Piyano için kafaüstü kulaklık

'Kulaklık Genel' forumunda Özgür A. tarafından 2 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

1. Özgür A.

Özgür A.
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    Yakın zaman önce dijital piyano satın aldım. Piyano ile gelen kulaklık çok kötü. Kendime 200 tl yi aşmayacak kafaüstü kulaklık arıyorum.Kulağımı yormayacak , piyanoya uyacak bir kulaklık istiyorum. Ancak piyanonun jack girişi normal standart kulaklık jacklarından değil. Büyük olan jacklardan. Şimdiden teşekkür ederim.

2. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    Philips SHP9500, Superlux HD668B, AKG M220, audio technica ath AD700x aklıma gelenler. Fiyat-ses kalitesi orani olarak superlux ve akg, konfor olarak audio technica, ama hepsinden biraz olsun genel kalite olarak yüz güldürsün derseniz philips. Ben olsam philips seçerdim :)

4 kişi bunu beğendi.
  3. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    582
    Kullandığınız dijital piano'nun marka ve modeli nedir ?

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  4. Özgür A.

Özgür A.
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    philips shp9500 hoşuma gitti ancak amazonda 75 dolar + vergiler ile bütçemi aşıyor.Diğer kulaklıkları araştıracağım.

Kullandığım piyano yamaha 163 modeli.

5. AngelDust!

AngelDust!
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    122
    Piyanodan anlamam fakat çinli referans, monitör kulaklıklara bakmak isterseniz superlux hd668b, isk hp2011 hf2010, isk HD9999 modellerine göz atın, head-fi de olumlu yorumları mevcut.

3 kişi bunu beğendi.
  6. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    582
    Piano'nuz hayırlı olsun güle güle kullanın. Ben de Yamaha Clavinova CVP-503 kullanıcısıyım. Yamaha ; YDP serisini son dönemde bayağı bir geliştirdi. YDP serileri 4-5 sene önce YDP-163 gibi özelliklere sahip değildi. Şimdi bakıyorum da piano' nuza ; tuşesi GH3 , ses motoru Pure CF Sound Engine ve polifonisi 192 olmuş. Çok güzel.

Piano tonlarınız içerisinde ; Yamaha'nın meşhur CFIIIs Grand Piano'sunun tonu da var. Bu ton ; (ki benim cihazda da var) Kerem Görsev'in evinde kullandığı akustik pianonun tonudur ve olağanüstüdür. Bu pianoyu zaman zaman Fazıl Say da sahnede kullanır.

Şimdi bu tonları hakkıyla duyabilmeniz önemli. Dolayısıyla monitoring için kullanacağınız zincirin bir hayli önemi var. Bunun için ; benim yaptığım üzere daha sofistike yolları tercih edebileceğiniz gibi , sadece kulaklık ile de yetinebilirsiniz.

Sadece kulaklık ile yetindiğiniz takdirde ; bence bu kulaklığın dikkatli bir şekilde seçilmesi lazım. Biliyorsunuz pianoda low-mid ve low frekansların ayrı bir önemi vardır. Seçilecek kulaklığın özellikle bu frekansları ( tabii diğer frekansları da) dengeli ve detaylı vermesi önemli. Dolayısıyla bütçenizi 200.-TL ile sınırladığınız anda bu amaca efektif olarak ulaşmak çok zorlaşır. Sonuçta bir enstrüman çalıyoruz ve bu enstrümanın duyumu herşeyden önemli.
    İşin özeti olarak ; ben şu anda size şunu kullanın , bunu kullanın demeyeceğim. Diyeceğim sadece şu olur : Bütçenizi mümkün olduğunca arttırın ve konuyu ondan sonra konuşalım. Çünkü 200.-TL'lerle bu işe girişirseniz , (ve eğer bu işi çok seviyorsanız ) , eninde sonunda tatminsiz olacağınızdan eminim. Çünkü aynı şeyler benim de başımdan geçti. Tecrübe ile sabittir. :)

5 kişi bunu beğendi.
  7. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    697
    Bu kulakliklari bende cok merak ediyorum, forumda varmidir yorum beyan edebilecek?

4 kişi bunu beğendi.
  8. Özgür A.

Özgür A.
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    İlginiz için teşekkür ederim. 163 ten önce 525 tercihimdi ancak üretimden kalkmış. Kalkmadan önce ki fiyatları 163 e çok çok yakındı.

Kulaklık konusunda bütçemi kaldırıp, bahsettiğiniz detayları alabileceğim, min. fiyatlı kulaklıkları önerebilirseniz benimde inceleme şansım olur. Ben 200 tl yi kulaklık işlerini bilmediğim için söyledim. Ancak yine de çok fazla uçmamak istiyorum.

superlux hd668b modeli hoşuma gitti bu arada.

9. AngelDust!

AngelDust!
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    122
    isk hp2011 kullanıyorum, ilk kafa üstü kulaklığım ve çok memnunum, sahnesi geniş ve tizleri gerçekten çok hoş,klasik müzik dinlerken o zilleri bambaşka duyuyorum :)

5 kişi bunu beğendi.
  10. sserkogss

sserkogss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    697
    Tesekkurler, benimde aklimdaki olan sahne, enstruman ayrimi ve ozelliklede tizlerdi, sanki bana uyacak gibi.

Bu chi-fi kafa ustu kulakliklar baya dikkatimi cekiyor, bu ara bir bakinayim.

2 kişi bunu beğendi.
  11. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,253
    şekil olarak takstar kulaklıklarına benziyor. özellikle pro80 ve hi2050'ye. Chi-fi kafaüstü demişken takstar'ı da anmadan geçmeyelim :D

5 kişi bunu beğendi.
  12. Miran

Miran
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    175
    Takstar pro80 şu an Kingston tarafından HyperX olarak satılıyor. Bayağı beğenilmiş ürün

2 kişi bunu beğendi.
  13. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    582
    Ben uzunca bir dönem sinyal zincirimde kulaklık olarak ATH-M50x kullandım. O dönem yan komşumun yatak odasına bitişik olmam ve genellikle gece geç saatlerde ( 24'den sonra ) piano çalmam nedeniyle kapalı ( closed back ) olan bu kulaklığı tercih etmiştim. Aldığım netice tatmin edici düzeyde idi. Yakın zamanda ise ; komşumla aramda olan duvarıma ses izolasyonu yaptırdım ve "open back" bir kulaklık olan AKG K712 Pro'yu satın aldım. Aldığım sonuç şu : Frekanslar çok daha dengeli ve stereo image çok daha geniş.

Eğer benim gibi ; komşular açısından "tight " şartlarda iseniz ATH-M50x'i veya M40x'i tercih edebilirsiniz. Ya da Beyer Dynamic DT 770 (32 ohm veya 80 ohm versiyonu) da olabilir. Sizin açınızdan ; bahsettiğim "tight" koşullar yok ise bence hiç bu alternatiflerle uğraşmayıp direkt AKG K712 Pro'yu tercih edin.

Beyer Dynamic'in ürünlerinin Türkiye fiyatları nispeten makul. Ancak Audio Technica ATH serisi ve AKG ürünlerini bence Türkiye'den almağa hiç uğraşmayın. Çünkü bu markalar ülkemizde anlamsız bir şekilde pahallı. Bu konuda size şöyle bir örnek verebilirim: AKG K712 Pro'nun Türkiye fiyatları şu sıralar 3000.-TL civarında. Ben 1.5 ay önce Thomann'dan bu ürünü ; vergiler , kargo ücreti vs. dahil yaklaşık 1/3 fiyatına mal ettim. :)

#13 MehmetB, 3 Temmuz 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 3 Temmuz 2017
    2 kişi bunu beğendi.
  14. Özgür A.

Özgür A.
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    Merhaba
    İlginize teşekkür ederim ancak önerdiğiniz bazı kulaklıklar piyanomla aynı fiyatta. Kaldı ki bir öğrenci olarak bu bütçelere sahip değilim. Ben daha mütevazi, işimi görecek bir kulaklık alabilirim.

15. Özgür A.

Özgür A.
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
  16. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    582
    Özgür kardeşim, niye piano'nun fiyatı kadar olsun ki ? :)
    Aşağıdaki ürünleri Thomann'dan bugünkü fiyatları ile alırsan cebinden yaklaşık şu kadar para çıkar ( vergi , kargo vs. tüm maliyet kalemleri dahil olmak üzere ) :

Beyer Dynamic DT770 Pro ...187,5 euro
    ATH-M50x....187,5 euro
    ATH-M40x.....137 euro

Yine bugünlerde Thomann'da indirime girmiş olan AKG K612 Pro ( ki bu kulaklık openback ve çok güzel bir kulaklıktır ) 154 euro. Mesela bu kulaklık bu fiyattan kaçmaz. Söz konusu kulaklık Türkiye'de 1500-1600.-TL civarlarında satılıyor.

Yok ; yine de ben o kadar para veremem diyorsan , duyum kalitesinden göreceli taviz vermek suretiyle;

AKG K-92...84 euro
    AKG K-52 ...83 euro
    alabilirsin. Ama bu kulaklıklar seni ne kadar tatmin eder , onu bilemem tabii...Gerçi YDP-163'ün yanında gelen kulaklıktan çok daha iyi olacaklarını düşünüyorum.

2 kişi bunu beğendi.
  17. Pax

Pax
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    1,485
    Piyanoda denemedim ama konu enstruman ve monitörleme ise Beyerdynamic dt660 tavsiye ederim. Amazonda 130 dolar civarı bir fiyatı var

2 kişi bunu beğendi.
  18. Özgür A.

Özgür A.
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    Euro olarak vergiler,kargo vs dahil 190 euroya kadar bütçe belirledim.Bu limitte önermiş ve önerecek olduğunuz kulaklıkları inceleyip size son fikir sorup satın alacağım. Yardım eden ve edecek tüm forum üyelerine teşekkür ederim.

4 kişi bunu beğendi.