Philips SHP-805 vs SBC-HP460 Kafaüstü Kulaklıklar İnceleme ve Karşılaştırma

'Philips' forumunda KontG tarafından 4 Haziran 2007 tarihinde açılan konu

1. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Philips SHP 805

Ürün Özellikleri / Açıklamalar

* Hifi Stereo Kulaklık
    * SHP805/00
    * 40 Mm Hoparlör Sürücüsü
    * Ergonomik Şekilli Yastıklar
    * Kolay Ayarlanabilir Kafa Bandı

Ses

* Akustik Sistem : Açık
    * Diyafram : Mylar Dome
    * Frekans Tepkisi : 10 - 28 000 Hz
    * Mıknatıs Tipi : Ferrit
    * Maksimum Güç Girişi : 1500 Mw
    * Hoparlör Çapı : 40
    * Ses Bobini : CCAW
    * Hassasiyet : 104
    * Empedans : 32
    * Tip : Neodimyum

Bağlanabilirlik

* Kablo Bağlantısı : Tek Taraflı
    * Kablo Uzunluğu : 3 M
    * Bağlantı : 3,5 Ve 6,3 Mm Stereo
    * Bağlantı Kaplaması : 24k Altın Kaplama
    * Kablo Tipi : OFC
    * Çıkarılabilir Kablo : N

Kullanım Rahatlığı, Konfor ve Taşınabilirlik

Bu kulaklığın gerek kullanımı, gerekse saatler sonra bile kulağınızda bir rahatsızlık yaratmaması en güzel
    özelliklerinden biri... Kulağı tamamen kaplayan ve adeta "ohh cuk diye oturdu" dedirten bir rahatlığı var.
    Kulaklık iç duvarı kulağa 1-2 cm uzaklıkta. Bu da kulaklığın kulağı rahatsız etmemesi ve terletmemesi için,
    çok ideal bir uzaklık. Öte yandan kulak sağlığı açısından da çok uygun. Böylece kulaklığı sanki kulağımızda
    değilmiş, boşluk varmış gibi hissediyorsunuz. Taşınabilirlik ise maalesef sokakta mümkün değil, çünkü
    oldukça büyük... Kullanım ve konfor açısından bu kulaklığa 10 üzerinde 9 veriyorum.

İzolasyon
    İzolasyonu çok değil; hatta az. Her ne kadar kulağı çevrelese de kullanılan süngerin yapısı izolasyonu çok
    sağlayamıyor ve belki de derinliğin artmasına etken sağlıyor. Müzik çalarken bile dışarıdan gelen
    konuşmaları rahat duyabiliyorsunuz. İzolasyon açısından 10 üzerinden 4 veriyorum.

Derinlik
    İzolasyonun azlığından dolayı olsa gerek, derinliği beni inanılmaz cezbediyor. Özellikle baslar ön planda
    olduğunda çok tatlı bir uzama duyuluyor ya da örnek olarak kornolar forte ve stacatto yaptığında ses çok
    ama çok hoş bir şekilde yankılanıyor. Derinlik bu aletin en ön planda olan özelliğinden birisi. Derinlik
    açısından 10 üzerinden 8 veriyorum.

Malzeme Kalitesi
    Kablosu son derece sağlam; denendi ve onaylandı Çünkü ben piyanoma kullanıyorum ve oturduğum koltuk defalarca
    kabloyu ezip geçti ve bana mısın demedi... Sağı solu ezilme izleriyle dolu (Biraz hor görerek kullandım) :)
    Bunun dışında kulaklığın sapı ve kenarlarıyda kırılmayacak kadar sert.
    (örneğin alt model siyah bir philips kafaüstü kulakığım vardı ve kırılmıştı; bunda öyle bir zayıflık
    görmüyorum ve görmedim) Sünger ve iç duvar da oldukça sağlam duruyor. Kutudan altın kaplama
    dönüştürücü jack çıkıyor ve kendi orjinal jackı da altın kaplama. Bu arada kablosu oldukça uzun; 3 metre.
    Yani tam stüdyo tipi. Malzeme kalitesi açısındán 10 üzerinden 9 veriyorum...

Ses Çıkışı

Ses çıkışı normal standartlarda. PC'den ses alındığında oldukça yüksek olabiliyor iken, Vibez'da eq'suz 25-30
    aralığında rahatça dinlenebiliyör. Ses çıkışı açısından 10 üzerinden 7 veriyorum.

Genel Ses Kalitesi

Ben son derece memnunum. Tabii ki kendi sınıfında değerlendirmek gerekiyor. Yani F/P açısından gerçekten de
    sınıfının en iyisi diyebilirim. Gerek oyunlarda, gerekfilmlerde, gerekse müziklerde yeterince tatmin ediyor.
    Tabii ki ismi Hi-Fi olsa da 100-200 dolarlık kulaklıkların ses kalitesine elbette yaklaşamaz. Ama ev için ideal
    bir kaliteye sahip. Hatta okula götürüp Vibez ile bahçeye oturup dinlemek çok hoşuma gidiyor.

En ön plana çıkan özellikleri derinlik ve midler. Klasik müzik,jazz, pop gibi stiller için çok ideal. Rahatsızlık
    verdiği bir unsuru yok; belki izolasyon olsun diyenleri memnun etmeyebilir. Sesler arası denge ve
    enstrumanları ayrı ayrı duyabilme çok başarılı. Sesin yankılanması özelliği var ki bu benim çok hoşuma
    gidiyor. Ses tatlı, sade ve hoşgeliyor kulağa. Kesinlikle sert değil ve abartı ya da yapaylık söz konusu değil...
    Genel anlamda ses kalitesine sınıfında değerlerirsek 10 üzerinden 9 veriyorum, ama diğer sınıflarla
    beraber değerlendirirsek 10 üzerinden 6 veriyorum.

Baslar

Baslar ön planda değil kesinlikle ve bu benim için çok hoş. Basshead'leri memnun eder mi emin değilim ama
    bence bas seviyesi son derece dengeli; ne abartılı ne de yok denecek kadar az. Tam ortası diyebilirim. Bu da
    klasik müzikseverler için çok önemli bir husus. Basın kalitesi yapay değil, aksine doğal bile diyebilirim.
    Benim tam istediğim dengede. Bas konusunda 10 üzerinden 7 veriyorum.

Midler

En güzel özelliği bu kulaklığın. Bütün bu değerlendirmelerim kesinlikle kendi sınıfı için. Özellikle
    korno ve vocaller işte bu olmalı diyecek kalitede. Bir yapaylık söz konusu değil olması gerektiği gibi. Mid
    açısından 10 üzerinden 8 veriyorum.

Tizler

Tizler midler kadar başarı sunuyor mu pek emin olamadım. Tizlerine bir yorum yapmak istemiyorum. İyi
    değil desem de olur, çok iyi desem de.Yani bazen iyi, bazen eh... Belki kayıt kalitesinden dolayı olabilir ama
    tiz severleri rahatsız etmez bunu söyleyebilirim. Tiz bakımından 10 üzerinden 6 veriyorum.

[hr]

PHILIPS SBC HP460

Ürün Özellikleri / Açıklamalar

# DJ stili üst seviye
    # Volume kontrol
    # Ek kablo
    # Metal kafa bandı
    # HiFi kulaklık
    # Katlanabilir
    # 1.2m kablodan ses kontrolü
    # 1.8m uzatma kablosu
    # 15-28000Hz frekans
    # 106dB
    # 3.5 ve 6.3mm stereo altın kaplama jak
    # 40mm hoparlör çapı
    # DJ stilinde dinlemek için arkası açık ters çevrilebilir kulaklık modülleri (hem kulaklığı hem de etrafı duyabilme)

Diğer özellikler için;
    http://www.p4c.philips.com/files/s/sbchp460_00/sbchp460_00_pss_tur.pdf

Kullanım Rahatlığı, Konfor ve Taşınabilirlik

En hoşlanmadığım yönü buydu. Kulağı tamamen sarmıyor ve daha 10 dk geçmeden terletiyor, kulağı çok
    sıkıyor. Bir süre sonra kulağınıza kan gitmediğini hissettirecek kadar rahatsızlık verebiliyor. Rahatlık ve
    kullanım bakımından beni tatmin etmediğini belirtmek isterim öncelikle. Kulağı sarmadığı ve tam oturmadığı
    için biraz ayarlaması zaman alabiliyor (Kulağın dış çevresi boyutlarında; yani kayma ihtimali var
    ve bu kayma ihtimalini azaltmak için kulağa baskı yapıyor ve terlemesine ve sıkmasına oluyor). Ancak
    kulaklık iç duvarı kulağa 1-2 cm uzaklıkta olsa da dış duvar kulağınıza baskı yaptığından, pek rahat bir
    kullanıma sahip olduğunu söyleyemem... Tasarım olarak DJ tipi bir kulaklık, cinsi olduğu için boyutlarının
    küçük olması ve kolay taşınması da ona artı bir özellik getiriyor; bunun yanında yolda dinlenebilir bir
    görüntüsü var; yani dikkat çekici büyüklükte değil. Kullanım ve konfor açısından bu kulaklığa 10 üzerinde 6
    veriyorum.

İzolasyon
    izolasyonu bir kafaüstü kulaklık için oldukça ideal ve çok hoşlandım. Aynı vibe gibi müzik çalmazken
    konuşmaları rahat duyabiliyorsunuz ama müzik çalarken top atılsa duyulmuyor. Vibe'ın izolasyonu neyse
    bununki ile aynı derecede. Ancak bu bir kulakiçi değil, kafa üstü kulaklık olduğu için derinlik falan hiç
    kalmıyor ve sanki müzikler bir stüdyoda veya bir odada çalınıyormuş gibi geliyor. İzolasyon açısından 10
    üzerinden 8 veriyorum.

Derinlik
    İzolasyonun fazla olması dolayısıyla derinlik nerdeyse yok. Tabii ki tamamen yok değil; var ancak shp 805
    kadar değil. Bu nedenle sesler yankı ve derinlik almakta zorlanıyor. İzolasyondan hoşlanan biri için çok
    ideal. Derinlik açısından 10 üzerinden 4 veriyorum.

Malzeme Kalitesi

Kablosu normal uzunlukta; yani kısa değil, uzun da değil. Tam ideal..Kalitesi ise daha yeni kullandığım için
    ileride nolur bilemem ama sağlam olduğunu söyleyebilirim. Jackı bunun da altın kaplama. Kulaklık sapı ve
    çevresi kırılıcakmış hissi verse de çok hor kullanmadıkça bir zarar geleceğini düşünmüyorum. Süngeri tam
    izolasyon tipi sünger ancak kulağı maalesef terletiyor. Malzeme kalitesi olarak 10 üzerinde 7 veriyorum...

Ses Çıkışı
    Ses çıkışı açısından SHP805ten daha yüksek. Vibez'da eq'suz olarak 25 bile yüksek... Ses çıkışı açısından 10
    üzerinden 9 veriyorüm.

Genel Ses Kalitesi
    Basshead'ler için çok iyi bir seçim olacağını garanti ederim. Sesler arası denge bunda da mevcut ve
    enstrumanları ayırt edebilme 805'ten daha iyi... Derinlik izolasyondan dolayı çok az. Fazla basın midi ve tizi
    yutması durumu mevcut ve yapaylığa sebep olsa da sınıfında çok iyi bir kalitesi var. Bu da Hi-Fi olsa'da 100-
    200 dolarlık kulaklıkların ses kalitesine elbette yaklaşamaz. Sokakta dinlemek için ideal. Çünkü gürültüyü
    kesinlikle kesiyor.

En ön plana çıkan özelliği baslar. Özellikle metal ve rock dinleyenler için iyi bir seçim olacaktır. Rahatsız
    edici unsuru yok; belki basın fazla olması mid ve tiz sevenleri memnun etmeyebilir. Seste bazı eserlerde
    yapaylık hissettim (sanki eq açmışım gibi). Sesler sertleşebiliyor. Genel/änlamda ses kalitesine sınıfında
    değerlendirirsek 10 üzerinden 8 veriyorum, ama diğer sınıflarla beraber değerlendirirsek 10 üzerinden 6
    veriyorum...

Bas
    Bu kulaklık tam bir bas canavarı. Eq'suz bile baslar inanılmaz derecede tatlı... En ön planda olan özelliği...
    Yani sırf bas dinlemek için bile bu kulaklığı kullanırım. Düşük hz'li basları o kadar doyurucu ve doğal ki bu
    hemen dikkatimi çekti. Yüksek hz'li baslarda ise oldukça tok ve doyurucu. Yani bu bas kalitesiyle
    basshead'leri tam kalbinden vuracağını düşünüyorum. Ben çok keyif aldım... Kesinlikle sert bir bas değil,
    aksine çok çok tatlı bir bası var... Bas konusunda 10 üzerinden 9 veriyorum.

Midler
    Maalesef ön planda olan baslar yüzünden midler kapanıyor. Alt midler bana yapay geldi ancak üst midler
    fena değil. Ayrıca mid severleri pek tatmin eder mi bilemiyorum. Beni çok rahatsız etmedi gerçi ama baslar
    ön planda da olmamalı... Fakat demiyorum ki midler kayboluyor; enstrumanların seçilimi çok rahat
    olduğu için bu açık belki kapanabilir. Mid açısından 10 üzerinden 6 veriyorum.

Tizler
    Tizler yine bas altında eziliyor. Fakat çok yapay değil. Güzel bir tizi var. Beni rahatsız etmedi. Tiz severleri
    de rahatız etmez ancak basların önplanda olmasını istemeyenler tekrar düşünün derim. Tiz açısından 10
    üzerinden 7 veriyorum...

PHILIPS SHP-805 xxxxxxxxxxxxxxx PHILIPS SBC HP460

Kullanım Rahatlığı ve Konfor 9 xxxxxxxxxxxxxxx 6
    Taşınabilirlik 4 xxxxxxxxxxxxxxx 8
    İzolasyon 4 xxxxxxxxxxxxxxx 8
    Derinlik 8 xxxxxxxxxxxxxxx 4
    Malzeme Kalitesi 9 xxxxxxxxxxxxxxx 7
    Ses Çıkışı 7 xxxxxxxxxxxxxxx 9
    Bas 7 xxxxxxxxxxxxxxx 9
    Midler 8 xxxxxxxxxxxxxxx 6
    Tizler 6 xxxxxxxxxxxxxxx 7
    Genel Ses Kalitesi 7 xxxxxxxxxxxxxxx 8
    TOPLAM 7,0 xxxxxxxxxxxxxxx 8,0

Not : Bunlar benim tamamen hissayitim sonucu notlandı. 10 üzerinden değerlendirildi. Ve kesinlikle kendi sınıfları içerisinden değerlendiriyorum. SHP 805 = 40 YTL, SBC HP460 = 95 YTL'dir.

2. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    118
    Çok bilgilendirici bir inceleme olmuş. Eline sağlık :wink SHP 805 denge konusunda daha iyi anladığım kadarıyla, 40ytl olmasına rağmen HP460'ı birçok yönüyle geride bırakması da alkışı hak ediyor.

3. uskan

uskan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    benimde merak ettiğim bir değerlendirmeydi,çok yararlı,emeğine sağlık.

4. hammerusta

hammerusta
    Expand Collapse
    Guest

Gerçekten bu inceleme konusu bu sitede bayaa faal ve verimli bir şekilde işliyor...
    İnceleyenlerin bilgi birikimi belli bir seviyenin üstünde olunca , okunması zevkli yazılar çıkıyor.
    Emeklerin için teşekkürler arkadaşım...

5. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Ben teşekkür ederim arkadaşlar... Aklımdaydı, ne zamandan beri yapmak istiyordum :eek:k

6. niyatovic

niyatovic
    Expand Collapse
    Guest

eline emeğine sağlık dostum, tekrar böyle güzel incelemeleri okumak güzel... :worship

7. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    Güzel inceleme olmuş Kont, eline sağlık.

Ben de bir SHP805 ve HP400 sahibi olarak bir iki yorum ya da notlama yapayım;

805 malzeme kalitesi olarak eski philipslere göre iyi olmasına rağmen, yine de istenilen seviye de değil. Mesela kupalar kulaklığın tepe bandından tutarsanız hangi ayar da olursa olsun aşağı doğru kayıyorlar. Bunun dışında kablo konusunda katılıyorum, kesinlikle sağlam bir kablo. Çoğu yer de ezilmeler olmasına rağmen tıkır tıkır.

805'in benden alacağı notlar;

Konfor 7
    Taşınabilirlik 1
    İzolasyon 0 (açık kulaklık olduğu için izolasyon yok)
    Sağlamlık 4
    Sahne derinliği 7
    Basların kalitesi 5
    Basların derinliği 6
    Midler 7
    Tizler 6
    F/P Oranı 10

HP460'ın uyguladığı baskı ise tasarımından kaynaklanıyor. Ben de benzer durumu HP400'de yaşadım. Tepe kısmından biraz genişletmek sureti ile bu baskı biraz azaltılabilir. HP serisi genel olarak basların önde yer aldığı bir seri. Bu yüzden daha çok DJ kullanımı ya da techno,trance, hiphop ve rap tarzı müzik dinleyenlerin kullanımı için uygun. Rock ve Metal ise midlere baktığı için (gitar sesleri ve vokaller bu frekans aralığında) basların midleri boğduğu bir kulaklıkta metal müzikten zevk alınabilinir mi bilmiyorum.

8. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Evet, evet o kayma olayını unutmuşum. Sürekli düzeltmek gerekiyor. Stilleri deneme konusunda da ben techno,trance, hiphop ve rap dinlemediğim için bunlarda test yapamadım ancak bence sen haklısın sanırım... Bence de techno,trance, hiphop ve rap için ideal bir kulaklık... Metalde ve rock da ise dikkatimi çeken şey basların midleri yutacağını sanmıştım ancak her enstruman ayrı ayrı duyulabiliyor... Ancak belki tekrar bir test ile bu konuyu kesinleştirebilirim

Teşekkürler @soundchaser :eek:k

9. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    O halde amblemler hazırlanana kadar;

TECHNO-Fi BU ÜRÜNÜ (SHP 805) F/P AÇISINDAN EN İYİ ÜRÜN OLARAK ONAYLIYOR!!!

diyebiliriz... :eek:k

10. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    Reca ederim Kont,

Senin de belirttiğin gibi kesinlikle bir fiyat/performans ürünü. Philips'i küçümseyenlere ufak bir cevap. : )

11. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Eline sağlık KontG çok fayfalı bir inceleme olmuş mukayese kısmı ise cabası :eek:k

12. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Teşekkür ederim arkadaşlar... Ne zamandır aklımdaydı... Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :)

13. uskan

uskan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    bende yüksek f/p oranı ve beğeni toplaması nedenleriyle shp 805 almak istiyordum,ancak, philips firması aynı değerlere sahip aynı fiyat da,sadece şekil değiştirmiş shp 8500 i piyasaya sürmüş,(istetdim,firmada 805 yokmuş,8500 varmış) bende tereddüt ettim,size sormadan sipariş vermek istemedim,bu konuda fikri olan varsa almak isterim,acaba her ikiside aynı cihaz mı? gerek malzeme,gerek kullanışlılık,gereksede ses kalitesi yönünden aralarında bir fark var mı dır?, yoksa yaklaşık bu rakamlarda (3 aşağı 5 yukarı) farklı birşeymi önerirsiniz?

14. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    Benim baktıklarıma göre birebir aynısı, kozmetik güncelleme yapmışlar. En fazla sürücü de bir iki modifikasyon olabilir. Muhtemel kayma sorunları giderilmiştir. Fiyatı ne kadar veriyorlar bu ürün için?

15. uskan

uskan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    shp 805 45 ytl idi, 8500 içinde 45 ytl maksimuma 11 taksit.

16. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    8500 yeniyse ve teknik bir değişim olmamış, sadece dizayn değişikliği yapılmışsa 8500 alabilirsin o zaman...

17. uskan

uskan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    kağıt üzerinde öyle gözüküyor,ama uygulama farklılıkları var mı,bilemiyoruz,

18. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    Güzel fiyatmış, bir üst modelini bulabilirsem almayı düşünebilirim. Bir piyasayı dolaşayım bakalım.

19. uskan

uskan
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    hocam bir üst modeli derken model numarası alabilirmiyim?birde denedin mi? hangisini önerirsin?

20. soundchaser

soundchaser
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    12
    Üst modeli dediğim HP8900, ne yazık ki piyasa da bir türlü bulamadığım için deneme şansım da olmadı. Olsa alıp deneyecektim. Kulaklık ne kadar kötü olursa olsun yanında gelen kulaklık standı ve taşıma çantası için verilecek paraya değeyeceği kanaatindeyim. :)

Fark olarak daha büyük sürücüler (50mm), daha kaliteli bir yapı ve biraz da 8500'e göre daha ağır bir kulaklık.

http://www.p4c.philips.com/files/s/shp8900_00/shp8900_00_pss_tur.pdf

Philips'in kulaklık hakkında sağladığı döküman da bu. :wink