Sandisk sansa fuze incelemesi

'SanDisk Sansa' forumunda witness tarafından 22 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

1. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Sandisk özellikle Clip ve Fuze modelleri ile dikkat çekici başarılar elde etti sizlerin de bildiği gibi. Anythingbutipod.com gibi sözü geçen bağımsız sitelerden tutunda medya organlarından son kullanıcılara kadar geniş bir kitle bu iki modelin üst seviye ses kalitesi verdiği konusunda hemfikir.

Fuze ile tanışmam altı ay öncesine dayanıyor. Bir hata sonucu Türkiye'den aldım. Hata diyorum çünkü neredeyse üçte bir fiyatına ebay den temin etmek mümkün.

Genel izlenimler:

Fuzeyi elinize aldığınız zaman gerçekten küçük bir mp3 çalar olduğunu anlıyorsunuz. Gömülü bataryasının vermiş olduğu avantajla oldukça incede sayılır. Dış kaplaması çoğu mp3 çaların eksi yönü sayılabilecek, kolay çizilebilen parlak bir yapıda. Arka yüzü ise daha mat ve dokunma hissi güzel bir plastikten yapılmış.

Kullanması kolay bir mp3 çalar sansa fuze. Geniş tekerlek butonu istenilen yere çabucak gitmeye yardımcı oluyor. Mp3 çalara müzik dosyalarını doğrudan "sürükle bırak" şeklinde atabiliyorsunuz. Yine klasörler arası gezinti yaparken de herhangi bir güçlükle karşılaşmıyorsunuz.

Fuze .flac uzantılı dosyaları sorunsuz çalıyor. Çoğu müzik çalarlardan ayrılan önemli bir özelliği de "line-out" çıkışının olması. Gerçi biraz çetrefilli bir iş kolay taşınabilir bir line out kablosu bulması ama "griffin power dock" yardımı ile bu işi halledebilirsiniz. Tabi böyle kullanırken power dock un adaptörle çalıştığını unutmamak gerekir. Özetle taşınabilir bir seçenek değil.

Ekran kalitesi vasat olarak değerlendirilebilir; kesinlikle uzun soluklu video seyretmeye uygun değil. Bana kalırsa video seyretmek için de uygun değil ama örneğin küpler için "eğlencelik bir çözüm" olarak düşünülebilir. Kısaca fuze nin bu konuda bir iddiası yok.

Tabi renkli ve geniş ekranı genel kullanımı olumlu etkiliyor. Müzik parçaları arası gezintilerde kullanıcıya yardımcı oluyor.

Yine Micro SD girişi sayesinde hafıza artışı mümkün. Açıkçası kullanmadım henüz ama ilerisi için elbette önemli bir artı.

Gözüme batan tek ergonomi kusuru açma kapama butonu. Fazlaca küçük ve açmak için birkaç saniye yaylı mekanizmasını itelemek zorunda kaldığınız için tek elle yapmak zor olabiliyor.

Teknik özellikleri:

Gömülü bataryalı böyle modeller için elbette akla ilk gelen pil süresi. Teknik verileri bir kenara koyarsak tatmin edici bir kullanım ömrü var. Şöyle ki, genelde 256 kbps ve üzeri müzikler dinlememe, sürekli kurcalamama 15 saate yakın dayanıyor. Beri yandan .flac uzantılı ya da benzeri yüksek çözünürlüklü ses dosyaları ile müzik dinley¬ince bu sürenin 10 saat ve altı sürelere düştüğünü hatırlatmakta fayda var. Özetle kullanıcısını üzmeyecektir.

Radyo çekim başarımını vasat altı olarak değerlendirebiliriz. Genelde otobüs yolculuklarında Nokia n82 model telefonumun daha fazla istasyon yakaladığını eklemeliyim. Kötü denemez elbet, cowon g3 ile kıyaslanırsa da daha geriden geliyor fuze. Ama ses netliği tatminkar. İstasyon yakalama başarısı olarak Nokia n82 ye on üzerin¬den sekiz verirsem, cowon g3 7, sansa fuze 4 puan alır benden. Şimdi bu yazıyı yazarken pfe takılı halde yaptığım taramalarda sansa fuze 11,cowon g3 22 adet radyo kanalı buldu. Cowon’un bulduğu bütün radyo kanallarının yeterli netlikte ve farklı istasyonlar olduğunu ekleyeyim.

Ekran netliği yeteli. Yazılar okunaklı ve parlaklığı gün ışığında yeterli kullanım rahatlığını sunuyor. Daha ötesini de amacı çoklu medya başarımı olmayan bir cihazdan beklemek haksızlık olur. Sonuçta fuzenin temel görevi ses çalmak.

Ses kalitesi:

Fuze’nin asıl meziyetleri bu alanda sivriliyor. Bilindiği üzere fuze ve clip kardeşler ses kalitesi konusunda pek meşhurlar. Peki, nedir onları özel yapan? Hemen cevap vereyim: Doğal ve ayrıntılı ses vermeleri. Ses çözünürlüğü takdir edilmeyecek gibi değil. Gerçekten flat ses karakterli bir müzik çalar sansa fuze. Hatta çoğu kullanıcı özellikle sansa clip’i "odyofil" ses ekipmanı olarak görüyor. Sansa fuzeye yoğunlaşacak olursak benim cevabım hem evet hem de hayır.

Sansa fuze odyofillere bile hitap edecek bir müzik çalar çünkü enstrüman ayrımı mükemmel, tizleri pürüzsüz, basları sıkı ve doğal. Yüksek çözünürlüklü ses dosyalarının getirilerini olduğu gibi gözlemleyebiliyorsunuz. Kısacası bu alanda ne istiyorsanız size sunuyor fuze. Yine line out çıkışı yüksek kaliteli amfilerle kullanma imkanı veriyor.

*Sansa fuze odyofillere bile hitap edecek bir müzik çalar değil çünkü bir miktar dip ses var. Özellikle yüksek ses seviyelerinde ve hassas kulaklıklarda çok rahat duyumsanabilir bu. Yine ekran ışığı yanarken ya da tekerleği döndürürken sinyal kirliliği oluyor ve ufak cızırtılar duyuluyor. Yine sansa fuze ile eko ayarları yapmayı unutun. Çünkü tepkileri ve sesteki değişimler doğal değil. Bunun ötesinde dip ses artıyor.

Cowon g3 ile kıyaslanırsa ses karakterleri farklı müzik çalarlar. Fuzenin daha yüksek ses çözünürlüğü sunduğu aşikar. Cowon ise daha yapay ve bas karakterli bir kulaklık. Sesine daha karanlık demek doğru olur. Ama bu onun zafiyetinden değil karakterinden ileri geliyor. Genel ses kalitesi olarak ben her konuda fuzeyi daha öne koyarım.
    Ama cowon g3 ile neredeyse sınırsız çeşitlilikte ses eklentisini kullanabilirsiniz. BBE, mach3bass, mp enhance, 3d surround gibi ses efektleri var. Yine eko ayarları daha başarılı ve dip ses daha az.
    Ses çıkış gücü füzenin gayet yeterli. Misal grado sr125 ile tatmin edici ses seviyelerinde müzik dinleyebiliyorum. Bu konuda cowon g3 mü daha iyi fuze mi kesin karar veremeyeceğim. G3 kağıt üzerinde 26 mw (32 ohmda), fuze 32 mw(32 ohmda) ses çıkışı sunuyor ama öyle not edilecek kadar çok bir fark yok ortada.

Özetle fuze fiyatına göre (yurtdışı) kesinlikle çok az alternatifi olan bir müzik çalar. Eksileri var elbet ama artılarının yanında görmezden gelinebilir.

Cowon G3 SANSA FUZE

Artıları; Artıları;
    uzun pil süresi doğal,yüksek çözünürlüklü
    güçlü radyo line out çıkışı
    dip ses yok(ya da çok az) yeterli pil süresi
    uygun fiyat

Eksileri; Eksileri;
    ses karakteri kötü radyo
    küçük ekran eq ayarları yetersiz

2. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Hasan'a yardımları için teşekkür ederim :)

3. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    620
    Rica ederim. :) Eline sağlık, çok güzel bir inceleme olmuş..

Collapse Signature Expand Signature
  4. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    181
    Eline sağlık witness. Çok güzel bir inceleme. Şu Sansaların sesini merak etmiyor değilim. Eskiden mediamarkt bunlarla doluydu. Sonra alet takdir toplamaya başlayınca hiç bulunmaz oldu. Özellikle Vibez'a kıyasla sesi nasıldır hep bir soru işareti bende. Vibez'ı sattım ama özlemiyorum desem yalan olur.:(

5. ONLYtheSTRONGsurvive

ONLYtheSTRONGsurvive
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Ben de bekliyordum incelemeyi..Emeği geçenlere teşekkürler.

Dip ses ve eq yetersizliği moralimi bozdu açıkçası. Fakat ses çözünürlüğünün iyi olmasına da sevindim. Her yerde bahsediliyordu zaten. Sanırım ben de flatçi olcam bundan sonra.

Şunu merak ettim. Playlistleri aletten oluşturabiliyor muyuz yoksa WMP zorunluluğu var mı Sony'deki gibi?

6. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Teşekkür ederim arkadaşlar,sınavlar yüzünden biraz hızlı bir inceleme oldu ama eksik birşey varsa ileride eklerim.

--Dip ses olayı moralinizi bozmasın çoğu iemde hissedilmiyor bile. Ben grado sr125 te hissettim bu durumu. Örneğin cx500 de duyumsanabilir bir seviyede bile değil çoğu zaman,sadece ses çok açıkken ve müzik çok yavaşlamışsa anlaşılabiliyor.
    Phonak pfe de de önemli bir sorun değil.
    --Eko ayarları malesef zayıf ve açıkça sesin genel karakterini olumsuz etkiliyor. Dipses daha önce belirttiğim gibi varsayılandan başka bir ayar seçilirse artıyor.
    --radyosu da zayıf incelemde nedenlerini yazdım zaten. Bu sorunlardan başka bir eksi bulmak gerçekten güç fuze için. Hatta benim gibi pimpirikli değilseniz saydıklarımı görmezsiniz bile :)

ekleme;
    playlisti müzik çalar üzerinden oluşturabilirsiniz. Sanıyorum seçtiğiniz parçayı go list gibi bir listeye atıyor buradan dinleyebilirsiniz. Yanlız çok işlevsel değil taktir edersiniz ki. Önceden hazırlamak ; hele çok fazla parça olduğu düşünülürse daha kolay.

7. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Eline sağlık witness, o kadar sınav stresine ragmen gayet güzel bir inceleme olmuş.

Kısa süre de olsa fuze kullanmış biri olarak ben de aklıma gelenleri eklemek istedim.

-Cihaz gerçekten çok küçük ve kibar. Kredi kartından biraz daha büyük, açıkçası beni oldukça şaşıtmıştı.
    -Clickwheel (teker) kullanımı oldukça kolay hatta nanoya göre kontrol etmek daha kolay diyebiliriz. Ipod gibi dokunmatik degil, onun yerine iki yone de sonsuz kez donebilen bir mekanizma düşünün. Bu sebeple atlama yapmadan kullanmak daha kolay.
    -Ekranı fena degil. Fotograflar gayet güzel görünüyor. Ancak film izlemeyi pek düşünmeyin. Çünkü hem ekran büyük planlar için fazlasıyla küçük kalıyor hem de en fazla 20 fps'ye çıkabildiği için ciddi bir yavaşlık seziliyor.(Bazen senkron kayması bile hissettim) Ama çizgi film izlemek için kullanılabilir. South park falan hem yakın plan oldugu için hem de pek efekt ihtiyacı olmadıgı için gayet iyi sonuç vermişti.
    -Film ve fotografları cihaza atmadan önce convert etmeniz gerekiyor. Ancak beraberinde gel(mey)en sansa media converter kanımca illet bir program. Bende ne yapsam da film convert edemedi. Filmler için winavi media converter diye bir program var, ben onu kullanmıştım. Alternatif arayan düşünebilir (hatta düşünsün).
    -Kullandıgı skinleri değiştirmek mümkün değil, hatta arkaplan resmi bile ayarlamak mümkün değil. Bu eksi puan.
    -Ses kalitesi konusunda da clip ile arasında pek fark hissetmedim. Şu an piyasadaki en iyi ses kalitesine sahip cihazlardan gibi geliyor bana(ilk 3'tedir hatta).
    -Sd card girişi ve line out çıkışı (dock veya dıy fuze to mini olarak kullanılabilir, compicat'de var sanırım) çok önemli iki ayrıntı. Ve ciddi bir fark yaratıyor.

Benim de aklıma gelenler bunlar. Diğer konularda da Witness'a katılıyorum. Şu an ses kalitesi ilk etken ise alınacak daha iyi bir dap oldugunu sanmıyorum. Sandisk son derece başarılı bir iş çıkartmış...

8. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Selimin'de söylediği gibi ses kalitesi konusunda piyasanın çok az amiral gemisinden birisi. Kimi forumlarda "yav iyidir iyidir ama sandisk sonuçta bilmem ne marka müzik çalardan nasıl iyi olsun ki? Fiyatı uygundur ondan beğenilmiştir" gibi yorumlar sıkça söyleniyor. Gerçekten sandisk eski modelleri düşünüldüğünde beklenilenin çok üzerinde bir iş çıkarmış.

Hele methini çok duyup bimekste incelemek için sansa clip i elime aldığımda "yok yav bu değildir bukadar küçük olamaz" diye düşünmüştüm :)

9. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Ellerine sağlık witness :) Bir player daha tanıma şansına sahip olduk... Line-Out çıkışı ve flac oynatması bile yeterli böyle bir player almak için... Hiç kayıpsız ve işlenmemeiş dinlemek ayrı bir zevk... Ama dip gürültüsü olması biraz moral bozucu...

Bu arada Rachmaninoff Collection görüyorum resimlerde :)

10. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Teşekkür ederim kontG :)
    Babamın bürosundan kalma o iç bayan çalışma masasının kasvetini biraz olsun dağıtmak için kullandım Rachmaninoff'un cd kabını :)

Dip gürültüsü dediğim gibi yadsınamaz elbet. Ama yüksek seste ve müzik çok yavaşladığında duyumsanıyor.

Yine line-out çıkışından ses alındığında ortadan kalkıyor. Tabi şöyle bir gerçek var , kimi zaman dip gürültülerin önemli bir kısmı müziğin kendisinde saklı oluyor ; kayıt kalitesinin kötü olması ya da sıkıştırma işleminin götürüleri sesi etkiliyor.

11. wakinyan

wakinyan
    Expand Collapse
    Guest

eline, kulağına sağlık ;)

12. ONLYtheSTRONGsurvive

ONLYtheSTRONGsurvive
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Önceki mp3 çalarım flac çalmadığı için bu formatla ilgilenmiyordum. Sevdiğim şarkıların elimden geldiğince 320 kbps olanlarını indiriyordum. Şimdi bana flacla tanışmak için bir şans doğdu. Fakat benim kulaklık CX300. Sizce 320 lik mp3'ler ile flac arasındaki farkı CX300 ile bariz hissedebilir miyim yoksa üst düzey bir kulaklık mı almam lazım?

13. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    620
    Muhtemelen hissedersin, ki zaten her halükarda indirip dene, sonuçta denemesi bedava :)

Collapse Signature Expand Signature
  14. ONLYtheSTRONGsurvive

ONLYtheSTRONGsurvive
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Orası öyle tabi. Hatta bir tane buldum :) Dediğin gibi denemek lazım. Görelim şu kayıpsız formatı.

15. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    teşekkür ederim @wakinyan :)

@ONLYtheSTRONGsurvive ,
    şevkini kırmak gibi olmasın ama ben cx500 de pek bir fark alamıyordum flac ile256 kbps lik bir mp3 arasında. Belki dinlediğim müzik türü ile kulaklığın arası pek iyi olmadığı için böyle umutsuz görmüş olabilirim :)

Ama şöyle bir gerçek vardır,psikolojik olarak bile olsa insanda bir hoşnutluk uyandırıyor yüksek çözünürlüklü ses dosyaları. Sana tavsiyem -zaten aramızda olduğun için aksini düşünmek pek mümkün olmaz :) - mesela bir grado sr60 ile tanışman. Pedlerini de modladıktan sonra pek mutlu olursun sansa fuze ile :)

16. utuman

utuman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    70
    witness inceleme için teşekkürler çok düzenli ve güzel olmuş...
    bu dipses konusu bence çok kafaya takılmamalı..Bir kulaklıkta mikrofonik bir de dap/mp3te dipses konusunu çok kafaya takmamak lazım bence;alet güzel olunca küçücük eksiklikler insanın gözüne çok batıyor.Şarkı başlayınca sinir bozucu olmuyor zaten çok da,çok sessiz bir ortam haricinde..

17. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Teşekkür ederim utuman :)
    Dediklerine aynen katılıyorum ; başta söylediğim gibi benim gibi pimpirikli değilseniz farkedilmez bile :) Sadece bir fikir verebilmesi için kıyasıya eleştirdim fuzeyi,ancak bukadar eksisini bulabildim.

18. ONLYtheSTRONGsurvive

ONLYtheSTRONGsurvive
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Valla witness sr60'a gelene kadar tanışmam gereken o kadar kulaklık var ki... Gündüz 3. Ankara buluşmasının fotolarına baktım. Adını sanını bilmediğim bir ton kulaklık... Kafa üstü kulaklık hiç kullanmadım. Daha öncesinde bir iem alayım diyorum. Sonrasında da kafaüstü ve gerekirse amfi. Ama bunlar için önce çalışma hayatına başlayıp para kazanmam lazım. Parayı hazır ettikten sonra araştırıp zevkime göre ekipman ayarlamam kolay. Ama mecburen bir süre daha CX300 ile idare etmek zorundayım :(

19. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    125
    Eline sağlık Witness, beklediğimiz gibi çok iyi olmuş. :)

En iyi sistemlerle bile 320kbps ile FLAC arasındaki farkı çok net anlamak mümkün değil. LAME codec ile iyi bir programla (Exact Audio Copy ya da dBPoweramp gibi) riplendiği sürece kayıpsıza kulağın %99 anlayamayacağı kadar yakın şekilde dinlemek mümkün yani mp3'ü. CX300 ile ise hiç mümkün değil bu tip bir farkı anlamak. FLAC'ın Fuze'de kapladığı yere değmez yani hiç. Yine de psikolojik olarak rahatlamak açısından en özel albümleri koyman iyi olabilir tabii, birçok kişi de böyle tercih ediyor.

20. KontG

KontG
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    8
    Cd Player'dan Line-Out çıkışıyla orjinal cd dinlemek ile mp3'ten 320 ya da kayıpsız olarak dinlemek arasında önemli farklar görüyorum ben... Bu konuda kör test yapmak istiyorum açıkçası...