Philips SBC-HP1000 Kafaüstü Kulaklık Ön İnceleme

'Philips' forumunda Oronra tarafından 3 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

1. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD
    Sponsor AudioMinor

Alınan Beğeniler:
    1,622
    Iemleri dışında sennheiser severim aslında :) bu Philips'e içim ısınmadı bir türlü. biraz para yapıp hd600 alacağım 650'nin yanına kardeş olarak.

Collapse Signature Expand Signature
  2. STT-CL

STT-CL
    Expand Collapse
    Guest

@OK1907 bahsettiğin mantığa katılıyorum ama bu mantıkla bile HP1000 ve G2A’nın f/p konusunda daha önde olacağını düşünüyorum.Bu arada IE8’in çok iyi bir IEM olduğuna şüphe olmasada HD600-HD650 gibi kulaklıklarla yarışabileceğini hiç sanmam.Yalnız burada sistem çok önemli bildiğim kadarıyla.Mesela bu kulaklıklar sıradan player’larla sürülmeye kalkındığında sonuç gerçekten berbat oluyor.Yine vasat sistemlerle bile pek bir verim alınamıyor bu kulaklıklardan.(HD650’yi bahsettiğim olumsuz durumlarda denedim ve sonuç gerçekten vasat.)Sistem gerçekten iyi olduğu vakit bu kulaklıklar tam hakkını verebiliyor bildiğim kadarıyla…Belirteyim dedim... :)

3. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Yok yanlış anlama müzik kulağını sınadığımdan yada eleştirdiğimden sormadım.
    Verilen notların yüksek olduğunu görünce neyin referans alındığını merak ettim sadece.
    Açıkcası ben o fiyatta bir kulaklık için o puanları vermeye çekinirdim, malümundur ki.. UK reviewlerinde vs.. ürün ne kadar iyi olursa olsun fiyatı bazında puan alırlar. 450TL ve civarında daha iyi kulaklıklar yok ise verdiğin puanlamaya katılırım ama ben o fiyat aralığında daha iyi sonuçlar verebilecek rakipleri olduğunu düşünüyorum IE8 in.
    Bilmem yanılıyormuyum?

Mesela HP1000 in en büyük dezavantajı yarı açık olması yüzünden kaynaklanan yalıtım problemi ama fiyatı göz önünde bulundurduğumda pek önemsemiyorum.
    Şöle düşünüyorum ki..
    Ör: HP1000 450TL civarlarında bir kulaklık olsaydı ses kalitesi için 5,5 - 6/10 puan verirdim. Fakat 75TL lik bir kulaklık olduğu için ses kalitesine 7.5 - 8/10 verebiliyorum.

Bunu kastekmek istemiştim. Yorumların için teşekkürler tekrar.

4. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    487
    @STT-CL zaten hd600'ü mediamarkt gibi yerlerde veya direk benim aytaça bağlayıp dinlemedim ;D onu tam performansına ulaştırabilecek şekilde dinledim. Tabii ki genel olarak kafaüstü kulaklıklar öndedir ama hiçbir durumda hiç bir IEM'in hd600-hd650 ile yarışabileceğini hiç sanmamak da biraz ön yargılı ve yanlış bana kalırsa. Sonuçta onlara yakın bir performans vermeyecekse kimse 300-400$ vermez zaten. 100-200$'lık kulaklıklarla da biraz farkları olsun yani :) Custom iemleri ayrı tutarsak kafaüstleri ile yarışabilecek birkaç iem var ve ie8'de onlardan biri deniyor uzun süre kullananlar tarafından. Tabi küçücük kulaklığın ses kalitesinin vasatı aşamayacağı yargısı için de uzun süre şans vermek lazım kulaklıklara. Bu arada tabii ki HD650'yi IE8'e, IE8'i ise Hd600'e tercih ederim ben. Napıyım bass kafayım ben ;D

5. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    487
    Benim verdiğim puanlar fiyata bakılmadan verilmiş puanlar zaten veya ie8'in iemler arasındaki yerine bakılıp verilmiş puanlar. Mesela Westone 3 dinlemedim ama dinleyen biri onun tizlerine 0.5 puan daha fazla,midlerine 1 puan az,sahnesine 2 puan az verebilir... gibi yani. 450tl civarına daha iyi iem yok açıkçası. Yani şöyle; tabi belli başlı özelliklere göre birbirine üstün gelen iemler var ama en iyi demek biraz yanlış bir tabir. Bu seviyedeki tüm iemler herşeyi doğru yapıyorlar ama farklı şekillerde. Mesela basslı,geniş sahneli,çok iyi midleri ve tizleri olan bir kulaklık isteyen ie8, tizlere daha çok önem veren w3 veya sennheiser'ın tam tersi ses rengini yani parlak ses rengini seven ise triple fi 10 alır. O yüzden hiçbiri diğerinden iyi diyemeyiz. Bir de mesela hd800'ü düşünecek olursak ses kalitesi olarak hd6XX serisini ezecek bir kulaklık olmadığını ama herşeyi daha doğru yaptığını biliyorum. Senin dediğin mantıkla hd650'nin ses kalitesine 9 verirken hd800'e 4-5 vermemiz lazım :)

6. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    487
    Bu arada konu çok dağıldı. Dediğim gibi benim kendi puanlarım onlar ve belki de biraz subjektif olmuşumdur. Daha tecrübeli kişiler daha düşük puanlar verebilir. İsteyenle başka yerde tartışabiliriz ama bu konu ie8 ile doldu yeterince artık yorum yapmıycam. İyi günler.

7. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    Peki konuyu değiştiriyorum o zaman :) (bu arada tüm forumdaşlara yorumları için tekrar teşekkürler.)

Şimdi HP1000 i genelde PC de yada PS3 te kullanarak pişirmeye çalışıyorum. Ara sıra NOKIA XM5310 cep telefonum yada marantz ve onkyo amfilerimlede muzik dinliyorum.
    Açıkcası ipod nano mun flac desteği olmaması üzerine bir player arayışına girdim ve f/p kıstasında "sansa clip" veya "fuze" ile karşılaştım. Aynı zaman bu player ile fiio E3 yada E5 kulaklık amfisininde performanslı olduğu konusunda hurafeler mevcut.

Biliyorum ki bazı arkadaşlar hem fuze u hemde fiio yu kullanıyor. Bu konuda hep dinleyen hemde dinlemesede yorum ve görüşleri takip eden arkadaşlardan fikir istiyorum.
    HP1000 ile kullanmak üzere uygun fiyatlı f/p ürünü bir player ve amfi ne önerirsiniz?
    Açıkcası Fiio E3 ün desteklediği frekans aralığı bira kafama takıldı, HP1000 in frekans aralığının dışında kalıyor.

Evet önerilerinizi ve nedenlerini bekliyorum.

8. STT-CL

STT-CL
    Expand Collapse
    Guest

@OK1907 arkadaşım ben hiçbir IEM demedim bu arada.Mesela Final Audio Design FI-DC1601SC modeli var.Gerçekten çok pahalı bir IEM ama bence bir HD650’ye falan rahat kafa tutar.Head-fi’da deneme imkanı bulanlar acayip yorumlar yapıyorlardı mesela.Bir IE8 yada W3’ten hissedilir derecede iyidir tahminim.Bu arada bu IE8 konusunda belki biraz ön yargılıyımdır;haklısın.Belki kurmak istediğim sistemdeki kulaklığın HD600 olmasındandır…Yalnız IE8,W3 yada en azından bir SE530 deneyebilsem görüşlerim değişir belki ama kolay kolay deneme imkanı bulacağımı sanmam…Bu arada;evet.Konu sahibinden özür dilerim...Bu konuyu daha fazla dağıtmayacağım bende...

9. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    120
    İçerik olarak çok güzel gidiyor bence konu, eline sağlık herkesin.

Aslında sürücü küçüldükçe daha dengeli ses verme işinin daha kolay sağlanabildiği söyleniyor, birçok IEM'in kanıtladığı gibi (ER4S başta). F/P olayı ayrı konu tabii o tartışılır, ama küçük farklara büyük paralar verildiği zaten net bence. Uzun süre kullanmadım ama Evren'in sayesinde dinlediğimiz IE8 uzun süredir aklımda, ve çok iyi bir IEM bence. HD800 dahil çoğu kafaüstü modele onu tercih edene de şaşırmamak lazım, çünkü kafaüstülerin genel karakteriyle IEMler aynı olmuyor zaten. Bazen UM2'den diğer kafaüstü kulaklıklardan aldığım keyfin çok daha fazlasını aldığımı düşünüyorum. Sanki en temiz sesi o veriyormuş gibi oluyor, bazen de tam tersi. Hepsi ayrı güzellik. Kafaüstünde 'housing', sönümleyiciler, padler vb çok kritik unsurlar çoğu zaman sese farklı etkiler veriyor, IEM'de öyle bir sorun yok. Çoğu zaman çok güzel etkileri olsa da kafaüstü kulaklıklar farkı genelde yapay unsurlarla sağlamış oluyor sonuçta (toplamda 5cm kalınlığı bile geçebilen süngerler vs gibi). Diğer tarafta IEMler'de de sönümleyici görevi gören frekans doğruları yok değil (baslar çok yüksekten başlıyor, tizler çok alçakta bitiyor - Kulaklık ölçümleri rehberinde sürücünün kulak zarına yakınlığı gibi sebepleri konuşmuştuk hatta). Sonuçta hepsinin beğeneni var.

Bence HD600 ve seviyesindeki kulaklıklar zaten sinyali olabilecek en iyi seviyede verecek kulaklıklar. HD800'ün ya da T1'in çok farklı şeyler yapmasını beklememek lazım, ses kaydı ortada neticede, ve gayet istikrarlı bir şekilde HD650 o sesi aktaramıyor olsaydı yıllardır High-end olarak nitelendirilmez, üstüne bir şeyler çoktan çıkardı. HD800 ile Senn'in yaptığı en temel geliştirme sahne hissi konusunda bana göre, onun dışında 300$ seviyesindeki kulaklıklardan herkesin kabul edebileceği anlamda daha iyi bir ses sunmuyor (belli yönlerden farklı olabilir, subjektif etkilerden bahsetmiyorum), sunması da zor zaten. Yine küçük bir şeye çok fiyat artışı gibi görünüyor böyle bakınca tabi, ama sahne hissi de bazen müziği 2 kat keyifli hale getirebilecek bir şey olabilir.

Peşinen edit: İletiyi göndermeden baktım da yeni iletilerle konu çoktan değişmiş. O kadar yazdım dursun bu köşede ::)

10. Awésomé

Awésomé
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    487
    @Be Creative genel anlamda demek istediğim şeyleri daha iyi anlatmışsın teşekkürler.
    @Oronra Fuze ile henüz denemedim Hp1000'i ama s639+e5 ile ve x-fi titanium+ibasso d2+ boa ile denedim ve sürülmesi çok da zor olmayan bir kulaklık olduğunu gördüm. Hatta 2. kombinasyonda amfiye hiç gerek yoktu ama bir fark olur mu diye denedim ve pek fark göremedim açıkçası. Demem o ki fuze+e5 ile çok rahatlıkla iyi performans alırsın. Tabi e5 çok hafif kalır ve sonradan da kullanabileceğim bir amfi olsun dersen o konuda daha iyi öneriler yapar arkadaşlar.

11. STT-CL

STT-CL
    Expand Collapse
    Guest

Peki Metin hocam.Konuya birkaç soru sorarak devam edeyim bende.Öncelikle ben Audio Technica Cks70 sahibiyim.Sansa clip’imle beraber 320 kpbs mp3 yada deneme amaçlı attığım flac müziklerimle(4gb’ı flac ile doldurmak çok mantıklı olmaz.) dinlerken öyle aman aman bir hisse kapılmıyorum.Üstelik kendi açımdan cks70 ile beraber flat sesinden daha iyi bulduğum bir ekolayzer ayarıda kullanıyorum.Şimdi burada çoğunlukla konuştuğumuz üst düzey IEM’ler cks70’ten çok daha iyi olması gerekki ben gerçek anlamda tatmin olabileyim.Hakikaten bu IEM’ler cks70’ten çok daha iyiler mi?

Yalnız birde şöylede bir durum var.Hp pavillon dv6000 var.Flat sesi dahi sansa clip’imden 2 gömlek daha iyi.Birde Srs Audio Sandbox var bilgisayara kurduğum efekt programı.Uygun bir biçimde ayarladığımda bilgisayarın flat sesine dahi çok fazla şey katıyor ve cks70 ile dahi tatmin oluyorum.(Yinede 'AMAN ALLAHIM!BU NE?' moduna girmiyorum.)Buradan ben player’ın çok önemli olabileceğini çıkartmakla beraber gerçekten iyi bir ses kartınında bu IEM’lere çok şey katabileceğini düşünüyorum;yanlış mıyım?Yinede bilinen iyi IEM’lerle(IE8,W3,SE530 gibi.) nirvanalara ulaşmak bana çok mantıklı gelmiyor.Bu birazda ön yargı belki…O yüzden sorayım.Acaba IE8 yahut ona eş değer IEM’leri deneyebileceğim bir yer var mı?

Son olarak;bir kulaklık sistemi bize en fazla ne verebilir?Çok iyi hi-fi hoparlör sistemleriyle baş edebilecek düzeye ulaşabildiler mi?Çünkü;belli başlı yorumları görünce kulaklıkların performansınında bir yere kadar olduğunu düşünüyorum.Evet.Sorularım biraz fazla oldu ama umarım kırıcı bir şey dememişimdir.Böyle birşey yaptıysam belirtin;düzelteyim.Turuncu forumda iken çok kişinin yanlış anlaması yüzünden manasız tartışmalara girmişliğim vardır.Teşekkürler.

12. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    @STT-CL
    hocam ben pavillon dv serisinin birkaç yeni modeliyle kulaklıktan müzik dinleme şansı buldum iyi bir sesi var elbette ama bir fuze kullanıcısı olarak clipten iki gömlek üstün olmaması lazım..acaba clipcks70'i sürmekte zorlanıyor olabilir mi? Yada kullandığınız ses programları sayesinde aldığınız daha renkli ses,clip'in çok flat sesine göre daha tatmin edici duyuluyor olabilir mi? Kulaklığın orjinal olduğunu düşünürsek (sanıyorum bu konuda bir şüphe yok) ve ses kartıyla beslediğinizde sizi tatmin ediyorsa belkide "fiio e5" türü bir cep amfisiyle çok keyif alabilirsiniz sansa clip ile..

Sanıyorum soruyu Metin'e sormuşsunuz ama izninizle birkaç yorumda bulunayım diğer sorularınızla ilgili :)
    Sizinde söylediğiniz gibi bazen ses kartı bazende amfiyle "küçük dokunuşlar" iemlerde çok güzel sonuçlar veriyor o yüzden (cks70 hakkında çok bilgim yok ama beğenilen bir model sanırım) fiio e5 türü bir cep amfisine şans verebilirsiniz başta da dediğim gibi..

Son merak ettiğiniz şey çok tartışılan bir konu, ama genel düşünce iyi bir kafaüstü kulaklık çözümüyle daha ucuz bir hi-fi sistem yaratabileceğiniz yönünde..Hi-fi konusunda çok uzman birkaç üstad ile tanışma şansım oldu (sistemlerini deneyemesem de :) ) mesela onlar 20000 dolarlardan bahsediyordu kurduğu sistemler için..taktir edersiniz ki çok uç rakamlar ve ucu çok açık bu işin. Kulaklıkla heralde 5000-6000 dolar seviyesinde bazı şeylerde sona yaklaşıyorsunuz. (ucu onun da açık olmasına rağmen daha sınırlı)...Şimdi kulaklıkla müzik dinlememiş hi-fi tutkunları elbette önyargıyla bakacaktır kulaklık sistemlerine (işin aslı yakınımdaki herkes önyargılı :) ) ama böyle müzik dinlemeye alışmış insanlar,sizinde gördüğünüz gibi,böyle müzik dinlemeye alışan kişiler için çok üst sistemlere bütçe yetmemesi dolayısıyla kulaklıkla müzik dinlemek doyurucu oluyor..

Ama harici kaynaktan müzik dinlemek herzaman özeldir bu konuda pek şüphe yok sanıyorum..Özetle kulaklığı bir hoparlör sistemine tercih etmekten ziyade,benzer seviyelerde bir kulaklık çözümü kurmak daha ucuz olduğu için birazda mecburi en uygun tercih oluyor..Birde apartmanda yaşıyorsanız ya da öğrenciyseniz (ev arkadaşı v.b. sorunlar) mümkün olduğuca sessiz müzik dinlemek çok daha rahat oluyor..

13. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    540
    Konuya ortadan giriş yapıcam ama;

iPod Nanoya, FLAClari ALACa çevirerek atabilirsiniz. Bir de Fiio E1 alırsanız, çok daha iyi biryere gelebilir Nano, boşuna masraf yapmamış olursunuz...

Collapse Signature Expand Signature
  14. extreme

extreme
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    forumdaki arkadaşlarıma bir sorum olacak evde kullanmak içn laptop+dac+amfi+kulaklık tan alacağımız ses kalitesi ile mp3+amfi+dac+kulaklık arasında fark varmı birde ben fikrinizi almak için soruyorum şöyle güzel bir cd player alsam +amfi+dac +kulaklık bu işin neresinde olur benim bildiğim kadarıyla kaliteli bir cd player de 24 bit çözünürlük (dac) var mp3 playerlerde durum nedir bilmiyorum :idiot2:

15. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    113
    Mp3 playerların hepsi 16 bit çözünürlükte ses sunar. Zaten daha fazlası aletlerin kapasitesi gözönüne alınırsa biraz gereksiz. Malum 24/96 kayıtlarda bir şarkı 100mb civarı. Üstelik playerlar genelde iemlerle kullanılıyor ve iemler sahne olarak 24/96'nın verdiği ek kaliteyi yansıtmakta yetersiz kalır. Kendi tecrübelerimden 24/96 ve audio cd'nin yakın kalitede olduklarını söyleyebilirim. Bu arad sıralama laptop+dac+amf+kulaklık şeklinde olacaktı, sanırım yanlışlık olmuş. Bence şu an için en kalitelisi yine cd player+ dac+ amfi+ kulaklık oalcaktır. Arkasından bilgisayar bazlı çözümler gelir. Portatif playerlar istisnalar dışında takıp gezmek için bence. Çok fazla birşey beklememek lazım. Çok iyi ses sunan playerlar var ama pahalı. Vasat bir dac rahatlıkla verebiliyor o sesi.

16. Oronra

Oronra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    38
    MuttFTS
    Elimdeki Nano 2GB lık :) Kısacası sıkıştırılmamış yada çok az sıkıştırılmış formatlar için yeterli kapasiteye sahip degil ne yazıkki.
    Bu sebepten flac desteği olan, radyolu, uzun pil ömrü olan, mümkünse standart aksesuar ve kablolar kullanan, hafıza kartı destekli, sarjlı bir player ve yanınada bir amfi düşüncem var. Ipod ları flac desteği vermemesi yüzünden düşünmüyorum, ayrıca fiyat olarak çok daha uygun ürünler mevcut.

Bu konuda önerileriniz ne olur diye geçen sayfada da sormuştum ama..

17. STT-CL

STT-CL
    Expand Collapse
    Guest

Sevgili Tanık;öncelikle çekinmeden ilgilendiğin için teşekkür ederim.Evet;cks70 %100 orijinaldir.2 gömlek belki biraz fazla bir üstün gösteriş gibi olmuştur ama dv6000 clip’ten daha iyi.Bahsettiğim ses programı ise dfx adlı programdan bile daha başarılı kanımca.Vasat 3d zımbırtılarından çok daha iyi bir şekilde işleyen bir sahne genişleticisi var.(Sesin stereo miktarının arttığına eminim.)Trubass sayesinde yeterince anlaşılamayan derinlikteki basları bariz daha anlaşılır hale getiriyor.Ve dahada önemlisi ‘fidelity’ miktarını arttırıyor.Böyle bir efekt ismi yok ama kasıt ettiğim şey ayrıntıların bariz belirginleştiği ve çözünürlüğün arttığı.Tatmin olmamı sağlayan tek şey renk değil yani.Bu arada bana fiio e5 tavsiye ettiğin için teşekkür ederim Tanık kardeşim.Benimde aklımda pa2v2 klonu olan ampli-fi ve fiio e5 var.Şimdilik ihtiyacım yok ama yakında alabilirim.Yalnız ses seviyesinden sıkıntı çekmiyorum.Dışarıda iken bile clip’imi asla en yüksek ses seviyesine çekmem.Evde iken %30-%40’larda,yatarkende %10’larda dinlerim.Yani aradığım tek şey biraz daha kalite ve bazende belki biraz renk.

Sizin gibi benimde bu işlerle ilgilenen bir ses mühendisi tanıdığım var ama kendisiyle sadece çay içebildik.Oda sizinki gibi ciddi paralardan bahsediyordu.Yalnız cd formatına çok fazla önem vermezdi.Plak dinlediğinden bahsediyordu genel olarak.Dahada önemlisi bazı kayıtlarının çok özel olduğundan bahsediyordu.İsmini hatırlayamıyorum ama şekil itibari ile sinemada kullanılan makara kasetler gibiymiş.Bende inşallah o sistemi deneyebilirim.

Bu arada kendi açımdan iki farklı sonuç çıkardım.

1.Kulaklıkların yapabilecekleri bir yere kadar ne yazıkki.Kaliteli bir IEM’den sonra fazla bir şey alamıyoruz anlaşılan.Demekki kendimize ait müstakil bir evimiz olmalı,bahsettiğimiz sistemi evin içine kurabilelim ki gerçek tatmin olma duygusunu yaşayabilelim.Tabiki ciddi anlamda parada kazanmalıyız.

2.Bahsedilen iyi IEM’ler(Çok aşırı pahalı yahut özel(Er4s) IEM’lerden bahsetmiyorum.) gerçekten kaliteli ama tam hakkı ile kullanılan bir high-end kafaüstü ile yarışamazlar.Burada tam haktan kastım gerçekten iyi bir sistem.Gerçekten iyi bir dac ve sağlam bir amfi.Burada sağlam amfiden kastım Woo Audio amfileri gibi amfiler yalnız.Çünkü;öyle pille çalışan amfilerin mükemmel bir sonuç vereceğini sanmıyorum.

Tabiki yazdığım sonuçlardan ilki daha çok destekleniyor sanırsam ama ben ikincisinin doğruluk payının yüksek olmasını isterim.

Son olarak;birde ‘basshead’ kavramı var.Bu kavramı acaba head-fi mı çıkardı?Bu kavram bana çok itici bir kavram gibi geliyor.Bir hakaretmiş gibi.Ayrıca;sanki kafasını yumruklasam bundan zevk alacakmış izlenimi veriyor.Daha farklı bir kavram kullanılmasını yeğlerim.Bu arada ben bu kavramın elemanı değilim.Tamam;cks70 var ama sansa clip’imde bile kullandığım ekolayzer ayarı bas ağırlıklı değil.Belirteyim dedim.

Saygılar.

18. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    @STT-CL
    -clip'in eko ayarları çok kötü gerçekten de o yüzden kendi adıma söyleyeyim fuze kullanırken ne yaparsam yapayım eko ayarlarından zevk alamıyorum
    -cep amfi ihtiyacının ses seviyesinden ziyade "daha doğru beslemek" için doğduğunu düşünüyorum sizin durumda..mesela ben phonak pfe'yi fuze ile sürerken de ses seviyelerinde pek sıkıntı olmuyor ama mesela mkiii ile denediğimde ses çok daha vücutlu ve eğlenceli bir hale bürünüyor.
    -evet analog ses tutkunu çoğu hi-fi dinleyiciler..mesela pek anlamıyorum ama kimi plaklar,bazı nedenlerden ötürü 100-150 dolar gibi fiyatlara satılabiliyormuş (bahsettiğim nedenler tamamen teknik nedenler,yoksa klasik ya da az bulunabilir olmasıyla alakalı değil)
    -kulaklık sistemlerinin verebildikleri elbette en mükkemmel ses olmayabilir,kendi içinde avantajları da var;mesela ses daha yakın olduğu için daha fazla ayrıntı yakalayabiliyorsunuz ya da sahne konusunda bazı avantajları var ama genel olarak elbette üst-uç bir hoparlör sistemleri çok daha özel..iemlerin birinci vazifesi "yalıtım" olduğu için kafaüstü modellerle "her alanda" karşılaştırmak doğru olmayabilir..herşeyden önce kafaüstülerin daha "ferah" müzik sunumları
    var ve sahne genişliği-derinliği-enstrüman ayrımı-akustik gibi kavramlarda çok daha avantajlılar...tabi kişisel tercihler değişkendir,mesela ben mp3 çalar+amfi+sennheiser ie8 yerine dac+amfi+had600 ü tercih ederim.....konuyu biraz dağıttım ama örneğin phonak pfe,grado sr125 ten daha fazla ayrıntı ve vücudlu midler sunan bir kulaklık,ama buna rağmen grado sr125 ile müzik dinlemek daha zevkli..burada doğrudan teknik değerlerin ötesinde "dinlenebilirlik" kavramı devreye giriyor.
    -basshead kavramı aslında dinlenen müzik türünün bir sonucu. yapay basları olan müzik dinlerken müziğin doğası gereği düşük frekansları baskın sistemlerle müzik dinlemekten keyif alıyorlar..clup-techno türü müziklerde bu bir ihtiyaç biryerde..eğer çok doğal bir kulaklıkla müzik dinlerseniz baslar asla istenen basklınlıkta duyulmaz. Burada çok önemli bir nokta var, düşük frekans aralığı bildiğiniz gibi yüksek frekans aralığındaki seslere göre "daha az gürültülü" demek istediğim tiz sesler daha uzak mesafelerden bas seslere göre daha kolay seçililir..eğer düşük frekans aralığına hiçbir baskınlık vermesseniz çoğu müzik türünün beklentileri gereği bir "tatminsizlik" durumu olabiliyor..örneğin ben akg 601 ile müzik dinlediğimde çok derin ama kimilerine göre vurgusuz basları olduğunu gördüm. bu yüzden bazı kullanıcılar için "bas yok bu kulakta" türünden tepkiler almak normal görünebilir. umarım nedenleri konusunda açıklayıcı olabilmişimdir..

19. STT-CL

STT-CL
    Expand Collapse
    Guest

Sevgili Tanık;bu kadar şeyi çekinmeden yazdığın için teşekkür ederim sana.Tabiki açıklayıcı olabildin.Tekrar teşekkürler.

20. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    120
    Bu aralar yoğunluktan dolayı pek bakamadığım için vereceğim cevaplar gecikiyor, kusura bakma Kayra :wink Gerçekten kaliteli ve tam hakkı ile kullanılan kafaüstü kulaklıklar bence de toplamda daha iyi. Şimdi daha bir önceki iletiyle çatışacak gibi bu yazdığım, ama söylediğimin yanlış anlaşılmasını istemiyorum, ben şahsen IEM arayışını bırakalı çok uzun zaman oldu bu yüzden. Ama bu demek değil ki "IEMsever" sayısı da azdır. Ne kadar stereo hoparlörler ile kafaüstüler arasında kalite farkından önce tür farkı varsa IEM de ayrı bir tür, bu yüzden mutlaka daha sıkışık bir ortamda- seslere ve seslerin birbirine daha yakın olmasını isteyen kişiler de vardır. IE8'e 9.5/10 verilmesi gayet doğal olabilir yani benim görüşüme göre. Söylemek istediğim bu, yoksa gayet geniş sürücülerinin yardımıyla bir kafaüstü kulaklık dengi fiyattaki bir IEMle eşit düzlemde yarışmaz, mutlaka avantajları çok daha fazla. Benim kendimce aldığım keyif de bariz kafaüstü diyor ikisi yan yana dururken, ama benim yani :wink

Buna daha az katılıyorum 2. söylediğinden. IEM'den sonra fazla bir şey alamıyoruz demek neye baktığımıza bağlı. Eğer aradığın şey daha hacimli ses ise IEM<Kafaüstü<hoparlör olarak değerlendirilebilir, ama detays 300$lık kafaüstü bir kulaklık 15000$lık bir stereodan daha da iyi izin verebilir kritik dinlemeye (HD650 vb kulaklıkların 20bin $lık sistemlerle detay bakımından kıyaslandıkları da vaki). Kafaüstü kulaklığın en büyük avantajı detaylara yoğunlaşmanın çok daha kolay olması. Tabii engin bir hifi deneyimimiz yok, ama ortak kullanıcıların da görüşü bu yönde. Ama en gerçek sesi de stereonun vereceği aşikar yani. Diğer tarafta gürültülü ortamda olan, dışarıda çok vakit geçiren, ya da daha 'tight'/sıkı bir ses seven için IEM hepsinden öte bambaşka bir renk olabilir. Hasan'a buluşmada sormuştum hatta, "Monster mı DT770 mi bas bakımından daha iyi" diye. Sorarken alacağım cevabı da biliyordum, ve beklediğim gibi "nasıl kıyaslayayım yahu" dedi biraz duraklayıp.