Philips SBC-HP1000 Kafaüstü Kulaklık Ön İnceleme

'Philips' forumunda Oronra tarafından 3 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

1. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    witness
    O kadar da degil artık :) HP1000 de haddini bilsin HD650 ile kıyaslanacak kadar değildir.

woo2y
    Hocam sen kendine almadan arakdaşına niye aldın ki? :) Ya şimdi stokta kalmazda kendine alamazsan?
    Bu arada kulaklığın kablosu 3 değil, 4m. Artık Mutfaktan daha uzağa bile gidebilirsin :)

sserkogss
    Ben elimdekine bişi olursa diye stoktakilerin hepsini çektim yığdım eve bilgin olsun sana kalmadı ;D

2. woo2y

woo2y
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Arkadaşımın daha çok ihtiyacı vardı diyelim,

Bir tane daha sipariş ettim, geriye kaldı 3 tane...

=)

3. chucky_chucky

chucky_chucky
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    bende carsamba aksami vermistim. dun telefonda bayag bi ugrastim siparisim gorunmuyodu ama levent subesindeki merve hanimdi sanirim cok yardimci oldu onada tesekkurlerimi sunuyorum, simdi elime gecti daha kutusunu acmadim. aksama bende kucukte olsa izlenimlerimi yazarim. hepimize hayirli olsun tekrar:)

4. dionemimas

dionemimas
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    serkan bence sen arayıp ayırttır kendine bitane yoksa kalmayacak sana ;D

5. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    654
    Oronra sanirim karaborsa olusturcan ;D. Bulamazsam kapini zorlarim karişmam bak :). Ciddi son 3 tane mi kaldi yaff.

6. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    487
    Arkadaşlar ne olur ne olmaz diye son 3 taneyi de aldım. Eşe dosta dağıtırım veya sserkogss arkadaşa 200tl ye satabilirim ;D

7. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    487
    Bu arada alacak kişiler varsa acele etsinler bence çünkü sadece bahçelievler mağazasında kalmış.

8. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    chucky_chucky
    Açıkcası onca iyi kulaklıktan sonraki görüşlerini merakla bekliyorum. Daha iyi yada kıyas kabul etmeyeceği kesin ama fiyatına göre nasıl bulacağın merak konusu?

OK1907
    Baheçlievler, Altunizade ve Levent şuberinde vardı ben alırken. Muhtemelen benimki Altunizade şub. den geldi. Leventteki stok ta bittiğine göre B.evlerde de az adet olduğu doğrudur. Eski bir kulaklığın stoğunu fazla tuttuklarını sanmıyorum. Ayrıca bir anda tüm hp1000 lerin tükenmesine eminimki onlarda çok şaşırıyordur ;D

sserkogss
    Yok be hocam hakaborsa kim ben kim. Elimde fazladan olsa sevdiklerime dağıtırım.

[hr]

Bu arada burn-in olması adına sürekli ps3 te oyun oynarken kullanıyorum. Patlama sahnelerinde oldukça keyif aldım.
    Hatta dün MW2 oynarken bir arabanın ardına gizlenmiş avımı beklerken elinde çifteyle bir düşman askeri yanaşmış haberim yok. İşin enteresan kısmı burası değil tabi.. Adam beni ıskaladı ama arabayı ıskalamadı, kurşunun arabanın kaportasına çarpma sesi hala kulağımda. Ödüm koptu yerimden fırladım resmen, sanki cidden yanımda kaporta varmışda üzerinden kurşun sekmiş gibi hissettim. SoundStage olayıda duruma havasını kattı :)

9. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    487
    Evet belki de yıllarca satılmadığı kadar satılmıştır şu son birkaç günde ;D Siteden almak isteyen arkadaşlar alsın da sonradan belki kulaklık arayan bir arkadaşıma 1 tane alabilirim ben.

10. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    487
    Soundstage veya daha doğru bir tabirle headstage diğer kulaklıklara göre de geniş mi? Yoksa normal seviyede mi? Benim IE8'den daha geniş değilse keserim onu ;D

11. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Şöyle bir örnekle anlatmaya çalışim belki faydalı olabilir.
    Dün oturmuş Allan Taylor ın Colour To The Moon isimli referans kayıdını dinliyordum. Kayıtta vokalden önce iki gitarla giriş yapıyor. Aslında önce sahnedeki sağ gitar giriş yapıp sonrada sahnedeki sol gitar katılıyor. İntrodan sonrada vokal giriyor.

Sahnedeki sağdaki gitar girmişti bende müziğe odaklandım ve dikkatlice detaylara girmeye çalışıyorum, soldaki gitarın gireceği zamanı atladım ve sahneye girdiğinde resmen kafamı çevirip sol tarafıma bakma ihtiyacı hissettim ;D
    Gayri ihtiyar bende bu etkiyi yarattı. Benzeri bir durumuda yine bir gece müzik dinlerken çok dipten gelen bir çığlık sesiyle yaşadım. Kulaklığı çıkartıp hanımın yanına gittim ve iyi olup olmadığına baktım :)

Pad lerin kulakları sıkıştırmadan çalması ve pad içinde boşluk kulaklığın kendi çapındaki müzikalite ve detayıyla birleşince özellikle kaliteli kayıtlarda dudak ısırtabiliyor.

12. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    487
    Güzel açıkladın teşekkürler. Hele hanımın yanına gittim kısmı güzelmiş :) benimde bazen öyle anlarım oluyor. Neyse gelsin bakalım görücez. Şimdiye kadar devasa sahnesi olan bir kulaklık kullanmadığım için her seferinde ileri gitmek istiyorum da o yüzden sordum. Ayrıca bu headstage olayını gözünüzü kapatıp yaparsanız daha verimli oluyor. Zaten o şekilde ölçülmesi doğru olan yol diye biliyorum. Daha bilgili ve sahne konusunda daha yetenekli kulaklıklara sahip arkadaşlar ne derler merak ediyorum.

13. STT-CL

STT-CL
    Expand Collapse
    Guest

@Oronra başlığınızda ufak bir düzeltme yapabiliyorsanız güzel olur kanımca.

Ayrıca philips’in böyle bir kulaklık yaptığını görmek güzel.Ucuz ama kaliteli olmasıda bir harika doğrusu.Ben bu sahne olayında sınır kulaklığa ne zaman geleceğini merak ediyorum mühendis abilerimizin.(Tabiki bunun için geri kalan sistemimizinde tam katkısı olmalı.)Sınır dememdeki kasıt;tam gerçekçilik.Yani mükemmelin ötesine geçiş olamaz herhalde.'Evet.İşte orada.3km ötede bir keman var.' diyeceğimizi zannetmiyorum.Söyleyeyim dedim…

14. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    113
    Güzel bir inceleme olmuş, elinize sağlık. Tam uygun fiyatlı, tavsiye edilecek kulaklıkmış diyecektim ki stokları erittiğinizi farkettim :) Bu arada sahne testi için audiophile kayıtlar var. Geçen bir tanesini indirip denemiştim. Yavaş yavaş mikrofondan uzaklaşıp ses çıkarıyorlar falan, baya ilginç bir deneyim. Adam tam olarak nerede durduğunu da söylüyor, böylece kulaklığın doğru sahneleme yapıp yapmadığını test edebiliyorsunuz. E-mu 202 ve k702 ile başın arka tarafında 20yarda (yaklaşık 10m) kadar civarı net bir şekilde konumlanabiliyor. Ondan ilerisi varsa da teste koymamışlar. Tabi kapalı bir alanda çıkarılan sesler için durum böyle. Ne kadar gerçekçidir bilinmez ama baya eğlenceli oluyor bu testler.

15. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    540
    ulyses, adresi bulabilirsen bekliyoruz :)

Collapse Signature Expand Signature
  16. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    113
    Kayıtlar için mi Hasan? Emule ile indirmiştim. Auidiophile jazz records gibi birşeydi. İçinde jazz parçalar da var. Akşam tam ismine bakar yazarım buraya.

Edit:
    Albümün ismi bu 'Best of Chesky Jazz And More Audiophile Tests.Volume.1'

17. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    Kulaklık tükenmiş mi ne :b Tükettiniz be mübarekler kulaklığı :knuppel2:

18. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    OK1907
    Açıkcası bu fiyatta bir kulaklıktan devasa bir sahne beklemiyorum, beklemekte ne kadar doğru olur tartışılır. Fakat fiyatına oranla çok iyi işler çıkardığını düşünüyorum ki.. bunu diğer dinleyip test eden arkadaşlarda yorumlayacaktır.

STT-CL
    Başlıkta neyi düzletmemi istesiniz hocam? Onuda yazasanız sevinirim..
    Ayrıca dediğiniz kadar uç noktada bir hop. bile yokken kulaklık olurmu bilemiyorum. Milyon dolara yakın fiyatta bir çift hop. ler mevcut. Herşeyden önce kayıt çok önemli ve buna ek olarakta dediğiniz diğer ekipmanlar tabiki.. fakat şunuda unutmamak icap ederki.. Analog olan bir sesi dijitale çevirip sonra yine duymak için analoğa çevirme çabası dört dörtlük olmuyor ne yazıkki. Bu sebepten de bahsettiğiniz kadar uç noktaya yaklaşmak çook güç. Belki iyi ekipmanlı bir plakla bir nebze daha yaklaşılabilir ama o bile tartışılır.

ulyses
    Ses kartımın noise test kısmında 5 hop. ün testine dair bir şey vardı. Ben çok kanallı kullanmadığım için kullandığım bir ayar değil ama merak edip çalıştırdığımda.. ön sağ sol, center ve arka sağ sol kanallarına vokal bir ses yolluyor. Seste Front Right, Front Left gibi bir ses.
    Bu test esnasında frontların olduğu sesleri dinledikten sonra arka kanallarda hayrete düştüm. Kulaklık çok kanallı olmamasına karşı arka kanaldan gelen sesleri kafamın arkasında hissetmemi sağladı. Enteresan bir tecrübeydi, bunun kulaklıktan yana ses kartınında performansı olabileceğini düşünüyorum ama yinede sesi kulaklıktan duyunca gayri ihtiyar onada pay vermemek elde degil.
    Aynı şekilde birde DD yada DTS test DVD si var elimde. Sahnede farklı yerlerde farklı enstrümanlar çalan kişileri gösteriyor ve sıra ile çalışıyorlar. Gelen sesle birlikte videoda hangi enstrümanın nerden çalındığınıda görebiliyorsunuz. Bu test tede başarılıydı HP1000, belki arka kanallarda çok bir başarı yoktu ama sahnenin ön tarafında seslerin bölgesel yerleşimi seçilebiliyordu.

[hr]

Bunuda ek olarak yazmak isterimki..
    Dün dinlediğim bir parçada (master kalitesine yakın bir kayıttı yine..) ikili vokal vardı. Vokallerden biri ağırlıklı olarak parçanın genelini soyleken, diğer vokalde bazı bölgelerinde parçaya katılıyordu. Söylemde bir kanon durumu yoktu senkron aynıydı ve her iki vokalide ayırt etmek mümkün oluyordu. Her iki vokalistin ses rengi de vurgusuda farklıydı, HP1000 nin bunu dinleyiciye yansıtabilmesinden çok mutlu oldum. Etkileyiciydi.

19. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    487
    Cidden bitmiş ya ;D Sitede stok sorun dediğine göre kalmamış demekki. Umarım bitirenler techno-fi'dendir ;D Stokları da baya azmış bu arada. 2. kulaklığı alamadık.

20. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Evet stok durumu Sorunuz olarak değişmiş. Muhtemelen ellerinde tek tük kalmış olabilir. Belkide hiç kalmamış da olabilir.
    Bizmi aldık şimdi hepsini? :)

Adamlar hayret içindedi 5 senedir satamadığımız kulaklıklar birden değere bindi diye ;D