Powerbeats

'Beats' forumunda lazquest5334 tarafından 2 Mayıs 2021 tarihinde açılan konu

1. lazquest5334

lazquest5334
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    122
    Başlarken;

Öncelikle herkesin sağlık ve sıhhatı yerindedir umarım. Malum virüs (Covid-19) hepimizi bir çok açıdan etkilemiştir diye düşünüyorum. Sağlıkla kalmanızı temenni eder, asıl konumuza dönmek isterim.

Yukarda bahsettiğim Covid'in hayatımıza girmesiyle zamanımızın çoğunu evlerimizde geçirmeye başladık, daha çok oturup daha çok yiyor ve kilo alıyorduk :) Yakın zamanda bende Covid-19 a yakalandım ve 15 gün boyunca negatife dönemedim. Akabinde düzeldim ve bazı kararlar aldım. Öncelikle sporu hayatıma sokmam gerekiyordu. Fakat müzik dinlemeyi sevdiğim ve sporu da bu şekilde yapmayı istediğim için bir kulaklık arayışına girdim. Aklımda bir çok marka vardı. Sony, JBL, Sennheiser, Beats, Samsung, Jabra bunların başında gelmekte.

Amaca yönelik ve kullanırken kulaktan düşme, çıkma gibi sorunlarla karşılaştırmayacak bir şey bakıyordum. Daha öncede Beats-Powerbeats2 wireless kullanmış ve gerek kulağı kavrama düşmeme, ses kalitesinin nispeten spor yaparken bass ağırlıklı oluşu ile memnun kalmıştım. Gel gelelim kulak kancaları silikonumsu şeyden ayrılıp demir parçalar gözükene kadar. Spor kulaklığı olarak satılıyor ve dolayısıyla insanlar terliyor ediyor. Zamanla bu parçalar ömrünü doldurdu sanırım. Ama açıkçası beklemiyordum. Ben para verdiğim bir şeyi ömrünün sonuna kadar kullanma taraftarı olanlardanım. Türkiye şartları gereği astronomik rakamlar ödüyoruz ve ömrünü uzun yıllar götürmesini bekliyoruz hali ile. Öncelikle bu sorunu nasıl çözerim diye düşündüm baktım olmayacak güzelce kutusuna kaldırdım tabi sinirden kulaklığın sağ kısmına epey bi zarar verdim (kırmış olabilirim) :D Ama japon yapıştırıcısı ile çözülür, şimdilik kutusunda duruyor.

Yaklaşık 1 aylık araştırmalarımdan sonra yine Beats markasına yöneldim. İlk başta Powerbeats Pro'ya baksamda 2000 TL lik fiyatından dolayı almaktan vazgeçtim. Dediğim gibi biraz üst üste geldi aslında Covid 19 dan dolayı Nisan ayı raporluydum yaklaşık 8 gün kadar çalıştım sadece. Maddi anlamda biraz içerdeydim bende kablolu olan Powerbeats modeline yöneldim. Pwerbeats2 de yaşadığım sorunları yaşamamayı umut ediyordum ki Powerbeats i seçmemdeki asıl unsur kulağı iyi kavramasıydı. Benim kulak yapım biraz ufakça ve kulak deliğime kulak içi modeller hariç hiç bir kulaklık oturmuyor. Kulakiçi kulaklıklarda bile sorun yaşarken, kulağımdan spor yaparken çıkacak bir kulaklık alırken dikkatli seçim yapmam gerekiyordu.

Velhasıl "Beats-Powerbeats" son çıkan modelini aldım. Amazon.tr üzerinden yanında complyfoam lar ile birlikte sipariş verdim ve ertesi gün elime ulaştı.

İnceleme;

Genel hatlarıyla kıyaslamayı PowerBeats2 ile yapacağımı belirtmek isterim. Kısaltma olarak PB2 (Powerbeats2) olarak devam edeceğim. Kullandığım kaynak "Samsung A70" Android son sürüm. Müzik arşivimi artık spotify da tutuyorum ve açıkçası extra bir kaynak, dap, amfi kullanmak istemediğimden yada buna binlerce TL yatırmak istemediğimden telefonum son derece yeterli olduğunu düşünüyorum ve memnunum.

Kutu içeriği;
    1 Adet lightning-usb kablo
    4 Adet silikon uç 1'i iki kademeli (ismini bilmiyorum)
    Garanti belgesi kullanım kılavuzları

Malzeme kalitesi;
    PB2'ye kıyasla çok daha iyi gibi duruyor. Özellikle kulak arkasına gelen kısımların uzun vadede soyulmaya maruz kalacağını zannetmiyorum. Kablo kalitesi keza yine PB2'ye oranla daha iyi bir hissiyatı var. Kulağınıza taktıktan sonra ense kısmına gelen kablo rahatsız etmiyor.

Konfor;
    Yine PB2'ye oranla konfor daha iyi çünkü kulaklığın yapısını biraz değiştirmişler ve çok daha iyi oturmakla birlikte kulağınızı saran kısım bütün gibi kulağınızla. Kulaklıkla birlite gelen S,M,L uçların haricince bir adet 2 katmanlı uç daha çıktı, katmandan kastım silikon kısım 2 kat gibi ne olarak adlandırılıyor bilmiyorum. M uç yeterli izolasyon ve konforu sağlasa da ben L uç ile kullanıyorum ve kulağımı daha iyi kavradığını hissediyorum.

İzolasyon olarak sizi dış dünyadan tamamen koparmıyor. Orta düzeyde bir izolasyona sahip. Bu da bana gayet yeterli geliyor zira ses seviyesini arttırınca müzik tamamen sizinle olduğu için bu sorun olmuyor. Complyfoam'ları daha çok izolasyon için almıştım fakat ses kalitesine ve/veya izolasyona katkısı çok çok az olduğunu gördüm. Konfor olarak başarılı olsa da bass performansını arttıran bir etki ben görmedim. Amazon.tr üzerinden uyguna geldiği için bir denemek isteyerek almış bulundum. (M beden olarak)

Ses Kalitesi;
    PB2; bass ağırlıklı tizleri törpülenmiş midler çok yakında çalıyordu. Ses kalitesi de nispeten düşük-orta arasında yorumlamam sanırım yanlış olmazdı. Memnun muydum? -Evet. Onu da genelde spor ve dışarıda kullandığım için beni mutlu ediyordu.

Fakat yeni nesil Powerbeats'te bass ağırlıklı olmasının yanında mid-tiz dengesi beni aşırı mutlu etti. Birbirini üzerine geçen sesler yok. Tiz sesler, mid sesler kulağıma gayet güzel geliyor, yumuşak (törpülenmiş) ve güçlüler. Bass lar bunların bir belki iki tık üzerinde ama asla aşırı fazla değiller. Sony gibi sıcak bir sunuma da sahip olmadığını belirtmek isterim. Bunun yanı sıra eğlence olarak sony tadını verdiğini düşünüyorum. Ses şiddetine gelirsek; uzun süre en yüksek volume da dinlemek gerçekten zor. Ses şiddetinin de burada gayet iyi olduğunu vurgulamak isterim.

Sesli Görüşme;
    Açıkçası bu konu benim için önemli değil fakat metrobüs ile seyahat ederken bazen sesimin karşı tarafa gitmediği yada çok az duyulduğu oldu. Metaliğe yakın bir ses ile karşı tarafa iletildiğini belirtmek isterim. Bu kötü mü kimine göre evet, kimine göre hayır. Zoom üzerinden toplantılarda herhangi bir gecikme gözlemlemedim. Sessiz sayılabilecek ortamlarda mikrofon görevini yapıyor fakat sesli ortamlarda orta ya yakın bir kalitede görüşmenizi sağlamanıza yardımcı oluyor. Dediğim gibi asıl amacı telefon görüşmesi olan kişiler buna dikkat etsin. Apple tarafının yani airpods ların (pro) buna dahil çok daha iyi bir sesli görüşme performansı olduğunu çevremden duydum, deneyimledim.

Kapanış;

Kulaklık beni fazlasıyla memnun etti. Söylediğim gibi kulağa tam oturması, konforu ve ses kalitesi memnun edici. Türkiye şartlarında fiyatına çok fazla değinmek istemiyorum. Yurt dışında 100 birime alınan şeylere Türkiye'de astronomik sayılabilecek rakamlar ödediğimizi biliyoruz. Alınır mı? Alınmaz mı? Bu yorumu sizlere bırakıyorum.

Bir kulaklıktan beklentiniz benim gibi ise; fazla bir alternatifi yok gibi duruyor. Covid 19 a yakalanmasaydım ve bu ay maaşımdan kesinti olmasaydı Pro modelini alır mıydın diye sorsalar açıkçası +1000 TL yi sadece kablo yok diye vermek bana göre mantıksız.

Resimleri ekleyemedim çünkü URL olarak istedi ve ücretsiz bir site bulamadım. İnternette bir çok resim mevcut dilerseniz bakabilirsiniz diyerek affınıza sığınıyorum.

Sevgi ve saygılarımla...

#1 lazquest5334, 2 Mayıs 2021
    Son düzenleme: 2 Mayıs 2021