Sıcak ses nedir

'Genel Tartışma' forumunda yigitboylu tarafından 25 Ekim 2019 tarihinde açılan konu

1. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    146
    Arkadaşlar sıcak tanımını biraz açabilir miyiz. Sdf amfi ile duyduğum sıcaklık sadece alt frekansların öncelenmesi ve yumuşaklığından mıdır? Onu anlamaya çalışıyorum.

ahmet çekirdek bunu beğendi.
  2. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    563
    Daha çok baslar ve vokal seslerin öne çıktığı, rahatsız etmeyen frekans karakterine sahip, daha müzikal çalan bir şekilde diye tanımlayabiliriz.

Ama bu öne çıkma meselesinin etkisi, sesin her tarafına yayılarak bir his efekti verir diye de düşünebilirsiniz. Sadece baslar veya vokaller önde diye sıcak sesli diyemeyiz.

Collapse Signature Expand Signature
  3. Mikrobiyolog

Mikrobiyolog
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,195
    “Sıcak ses”de, özellikle midler ve baslarda bir genişleme, hacim kazanma da söz konusudur. Yani sadece ekolayzırla basları şişirerek elde edemezsiniz.

Sıcaklığın fazlası çözünürlük kaybına, artikülasyonun kaybına, diğer frekansların üzerinin örtülmesine ve boğukluğa doğru gider.

Kıvamında harmoniktir, tatlıdır. Keyifle dinlenir, yormaz.

refuserQ, florence, fosther ve 3 kişi daha bunu beğendi.
  4. chemist

chemist
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    246
    IPS panellerle VA paneller arasındaki renk sicakligi farki ile sıcak ve soğuk ses arasindaki fark çok benzer bence. Her iki türde de soğuk kalan ekipmanları sevemedim yıllardır.

semsal ve ahmet çekirdek bunu beğendi.
  5. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    146
    Aynen dediğiniz gibi eq ayarıyla o sıcaklık olmuyor. Niye olmuyor mesele sadece belirli frekansların hacimlenmesi değil sanki

6. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,674
    Hifiman cihazların verdiği ses en sıcak ses tanımına uyuyor benim için.

semsal ve ahmet çekirdek bunu beğendi.
  7. Jane Delawney

Jane Delawney
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    114
    Ahmet Çekirdek yorumları bile bir başka. Yorumların hepsi NOS USA askeri amaçla yapılmış gibi... isteyenler incelemeleri okuyabilir, yabancı yorumlarla karşılaştırabilir, bu yorumların mümkün değil yanına yaklaşamayacaktır. Yorumlar hem güçlü, hem de istediğiniz kadar okuyun yormuyor. Kesinlikle pişman olmazsınız. Okutmayacağı yazar yoktur.

Şaka bir yana Ahmet Abi benim hayatıma hissetmeden çok büyük katkılar sağlamış, müzik ve dolayısıyla hayat zevkimi katlamıştır. Bir görsem elini öpüp, teşekkür edeceğim.

8. ahmet çekirdek

ahmet çekirdek
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    594
    Gelelim yapım konusuna,lamba'ların anot voltajlarını ayrı ayrı fet transistörle tegüle ederek veriyorum,Filaman'larda ayrı ayrı regüle edilerek besleniyor yani lamba'lar mono mono amfiler gibi birbirinden bağımsız çalışıyor,kapasitörler,dirençler transistörler mümkün olduğu kadar kaliteli bulmaya çalışıyorum potansiyometre Kore veya Japon malı kullanıyorum.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 25 Ekim 2019 ---
    Çok teşekkürler güzel yorumlarınız için el öpenler sağolsun.

yigitboylu bunu beğendi.
  9. ilkercom

ilkercom
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    545
    Ben sesin sıcaklığı diyince biraz yakın çalan vokaller ve harmoniklerin bolluğunu anlıyorum. distorsiyonsuz bol harmonik lambalı amfilerin karakteristiğidir.

Sedef ürünlerinde olması da normal zaten.

Mesela Wolfson ve AKM çipler de karakter olarak sıcak çalar. cirrus çipler bana çok soğuk geliyor. Ben yanlış biliyor olabilirim veya yanlış ifade ediyorum.

10. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,636
    Her ne kadar bir lambalı amfi kadar olmasa da, solid state bir amfiyi güneş gören bir yere koyup öğleden sonra dinleyince de bayağı sıcak çalıyor :p

pazac ve hbcke bunu beğendi.
  11. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    146
    Harmoniği nasıl tarif edebilirsiniz

12. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,481
    Sıcak çalmanın tabiri yapılmış ben de katılıyorum.Daha cok midlerin ve vokal seslerin öne çıktığı bir ses gibi...Dinlemesi daha rahat ve daha zevkli bence.Tizler genelde bu sınımda öne çıkmıyor gibi.Mesela hd650 böyledir.Bass ve mid öne çıkar ancak tizleri kırpılmıştır.Hd650 sıcak çalmasına rağmen vokal önde diyemem daha geriye yaslı gelıyor.Midler daha gövdeli ,vokal daha içinize işleyen cinsten.

Mesela ifi black label sıcak çalıyor ama bir darkvoice gibi değil.

Asıl lambalı amfiler o sıcaklığı ,o vurguyu hissettiriyor.Darkvoice 336 gibi ,valhalla 2 gibi.İş ss amfi lambalıdan daha soğuktur meselesine gelmesin.Ss amfilerinde sıcak çalanları çok ama lambadakı o ton farkı çok bariz belli.Sıcacık bir şey olsun dıyorsanız bence lambalı amfi.

Lambalı amfi'nin tonunu çok özledim ama su an uyumlu bir sey kurmusken hem de kur bu seviyeyken insan gözü karartıp girişemıyor :) Bu arada sıcak çalmayan lambalı amfiler de var ama o ayrı bi konu.Konuyu nasıl lambalı amfilere getirdim bu arada ben de bılmıyorum :)

13. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    5,636
    Foster'ın yorumundan sonra olayın solid state boyutuna değinelim o zaman.

Mesela Burr Brown OPA637 sıcak çalan bir opamp. Buna karşın Analog Devices AD8620 ise parlak ve detaylı. Aslında aynı detay 637'de fazlasıyla mevcut, lakin sunumu daha yumuşak, detayı insanin gözüne sokmuyor. Hem kulağı yormadan, hem de detaydan ödün vermeden uzun süre zevkle dinlenebiliyor. Bir avantajı da kısmen daha parlak kulaklıklarla (TH900, HD800, SR125) daha uyumlu olmasi.

Lakin bu sıcaklık olayının aşırıya gidip tizlerin çekinikliğine dönüşmesini sevmiyorum, ve malesef daha çok rastlıyorum artık... Sanırım güvenli bir strateji olduğu için de üreticiler tercih ediyorlar. Ancak bu durumda sıcak bir amfiyi sıcak bir kulaklıkla eşleştirdiğimizde sonuç başarısız olabiliyor. OPA637 bazlı bir amfi TH900 ile güzel bir sinerji yakalarken, LCD-2 ile hayal kırıklığı oluyor. Buna karşın AD8620 bazlı bir amfi LCD-2 ile güzel bir uyum sergilerken TH900 ile illallah dedirtebiliyor...

Velhasıl "sıcak" kelimesine temkinli yaklaşıyorum uzun süredir... "referans" kelimesi gibi :)

#13 zxc, 26 Ekim 2019
    Son düzenleme: 26 Ekim 2019
    ahmet çekirdek ve Mikrobiyolog bunu beğendi.
  14. najaz

najaz
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    80
    Dinlerken kalpleri ısıtan sese "sıcak ses" denir...

15. ahmet çekirdek

ahmet çekirdek
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    594
    Kapının arkasından,pencerenin arkasından gelen sese paslı ses denir,sahnenin ortasında kemancının sandalye gıcırtısını duyuyorsanız buna sıcak ses denir.

16. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,263
    Amfi yapıp satan birinden daha anlamlı bir yorum beklerdim. Kemancının sandalye gıcırtısını sıcak çalmayan bir sistemde dinleteyim size bir ara... Aynı sesi sıcak sistemde de dinletebilirim...

Sent from my fridge using Tapatalk

Synchronicity bunu beğendi.
  17. yigitboylu

yigitboylu
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    146
    İlişmeyin Ahmet abi me laf yok. 190tl ye sattığı amfinin sıcaklığını başka amfide bulmak için aylardır uğraşıyorum

18. artears

artears
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,263
    Yaptığı amfiler sıcak olabilir, detay ayrı şey, sıcaklık ayrı şey... Sıcak olup her şeyi karıştıran, bir cacık sunamayan dolu ürün var piyasada, onlarda gıcırtıyı ararsınız, ama bulur musunuz bilmem...

Sent from my fridge using Tapatalk

theoldman ve Synchronicity bunu beğendi.
  19. spitzer

spitzer
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    179
    Sıcaktan soğuktan ziyade doğru sesi ararım, yani kaynak neyse onu versin isterim. :)

Sıcak ses terimi genelde midlerin daha baskın olduğu, tizlerin törpülendiği sistemler için kullanılıyor.

coolblue, MehmetB ve ahmet çekirdek bunu beğendi.
  20. MehmetB

MehmetB
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    556
    Benim de katıldığım doğru bir tanımlama...

Collapse Signature Expand Signature