PMC Twenty 5.22 Hoparlör İzlenimlerim

'Hoparlör' forumunda MehmetB tarafından 6 Temmuz 2017 tarihinde açılan konu

1. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    571
    Geçtiğimiz ramazan ayında ; odamın ses izolasyonunu yaptırdıktan sonra , yaptığım ilk hareket openback bir kulaklık olan AKG K-712 Pro almak ve 2012'de satın aldıktan sonra ses problemi yüzünden sadece 1 hafta kullanabildiğim Yamaha Hs80m monitörlerimi kurmak olmuştu.

Ancak aradan geçen bunca yıldan sonra ; duyum zevkimin/kalitemin yükselmesi nedeniyle Hs80m'ler beni kesmedi. Bunun üzerine Munro Egg100 satın aldım.

Munro Egg'ler hakikaten çok enteresan ve bir hayli üst düzey monitörler. Bir kere tasarımı çok farklı. Bu farklı tasarımın getirdiği avantajları oldukça iyi kullandıklarını rahatlıkla söyleyebilirim. Sahip oldukları 4 inch'lik driver'lara rağmen onlardan duyduğum detaylı ve temiz sound beni hiç beklemediğim şekilde şaşırttı. (Munro konusu hakkında eğer istenirse ayrıca bir küçük inceleme yazısı yazabilirim.)

Munro Egg100'den aldığım 10 günlük performans , bir anda benim gaza gelmem sonucunu doğurdu ve sistemimi PMC'nin en son çıkardığı serilerden biri olan Twenty5.22'ye upgrade ettim.

Bilindiği gibi PMC ; hi-fi ve pro-audio sektörüne high-end hoparlörler üreten bir İngiliz üretici. Ürünlerinin tasarım ve imalatlarını İngiltere'de gerçekleştiriyorlar.

Twenty5.22 ; yakın ve orta alan dinleme için bookshelf olarak tasarımlanmış pasif bir monitör sistemi. 6,7-6,8 inch'lik driver'a sahip. Yani piyasadaki 7 inch'lik monitörler kategorisine giriyor diyebiliriz. Monitörleri Roksan Caspian M2 Stereo Power Amplifier ile sürüyorum.

Stereo dinlemede sinyal zincirimin son şekli şu şekilde :

Foobar2000>Antelope Pure2>Vovox Sonorus Cable>Roksan Caspian M2>Roksan Monitor Cable>PMC5.22

13 m2'lik ve hiç bir akustik düzenleme olmayan odamda aldığım sonuç tek helime ile harika. Akustik düzenleme olmamasına rağmen ; odada patlayan , çatlayan hiç bir frekans yok. Baslar, tizler, midler hepsi yerli yerinde duyuluyor. Son derecede temiz ve detaylı bir sound alıyorum. Sound stage müthiş. Benim bugüne kadar dinlediğim en dengeli ve en detaylı monitör diyebilirim.

Gerek dijital gerekse analog platformda müzik dinleyen tüm dostlarıma içtenlikle tavsiye ederim.

http://pmc-speakers.com/products/consumer/twenty5/twenty522

http://www.roksan.co.uk/products/caspian-m2-power-amplifier-2/

Collapse Signature Expand Signature
    12 kişi bunu beğendi.
  2. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,044
    Hocam rüya gibi hoparlörler hakikaten bana da önermiştiniz ama bütçeyi çok zorluyordu, güle güle dinleyin.

4 kişi bunu beğendi.
  3. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    571
    Teşekkürler Mustafa dostum. PMC'lerin bütçeyi çok zorladığı doğru. Ben de kendi açımdan ciddi fedakarlıklarda bulunarak edinebildim zaten.

İş sadece PMC'leri almakla bitmiyor maalesef. Onu sürecek ampli de çok önemli. İnternetteki ciddi değerlendirme sitelerinde; Roksan Caspian M2 , Twenty5.22'yi en iyi sürebilen ve en iyi match eden iki ampliden biri olarak gösterildiği için onu da aldım ve işin mali portesi bir hayli arttı.

Değdi mi ? Bence değdi. İnsan böyle bir sistemde müzik dinlerken inanılmaz bir zevk duyuyor. Darısı arzulayan herkesin başına diyorum.

Tabii odamda ; duyum doğruluğumu maksimize etmeğe yönelik ufak tefek akustik düzenleme önlemleri de almam lazım. Çünkü bu kadar yatırım yaptıktan sonra bu düzenlemeleri yapmamak son derecede abes olur. Bakalım o iş bana kaça patlayacak ? :)

Yani bu işlerin sonu yok dostum. :) Ama bu işlere gönül verdi isen ; hakikaten değiyor....

3 kişi bunu beğendi.
  4. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,446
    @MehmetB öncelikle hoparlörlerinizi güle güle kullanın.

13 m2 bir odada kullanacaksanız neden 5.21'i tercih etmediniz acaba?

2 kişi bunu beğendi.
  5. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,306
    Neden hocam, 170mm sürücüyü büyük mü buldunuz 13 m2 odaya, o yüzden mi?

#5 Mikrobiyolog, 7 Temmuz 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Temmuz 2017
  6. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,446
    Evet o yuzden, kabin olarak da oldukca buyuk. Imkan varsa 5.21 denenmesini oneririm. 5.22 tam yandiginda bas performansi daha da artacaktir.

3 kişi bunu beğendi.
  7. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    571
    Teşekkür ederim.

Twenty5.22 alt frekanslarda 7 Hz daha aşağılara inebiliyor. 5.22 ile 5.21 arasında 1" fark var. Bu 1" farkın odamda fazla bir risk oluşturmayacağı sonucuna vardık. O yüzden 5.22'yi tercih ettim. Nitekim şu anda odamda herhangi bir bas patlaması vs. yok. Tabii bu sonuca yol açan en önemli unsurlardan birisi de monitörlerin portlarının önde olması.

Ancak buna rağmen ; daha derli toplu bir duyum için , monitörlerin arkasına gelen duvardaki ve tavandaki kritik noktalara Auralex'in emici panellerinden birkaç tane yerleştirtmeği düşünüyorum.

8. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,446
    Elbette siz bilirsiniz ama imkan varsa, yol yakınken 5.21'i bir dinleyin derim odanızda. Kabin boyutlarının odanız için büyük olduğunu düşünüyorum. Hoparlörler açılıp tam verim aldığınızda geriye dönmesi daha zor olur.

Benim sistemim de 4-5 yıl boyunca sizin boyutlarda bir odadaydı. Proac Response D1 kullanıyordum. Daha sonra salona aldım sistemi. Yaklaşık 25 - 30 m2 de sorunsuz kullanmaya devam ediyorum. Yani kaliteli küçük monitor hoparlörlerin performansından endişeniz olmasın.

2 kişi bunu beğendi.
  9. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    571
    Eğer monitör 8" olsa idi dediğiniz risk ile çok daha fazla yüz yüze kalacaktım. Nitekim daha önce kısa süre kullandığım Hs80'ler 8" idi ve daha ilk günden bana bass frekansı azabı çektirmişti. :) Özellikle odanın köşelerinde fena şekilde bas frekansı birikmeleri olmuştu. Ancak PMC'lerde bu tip sorunu şu ana kadar hiç hissetmedim ve dinlediğim kadarıyla da ( monitörlerin pişme süresi sonunda dahi ) olacağını tahmin etmiyorum.

Monitörlerin kabin olarak büyük olması benim için bir sıkıntı değil. Çünkü onları monitor ayakları üzerinde kullanıyorum. Yani masa üzerinde vs.'de yer işgal etmiyor.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 7 Temmuz 2017, İlk mesaj zamanı 7 Temmuz 2017 ---
    Munro Egg100 deneyimim ; bana yukarıda alıntıladığım cümlenizin ne kadar doğru olduğunu ispat etti gerçekten.

Ayrıca endişelerinizi ilettiğiniz için çok teşekkür ederim. Bu kararı ben tek başıma almadım zaten. Distribütör firmanın uzmanı ; monitörleri odamda kurdu ve değişik tarzdaki müziklerle bir saate yakın test ettikten sonra kararımızdan emin olduk.

10. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,446
    Yanlış anlamayın ama tecrübelerime dayanarak anlattıklarınıza rağmen hala içim rahat değil. Şu andaki heyecanınızı da anlıyorum, sanıyorum bu sınıftaki ilk hoparlörünüz ama en basiti firmaya odanızda 5.21'i de duymak istediğinizi söyleyin yardımcı olacaklardır, olmazsa siz gidip arka arkaya dinleyin. Yada hiçbiri olmazsa PMC'ye bir mail atıp bu hoparlör yada 5.21 için ideal oda ölçülerini sorun.

PMC ler bugüne kadar transmission line hoparlörler yapıyordu, yani üretilen bası bir nevi horn sistemle büyütüyordu. Port o yüzden önde. Sizinkini de bir araştırın. Ayrıca bu yada diğer hoparlör için stand seçimi çok çok önemli. Standınızı içi kumla doldurulabilen 4 ayaklı tipte seçmenizi öneririm. İyi şanslar, Selamlar.

2 kişi bunu beğendi.
  11. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,306
    Hocam bu oda ebadı, sürücü boyutu konusunda beni yönlendirebileceğiniz bir kaynak, bir link var mı acaba?

Şu anda pek mümkün görünmese de aslında stereo bir sistem kurmaya bayağı hevesliyim ve olabildiğince bilgilenmek istiyorum, çünkü bu konuda yanlış seçim yapmaya çok meyilliyim: Bu foruma gelene kadar, eski 3 yollu kabinlere duyduğum hevesten ötürü, ne kadar büyük o kadar iyi düşüncesindeydim. Şimdi bile gönlümde -hala üretiliyor mu bilmiyorum ama- 30 cm bas sürücüsü olan ahşap gövdeli, 3 yollu iki hoparlör sahibi olma arzusu yatar. :D

Oysa hiç ıp-tıs ıp-tıs müzik dinleyen birisi de değilimdir. Vurmalılar ve yaylı, telli enstrümanların bas notalarında ki tüm vücut hissedilen titreşimi net olarak ama uğuldamadan deneyimlemek benim istediğim.

2 kişi bunu beğendi.
  12. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,446
    Sürücü boyutundan ziyade kabin boyutu bas performansı anlamında daha belirleyici.

En iyi yol üretici firmaya danışmak. Zaten bazıları sitelerinde şu metrekare odada şu kadar watt güç ile kullanılması tavsiye edilir gibisinden bilgiler veriyor.

5 kişi bunu beğendi.
  13. raven

raven
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    125
    PMC leriniz hayırlı olsun güzel monitörler.

@okty_k Üreticiye sormak bazen yanıltabilir. Bakarsanız hoparlör üreten bazı firmaların ampli ürettiğini de görebilirsiniz. Üreticinin öncelikli derdi kendi malını satabilmek. Kendimden örnek vereyim. Elimde birkaç şey var birisi Opera Callas bookshelf.. Üzerindeki Seas Excel sürücüler 4ohm / 86db de dengelenmiş.. Sürücü başarılı, hoparlör de öyle ama ciddi güç istiyor. 20-30 watt lambalı şeylerle fazlaca sürülecek bir hoparlör değil. Opera'ya sorduğunuzda "sordum" en uyumlu ampliler kendi üretimleri olan Unison Research s6/s8 modelleri olduğunu söylüyor.. dinledim süremiyor :)

@Mikrobiyolog, üç yollu ve büyük baslı şeyleri ben de seviyorum. Artıları, eksileri var.. Artılardan yana geçmek epeyce külfetli olabiliyor ama sonu güzel. Asıl sistemimde 38cm. çaplı bas sürücüleri olan üç yollu bir open baffle var.. Kendim yapmıştım bunu. Bas gerçekten harika ama üzerindeki devasa motor ve mıknatıs kullandığım class A amplinin feedbacklerini olumsuz etkiliyordu. Çareyi basları başka güç amplileri ile beslemekte bulabildim. Sürücüler birbirlerinden izole oldu, sürme yeteneği arttı vs. ama bu sefer de amplilerin kazanç ve hız olarak birbirlerine eşlenmesi derdi giriyor. Bunları aşmak kolay işler değil.

#13 raven, 7 Temmuz 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Temmuz 2017
    5 kişi bunu beğendi.
  14. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,446
    Kullandigim tum hoparlorlerin firmalari sadece hoparlor urettigi icin basima hic boyle birsey gelmedi.

Zaten bu konuda bu tip cevap veren firmalardan uzak durmak gerek :).

2 kişi bunu beğendi.
  15. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,446
    @MehmetB kafanızı karıştırdıysam kusuruma bakmayın.
    Zamanında o ölçülerdeki odaya Cabasse Farella 400 Bubinga sokmaya çalışmışlığım da var :). Geriye dönüş hayli masraflı olduğundan belirtmek istedim sadece, yoksa çok güzel hoparlörler, güle güle kullanın tekrar. Önemli olan sizin beğeniniz, selamlar.

4 kişi bunu beğendi.
  16. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    571
    Teşekkürler sevgili @okty_k . Kafam karışmadı merak etmeyin. :)

17. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,318
    İnceleme için teşekkür ederim.Stereo sistemlerden her zaman daha çok keyif almışımdır.Gel gör ki günümüz apartman koşullarında bu zevki yaşamak imkansız gibi.

#17 DefinitioN, 8 Temmuz 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Temmuz 2017
    5 kişi bunu beğendi.
  18. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    571
    Evet çok haklısınız. Sırf bahsettiğiniz problem yüzünden ; bugüne kadar sistemimi tamamen kulaklık kullanacak şekilde dizayn etmek durumunda kaldım. Ama bu durumu bir şekilde kırmam gerekiyordu ve yan komşumla olan duvarımı ciddi bir ses izolasyonu operasyonundan geçirerek bir çıkış noktası yakalamağa çalıştım. Bu operasyon ile büyük ölçüde amacıma ulaştım. Ama malum apartman yaşantısında sırf yan komşuyu düşünmek yetmiyor. Alt ve üst komşuyu da düşünmek zorundasınız. O yüzden özellikle gece 11-12'den sonra
    yine kendini kısıtlamak zorunda kalıyor insan. Yani sevimsiz bir durum. :)

5 kişi bunu beğendi.