Plugfones Guardian incelemesi - Motosiklet için IEM

'Diğer Markalar' forumunda zxc tarafından 31 Ekim 2019 tarihinde açılan konu

 1. zxc

  zxc
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  4 Aralık 2013
  Mesaj:
  2,282
  Alınan Beğeniler:
  5,584
  Sıradışı bir inceleme olacak bu. Çünkü bahis mevzu ürün sınırlı bir kullanıma yönelik. Onun dışında çok da yüzüne bakılabilecek bir ürün değil. Lakin kullanım amacına yönelik kendisinden daha iyi çalışan bir ürün yok bildiğim kadarıyla.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Şirket:

  Plugfones firmanın, Guardian ise modelin ismi, ancak yeni yetme bir şirket olduğu için habire değişebiliyor isimler. Guardian'ın bir alt seviye modeli, bir de Bluetooth olan modeli var. Salt ses kalitesi olarak en iyi olan modeli Guardian, ki çok da bir övgü değil bu :)

  Estetik:

  Profesyonel kulakici kulak tıkaçları genelde parlak sarı renkli oluyorlar, ve macenta renkli ince bir plastik kabloyla birbirine bağlı oluyorlar. Bu İEM kulağa takıldığında, gürültü engelleyici profesyonel kulak tıkaçlarından hiç bir farkı kalmıyor. Bana öyle geliyor ki bu tesadüf değil, bilakis dizayn kriterlerinden biri:)

  Aldigimda baska bir renk kombinezonu yoktu. Su an siyah rengi de mevcut.

  Dizayn:

  Tek armatür sürücülü bir IEM, aynı Warbler Audio gibi. Tabii ki aralarındaki tek benzerlik bu. :)

  [​IMG]

  Kutu içeriği, aksesuarlar:

  İki farklı tip ile geliyor: Triple flange silikon ve foam. Her ikisinin de izolasyonu mükemmel. Silikon olanı takip çıkarmak daha kolay olduğu, ve ses karakteri nöture daha yakın olduğu için onu tercih ediyorum. Foam tipin izolasyonu daha iyi, ancak başslar rahatsız edici derecede kuvvetleniyor. Eminim foam tip sürekli kullanıldığında yenilenmek isteyecektir, ve extra tipler üretici firma tarafından uygun fiyata satılıyor. Silikon tipi iki senedir kullanıyorum ve hala iyi durumda.

  Şeffaf plastik bir taşıma kutusuyla geliyor. Tasarım fena değil ama cepte ya da laptop çantamın ince on gözünde rahatlıkla taşınamayan kutuları kullanmadığım için direk çöpe gitti. Eğer fiyatı yüksek bir İEM olsa satacağım zaman ihtiyaç olacağı için saklardım, ama zaten fiyatı topu topu $25.

  Uygulamaya ozel performans:

  Motosiklet kullananlar için kulak tıkacı şiddetle tavsiye ediliyor. Yeterince deneyimi olmayanların buna ilk tepkisi "tehlikeli değil mi?" oluyor. Halbuki piyasadaki en etkili kulak tıkaçını bile taksanız motosikletin ve diğer araçların sesi halen geliyor. Ancak insanın kulağını yoran ve yola konsantrasyonunu zorlaştıran rüzgar sesi, daha doğrusu uğultusu kesiliyor. Gelecekte torun torbanın sesini duyabiliyor olmak için de önemli.

  Bu kulaklık ise izolasyon açısından bir kulak tıkacından çok da farklı değil. Lakin sadece kullanıcıyı rahat ettirmekle kalmıyor, aynı zamanda sevdiğiniz parçalarla sürüşünüzü daha da eğlenceli hâle getiriyor, uzun sürüşlerde konsantrasyonunuzu korumanıza fayda sağlıyor. Şahsen kısa sürüşlerde tercih ediyorum, uzun sürüşlere ise bu kulaklıksız çıkmıyorum. Başına bir şey geldiği anda aynısından bir tane daha edinecegim muhtemelen.

  Kask takıp çıkarma esnasında küçük bir IEM'in veya kablosunun takılıp kulağınızı acıtması kaçınılmaz. En iyi ihtimal IEM yerinden oynuyor ve izolasyonu gidiyor. Açıkçası motosiklet sürüşü öncesi kask, eldiven, ceket, bot ile uğraşırken bir de böyle bir sorun ile uğraşmak fazla geliyor. Adamakıllı çalışan bir çözüm gerekli.

  Karşılaştıracak olursak Panasonic'in tipik küçük ve ucuz IEM'i bile, kaskı takıp çıkarırken ciddi rahatsız edebiliyor. Üstelik izolasyon olarak çok çok geride. Hele hele JVC'nin ahşap modellerini ful face kask ile takıp çıkarmak mümkün değil. Tabii ki bu yazdıklarım kafanıza uygun, olması gerektiği gibi sıkı, bol olmayan ful face kask için geçerli, ki kullanmayanlar için şiddetle tavsiye olunur.

  Plugfones'a gelince, kulağınıza taktığınızda kulağınızdan sadece çok ince bir kablo çıkıyor. Sanki kulağınızda kulaklık yokmuşçasına kaskı takabiliyorsunuz. Rahatsızlık hiç yok. Kabloya elinizle asılmadığınız müddetçe IEM yerinden oynamıyor. Bu arada tipler rahat. Silikon tip ile yaklaşık on saat motosiklet kullandığım oldu. Rahatsızlık vermiyor. Bu açıdan ciddi başarılı. Şahsen Etymotic'in buna benzer triple flange tipleri çok daha rahatsızdı. Kısa süreli dinlemelerde bile kulağımı rahatsız ediyordu.

  Ses kalitesi:

  Eh işte.

  Açıkçası fiyatına göre hiç fena değil. Ancak HiFi tabii ki değil.

  Pozitif yanı ses temiz. Midlerde boğulma, tizlerde bozulma (IE800 gibi, gerçi frekans tepkisi tabii ki IE800'ün çok gerisinde) söz konusu değil. Lakin frekans tepkisi düz değil. Belli frekanslar geride, ve parçaları dinliyorken yokluğu farkediliyor, eğer bu noktada dikkatliyseniz tabii ki. Ancak tipik bir kullanıcının memnun kalacağını düşünüyorum şahsen, ki Amazon incelemeleri de bunu gösteriyor...

  Bass hiç fena değil. Kuvvetli ve derin, rahatsız edici derecede güçlü değil. Tabii ki bass kalitesi, bu konuda iyi olan kulaklıklarla (Sony Z5 gibi) karşılaştırılması mümkün değil. Ama fiyatından çok çok daha iyi bence. Tizler rahatsız edici değil. Midler geride değil. Ancak mid-tiz arası bir miktar geride, tizler ise çok yüksek frekanslara ulaşmıyor.

  Bu negatif yönleri $25'lik bir kulaklık için utanarak yazıyorum ne yalan söyleyeyim. Çünkü yaptığı iş o kadar kritik ki, bu fiyata bu kadar zevk vermesini fazla görüyorum açıkçası. Ya da şöyle söyleyeyim: Ne kadar odyofil olursanız olun, bu kulaklık ile motosiklet sürüyorken ses kalitesinden rahatsız oluyorsanız, kulaklığı değil motosikleti değiştirmenizi tavsiye ederim :)

  Uretim kalitesi:

  Çok iyi değil. Kablo çok ince. Jak dayanıklı değil. Benimki kırıldı. Ani sert fren gaz esnasında arka cebimdeki telefondan çıkan jak daha yüksek olan arka seleye çarpınca parçalandı. Kabloyu Y birleşimi altından kesip, bozuk bir Panasonic IEM kablosunu jakıyka birlikte buna lehimleyip, üzerini heat shrink ile kapladım. Ama belli ki becerememişim, ki yeniden temassızlık başladı. Yeniden bir tane alacağım galiba...
   
  #1 zxc, 31 Ekim 2019
  Son düzenleme: 31 Ekim 2019
  Baran, sserkogss, Cyril ve 5 kişi daha bunu beğendi.
 2. Mustafa ALKAN

  Mustafa ALKAN
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  11 Ekim 2014
  Mesaj:
  961
  Alınan Beğeniler:
  1,673
  Önce yamaha dragstar alayım sonra buna bakarız:D
   
  refuserQ ve zxc bunu beğendi.