Philips SBC-HP1000 Kafaüstü Kulaklık Ön İnceleme

'Philips' forumunda Oronra tarafından 3 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

1. chucky_chucky

chucky_chucky
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    Aslinda yorumu soyle 1 hafta sonra falan yapmak isterdim. Ama ilk izlenimlerim fiyati dogrultusunda gayet basarili. Karakterinden bahsetmek gerekirse hd555 ve hd595'e benzerligi dikkatimi cekti. Ama bunun yaninda hd555 ve 595 modelindeki mid baskin karakterinden siyrilmis tizleri daha iyi diyebilecegim bi kulaklik fakat bu tizler bazen beynimi tirmalayabiliyo patlama mi desem ne desem bi kefeye koyamadim. Bu kulakligi tanimlamak gerekirse hd555 ve hd595'in daha basslisi ve tizleri daha iyi modeli diyebiliriz . Midler buyuk olcude benzer. hd555 yada 595 alincaya kadar bu kulaklik bana gore ondan daha basarili diyebiliri. hd555i ve hd595 referans vermemin nedeni bu kulakliklar hakkinda bayag bi yorum, detay var ve bi cok kullanan kisi olmasi ben kullananlar arasinda benimde bulunmam :)

Simdi elimde audiophile olarak hd800 ve audio technica ad900 var. Beyer dt990 takasta oldugu icin bi degerlendirme yapamicam. Kisaca hp1000 bu kulakliklarin neresinde diye cok kucuk bi karsilastirma yapabilicem detayli arastirma icin cidden cok zamanimi harcamam gerekli ondan mazur gorun.

Hd800'ile karsilastirirsak hp1000 nerde?

Malasef belirgin bir fark var. Hd800'e yaklasmasini isterdim. Hd800'de seslerin dogalligi cok ama cok daha fazla hissedebiliyosunuz. Mesela soyle kisa bi ornek verebilirim Hp1000'nin tizleri daha parlak olmasina ragmen hd800'un tizlerini pek begenmesemde hd800'un tizlerdeki kalitesi bariz one cikiyo. Sesi daha dogal algilamanizi sagliyo ki diger frekanslara verdigi tepkilerde aynen bu dogrultuda. Sahne tartismasiz hd800 de yine. Genel olarak baktigimizda hd800 malasef bayag bi onde. Ama 80 liralik fiyatina bakilirsa hp1000 icin bir gergedanin file kafa tutmasi denebilir.

Ad900 ile karsilastirirsak hp 1000 nerde?

Ad900'e gelirsek belirtmek istiyorum benim icin audio technica'nin en mukemmel secim oldugunu dusunuyorum. esw9 ve ad900'u denemem kulaklik olayinda bitirdigim noktadir ve gelecek ay w5000 siparisimide geciktirmeden veriyorum. Hp1000 aslinda ilk dinledigimde audio technica'ya tizlerin biraz da olsa benzerligiyle begenimi kazanmisti fakat surekli dinlemelerde tizlerdeki beyni yoran havasi ve yapaya donusmesi benim bu begenime golge dusurdu acikcasi. Bass konusunda ad900 icin cok bassiz bi kulaklik denmisti ama benim denemelerimde gayet yeterli bi bass'a sahip oldugu kanisindayim. Oyle subwoofer etkisi yok fakat derinden cok guzel ve kaliteli kickler geliyo. Hp1000 ile mukayese edersek hp1000 bass konusunda daha guclu ama ad900 icin yine daha dogal demek istiyorum. Tiz ve mid'e gelirsek uzgunum hp1000 ama 2 yada 3 gomlek var aranizda ad900 ile:) audio technicada tiz ve mid o kadar guzel ki mest oluyosunuz sahnede bayrak yine ad900'un elinde. Bundaki benzetmem matadoru ugrastiran bogaya benzettim hp 1000'i ama sonuc malasef matador

Arkadaslar karsilastirmalar eksik gelmis olabilir cunku surekli tak cikar hem yaz hem dinle yoruluyosunuz. Akliniza takilanlar olursa yine muhakkak cevaplarim.

simdi hp1000 icin tiz mid ve basslara gelelim.

Basslardan soz etmek gerekirse gercekten iyi vuruyo. Fakat su ana kadar dinledigim en guclu bass, kulaklik dunyasinda pek sevilmesede malasef sony'de. Ozellikle sony mdr xb700, mdr v900 ve mdr v150 cidden kendinizi subwoofer'in onunde yada bi disco yada party'de hissettiriyo. Bunlari dinlemis biri olarak subwoofer gibi vuran basslardan hoslaniyosaniz hp 1000 bunlara cok uzak degil ama bu tarz subwoofer tarzi sevenleride tatmin edicek duzeyde diyebilirim. Bunun disindaki kisilere yetip articak duzeyde basslar ve fiyat icin gayet kaliteli basslari var.

Midler:

Midler tamamiyle sennheiser genlerinde. Tipkisinin aynisi diyebilirim ;D Biraz karanlik ama tizleri cok germiyo :) hd555 ve 595 deki gibi camurlastirmiyo buda tizlerin daha iyi olmasindan kaynakli.

Tizler:

Ilk dinledigimde hadi ordan dedim. Bu fiyat icin gayet guzeldi tizler. Ama bi sure sonra gerci sarkidan sarkiyada degisebiliyo yuksek frekanslarda ilk paragrafta belirttigim gibi patlama mi desem ne desem adini koyamadigim biseyler oluyo. Dinledigim sarkilar genelde hep 320 ve flac, eski yapilmis yada kotu kayitli album yada sarkilarda bu sorunu cok daha belirgin yasayabilirsiniz.

Surulmesi

Acikcasi direk bilgisayar kullanicilari icin ideal gorunsede bi amfinin ciddi anlamda degistirdigini dusunuyorum.

Sonuca gelirsek:

Fiyatina gore gayet basarili ve iyi bir performans. Bicok audiophile kulakliga gore cok cok uzak degil gibi ama malasef hayatta oldugu gibi iyi kavramini olusturan farkliliklar, kucuk ayrintilarda ve maddiyatta sakli. Yurtdisi fiyati 200-300$ olan bi kulakligin cidden bosa yapilmadigini dinlediginizde anliyosunuz. Ama fiyat dogrultusunda, dedigim gibi Turkiye'de satilan bi cok iyi markanin 300-500 lira araligindaki orta sinif modellerine rahatlikla kafa tutabilicek bi model oldugunu dusunuyorum. 80 lira oldugunu dusununcede bedava bile diyebiliriz. iyiki almisim diyorum :)

Benden bu kadar varsa akliniza takilan cevaplarim basim sisti ;D

2 kişi bunu beğendi.
  2. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Yorumlar için teşekkürler chucky

Elinde farklı model, kalite ve karakterde kulaklıklar olduğundan senin bu kıyaslamayı yapmanı bekliyordum açıkcası. Fakat HD1000 de haddi bilmeli ve abilerine kafa tutmamalı :) headfide de 595 ile HP1000 i ikiz kardeşler diye nitelendirmişler. Fakat 555 yada 595 in fiyatları bir yana HP1000 nin fiyatları bir yana.
    Ben TR de bu fiyata alınabilecek en performanslı kulaklık olduğunu düşünüyorum. 75-80TL civarı daha iyisi varsa bilmek isterim.

Bu arada elindeki kulaklıkların tiz performansını bilemiyorum, benim elimde çok üst frekanslara çıkan kayıtlarda yok. Fakat dinlediğim kayıtlar içinde tizlerde bahsettiğin gibi patlama vb. bir durumla karşılaşmadım. Karşılaşmakta istemem :)
    Bu tespitini kısa bir sürelik burn-in den sonra tekrar merak ediyorum. Harikalar beklememek lazım ama değişiklikte olabiliceğini düşünüyorum açıkcası.

Bas konusunda benim şöle bir tespitim oldu. İlk inceleme yazımdada basların son derece tatminkar olduğunu yazmıştım zaten ama subwoofer etkisi gibi bir gözlemimde olmadı. O kadar da alt frekansı çok hoş karşılamazdım zaten.
    Hp1000 nin yeri gelince derin ve tatminkar bas vurduğunu ama mid bas yada bas gitar gibi seslerde de kafa ütülemeden ses verdiğini düşünüyorum. Yani her daim gümbür gümbür kafa yormuyor basları. Bu konuda ne düşünüyorsun, bas ları seni rahatsız mı etti, yani yordumu? gereksiz yerlerdede vuruyormu diyorsun?

Bu arada ne kadar ekmek o kadar köfte diyorum :laugh:

3. STT-CL

STT-CL
    Expand Collapse
    Guest

@Oronra abicim sanırsam phlips değilde philips olacak markamız.Başlıkta ufak bir imla hatası var sanki… :)

Bu arada;evet.Önümüzde hep engeller mevcut.İşte bu noktada bu işle ilgilenen mühendis abilerimizin desteğini bekliyorum.Kim bilir…Belki biyoteknoloji ile ilerleme kaydedilir bu konuda ve kayıt cihazlarının yerine kulağımsı organik aletler kullanılır… :)

4. chucky_chucky

chucky_chucky
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    Oronra, subwoofer etkisini yazmamin sebebi, hani almak istiyenlerin kafalarinda boyle bi dusunce vardir o yuzden yazdim. Basslar kesinlikle doyurucu ve tatmin edici onda hemfikiriz zaten:) Bu fiyat icin dusunursek cok kaliteli basslara sahip. Birde tizlerde ki olayi burn in e veriyorum. Zamanla daha iyi olucagindan eminim ama arkadaslar kulaklik cidden iyi. Bu fiyat araliginda kulaklik dusunuyosaniz kacirilcak bi kulaklik degil. Cok reklam yaptik ama forumdan bildigim tanidigim arkadaslarada gonderebilirim tabi denemek isteyen olursa. Iyi gunler herkese

5. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Cidden sen yazınca dikkat ettim imla hatası var :) Mazur gör atlamışız.

Yanlız bir tek senin dikkatini çekti :laugh:

6. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Zaman ayırıp yorumlarını yazdığın için teşekkürler chucky.

7. STT-CL

STT-CL
    Expand Collapse
    Guest

@Oronra düzeltmen yeter. :eek:k

8. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,020
    Çağkan harika bir açıklama olmuş :eek:k

İşte şimdi kafamda bir izlenim edindim tam olarak.

Teşekkürler...

9. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    655
    En sonunda bende aldim :) galiba sonuncusu idi.

10. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    655
    Oncelikle oronra ya cook tesekkurler. 1 saatlik dinlemeden sonra, bende birşeyler yazmak istiyorum. Oncelikle buyuk bir kutusu varmiş şaşirdim valla. Kablosu kulakliğa cikarip takilabiliyor bence on numara ozellik, jack kisminda makaron vari birşey duşunulmuş yaydan. Kablosu gayet sağlam ve hoş duruyor, hakikaten rahat bir kulaklik ama ad900 kadar değil. Her turlu muzik ile denedim gayet başarili ozellikle Lakatos, dave brubeck, sylvain luc (dinlemeyenlere şiddetle tavsiyedir.), loreena mc., omer faruk ve zeki muren ayri bir hosuma gitti. Kanal ayrimi yukardaki kişilerin muziklerinde baya aşikar. Sahnesi filan yerinde. Netbook ile dinliyorum pa2v2 de var. Amfisiz de gayet iyi ama amfi istiyor az da olsa. Şimdiye kadar niye keşfetmemişiz yaf biz bu kulakliği demeden kendimi alamiyorum. Acaba bu tarz gizli hazineler varmidir daha?

11. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    sserkogss
    Estf. ben bişi yapmadım. Ayrıca memnun kalmanada sevindim.
    Onca övgüden sonra memnun kalmasaydın kendimi sorumlu hissedebilirdim :)

Muhtemelen Gold dan başka yerde bu kulaklıkla ilgili stok yoktur. Olsaydı nette ararken rastlardım diye düşünüyorum. Madem stoklar tükendi en azından stok sahiplerinin bizler olması yerinde olmuş.

12. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    489
    Benim kulaklık da biraz geç olsa da elime geçti ve kısa bir dinleme süresinden sonra söyleyebileceklerim sennheiser'ın sesine çok benzediği ve birazcık sibilance sorunu var gibi ama burn in ile düzelir mi bilemem. Vokaller de ie8 kadar doğal ve net gelmiyor şu anda. Genel olarak süper eğlenceli diyebilirim. Sahnesi de beklediğimden iyi denebilir. Kısacası bu fiyata gerçekten müthiş bir ses kalitesi var. Bulabilene tavsiye ederim :)

13. STT-CL

STT-CL
    Expand Collapse
    Guest

Peki bize diğer kulaklıklarınla beraber ufak bir puanlama tablosu hazırlayabilirmisin OK1907?Gerçekten çok memnun olurum(oluruz).Puanlamada bas-mid-tiz kalitesi ve sahne genişliği olursa sevinirim.İstersen vokal durumunu,bas şiddetini falanda koyabilirsin.Yeni oyuncağını özellikle IE8 ve G2A ile kıyaslamanı istiyorum.Teşekkür ederim. :)

14. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    489
    Valla ayrıntılı şekilde kalitelerini falan anlatacak kadar vaktim yok ama dediğin gibi bir puanlama yapacak olursam aşağıdaki gibi olurdu.

IE8:
    Bass seviyesi:9
    Bass kalitesi:9
    Bass uzantısı:8.5
    Mid kalitesi:9.5
    Tiz kalitesi:9
    Tiz uzantısı:8.5
    Genel detay:9.5
    Sahne:9
    Enstrüman ayrımı:9
    Sibilance engelleme başarımı:9-9.5
    Havalı(airy) oluşu:9
    Kablo kalitesi:10
    Genel olarak verdiği kalite hissi:10
    Müzik kapalıyken izolasyon:7
    Düşük seviyede müzik açıkken izolasyon:9
    Rahatlık:9
    Mikrofonik etki:0(ne kadar düşükse o kadar iyi)

G2A:
    Bass seviyesi:6.5
    Bass kalitesi:7.5
    Bass uzantısı:7
    Mid kalitesi:8-8.5
    Tiz kalitesi:8.5
    Tiz uzantısı:9
    Genel detay:7.5-8
    Sahne:7-7.5
    Enstrüman ayrımı:8
    Sibilance engelleme başarımı:7.5-8
    Havalı(airy) oluşu:6
    Kablo kalitesi:6
    Genel olarak verdiği kalite hissi:7.5
    Müzik kapalıyken izolasyon:0-1
    Düşük seviyede müzik açıkken izolasyon:6-7(Şaşırtıcı derecede iyi. Bunun bir sebebi vardı ama şimdi nerede okuduğumu unuttum)
    Rahatlık:7.5
    Mikrofonik etki:6(ne kadar düşükse o kadar iyi)

HP1000:
    Bass seviyesi:8
    Bass kalitesi:8
    Bass uzantısı:8.5
    Mid kalitesi:8
    Tiz kalitesi:7.5
    Tiz uzantısı:7.5
    Genel detay:8.5
    Sahne:8.5-9
    Enstrüman ayrımı:8.5
    Sibilance engelleme başarımı:6
    Havalı(airy) oluşu:9
    Kablo kalitesi:7
    Genel olarak verdiği kalite hissi:8
    Müzik kapalıyken izolasyon:4
    Düşük seviyede müzik açıkken izolasyon:7
    Rahatlık:9
    Mikrofonik etki:4(ne kadar düşükse o kadar iyi)

Tabii ki burada hp1000'in daha burn in olmadığı,yuin g2a'nın henüz tam olarak burn in olmadığı ve ie8'in ise 150-170 saat civarında burn in olduğu unutulmamalı. Ayrıca vokaller de midler ile doğru orantılı. Vokallerin önde oluşuna göre sıralarsak g2a>ie8>hp1000 olacaktır. Yalnız ie8'de diğer sesle geriye yaslanmış durumda olduğu için vokal ile sesler arasındaki boşluğu daha iyi gözlemleyebiliyorsunuz ve bu yüzden de sesleri daha rahat ayırabilmeniz mümkün. Hp1000'in de bu konuda iyi olduğunu gözlemledim ama vokaller diğer seslerden o kadar da ayrı değil. Yine de enstrüman ayrımı çok iyi ve ie8 ile eş değerde denebilir. G2A ise bu kulaklıkara göre biraz daha parlak ve flat bir sese sahip. O da çok iyi bir kulaklık ve hatta hp1000 ile f/p olarak kapışabilir.

15. STT-CL

STT-CL
    Expand Collapse
    Guest

Dostum daha ne yazacaksın yahu?Bu kadarını hiç beklemiyordum;inan.Buradan IE8’in gerçekten iyi bir model olduğunu ama fiyat/performans olarak G2A ve HP1000’in gerisinde olduğunu çıkartıyorum ben.Gerçi sende belirtmişsin bu durumu.Ayrıca senin bu yazdığın puanlama ve @Oronra'nın incelemesi ile beraber HP1000 almak gibi güzel bir iş yapabilirim bende…Gerçekten teşekkür ederim.

16. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    489
    Rica ederim. F/P olarak ucuz olan ürünler çoğu zaman öndedirler tabii ki. Zaten küçük farklar için büyük paralar verilir sözü burada geçerlilik kazanıyor. Mesela hd650'nin çok daha iyi bir model olduğu aşikar ama 10 katı fiyatı olduğu gibi performansının 10 katı olması beklenemez. Sibilance düşüktür,sahne geniştir, detay biraz daha fazladır, bass daha derindir vb... özellikler için kat kat fazla para verir insanlar. IE8'in yanında gelen silikonları gerçekten ses kalitesine çok kötü etki ediyorlar. Sony hybrid uçlarla denedikten sonra ise inanılmaz bir seviyeye çıktığını söyleyebilirim ve f/p olarak da daha iyi yere geliyor. Yani yüksek fiyatına rağmen kalite farkını hissetmemek imkansız. İyi günler.

17. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    OK1907
    IE8 değerlendirmeni yaparken neyle kıyaslayarak bu puanlamaları yaptın? Hp1000 le kıyaslayıcamı verdiğin puanlar ortaya çıktı, yoksa farklı bir kriterdemi puanladın. Verdiğin notlar dudak uçuklatıcı :)
    Ayrıca 5 adet HP1000 alacak fiyatta, cidden çok iyi bir kulaklık olsa gerekki bu notları alabilmiş.

18. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    489
    IE8'in çok iyi bir kulaklık olduğuna şüphe yok zaten :) Hatta hp1000'den çok daha iyi olduğuna da şüphe yok. Kafaüstü olarak bir sürü kulaklık denemişliğim yok. Daha doğrusu çok üst düzey kulaklıklar denemişliğim yok. Mesela uzun süre dinleyebildiğin en iyi 2 kulaklık hd600 ve akg k701 şimdiye kadar. Genel anlamda onlardan pek geri kalır yanı yok ie8'in ama sahne olarak k701'i referans alıp 10 puan verirsek ie8 8.5-9 civarı gibi geliyor bana veya tiz olarak da aynı şekilde. Yani hem onlarla kıyaslayarak hem de müzik kulağıma dayanarak verdiğim puanlar bunlar. IE8'in bu puanları aldığına mı şaşırdın sen? Ben öyle anlayıp cevap verdim de o yüzden soruyorum.

19. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD
    Sponsor AudioMinor

Alınan Beğeniler:
    1,622
    pm attım. aldığım fiyat artı kargoya veriyorum kulaklığı. bir tek ben sevemedim sanırsam bu kulaklığı :)

Collapse Signature Expand Signature
  20. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    489
    @compicat sen pek "sennheiser guy" değilsin galiba :)