Sandisk sansa fuze incelemesi

'SanDisk Sansa' forumunda witness tarafından 22 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

1. ONLYtheSTRONGsurvive

ONLYtheSTRONGsurvive
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Nihayet yeni oyuncağıma kavuşmuş bulunuyorum ve sesini duymak için sabırsızlanıyorum. İlk şarzı kaç saat yapmam lazım? Normal şarz süresi dolduktan sonra da şarza devam edeyim mi?

2. utuman

utuman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    70
    İlk şarjı tam olsun;asla yarıda bırakma.Ben d2 alınca yarıda kesmiştim meraktan,sabırsızımdır baya:)Ama önermiyorum;fully charged tarzı bir ibare çıkar zaten şarj bitince;ondan sonra kurcalamaya başlarsın aleti...

3. ONLYtheSTRONGsurvive

ONLYtheSTRONGsurvive
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Hmm ok, o ibare çıkınca şarzdan alayım o zaman. Bir de tekerleği hafiften yerinden oynuyor. Bu normal mi?

4. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Ufak tefek işçilik hatalarının olması pek muhtemel. Bir sorun yaratacağını düşünmüyorum tekerliğin. Benim fuzede de tekerlek yuvasında oynuyor.

5. ONLYtheSTRONGsurvive

ONLYtheSTRONGsurvive
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Bir süredir dinliyorum Fuze'yi. Sesine alışmadan yorum yapmayayım dedim. Dünkü dinlemeden sonra artık yazayım 3-5 kelime.

Açıkçası ilk gün biraz moralim bozuldu. Duyduğum ses biraz mid ağırlıklıydı sanki. Vokalin olduğu parçalarda vokaller çok önde duruyordu. Fakat birkaç gün sonra ses gayet dengeli gelmeye başladı. Sanırım ilk günün heyacanından olsa gerek kulaklarım alışamadı yeni bir sese ya da kulaklıkları çok soktum kulağıma ondan öyle gelmiş sanırım. Şu an vokaller hiç öyle rahatsız olcak kadar öne çıkmıyor.

Basların ise H10'a göre daha net, daha takip edilebilir olduğunu söyleyebilirim. Fakat beni en çok tizleri etkiledi. Yine H10 ile kıyaslayacak olursam tizlerde bariz fark var. Fuze'nin tizleri çok doğal geldi bana. Özellikle parçalardaki zil sesleri daha bir hoş daha bir doğal geliyor. Sanki yanımda canlı bir şekilde çalınıyor gibi.

Eq ise witness'ın dediği gibi. Fuze'yi yapanlar eq'ya önem vermediklerini bandların altında frekans değerlerini dahi belirtmeyerek açıkça göstermişler. Yine de insan bari onları belirtir yaa... Allah'tan aletin flat sesi gayet güzel de eq'ya ihtiyaç duymuyorum. Çünkü aletin flat sesi H10'a göre zaten sanki eq açıkmış gibi duruyor.

Dip sesle ilgili bir şikayetim olmadı açıkçası. Korktuğum gibi değilmiş. Fakat şarkı değiştirmek için tuşa basınca çıkan kısa süreli cazırt sesi sinir bozucu.

Kısaca beklentilerime değdi mi? Tabii ki evet :wink Bu sese bu fiyata ulaşabiliyor olmak çok güzel.

6. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    90
    Beğenmene sevindim gerçekten. Cx serisi kulaklıklarda dipses sorun olmaması lazım zaten. İleride daha kaliteli kulaklıklarla daha çok seveceğine inanıyorum. Birde radyosunu iyi yapsalarmış keşke ama bukadar fiyata çok bile :)

7. masterfi

masterfi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    sansa fuze nin line out kablosu rahat bulunabiliyor mu? yoksa kendimiz mi yapmak zorundayız hic yapabilecegim birsey degil acıkcası :(

8. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Ebayde line out dock'u vardı o kolay bulunuyor.
    Ancak line out kablosu pek bulunmuyor ama compicat yapmıştı galiba, yine yapabilir herhalde bir sor istersen...

9. masterfi

masterfi
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    sagol pm gonderdim compicate eger bulabilirsem ciddi ciddi fuze dusunuyorum

10. GeCCe

GeCCe
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    1
    Konuyu hortlatmış olacağım ama hala güncelliğini koruyan bir model olduğu için ve bu güzellikteki bir inceleme olduğu için bir sakınca görmüyorum.

Öncelikle inceleme için ve yine konu içerisindeki değerli eklemeler için teşekkür etmek isterim.

Ben de şu sıralar clip ile fuze hakkında araştırma yaparak fikir edinmeye çalışıyordum ki bu konuyu okuduktan sonra düşüncelerim netleşti gibi. Clip ile fuze ses kalitesi olarak ayırt edilememesine rağmen -yapı itibari ile sanırım- aralarında az diyemeyeceğimiz bir fiyat farkı var.

Fuze nin yapısı bir ipod touch gibi olsaydı ve her türlü video izleme vs. fonksiyonlarında da iddialı bir model olsaydı aradaki fiyat farkını fazlası ile hakederdi ama bu hali ile ses anlamında öne çıktığı için aradaki fiyat farkına gerek var mı bilemiyorum. Zira ikinci el clip 50-55 liraya alınabiliyorken yine ikinci el fuze 100 lira ve üstünde tutarlara satılıyor. Ses kalitelerinin aynı olduğunu düşünürsek, clip alıp aradaki farkı kulaklığa yada amfiye yatırmak daha mantıklı sanırım...

11. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,712
    Düz clip'ten bahsediyorsunuz sanırım, ama Fuze'daki lineout çıkışını ve micro sd kart desteğini unutmayın, özellikle micro sd kart desteği oldukça önemli.. Bir de kullanım rahatlığı var tabi..

12. GeCCe

GeCCe
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    1
    Evet düz clip'ten bahsediyorum...Fuze'nin artıları var tabii ama işte bakalım uygun fiyata bulabilecek miyiz :) An itibari ile satılan clip ile fuze modelleri arasında fiyat olarak uçurum var neredeyse. Ebay'a göz attım orada da uygun bir şey bulamadım. Ara ara yine bakıyorum, uygun bir şey denk gelirse alırım artık...

Teşekkürler.

13. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,712
    İkisinin de üretimi yok ve ikisi de tarihi eser niteliğinde olduğu için üfürenler bol bulunur.. Bol şans..

14. GeCCe

GeCCe
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    1
    Hmm... Üretimlerinin durduğunu bilmiyordum. O zaman hakkaten bana bol şans. :)

15. Quattro

Quattro
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    67
    Fuze kullanımı inanılmaz rahat bir cihaz. Tekerleği sayesinde içine 1000+ parça da atılsa rahatça navigasyon yapılabiliyor. Sesi açıp kapama yine tekerleğiyle hassas olarak ayarlanabiliyor. Büyük ekranda albüm kapağı görebilme(eğer kapak büyük boyuttaysa gösteremiyor gerçi :) ) imkanı da tanıyor. Hatta rockbox ile sudoku filan da oynatıyor. ;D
    Pili de benim gibi ekran açık sürekli parça değiştiren adama 10-12 saat gidiyor. (Benim alet 2. el olduğundan belki ömrünü biraz yemiştir bilemiyorum)İnce olmasıyla da her cebe rahatlıkla sığıyor.
    Micro SD kart desteğine ise değinmeye gerek yok. 4GB'lık cihaz 50 küsür lira daha verilirse 36 gb olabiliyor. :yourock
    Line-out çıkışını vermesi de bu aletin başka bir güzel tarafı. Haricen alınacak kaliteli bir Lod kablosuna amfi bağlanırsa kalite daha da artıyormuş. Ama yine de bu şekilde bir diymodla yarışması mümkün değil sanırım. :)
    Ben de arada kalıp Mahir abi almayı düşünür müsün deyince Fuze'unu kapmıştım. Gayette memnunum. Yine alacak olsam Fuze yada bekleyip diymod+e11 alırım.

Ama beklentisi sadece kaliteli müzik dinlemek olan adama clip+ 'ta fazlasıyla yeter. O da işini çok iyi yapıyor elbette.

16. metinnitem1

metinnitem1
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    2 GB(8 GB MiniSD) Fuze (Rockbox) ile LineOut (Eline sağlık Boğaç) ve CKM 50 kullanıyorum.LineOut ne olduğunu kullanınca fark ettim.Kesinlikle çok temiz bir ses.Ayrıca kaliteli kayıtlar ile düşük kaliteli kayıtların farkı daha belirgin hale geldi.Elimde PL30 ve Yuin G2A var ama daha deneyemedim.2 GB clip var ama onu araba için ayırdım.Fuze kullanımı çok rahat gerçekten.Biraz açıklama sonrası ben de bir soru sorayım.Ipodlara yapılan dıymod işlemi ile line out ve anfi birleşimi hangi müzik türleri için ideal oluyor?Fuze line out ve anfi birleşimiyle kıyaslama yapar mısınız?

17. GeCCe

GeCCe
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    1
    Tarik hocam deneyimlerini paylastigin icin tesekkur ederim. Dedigin gibi su anda tek ihtiyacim olan sey iyi bir kaynak o kadar. Yukarida da yazdim, fuze fiyatlari biraz ucuk oldugu icin clip daha on planda ama uygun fuze denk gelirse bakacagim.

@metinnitem1

Su lineout konusunu biraz aciklayabilir misiniz rica etsem ?

18. metinnitem1

metinnitem1
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Jack çıkışına göre daha berrak ses aldığımı düşünüyorum.Ayrıca ses düzeyini sadece anfiden yapabiliyorsunuz line out da.Sesi yükselttiğinizde patlama,hışırtı vs jack çıkışına göre çok çok azalıyor.

19. GeCCe

GeCCe
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    1
    Şöyle sorayim, ben e6 ile birlikte kullanacacagim. O zaman bu lineout girisi onemli hale geliyor ve lazim bana, dogru mu anladim ?

20. Mair

Mair
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    1,069
    Lineout imkanı varken o kullanılmalıdır.

Fakat Fuzenin gıcıklığı burada, ona takılabilen lineout kablosu sadece ona takılabiliyor ve bizden birine yaptırınca da ipod lodlarından biraz daha pahalı :) Aynı şekilde iphone kablosu da ne kadar uygun görünse de çalışmıyor. Yani bunda Cowon cihazların sadece kendilerine özgü usb kabloları gibi bi durum var.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Collapse Signature Expand Signature