Samsung TV'ye pc hoparlörü nasıl bağlanır?

'Kablo' forumunda Peter Hammill tarafından 11 Ağustos 2021 tarihinde açılan konu

1. Peter Hammill

Peter Hammill
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    9
    Herkese selamlar,

Sorum belki de forum ahalisine fazla basit gelebilir ama kendim bulamadım. :) Samsung Qled tv kullanıyorum, arkasında optik giriş var(doğru ismi bu mu bilmiyorum). Eski pc hoparlörüm ( Creative T20) standart aux kablo. Bu hoparlörü tv ye baglamak istiyorum. Bu durumda aux-optik dönüştürücü kabloya ihtiyacım var. Google'da arattığımda adaptörlü modeller çıkıyor. Doğrusu hangisidir anlayamadım. Yardımcı olabilecek varsa çok sevinirim. :)

2. radyo

radyo
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    840
    Merhaba ,tv'de normal kulaklik cikisi ya da kirmizi beyaz rca cikis var mi? Varsa oraya baglamak en dogrusu sanki. Optik aux kabloya gelince creative t20'de optik kablogu decodee olmadan kullanamazsiniz diye biliyorum.

3. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,714
    Ses kontrolu de ayri dert...

4. BeatMaster

BeatMaster
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    213
    Aynı sorun benim tvde de var, analog çıkış yok. Çok sotede bir kulaklık çıkışı yok ise.

Collapse Signature Expand Signature
  5. Peter Hammill

Peter Hammill
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    9
    Merhaba tv arkasındaki girişleri resimde görebilirsiniz. Solda "Digital Audio Out Optical" yazıyor. Sağda ise 2 tane giriş var. Hangisini kullanmam gerek? RCA'ları kullanıp hoparlörleri bağladıgımda ses otomatik olarak hoparlore gelmiyor. Ben de ayarlardan ses çıkışını değiştirmek istiyorum, diğer seçenek de Optik. RCA için bir seçenek yok. Rca için seçenek yoksa neden rca girişi var orasını anlamadım. Taktığımızda otomatik mi sesi aktarması gerekiyor?

https://ibb.co/RQkFZxk

6. bhdr74

bhdr74
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    80
    Optik çıkışı analog çıkışa çevirecek adaptör yani dac edinmeniz lazım gibi görünüyor.

Collapse Signature Expand Signature
  7. Peter Hammill

Peter Hammill
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    9
  8. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,714
    Peki ses ayarini nasil yapacaksiniz?

Toslink uzerinden ses ayari yok bildigim.

Bilgisayar hoparlorunun kumandasi var mi?

Varsa iki kumanda (TV ve ses) kullanmak durumunda kalacaksiniz, yoksa her gerektiginde TV'nin yanina gidip ses ayari yapmak durumunda kalacaksiniz.

TV'nin bluetooth'u var mi? Varsa o ses ayari iceriyordur muhtemelen.

9. Peter Hammill

Peter Hammill
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    9
    Kumandası yok malesef :) nereden baksan problem. tv bluetooth u var ama hoparlörde olmadıgı için ses ayarını sağlayamam diye düşünüyorum. TV için hoparlor bakmaya baslayayım en iyisi.

10. zxc

zxc
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,714
    Bluetooth varsa şöyle bir şey işinizi görür muhtemelen.

https://www.amazon.com/Bluetooth-Adapter-Streaming-Wireless-Speakers/dp/B016NUTG5K

Fiio ve Audioengine'in bu çizgide daha kaliteli ürünleri var, ama bilgisayar hoparlörlerinin kalitesine bağlı olarak gereksiz lüks kaçabilir.