Samsung S4 i9500 vs. Sony NWZ-F804 - ses kalitesi

'Sony' forumunda cagricigman tarafından 1 Mayıs 2014 tarihinde açılan konu

1. cagricigman

cagricigman
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    16
    Başlıktan karşılaştırma gibi gözüküyor ama evet bir nevi öyle

Arkadaşlar, ben hem radyo istediğim için hem de telefonumdan daha kaliteli bir ses sahip olmak istediğim için kendime NWZ-F804 aldım. Ama açıkcası biraz hayalim kırıldı. Hayalimde canlandırdığım "berrak" sesi tam olarak bulmuş değilim. Tamam bunun için 1000-2000TL ödemem gerekli ama en azından sıfırı 600-700 gibi fiyata satılan ve kendinden amfili bir Müzik çaların da telefondan biraz daha iyi ses kalitesi vermesini beklerdim açıkcası. Cihaz bildiğimiz S4 ile aynı kalitede, sadece baslar biraz daha yumuşak ama güçlü, mid ve tiz sesler ise tamamen aynı. Kulaklığım ise ATH CKS77. Bu arada

Nedir bunun sebebi sizce? Telefonun ses çipinin çok kaliteli olması mı, yoksa F804 müzik çaların aslında abartılacak kadar iyi bir müzik çalar olmadığımı mı?

Collapse Signature Expand Signature
  2. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,672
    Sorun(ki varsa, iki cihazi da bilmiyorum) kulakliginizin aradaki farklari artarmakta yetersiz olusu bence

2 kişi bunu beğendi.
  3. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Kesinlikle +1

4. cagricigman

cagricigman
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    16
    Peki aradaki farkları az da olsa anlayabilmem için bir öneri verebilir misiniz? Aslında kulaklık konusunda bayağı bir araştırma yapıp da bu kulaklıkta karar kılmıştım. Fiyatı şimdilik karşılayabileceğimin üst limitiydi. Belki 1 sene içinde daha iyi modelle değiştirebilirim. Var mı öneriniz. Bu arada karşılaştırmalarımı flac parçalarda yapmıştım.

5. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Size ilk mesajınızdaki farkı anlamanız için müziğe sıcak veya soğuk renk vermeyen ilk olarak nötr veya nötre yakın bir kulaklık gerek. O da en ucuzundan bir Vsonic Gr06 olabilir.

6. cagricigman

cagricigman
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    16
    anladım. mesele nötr kulaklık olmasında. bunu elime geçen ilk fırsatta deneyeceğim. teşekkür ederim :)

7. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    566
    1 yıl içinde çok şey değişecektir, şimdilik elinizdekileri kullanın, zamanı gelince tavsiye veririrz.

Bunun dışında kullanmıyorsanız kayıpsız müzik kullanın.

2 kişi bunu beğendi.
  8. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,740
    Galaxy S4'ün Exynos'lu (i9500) modelinde Wolfson firmasının WM5102E model DAC çipi kullanılıyor. Bu DAC Anantech gibi sitesitelerde ayrıntılı olarak incelenmişti ve bir hayli övgü almıştı.

9. cagricigman

cagricigman
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    16
    wav ve flac konusunda tarcihlerim sınırlı çünkü pmp'nin kapasitesi 4.7GB gibi düşük bir rakam, yarısını android cihaz olduğunda kendi kullanıyor. ama tercihim wav'dan yana. sesi daha geniş ve kulağıma daha net geliyor. kulaklık ile pmp'yi yeni aldığımdan en azından 1 sene kullanmayı planlıyorum zaten, sonrasında param da birikirse eğer :) bir üst aşamaya geçebilirim. ama şimdiki tecrübelerime dayanarak, sanırım tercihimi nötr'den yana kullanırım ses konusunda. sıcak sesler sandığım kadar iyi değilmiş. ayrıntılı ama ses zevkime tam olarak oturmuyor.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 2 Mayıs 2014, İlk mesaj zamanı 2 Mayıs 2014 ---
    bunu bulamamıştım en azından şimdi bir rehberim var, sağolasın :) araştırıcam.

10. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,740
    Rica ederim ;)

11. Kayra

Kayra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    290
    İstersen Woo Audio WES'i bir şekilde telefonuna bağla, üzerine de STAX SR-009 koy, yine de bu ikisi arasında ahım şahım fark bulamayacaksın derim ben.::)

12. cagricigman

cagricigman
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    16
    :) eminim fark yaratmaz. :gulme

13. Kayra

Kayra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    290
    SONY'nin bu cihazını deneme fırsatı bulmuştum, öyle çok kaliteli bir sesi yok. O yüzden fark yaratmayacağı (Ahım şahım fark diyelim) konusunda son derece ısrarcı davranacağım. :)

Bu arada sitenin yeni arayüzü çok iyi olmuş gerçekten, diğer arayüze göre son derece iyi bir kullanımı var.

14. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    566
    Bir de aslında sıcak müzikçalar + sıcak kulaklık meselesi de oluşmuş sizin durumda.

15. Kayra

Kayra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    290
    Bence S4'ün üzerine bu tarz bir müzik çalar almaya gerek yoktu. Kendisi telefonlar arasında yeterince iyi bir sese sahip. Bu arada, verdiğim örnek abartılı gelmesin. Ben arada fark olmaz demedim, ahım şahım fark olmaz dedim, bunu da not edeyim. :)

2 kişi bunu beğendi.
  16. cagricigman

cagricigman
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    16
    evet bu konuda haklıymışsın ama ne bileyim böyle olacağını. en azından telefonun şarjından yemiyor diyordum. fakat son bir güncelleme geldi S4'e, müzik çaların batarya performansını 2ye katladı resmen. yaptığım ölçümlerde 30 saat civarı müzik dinleyebiliyorum üstelik telefon açık modda. yani F804 biraz gerde kaldı ama, dediğim gibi inatla kullanmaya devam ediyorum şimdilik :D
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 2 Mayıs 2014, İlk mesaj zamanı 2 Mayıs 2014 ---
    evet sıcacık bir deneyim yaşadığım bir gerçek :) tizler keskin, midler yerleşik, baslar oturaklı, yumuşak vurumlu ama iyi hissedilir seviyedi, en güzel yanıda sesler birbirinin üstüne çıkmıyor, her frekans kendi halinde. kulaklık bu ikili ile bana W ekolayzır havasında ses veriyor. aslen geniş sahneli kulaklık sevmeme rağmen ve bunun da en iyi şekliyle kafaüstülerde hissedileceğini düşündüğümden ama taşımaları zor olduğundan hiç girişmek istemiyorum. kulakiçleri iyidir şimdilik :eek:k

17. MAHLER&CAN

MAHLER&CAN
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    Peki bu sony müzik çaları satmayı düşünmüyormusun hiç uygun bir fiata elden çıkar ,bence onuda söylenen kulaklık için kullan sonrada cks77 satarsın ,piyasası olan popüler bir model degilmi o ???

18. Stumaster

Stumaster
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    39
    Yukarıda da yazıldığı gibi ve diğer forumda yazdığım gibi ben kulaklığın değiştirilmesi taraftarıyım. :)

19. cagricigman

cagricigman
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    16
    tam da kulaklığa alışmıştım biliyor musunuz :) önceki kulaklıklarımdan bariz daha net ve iyi sesler veriyor AMA zevk olarak biraz daha naturele yakın, flat ayarında verebilseydi iyi olurdu. kimse mükemmeli bulamıyor işte napacaksın :( bulabilen de zaten sağlam para yatırmış oluyor. bütçem şimdilik müsait değil. fakat tavsiyelerinizi kulağıma küpe yaptım, bir dahaki sefere parayı kulaklığa daha çok yatırıcam, DAP'ı da bilemem artık :)
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 3 Mayıs 2014, İlk mesaj zamanı 3 Mayıs 2014 ---
    şimdilik satmayı düşünmüyorum, zaten yeni aldım ben de bunu ve zevkimi çıkartmak istiyorum. kendisine bir de cüzdan şeklinde bir kılıf aldım, OHHH miss :) biraz kullanayım da, satmayı elbet düşündüm ama acele karar vermek istemiyorum. bir 2-3 ay kullanayım, ne olacak görelim.
    ayrıca evet, kulaklık şimdilik piyasası olan bir model. olması da doğrudur, çünkü fiyatı çok pahalı olmadığı gibi fiyatına nazaran verdiği ses netliği, sahne genişliği, bas/mid/tiz dengesi de beğeniliyor. bu yüzden popüler.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 3 Mayıs 2014 ---
    bu arada bir arkadaş ses farkı yaşamak, kaliteyi arttırmak isteyenlere demiş ki "tabi bu kendi düşüncem ama %90 kulaklık, %9 amfi, %1 müzik çalar..." yani bundan da yola çıkarak, belki ileride f804ü satıp bir amfi alıp, kulaklığı mı da bir üst seviyeye çıkartabilirim. bu da aklımda.

20. MAHLER&CAN

MAHLER&CAN
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    12
    O da abartmış artık ç............... .Diyicem kusura bakmayın forum ahaliside. Hadi kulaklık %50 olsa en az %30 amfi %20 de dap olur ki küçücük fioo e6 amfi bile SONY XBA1 kulaklıgı bambaşka kulaklık yaptı.Kör test yapsalar deseler işde SONY XB3 bu ha farklıymış demek bu :(diyicem bilmesem ,görmesem . Konuyla alakalı oldugunu düşündügümden ,bu tip sesi ince hacimsiz ve bassları az falan kulaklıgı olanlar kulaklıgı degişmeden ,özelikle tlf dan dinliyenler kesinkle bu tip bir amfi ile bİr dinlesınler en azından bir arkadaşda falan ,sonra kulaklık arasınlar :idiot2::idiot2::idiot2: