vokal sesler ve bu sesleri süsleyen üst frkenaslar sanki hop. leri zorlamak için kayıt edilmiş zil sesleri hop. leri doğduğuna pişman edebilecek nitelikteler. Aynı şekilde alt frekanslarda da iddalı sayılırlar. HP1000 in bu kayıtlardaki performansı benim için referans olacaktı açıkcası. Bu sebeple elimdeki flac riplerden bir cd, birde 320kbps lık mp3 ler yaptım.

mp3 leri NOKIA XM 5310 cep telefonuma yükledim ve HP1000 i performansını görmek için play tuşuna bastım. Hp1000 azımı açık bıraktı diyebilirim, üst frekanslardaki çözünürlük ve detaydan çok etkilendim. Orta frekanslar ise yine aynı şekilde etkileyici ve dinlemeye doyulmayacak cinsten. Hp 1000 kesinlikle flat ama açık çalan bir kulaklık, alt frekanslar kesinlikle vurgulu ve derin. Orta ve üst frekanslarla kaynaşmıyor son derece homojen, hangi frekanslar önde deseniz cevap veremem. Son derece dengeli buldum. Alt frekansların vurgusu kadifemsi yumuşaklıkta, o derin frekanslar ise kısık ses volume lerinde bile hissedilir derecede iyi. Sürücüler tam bir full range diyebilirim. K240S deki gibi parlak üst frekanslar ve açık orta frekanslar arasında kaliteli ama vurgusuz alt freknaslar gibi dengesiz bir durum söz konusu degil.

Acaba orta ve üst frekansları EQ ayarı ile birazdaha parlatırsam nerler olur diye merak ettim ve orta, orta üst ve üst frekansları +5db kadar yükselttim.
    Sonuç çok daha enteresan oldu. K240S lerden daha performanslı fakat alt frekansların kaybolmadığı bir durum oluştu. Aynı şekilde alt frekanslarda -db ile kısılarak farklı sonuçlar yaratılabilir.
    HP1000 sese çok güzel tepki veren bir yapıya sahip, belki çok sıcak çalmıyorlar ama kesinliklede soğuk degiller. Son derece analitik ve dinamik bir kulaklık, eğer kayıdınız iyi ise detaylar konusunda çok iddalı. Sahne olgusu kayıttan kayıda değişiyor ama referans kayıtlardaki sahne olgusu oldukça etkileyici.

Bu testleri yaptığım kayıdın 320kbps lık mp3 kayıtları olduğunu ve kaynak olarakta NOKIA XM 5310 cep telefonumu kullandığımı lütfen unutmayın :) hatta acaba o parçada nasıl bunda nasıl diye o kadar dalmışımki flac kayıtlardan oluşturduğum cd yi ONKYO ve MARANTZ amfilerimde test etmeye zaman bile bulamadım o derece diyim.

F/P kıstasında ufak bir skala oluşturmak gerekirse.

Genel ses performansı: 8.5/10
    Üst Frk. (Tiz): 8/10
    Orta Frk. (Mid): 8/10
    Alt Frk. (Bas): 9/10
    --------------------------------------
    Genel ses yapısı: 7.5/10
    Ses sıcaklığı: 7/10
    Dinamik: 7.5/10
    Sahne: 7/10
    Frekans aralığı: 8.5/10
    --------------------------------------
    Genel ergonomi ve kullanım: 7/10
    Ağırlık: 7/10
    Taşınırlık (mobil): 3.5/10
    Rahatlık: 9/10
    Kablo uzunluğu: 7/10

Artıları
    Fiyatına göre ki ses kalitesi (F/P)
    Alt frekanslardaki ek başarısı
    Sabit kullanım için kablo uzunluğu (4m.)
    Rahatlığı

Eksileri
    Ağırlığının plastik aksam olması
    Kulaklık kafanızdayken ayarlama çalıştığınız esnada kafa bandından gelen maranın gıcırtı sesi. (Bu ses sadece ayarlarken çıkıyor, kullanım esnasında böle bir ses yok.)

Hp1000 in birde burnin süresi olacağı ve benim daha çok dinleyerek kulak referansı oluşturacağımda düşünülerek bir süre sonra çok daha kesin fikirlerle yazımı revize edeceğimi belirtmek isterim.

yazımı sabırlar okuyan forumdaşlara teşekkürler.

#1 Oronra, 3 Şubat 2010
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  2. wakinyan

wakinyan
    Expand Collapse
    Guest

çok faydalı, açık, bilgilendirici bir inceleme olmuş, eline sağlık :eek:k

3. A Dying Wish

A Dying Wish
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    23
    Acaba Shp 805 ile karşılaştırınca nasıl ses performansı merakettim.Eğer biraz daha detaylı ise bu fiyata şahane :)

4. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    wakinyan
    Teşekkürler..

Genel
    Elinde pahalı ve iyi kulaklığı olan bir çok arkadaşında bu kulaklığı denemek isteyeceklerini düşünüyorum :)
    Cidden komik bir fiyata böle bir kulaklık hayret verici.

Sizde görüşlerinizi yaparken ve/veya yaptığım incelemeyi değerlendirirken kulaklığın fiyatınıda baz alarak düşünün. Bu şekilde kesinlikle memnun edici ve objektif sonuçlara ulaşabiliriz.

A Dying Wish
    805 i dinlemedim ama Hp1000 nin detay kalitesi son derece tatminkar. Heleki iyi kayıtlarda kendini çok daha iyi gösteriyor.
    Bu arada detay tek başına bir kıstas degil aslında. Sadece detay isteniyorsa monitoring kulaklıklara da bakılabilir. Detay ve detayın sahnedeki müzikalitesi olarak değerlendirmek lazım.

5. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Bu arada HP1000i sennheiser 595 ile kıyaslayanlar mevcut. 595 dinlemediğim için bu kıyasın ne kadar abartılı yada doğal oladuğuna kanaat edemedim.

Fakat headfi de şöyle bir sonuçla karşılaştım. Göz atılmasında fayda var ve yazdıklarımıda destekler nitelikte.
    http://www.head-fi.org/forums/f4/re...hp1000-vs-akg-k240-sextett-mp-lp-k500-424067/

Hp1000 i iyi bir kulaklık amfisi, kaynak ve yine iyi bir kayıtta test etmek isterdim açıkcası. Çünkü şimdiye kadar ki teslerim de kaynak olarak entegre amfiler ve XM5310 cep telefonumu kullandım. Kulaklık amfilerinindeki sonucu merak ediyorum.

6. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,022
    teşekkürler değerlendirme için.Çok açıklayıcı we faydalı olmuş.Enteresan hakikaten dediğin gibiyse bu fiyata bu özelliklerde bir kulaklık.Denemekte fayda war.

7. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    490
    Hayırlı olsun. Güzel bir inceleme olmuş. Açıkçası ben philips kulaklıkların çok küçümsendiğini düşünüyorum. Mesela kardeşimin kaç zamandır kullandığı shp2000 kulaklığı kulağıma takmayı bile düşünmemiştim ama takıp biraz dinlediğimde gerçekten 25 liralık kulaklıktan çok daha fazlası olduğunu gördüm. O yüzden HP1000'in hd595 ile karşılaştırılabilmesini pek yadırgamam açıkçası. Zaten hd595 tam olarak audiophile seviyesinde bir kulaklık değil. Yalnız plastik olduğu için biraz dikkat etmek lazım açıkçası.

8. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    headfi de Hp1000 ile 595 için ikiz kardeş yakıştırmasını yapmışlar.
    Bir kulaklığın en hassas noktasının aslında kafa bandı tarafı olduğunu düşünürüm. Hp1000 in ağırlığının plastik aksam olduğu doğrudur ama öle kolay kırılabilecek gibi gözükmüyor. Üstelik kafa bandı kısmı aluminyum. Eğer düşürme, üzerinde tepinme gibi testler yapılmazsa ev içi kullanımda nasıl bir hasar gelebilir sorusuda kafamdan çıkmıyor :)

9. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    120
    Hayırlı olsun, AKG'den daha memnun ettiğine sevindim. İnceleme için de ayrıca teşekkürler.

10. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    490
    O tür değil ama kırılma konusu genelde dar kafa bandından dolayı oluyor. Yani kafanıza takarken kulak kısımları çok açıp takarsanız zamanla esneme ve kırılma olabilir. O yüzden takarken kulaklığı enine fazla açmayınca sorun olmaz sanırım. Ben yukarıda verilen head-fi konusuna girdim ve oradan birkaç başka konuya da atlayıp baktım. Hd595'e çok benziyor ama daha iyi diyen birkaç kişi var ve hiç olumsuz yorum görmedim açıkçası. Bir kişi laid back demiş ve beğenmemiş ama ona da demekki sen sennheiser seven biri değilsin sen gradolara bak falan demişler ;D Zaten 3 sene önceki falan satış fiyatlarına bakılırsa 100-150 euro civarındaymış ve philips marka bir kulaklık o fiyatlarda satılabildiyse iş var demektir. Çok mu sığ bir yorum oldu? ;D

11. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Teşekkürler Be Creative
    Açıkcası AKG K240S den daha memnun ettiğini kesinlikle söyleyebilirim. Fazlası var eksiği yok desem yeridir.
    Kesinlikle daha ergonomik/rahat, ses daha dengeli ve süssüz, daha ucuz, kablosu daha kaliteli gözüküyor ve daha uzun.

Ayrıca incelemeyi okuduğunuz için ben teşekkür ederim.

12. chucky_chucky

chucky_chucky
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    Bende bu kulakligin yorumlarini okuyunca biraz merakta kalmistim cunku headfi de cidden iyi kulakliklarla karsilastirilan bi kulaklikti, gerci headfi de sisirme durumlarida olmuyo degil ama fiyatina gore cok daha iyi bi performans verdigi gercek gibi. Ev kulaklik coplugune dondu artik, sirf denemek icin derken bile bakmissiniz bi amfi iyi bi kulaklik parasi gidiyo ama bu sevda bitmez diyerekten bende alicam gibi gorunuyo:) uzun suredir merak ettigim kulakliklardan firsat varken alayim diyorum bulunmasi guc artik.

Bu arada gold nasil bi sitedir ? tedarik sureci gibi gicik edici seyler yoktur umarim, kargo hemen ertesi gun veriliyo mu cunku bu tarz sitelerden sadece 1 kere alisveris yaptim oda hb'den digerleri icin bazen kotu seyler duyuyorum acikcasi, bilemiyorum ve guvenemiyorum bu yuzden. Bu siteden alisveris yapan arkadaslar varsa bi zahmet yorumlarini yazarsa sevinirim.

13. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Firmalarda iyi ürünü artık üretmeme piyasadan kaldırma gibi kötü huylar var. F/P oranı yüksek ürünleri pek sevmiyorlar anlaşılan, tabi.. yeni çıkardıkları ürünler satmayınca eski f/p ürününü artık üretmeme kararı almakta onlarda haklılar :)

Bu arada kulaklık cidden tahminimden daha eski sanırım. İçindeki belgelerden bir tanesinin üzerinde düzenleme tarihi olarak 2003 yazısı gördüm :-\

Birde headfi de şöle bir inceleme sonucu var. Kıyaslanan ürünler AKG K240 Sextett (MP & LP), K500, PHILIPS N6330, HP1000

Bu arada Sextett denilen serilerde artık üretilmiyor. Kafa bantı üzerinde delikler olan seri..
    Sürücü farklılıklarıda içeriyormuş ama sıfırını bulmak imkansız gibi. İkinci elinide bulmuştum fakat çocuk servet istedi :)

14. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Ben GB a telefon edip stok olan magazadan ürünü kadıköy magazasına göndermelerini rica ettim. Öğlen telefonla görüştüm 3 saat sonra ürün kadıköy mağazasına gelmişti. Hatta ordaki ilgili çocuk bana telefonlar ulaşamayınca sms atmış ürün geldi gelip alabilirsiniz diye. Şaşrıtıcıydı.

Web sitelerinde problem çıkacağını sanmıyorum ama kefilde olamıyorum doğrusu. GB metro holdingin dir ve oldukça iyi ve hızlı bir lojistik ağları var. Kendi bayileri arasında veya metro holding depolarından bayileri arasında sürekli sevkiyat arabaları gezer durur. Bence 444 9 111 i arayıp GB ın call centerından ürünün stok durumunu sorgula. Ardından telefonlada web sitesi üzerinden de sipariş verebilirsin.

15. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Elinize sağlık gayet açıklayıcı bir inceleme olmuş. Fiyatına göre çok uygun bir kulaklık olarark görünüyor.

16. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Sextettlerde her kupada, ana sürücünün etrafında 6 tane küçük sürücü var. Zaten o yüzden sextett(=altılı, (alm.)) diyorlar.

Güzel inceleme, elinize sağlık...

17. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD
    Sponsor AudioMinor

Alınan Beğeniler:
    1,622
    elinize sağlık inceleme için, taksit fırsatlarıyla birlikte bu fiyata insanın eli ister istemez gidiyor, almamak için zor tuttum kendimi.

Collapse Signature Expand Signature
  18. woo2y

woo2y
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    ben verdim siparişi :eek:

19. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD
    Sponsor AudioMinor

Alınan Beğeniler:
    1,622
    Hayırlı olsun :))

Collapse Signature Expand Signature
  20. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    490
    Bende akşam verdim ama siparişinizi aldık fakat daha onaylanmadı falan dedi. Satış temsilcisi arayacakmış. Adamlara paralarını veriyoruz almak istemiyorlar :idiot2: Bu arada başka bir iş için kullanacağım parayı oraya yatırdım. Umarım pişman olmam :deli