se535 kasasına kulaklıklar

'Kendin Yap (DIY)' forumunda KaraSinek tarafından 26 Ağustos 2015 tarihinde açılan konu

1. KaraSinek

KaraSinek
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,780
    merhaba arkadaşlar,
    mmcx connector için gezinirken 20$a se535 kasının satıldığını gördüm. diy proje için çok uygun gözüküyor. hatta bu kasaya bişiyler yapıp satanlar bile var er4 driverı kullanan model veya 3 driverlı model var
    er4 sesini bu kasanın konforunda alabileceğimi bilsem düşünmeden girişirdim bu işe. ama olay sadece driverda değil. keza kasanın da akustiğe ciddi etkisi var...

Collapse Signature Expand Signature
    #1 KaraSinek, 26 Ağustos 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 19 Ekim 2015
    13 kişi bunu beğendi.
  2. CapoNx

CapoNx
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    197
    Benim de zamanında çok heveslendiğim bir olay kendi kulaklığımı yapmak. Bu kasa olayını bilmiyordum. Bilmediğim için de kasa fiyatları 1500-2000 tl civarına kadar yükseliyordu. Birlikte iş bölümü yapıp o konuda araştırma yapıp kendimizi geliştirebilir ve ortaya basit de olsa ses veren bi alet çıkarabiliriz. İletişimi kuvvetlendirelim. Bilgi için teşekkürler.

Collapse Signature Expand Signature
  3. akildoruk

akildoruk
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Ben bir miktar araştırmıştım bu konuyu. En zor kısım, fiktimce, crossover tasarımı. Gerekli ölçüm cihazları olmadan, deneme yanılma yöntemiyle iyi kötü basarilabilir ama. Head-fi da homemade iems başlığı altında bir kaç senedir devam eden bunun üzerine bir thread var. Hatta custom art in kurucusu o threadden çıkma. Amerika nin büyük elektronik sağlayıcıları mouser ve newark ta Knowles in balanced armaturleri satılıyor. Gerci biraz fiyatları fazla. Esas mesele türkiye ye kargo 60 euro tutuyor. Knowles in çıkardığı dahili crossoverli gk31732 adlı modeli var. 3 armaturun bir araya gelmesinden oluşuyor. Lehimleyip kullanılmaya hazır gibi, 45 € tanesi. 90 € + kargoya 3 suruculu kulaklık yapmak mumkun bu sekilde (twfk+ci suruculeri). İlgilenen yeterince kişi olursa belki bir toplu alım gerçekleştirilebilir.

5 kişi bunu beğendi.
  4. Quattro

Quattro
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    67
  5. akildoruk

akildoruk
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Lunashops'un Aliexpress'te de satışı var. Bunun gibi Çin'den birkaç satıcı bu sekilde çıplak veya crossover'a bağlı sürücü satıyor. Gönderdiğiniz linkteki sürücüler de Knowles üretimi (sanıyorum çıkma) fakat benim bahsettiğim ile şöyle bir fark var. Mesela GK-31732'ler fabrikadan, crossover üretici tarafından entegre edilmiş olarak çıkıyor. Woofer olarak CI-22955, midler için ve tweeter olarak TWFK-31007 (ikili) kullanıyor. TWFK (SWFK hariç) piyasanın en iyi tweeter'ı olarak geçiyor pek çok yerde (ve en küçük dual). Popüler çift sürücülü kulaklıklarda da genelde TWFK tercih ediliyor (Rock-it R-50, VSonic GR01 vs). Attığınız linkte 2 adet 2'li sürücü var sanirim sağ ve solda. Bahsedilenlerden biri tahminimce DTEC-30265, genelde yaygın olarak kullanılan bir mid driver/woofer. CI serisine 3, DTEC'lere genelde 4 (yanılmıyorsam Westone 4) sürücülü modellerde rastlanıyor. DTEC genel olarak daha iyi bir seri sanırım (fakat en fazla headroom CI'da HODVTEC'ler hariç) ama bahsedilen tweeter konusunda hiçbir fikrim yok. Mouser ve Newark vs Knowles'ın yetkili distribütorleri, ancak kargo ücreti hesaba katılınca Aliexpress satıcıları bir nebze daha cazip. Toplu alım söz konusu olursa DTEC ve TWFK kombosu tercih edilesi, fakat Çinli satıcıların eklediği crossover'ın kalitesinden emin olmak zor.

#5 akildoruk, 19 Ekim 2015
    Son düzenleme: 28 Kasım 2018
    6 kişi bunu beğendi.
  6. akildoruk

akildoruk
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    http://www.aliexpress.com/store/pro...erred-option-for-DIY/1738335_32302589742.html
    http://www.aliexpress.com/store/pro...preferred-option-for/1738335_32307866890.html

İkisi de TWFK ve DTEC, DTEC'in farklı versiyonları, 73$ x 2 cazip görünüyor.
    Bunlar da Mouser linkleri;
    http://www2.mouser.com/ProductDetail/Knowles/TWFK-30017-000/?qs=3unH/Dqlvl8QoAty6EUoAw==
    http://www2.mouser.com/ProductDetail/Knowles/DTEC-30008-000/?qs=sGAEpiMZZMuTkJYgZlQcSS8HGd2QVsfvR1ClAlAnpxA= (30008 harici stoklanmıyor sanırım, sipariş üstüne getirtiyorlar ama)

Bir de HODTEC'ler var, sanırım onlar da piyasadaki en iyi wooferlardan.

Edit: Mouser'dan alındığı takdirde herhangi bir crossover devresi içermiyorlar haliyle.

#6 akildoruk, 20 Ekim 2015
    Son düzenleme: 28 Kasım 2018
    2 kişi bunu beğendi.
  7. AxiAziz

AxiAziz
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    629
    Ben bu işi beğendim. Ve denemeye değer buldum.

El yatkınlığı olup, işi yapabileceğini düşünen arkadaşlar varsa, maliyetine ortak olarak destek vermek isterim.

8. akildoruk

akildoruk
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    15
    Bir toplu alım gerçekleştirelim o halde. Aliexpress'teki satıcı (Shenzhen Paiaudio) ile anlaşmayı başaramadım maalesef, laf anlatmayı başarabilen olursa crossover'ı kendi istediğimiz şekilde ayarlayabiliyor muyuz diye de sorun lütfen. Bu satıcı hazır kasa da satıyor.

Shenzhen Paiaudio'da bulduğum gerekli bileşenler;
    Bir de bu soundlink var, bunlar birkaç nebze daha profesyonel görünüyorlar. http://www.aliexpress.com/store/830007
    Bu adamlarda hazır kitler, kablolar ve sürücüler var. http://www.aliexpress.com/store/914343
    Lunashops' un da iki tane satıcısı var sanırım.

2 kişi bunu beğendi.
  9. Sechtdamon

Sechtdamon
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,649
    Ya aslinda cakma gibi 535 yazisi olmasa, isten anlayan birine risk alip benim r-50yi oldugu gibi aktarmasini isteyecegim ama, tabii butun masraflar ve iscilik de bana ait olarak. Kablolar koptu kopacak. Sag taraf gerdiriyo kulakligi da...