Sandisk Sansa Serisi Karşılaştırmalı İncelemesi

'SanDisk Sansa' forumunda Engin tarafından 4 Şubat 2013 tarihinde açılan konu

1. Yedaself

Yedaself
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    478
    Bir clip+ sahibi olarak zevkle okudum diyebilirim. :) Ayrıca alırken Clip mi alsam Clip+ mı ikilemine düşmüş yüzlerce hatta belki de binlerce insandan da biriyim. Clip daha yakışıklı olsa da dar cepte L jackli kulaklıkla kullanılınca ses kısıp açmak zor oluyor. I jack kullanmayı sevmediğim için de Clip+ daha makul gelmişti. Şu an gayet de memnunum yaklaşık 3 yıldır kullanıyorum. Tek sıkıntı arkalarındaki klipsleri, onlar fazla narin. Birçok kullanıcınınki gibi benimki de kırıldı malesef. Ayrıca Clip+'ı Rockbox ile kullanmayı tavsiye ediyorum. :)

2. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,079
    çok güzel bir inceleme olmuş hakikaten, ellerine sağlık.

clip'i bilemeyeceğim de clip +'da orjinal firmware rockbox'tan daha temiz bir ses veriyor. rockbox birkaç özelliği ve az buçuk seriliği dışında ses kalitesi olarak orjinal yazılımdan geri bence.

3. SayinMert

SayinMert
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    başarılı bir inceleme olmuş, bir clip+ kullanıcısı olarak sonuca sevindiğimi söyleyebilirim :)

4. ads1940

ads1940
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    0
    Uzun zaman Fuze+ kullanmış şu anda fuze kullanan biri olarak, o kadar dandik kullanımına rağmen ses kalitesi olarak çok arıyorum fuze+ yı. Hem bariz daha yüksek ses çıkışı hem de daha sıcak bir sesi vardı. Rock metal tarzında Fuze+ çok daha iyi fuze a göre. Fakat kullanımına alışmak lazım :evl

5. énigma

énigma
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    2
    Güzel bir karşılaştırma olmuş.Birçok kişiye yardımcı olacaktır.Hatta ben bile Fuze'ler için bilgi aldım bile.

Teşekkürler karşılaştırma için Engin. :eek:k

6. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    629
    Sansa fuze+ vs. ipod 5(5,5) gibi bir başlık sanırım olmadığından buraya yazıyorum, öyle bir başlık veya daha uygun bir yer varsa bu yazdığım oraya taşınabilir.

Birini işime yarar mı bilmiyorum ama kendimce farkları belirteyim;

Kesinlikle alt frekanslarda iPod 5 serisi daha başarılı. Burada kastım miktar nicelik değil nitelik tabii. Kesinlikle daha kaliteli derin, dolgun, etkili basstan, midbasstan (ki ne olduğundan hala emin değilim) bahsetmek mümkün.

Üst frekanslarda ise fuze+ daha iyi bana göre. Burada ise hem nicelik hem nitelikten bahsediyorum.
    Daha "şıkır şıkır" denebilir yani. Dolayısıyla enstrümanlar daha güzel ayrıştırılıyor haliyle fuze+ ta.

Sahne anlamında iPod daha dar ve yukarıda saydığım nedenlerden dolayı genel olarak daha eğlenceli bana göre.
    Fuze+ ise haliyle daha "net" ve daha az eğlenceli ama daha "tane tane" daha gerçekçi.

Tabii bunlar um3x kulaklıkla ve benim kulaklarımla edinilmiş bilgilerdir.

7. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,691
    Tüm fikirlerine katilmakla birlikte, sana prim vermemek icin katilmiyormusum gibi yapacam.

Öptüm..

8. fenrir

fenrir
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    513
    :gulme

9. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    629
    O da bir şey mi, benim bizzat kendi fikirlerinden soğudum şu an.

10. fuzuli

fuzuli
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Yaklaşık 9 aydır 64 gb hafıza kartı ile fuze kullanıyorum ve 3 ay kadar rockbox ağırlıklı kullandım. Cihaz boş bütün parçalar kartın içinde, parça ekleyeceğim zaman kart okuyucu kullanıyorum daha pratik oluyor. Rockbox yükledikten sonra açma ve geri tuşuna bir müddet basılı tutunca fuze orjinal menü ile açılıyor . Orjinal menü ile kullanımda baslar ve ses daha güçlü olduğundan ve hd 558 kulaklıkta ufacık ses artışı benim için önemli olduğundan artık rockbox'ı kullanmıyorum. İncelemede rockbox ile sesin bir miktar arttığı yazılmış muhtemelen benim yüklediğim farklı bir sürüm. Rockbox ile kulanılınca özellikle açma da ve parçaları güncellemede fuze resmen çağ atlıyor. 64gb kartla orjinal menü ile açıldığında bazı klasörleri görmeme gibi bir sıkıntı sık sık oluşabiliyor, rockbox menüsünde böyle bir soruna hiç rastlamadım.
    amazon'dan kargo ile birlikte 40 dolara mal olan clip+'sı ise 3 gündür kullanıyorum. Fuze ve clip+ arasında ses anlamında pek bir fark göremedim. Fuze kullanım olarak çok daha iyi, Clip+ ise boyutuna ve fiyatına göre oldukça başarılı ve fuze ile menü aynı olduğu için kullanımda hiç sıkıntı yaşamadım. Bu iki cihazdan fuze üretimi artık zaten yok, clip+ ise her an sonlandırılabilir gibi duruyor üstelik spor amaçlı kullanım için en ideal sansa.

11. Enthusiast

Enthusiast
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Elinize kulağınıza sağlık, çok detaylı bir inceleme, clip+ almakla çok doğru bir karar vermiş olduğumu tescil etmiş bulundum :coolsmiley:

12. yussuf1907

yussuf1907
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Hocam ellerinize sağlık inceleme için. Bi sorum olacak sansalar arasında radyo kalitesi farkı var mı acaba? Ben bu sorundan muzdaribimde.

13. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    Arkadaslar denemis olanlariniza bir sormak istedim.

Clipe O2 ya da meier baglamanin bir anlamı olur mu? Line out olmadigi icin tereddutum var biraz acikcasi.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Collapse Signature Expand Signature
  14. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,252
    Sesi geçtim, boyutlarından dolayı saçma sapan bir sistem olur bence. E6'nın ne eksiği vardı ki sattın.

15. MikePortnoy

MikePortnoy
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    3,120
    O da ayri bir olay niye sattigim. Yaptik bir hata. Boyut ikinci planda aslinda da. Neyse bu gidisle e6 alacagiz.

GT-I9500 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

16. MTRMSK

MTRMSK
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    658
    Clip+ + O2 ses olarak hiç fena değil ama fiziki olarak çok fantastik bir ikili oluşturuyorlar.

17. devoker

devoker
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    20
    Uzun zamandır Fuze kullanıyorum sonunda Boğaç'a bir lod yaptırdım, sanki yeni playera geçmiş gibi hissediyorum bir kaç gündür. Dip ses neredeyse yok, detay sahne çok arttı. Bu haliyle ipod5g(diymod değil)+lod+amfi setupına tercih ederim, daha doğal ama aynı detayda çalıyor. Boyutları da cabası. Diğer farkettiğim ise Fuze'ün amfisi gerçekten çok dandikmiş. Kulaklık çıkışından bağladığım ibasso t5 ile high gainde P3ü zor besliyordum son seste. Line out tan amfiye bağlayınca low gainde sosn sese çıkamıyorum bırakın high gaini. Muhtemelen sesteki iyileşmeler de beslemeyle alakalı olabilir.
    Fiio X3 alsam mı diye düşünürken şuanki sesten o kadar memnunum ki X3ün sesi daha iyi bile olsa, rockboxı ve tekerleği :) hiç bir şeye değişmem.

18. Engin

Engin
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    1,691
    Dedim dedim inanmadınız, n'oldu şimdi?

Yeni müzik çaların hayırlı olsun :)

19. serhat_e7

serhat_e7
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    10
    biraz geç bir yorum olacak bu konuya ama çok güzel bir karşılaştırma olmuş, elinize emeğinize sağlık.
    kararsızdım clip, zip arasında. clip+ seçmeme yardımcı oldu bu konu. clip seçerdim ama sıfır ı bulamıyoruz dediğiniz gibi =)
    birde uygun fiyata sıfır clip+ bulabilsek =D

2 kişi bunu beğendi.
  20. postgres

postgres
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    123

Yahu hocam allah senden razı olsun :yourock:yourock