QLS QA360 FİKİRLERİM

'Müzik Çalar İncelemeleri' forumunda Mustafa ALKAN tarafından 24 Şubat 2015 tarihinde açılan konu

1. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,774
    Selamlar dostlarım. Yeni sayısal ses oynatıcım qa360 hakkında fikirlerimi paylaşmak istiyorum.Her zamanki gibi amatörce ve kısa olacak.

Kutu: Siyah şık bir kutuda geliyor ve kalitehissiniverebiliyor premium sınıfına yakın. Kutu içeriği usb şarj kablosu,duvar prizi için adaptör,ekran koruyucu 16 gb sd kart(micro değil battal boy :) kart okuyucu).

Malzeme kalitesi: Maşallah kaya gibi.Bendeki siyah model. Şimdiye kadar gördüğüm en sağlam görünümlü cihaz.

Kullanım Kolaylığı: fiio X3 gibi bir garabet kullanmıştım daha önce X3e bakmadan kullanmak imkansız gibiydi ancak qa360 cepden çıkarmadan kullanabilirsiniz o derece tuşlar yerli yerinde.Menü çok sade sadece müziğe odaklanmak için yapılmış.Daha hızlı bir cihaz görmedim kartı takınca okuması 2 saniye sürüyor :)

Giriş çıkış: cihazın altında kulaklık çıkışı,optik ve line çıkışı ,coax çıkışı güç girişi var. üst kısımda uzaktan kumanda için bir bölüm var kullanmadım bilmiyorum.line coax ve optik çıkışı çok güçlü ve kaliteli diyebilirim.Böylesine ağır olmasının bir sebebi varmış demek ki :)

Ses hakkında:Cihazın verdiği ses için flat veya transparan diyebilirim. Kullandığım kulaklığa göre ses veriyor.Flat nötr bir kulaklıkla veya bas ağırlıklı kulaklıkla dinleyince kulaklığın karakterini veriyor size.Örneğin fiio x1 x3 veya ibasso dx90 kullanınca kullandığım cihazın ses rengini kulaklıkta net hissedebilirken şimdi daha çok kulaklık karakterlerini hissediyorum.Bu bakımdan sese fazla etki etmeden olduğu gibi vermeye çalıştığını söyleyebilirim. Asıl mevzu sesin kaynağa en yakın biçimde alınması olduğuna göre bu durum sanırım cihazın fiyatından çok daha büyük işler yaptığının kanıtı. Fiio X1 nasıl fiyatından çok daha fazlasını başarıyorsa Qa360 da üst sınıf cihazlara rakip olmaya çalışıyor orta seviyeden bir tık ötede bana göre. Klasik müzik ve caz hakkında pek bir şey söyleyemem çünkü dinlediğim türler değil ve denemedim. Rock ,elektronik ve vokal ağırlıklı müziklerle denedim özellikle detay seviyesinin yüksek olduğunu gördüm.hem kafaüstü (Sennheiser Urbanite Xl ) Hem kulakiçi (Ostry kc06 a Sony mh650 c :) ) ile denedim amfiye gerek olduğunu sanmıyorum daha güçlü kulaklıklarıda bir seviyeye kadar sürebileceğini düşünüyorum. Amfiye tepkisi ne olur denemediğim için yorum yapamıyorum.

Şimdilik bu kadar Hoşcakalın.

#1 Mustafa ALKAN, 24 Şubat 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 24 Şubat 2015
    9 kişi bunu beğendi.
  2. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,313
    İzlenimleriniz için teşekkürler :)

İlerde daha da detaylandıracağınızı umuyorum ;)

Collapse Signature Expand Signature
    2 kişi bunu beğendi.
  3. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,742
    İzlenimlerinizi paylaştığınız için teşekkürler. Artık o cihazın yanına güzel bir kulaklık almanızın zamanı gelmiş :)

2 kişi bunu beğendi.
  4. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,774
    Detayları kullandıkça aktarırım.
    Kulaklık seçimi dünyanın en zor işlerinden.Buluşma ve teşhir harici denemeden nasıl alınır bilmiyorum artık.

5. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,854
    Zaten qa360'ın gerçek ses rengini alabilmek, ancak nötr kulaklıkla mümkün oluyor. Diğerleri renklendirme yapıyor. O nedenle kulaklık seçimi bu cihazda gerçekten zor.

4 kişi bunu beğendi.
  6. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Bu arada dap'a göre kulaklık seçmeyin. Kulaklığa göre dap seçin, naçizane tavsiyem. Asıl olan kulaklıktır, kulaklık ne kadar ise dap da o kadardır. Neticede istenen sesi kulaklık verir büyük oranda. Ara komponentler konusu başka elbette.

5 kişi bunu beğendi.
  7. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,541
    Orada işin içine biraz nasıl bir ses duymak istiyorum giriyor . Herkesin (bende dahil ) peşinde olduğu 'basları yerinde olsun , vokali detaylı olsun , tizleri çok net duyulsun , sahnesi çok geniş olsun ' isimli kulaklığın biraz hayal ürünü olduğunu düşünmeye başladım çünkü basları yerinde olan bir kulaklık , vokallerin sesini doğallıktan uzaklaştırıyor . Tizleri yerinde olan kulaklığın da basları yeterli dolgunluğa ulaşamıyor .
    Onun için ben bunların hepsini bir kulaklıkta aramak yerine bir kaç kulaklığa böldüm .

Eskiden ipod serilerini çok dinlerdim ve bende cirrus logic marka çiplere karşı bir önyargı oluşmuştu ama Qlsqa360 ı ilk dinlediğim de bile sesi dikkatimi çekti normalde en az 2-3 gün cihazlara kendimce süre tanırım meğer bu olayların çiple hiç alakası yokmuş .
    Benim dinleme zevkime göre mage ile caz ve klasik müzik için güzel bir ikili oldular ama rock /metal dinlemek için tf10 bu konuda daha iyi , mage daha doğal çalsa da bu müzik türü için çok tutmadım .

2 kişi bunu beğendi.
  8. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,774
    rock müzik için tavsiye edermisiniz?
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 26 Şubat 2015, İlk mesaj zamanı 26 Şubat 2015 ---
    kulaklığa göre dap seçmek de öylke kolay değil. Ben mesela cowon ürünlerinin pil ömrü ve zevkli ses rengiyle rakipsiz olacağını düşünürdüm ama öyle değil galiba?

9. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,541
    Ue tf10 u tavsiye ederim hem davul ritimlerinde hem de gitar tonlarında bence çok başarılı bir kulaklık ( 300-400 TL fiyat aralığında )
    Aslında şimdi Rock it r50 alıp denemek lazım o da güzel bir kulaklık ama sesi parlaktı qls le nasıl olur acaba .

2 kişi bunu beğendi.
  10. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,774
    aynen bende r50 incelerken bu tf10 u gördüm denemek karşılaştırma yapmak lazım.

11. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,541
    Ben bi kaç yıl önce pfe 112 ve re 50 kullanıyordum hm602 ile sonra birini elimden çıkarmam gerektiğinde r50 yi çıkarmıştım . Tabi bu pfe daha iyi anlamına gelmiyor zamanında çok model yoktu caz da dinlediğimden elimde pfe yi tutmuştum , muhtemelen tf10 karakterinde farklı kulaklıklar da vardır ama benim deneme fırsatım olmadı

12. djalimarmaris

djalimarmaris
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    646
    video incelemede bekleriz :)

13. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Cowonları bilemiyorum, zaten ben kolay olduğunu söylemedim. :) Ancak dapa göre kulaklık seçmek, sizin istediğinizi vermekten uzak kalabilir. Belirleyici olan kulaklıktır. Sıcak bir dapa, sevmediğiniz soğuk bir imza taşıyan kulaklığı seçerseniz, şayet sıcak ses seviyorsanız hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Dap kulaklığı iyileştirir, değiştirmez.

4 kişi bunu beğendi.
  14. silver

silver
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    73
    hayatta olduğu gibi audio'da da ölçülü ve dengeli olmak esastır. yoksa bir tarafı düzeltmeye çalışırken, diğer tarafı bozmak kaçınılmaz olur. mimaride nasıl bir altın oran varsa burada da bir altın oran söz konusu diye düşünüyorum. ölçüyü kaçırmayan vurgular ses rengini olumlu bir şekilde etkileyebilir.

6 kişi bunu beğendi.
  15. Ozan

Ozan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    696
    Ates abi hakli, istediginiz renge gore kulaklik secin. Dap ve kablo gibi faktorlerin etkisi kulakligin etkisinin yaninda daha az. Onlar istediginiz sese dogru kulakligi kusursuzlastirabilir ama sicak bir kulakligi birden soguk ve parlak bir seye donusturmez.

#15 Ozan, 26 Şubat 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Şubat 2015
  16. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,541
    Bence dapın da kulaklığın ses renginde önemli etkisi var . Re262 yi hm602 de kullanırken ses sıcak vokal yakın qls qa360la kullanırken yine sıcak ama vokal daha geride bu yüzden renkli kulaklıkların bence qls qa360 ta ses rengi değişebiliyor.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 26 Şubat 2015, İlk mesaj zamanı 26 Şubat 2015 ---
    Aslında az yada çok zaten bütün kulaklıklar renkli ama demek istediğim kulaklığınızın alıştığınız ses karakterini değiştirebilir.

2 kişi bunu beğendi.
  17. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,774
    Kesinlikle dapın sese önemli etkisi var. Aynı kulaklıklarla farklı daplar deneyerek bariz ses farkları gördüm. Eminim son kararım :)

18. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,253
    Kimse kaynağın etkisi yok demiyor zaten kulaklık kadar etkili değil diyor :) Yoksa binlerce dolarları niye kaynağa yatıralım.

Sent from my iPhone using Tapatalk

5 kişi bunu beğendi.
  19. ardacumhur

ardacumhur
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,313
    2 kişi bunu beğendi.
  20. VirtuFortuna

VirtuFortuna
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,244
    Geçenki buluşmada dinledim ben de QLS'i. Tizler bana çok fazla geldi. Ses alışkanlığımdan ve kullandığım ekipmanlardan da kaynaklanmış olabilir tabi bu durum. Siz ne dersiniz @Mustafa ALKAN ? Tizler nasıldı size göre?