PTT'den inciler

'Konu Dışı' forumunda compicat tarafından 7 Şubat 2013 tarihinde açılan konu

1. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,015
    Reklamasyon açabilirsiniz gönderdiğiniz şubeden reklamasyon kağıdı alıp.. Başka ne yapılır bilemiyorum ptt adamı kanser eder..

Collapse Signature Expand Signature
  2. zoso86

zoso86
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    963
    Airmail'le gönderin hocam. Az fazla para verin ama düzgün ve hızlı gitsin.. Aynı şekilde AirMail gönderileri 4-9 gün içinde ulaşıyor.

3. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,015
    AirMail dediğiniz APS, acele posta servisi bir diğer adıyla EMS değil mi?

Ne biçim cümle kurmuşum :D

2 kişi bunu beğendi.
  4. Muzikadamı

Muzikadamı
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    85
    5 Ocak'ta Almanya'ya yolladığım kargo 26'sında Almanya'ya giriş yaptı. Bu aralar PTT her zamankinden de yavaş maalesef.

5. leylines

leylines
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    800
    Adlari batsin.

2 kişi bunu beğendi.
  6. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,050
    Amerika'dan küçük bir şey yollayacağım, 100 gram yok. Süre önemli değil, maksat kaybolmasın, şahsi eşya.

USPS registered international mail ile yolladim, ki o bile çok tuttu. Sebebini sonra anladım. Posta 2-3 gün içinde Amerika'dan Türkiye'ye yola çıktı, ama 1 aydır Türkiye'den tık yok...

USPS'e sordum, "araştırdık, biz de ulaşamıyoruz, içeriğinin bilgisini yollayın ücretini karşılayalım" dediler. Tam onunla uğraşıyorken arkadaş haber verdi, gelmiş 1.5 ay sonra...

Tabi sık olunca eli mahkum sigorta fiyatı artıyor, o da fiyata yansiyor. Başka bir seferinde UPS ile yine küçük bir paket yolladim, $95... Üç günde gitti... Ama çok pahalı yaw.

3 kişi bunu beğendi.
  7. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,661
    @ax Yurtdışına sevkedildikten sonra sistem takibini PTT yapmıyor. Girdiği ülkede sisteme bir giriş yapıldığında sistemde Türkçe karşılığı çıkıyor. Amerika bilgiyi girmemiş olsa bile ulaştırmış olabiliyor. Firmaya ulaşıp ulaşmadığını sormanızı tavsiye ederim. Bunun dışında Amerika'ya daha kargonun ulaşmamış olma ihtimali de var tabii.

@Synthyss PTT kayıtlı gönderim seçeneği olarak iki seçenek sunuyor ülkeye göre bazen. Karayolu mu, havayolu mu şeklinde. Karayolu uzun hava yolu 10 gün içerisinde gitmiş oluyor. Bazı ülkelere karayolu deseniz bile havayolu ile gönderiliyor. Japonya bunlara güzel bir örnek.

EMS ise tamamen farklı bir format. Zaten direk EMS formunu doldurtuyorlar ve fiyatı da havayolu seçeneğinden bir hayli fazla. Devletimiz EMS'nin yerine Turpex diye bir sistem oturtmaya çalışıyor. PTT'ye verilen Turpex kargosu yanlış hatırlamıyorsam UPS ile taşınıyor veya başka bir özel kargo şirketi ile.

4 kişi bunu beğendi.
  8. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,015
    "Devletimiz EMS'nin yerine Turpex diye bir sistem oturtmaya çalışıyor"

6 PTT gezdim bugun, hepsi Turpex var EMS yok bitti o falan dedi bana. Alttan alttan itelemişler EMSyi herhalde. Kadıköye de bi sormak lazım tabi orada vardı en son..

3 kişi bunu beğendi.
  9. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,661
    Ankarada da benzer laflar duydum 2 3 subeden. Merkez subelerden birindeyse ems'nin durdugu, sadece gelen emirle vatandasa turpex satilmaya calisildigi icin yok denildigi soylendi ve subeden ems ile yolladim.

4 kişi bunu beğendi.
  10. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,015
    Ben epey ısrar etmeme hatta 1 şubede sesimi yükseltmeme rağmen bir yere varamadım. 2 merkez şube 4 normal şube gezdim. Yaktığım yakıtla zaten fedex priority gönderildi ya, neyse..

Bu arada merak edenler olabilir, tartışmanın sebebi adamın turpex kağıdını suratıma doğru fırlatıp al bunu doldur bundan başka yok demesiydi :)

Canım Türkiyem.

#30 Synthyss, 30 Ocak 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 30 Ocak 2017
    11 kişi bunu beğendi.
  11. Chaturanga

Chaturanga
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,910
    Hocam PTT nin size verdiği takip nosuyla bakınca, yurt dışına sevk eldildi diyorsa artık PTT den çıkmıştır diye anlıyorum ben. Bende Amazon'dan aldığım bir kulaklığı açık kutuda geldiği için iade ettim. 12 Aralık'ta PTT Ankara'ya verdim, 13 Aralık'ta yurt dışına sevk edildiği not düşüldü. Ondan sonrası USPS e geçmiş oldu. USPS de 13 Aralık'ta kargoyu almış görünüyor.

PTT kargonun aynı koduyla kargo takibi yapabiliyorsunuz USPS üzerinden, sizin paketi de muhtemelen USPS e vermişlerdir. 13 Aralık'tan 25 Ocak gününe kadar USPS de şu ibare sabit kaldı: "Origin Post is Preparing Shipment" başka bir bilgi girmediler. Bunun ne olduğunu araştırdığımda çok net bir bilgiye ulaşamadım. Bir rivayete göre USPS belli dönemlerde topluca kargolama yapıyor ve kargo o yüzden yeterince kargonun birikmesini bekliyor (Karasal taşımayı seçmiştim ucuz olsun diye uçağı seçsek tabiki daha hızlı giderdi ama daha maliyetli olurdu)

Neyse neticede 25 Ocak'ta USPS nihayet bir güncelleme yaptı ve kargonun New York'ta ki ofislerinde işlem gördüğü ve yolda olduğu yazıldı. Amazon'a normalde benim ürünü 8 Ocak'a kadar ulaştırmam gerekiyordu, 2-3 kere bağlanıp uzattırdım süreyi yoksa iade edilen ürün geri gönderilmedi diye ürün fiyatını keseceklerdi karttan. Dün Amazon'a tekrar bağlandım, New York'ta işlem görüp yola çıkmış benim paket ne kadar sürede sizin iade departmanına gider diye sordum 2 haftayı bulabilir dedi. Amerika içinde binlerce kilometre yol tepiyor kargolar bekliyorum bakalım 2 aya yaklaştı başına başka bir şey gelmezse (Apaçiler kargo trenine falan saldırmazsa :) ) ulaşacak paket.

12. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,050
    Aykırı bir paket değilse Amerika içinde üç günde ulaşır yerine USPS ile. Ama pakette uçakla taşınmasına engel olabilecek içerik varsa uzun sürebilir tabii ki.... Memleket büyük...

13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,050
    On sene olmuştur en az, belki on beş...

PTT'ye girdim. Yerler beton. Bina bakımsız. Bomboş. Olması gerektiği yerde, veznede değil, ama geride duvara dayalı bir sandalyede örgü ören orta yaşlı, kısa kıvırcık saçlı, sişmanca bir kadın var sadece.

Vezneye yürüdüm, geldim, durdum. Kadın varlığımı hissetti. Başını kaldırıp baktı. Öyle bir baktı ki... Sadece o an orada olmakla rahatsız ettiğimi hissettim kadını. Kendi varlığımı sorguladım resmen. Annemin beni doğurduğu için özür dileyip çıkasım geldi... O derece.

Daha öyle bir bakan insan görmedim hayatımda... Metafizik radyasyon yayıyor resmen.

Böyle biriyle muhatap olmamanın parası neyse verilmeli bence... Ömürden birkaç gün gidiyor sonuçta.

8 kişi bunu beğendi.
  14. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,015
    15 senede hic bir seyin degismemis oldugu gercegi malesef cok aci.

#34 Synthyss, 7 Şubat 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Şubat 2017
    2 kişi bunu beğendi.
  15. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,313
    Roman başlangıcı gibi olmuş, biraz daha anlatın :)

2 kişi bunu beğendi.
  16. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,486
    Hakkını yemiyim, ODTÜ PTT de dündar abi vardı. Alengirli gömlekler giyerdi. her türlü işimde görevimdi değildi demeden bir çözüm bulurdu elinden geldiğince. O zamanlar yurtta ayrıldığımda eşyalarımı PTT ye verip göndertirdim memlekete. Sağlam muhabbeti ve de seveni vardı, hocalardan şakalaşanı çay içmeye geleni gördü gözler.

3 kişi bunu beğendi.
  17. Synthyss

Synthyss
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    3,015
    @tsn141

Sevgili Dündar abiye Guns N' Roses'dan "One In A Million" parcasini hediye ediyorum izninizle.

You're one in a million
    Yeah, that's what you are
    You're one in a million, babe(?!)
    You're a shooting star
    Maybe someday we'll see you
    Before you make us cry
    You know we tried to reach you
    But you were much too high
    Much too high, much too high,
    Much too high, yes, oh!

4 kişi bunu beğendi.
  18. tsn141

tsn141
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,486
    Tabii ki de, severek iletirim hediyenizi. Ancak böylesine bir ağabayimizi silahlı güllü değil de modern talking den göndermememde mahsur yoktur umarım.

3 kişi bunu beğendi.