Sedef Audio La Figaro 336c Esdegeri - Goruslerim

'Amfi, DAC ve Ekipman İncelemeleri' forumunda zekixx tarafından 7 Nisan 2015 tarihinde açılan konu

1. zekixx

zekixx
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    296
    Selamlar, yaklasik bir bucuk aydir Ahmet abinin el emegiyle yapmis oldugu SEII modelini kullaniyorum. Daha once amfi veya dap hic kullanmadim, ipod/ipad/pc uzerinden emektar Grado Sr60i kulakligimla ve genellikle ev sistemim uzerinden muzik dinliyordum. SEII ile amfi/kulaklik tarafina bakis acim tamamen degisti, kulaklik ile aldigim ses kalitesinin butceye oranla cok daha iyi oldugunu fark etmemi sagladi ve bu gazla hobiye hizli bir giris yaparak araniza katildim.

Kulakligi daha cok is yerinde kullaniyorum ve uzun sureli dinleme yaptigim icin rahat bir model tercih etmem zorunlu idi, arastirmalarim ve forumdan arkadaslarin yonlendirmesi ile T90 da karar kildim. SEII ile T90 gayet uyumlu, baska baslik altinda dusuncelerimi paylastim. Ev sistemimde entegre amfi kullanan birisi olarak lambali amfinin sesi beni cok etkiledi ve bu anlamda kullandigim amfiyi bu yonde daha iyi bir cihaz ile yukseltmek istiyorum. T90 kesinlikle iyi bir amfi istiyor, kaynak tarafini guclendirdikce bu eksik daha da belirginlesti. Ahmet abi'yle gorustugumde denemem icin ilk toplayacagi 336c amfiyi bana gonderecegine soz vermisti ve sonunda cihaz elimde :).

Ahmet abi, amfiyi forumdan Umut'un destegiyle incelemis ve iyi malzeme kalitesi ile kendi emegini de ekleyerek bir urun haline getirmis. Amfi de orjinal versiyonda yer alan trafo yerine, cok daha az gurultu oranina sahip ve hi-fi cihazlar da cogunlukla tercih edilen toroidal trafo kullanilmis. Kullandigi lambalar ise orjinalinde gelen stock cin urunu lambalar dan daha kaliteli. Bana urunle beraber guc tarafinda 6AS7 tip Sylvania 5998, pre katinda 6SN7 tip sovtek 6SN7GT NOS lambalari gondermis. Umut ve Baran ile yaptigimiz sohbette, La Figario nun stock gelen lambalardan daha iyileri kullanildiginda verdigi sesin cok daha iyi olacagini belirtmislerdi, yaptigim arastirmalar da cihaz ile gelen lambalarin tercih edilen modeller oldugunu gordum. Ozellikle power katinda kullanilan gri basli sylvania lamba ovulen bir model.

Cihazi yaklasik 15 gundur kullaniyorum, tahminim 30- 35 saat gibi bir pisme suresi oldu. Genel baslangic olarak SEII de geri planda azda olsa kaybolan cozunurlugun bu urunde hic kaybolmadigini ve daha iyi detay aldigimi soyleyebilirim. Amfi cok cok daha sicak ve muzik dinlemek cidden cok keyifli, Diana Krall ve Norah Jones dan hic bu kadar keyif almamistim. Cihazda dip ses yok, cihazi ilk aldigimda hafif bir vinlama sesi farketmistim ama bu durum elektrik tesisatindan kaynaklaniyor imis. Su an isyerinde cihazdan hic bir ekstra ses gelmiyor ve kulakici ile denedigim de dip ses duymadim. Potu son ayara getirdigimde dahi arka planda bir ses olusmuyor. Yine bu tip lambali amfilerde cok az da olsa cinlama olabilecegi soylenmisti ama zorlamama ragmen cinlama sesi duymadim. Kaynak yokken temiz bir ses aliyorsunuz. Genellikle lambali amfiler de acilma ve kapanma esnasinda kulaklik takilmamasi tavsiye edilir, bazi durumlar da suruculer zarar gorebiliyor. Buna dikkat ediyorum.

Genel olarak cihazi Ipad air2 ve HRT MSII+ dac ile kullandim. Amfiyi 5 - 10dk gibi bir sure isitmak gerekiyor, isindikca cihazin ses rengi ciddi bir degisim geciriyor, acilistaki durumu ile alakasi yok diyebilirim. Ses daha govdeli ve daha sicak bir havaya burunuyor.

Yorumlarimi SEII amfi ve direk kaynak sesiyle karsilastirdim, ses tarafina yorumlarim su sekilde. Amfinin baslara etkisi cok iyi, cok sert ve tok degil hafif yumusak ve dolgun bir bas etkisi var. Direk kaynaga takarak karsilastirma yaparak denedigim de etkisini hissetmemek mumkun degil. Verdigi bas tam benim aradigim gibi, govdeli, tok ama hafif yumusak.

T90'in midleri ozellikle orta ve ust midleri biraz ciliz kaliyor, amfi bu anlamda SEII den sonra cok guzel bir etki yapti, midler artik cok daha keyifli idi. Alt mid ler zaten daha govdeli caliyor lambanin etkisiyle. 6SN7 pre katinda cok begenilen bir lamba tipi, sicakligi ile forumlar da ovguyle bahsedilmis. Farkli lambalar ile bu ses rengini degistirmek mumkun. Donusturucu adaptorler ile ecc modeller de takilabiliyor cihaza, hem daha uygun fiyata daha fark ses renkleri elde edilebilir.

T90 sagladigi mukemmel detayin etkisi ile tizleri biraz parlak calisiyor. Uyumlu kaynak ve amfi olmadiginda cogu kisiyi ciddi rahatsiz edebiliyor, amfi T90 i buanlamda ciddi dizginledi, yine t90 etkisi hissediliyor fakat, amfi iyi yonde etki yapti diye dusunuyorum. Cok az eq ayari ile mukemmel olacaktir. Artik 80/90 larin muziklerinin rahatsiz olmadan dinliyorum.

Sahne olarak ilk dinledigimde az etkisi var olarak dusunmustum fakat bu gorusum degisti, farkli muziklerle yaptigim denemelerde sahnenin genisledigini farkettim. Amfinin en buyuk etkilerinden birisi detay tarafina bence, cozunurlukte bir kayip yok, cok geriden gelen detaylari dahi duyabiliyorum. Mesela bazi detaylar SEII de kesinlikle duyulmuyordu. Yine hizli, sag sol gecis olan coklu enstruman iceren muzikler de hiz ve dinamik hic kaybolmadi. Amfi ile ger bir enstruman ayrimi belirgindi. SEII de gurultu sebebiyle azda olsa sikinti var ama bu amfide ciddi bir iyilesme var. Amfiler arasi geciste rahatlama ve keyif artiyor. Seste herhangi bir distorsiyona rastlamadim.

Genel gorusum bu amfi ile temiz, govdeli ve daha sicak bir ses aldim. HD650 yi hic dinlemedim, yorumlardan edindigim bilgilere gore bu amfi ile cok daha uyumlu olacaktir diye dusunuyorum. Guc olarak ise sunu soyleyebilirim, pc den ses %40 seviyesin de iken podu saat 10 yonunden yukari alamadim. SEII ye gore daha guclu. Iscilik olarak amfi resimlerde goruldugu uzere kaliteli, agirligi 2.6kg. Aliminyum kutusu ve ust tarafta yer alan trafo haznesi ile heybetli bir gorunume sahip. Forumdan aldigim tavsiyeler ve yurtdisi yorumlar neticesinde amfi icerisinde birkac degisiklik yapicaz, sinyal kablolari kaliteli gumus kablolar ve potansiyometre ise alps blue velvet ile degisecek. Ilerde kapasitorler de hi-end markalar ile bir kac iyilestirme olabilir.

Eksik olarak ise bence amfi de kaynak girisi tarafi RCA baglanti olmaliydi, bu baglanti sekli benim icin sorun olusturmuyor, bogac'a zaten ozel bir kablo yaptirmak istiyorum, lakin banzer urunlerde standart olan konnektor olsa hic fena olmaz. Ayrica pre katini kullanmak icin line-out konulursa iyi bir iyilesme olacagini dusunuyorum, bu sayede entegre amfiler ile kullanabilmek sahane olur.

Ahmet abi'ye gosterdigi ilgi ve boyle bir cihazi bana sagladigi icin cok tesekkur ederim. Herkese guzel gunler dilerim.

Ek: Yaklasik bir haftadir sistemi HD650 ile kullaniyorum. Nasil bir tat verecegini cok merak ediyordum. Ikilinin cok iyi oldugunu soyleyebilirim. Amfi ve lambalarda pisti sayilir. Keyifle her tur muzikte dinletiyor sistem kendini.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 zekixx, 7 Nisan 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 21 Mayıs 2015
    22 kişi bunu beğendi.
  2. fosther

fosther
    Expand Collapse
    Moderator

Alınan Beğeniler:
    3,066
    Masa üstü bir amfi de rca olması şart bence.

3. zekixx

zekixx
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    296
    Kesinlikle size katiliyorum Ahmet abi yede bunu belirttim.

4 kişi bunu beğendi.
  4. utuman

utuman
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    70
    Buluşmada da belirttim, Türkiye'den bir üreticinin bu işlere girişmesi ve uğraşması her zaman çok iyi. Böyle trafo vs. isteyen amfilerin ne kadar uğraştırıcı olduğunu ( genelde seri üretimle yaptırıldığını ) bildiğimden kendisini tebrik ediyorum. Ben de bu aleti denersem görüşlerimi paylaşacağım.

6 kişi bunu beğendi.
  5. DeadFoe

DeadFoe
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    25
    Plussound kablo çok güzel görünüyor ::)

2 kişi bunu beğendi.
  6. zekixx

zekixx
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    296
    Metin ilk mesaj ile birlestirilmistir.

#6 zekixx, 9 Nisan 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 27 Nisan 2015
    5 kişi bunu beğendi.
  7. zekixx

zekixx
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    296
    Yeni resimler eklendi ve mesajlar birlestirildi.

2 kişi bunu beğendi.
  8. Submariner2

Submariner2
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    486
    Bu güzel ve detaylı yorum için teşekkürler zekixx kardeşim

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

2 kişi bunu beğendi.
  9. zoso86

zoso86
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    957
    Güzel sistem olmuş :)

2 kişi bunu beğendi.
  10. Hanamichi

Hanamichi
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    2,536
    Elinize sağlık @zekixx , bence amfinin ön paneli ahşap olsa çok şık durur sadece bir öneri :) @ahmet çekirdek

2 kişi bunu beğendi.
  11. zekixx

zekixx
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    296
    Kutu buyutulurse olabilir ve cok da guzel olur. Crack amfide ahsap kasa var fakat parcalar ust aliminyum kisma montajlaniyor. Bu sekilde yerlesimle cihaz cok isindigi icin problem olacaktir. Cihaz gercekten buyuk, resimler de tam anlasilmamis olabilir, 25cm uzunlugu var.

12. ahmet çekirdek

ahmet çekirdek
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    481
    Zeki bey,güzel incelemeniz ve fotoğraflar çok çok iyi görünüyorlar çok teşekkürler iyi günlerde kullanmanız dileği ile...
    Amfilerde kullanmış olduğum malzemeleri görerek alıyorum,Lambalar gerçek NOS ve Amerikan malı uzun senelerdir elimde vardı onları değerlendiriyorum,lambaları maliyetten saymıyorum öyle olsa bu fayatlara satmam mümkün değil,trafo toroidal oda ayrı bir renk veriyor sese, Alps potlar çok pahalı yurt dışından getirtmek gerekiyor bu potlarda kore malı alpsi aratmıyor neticesi güzel ses çıkışına kullanmış olduğum kondansatörlerde polyester kaliteli, iletken teller hakiki bakır, dirençler düşük toleranslı velhasıl ortaya böyle güzel bir eser çıktı alan arkadaşlara güzel günlerde kullanmalarını diliyorum,saygılar sevgiler...

11 kişi bunu beğendi.
  13. Submariner2

Submariner2
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    486
    [DOUBLEPOST=1430165408,1430164822][/DOUBLEPOST]İyi akşamlar Ahmet Çekirdek Ustam , yeni imalatın La Figaro 336c kaliteli , güzel ve bu oranda da ucuz amfi ile ilgili verdiğin açıklayıcı bilgiler için çok teşekkürler , başarılı çalışmalarının devamını dilerim , iyi akşamlar dostum :)

#13 Submariner2, 27 Nisan 2015
  14. ahmet çekirdek

ahmet çekirdek
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    481
    Teşekkürler komutanım iyi akşamlar...

15. Submariner2

Submariner2
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    486
    Çok sağol Ahmet Ustam , teşekkürlerim ve iyi geceler dileklerimle

iPhone 'den Tapatalk aracılığı ile gönderildi

#15 Submariner2, 27 Nisan 2015
  16. ahmet çekirdek

ahmet çekirdek
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    481
    Elimdeki lambalar hepsi nos eskiden kalma lambalar sayısıda fazla değil sınırlı stok,amfi almak isteyen arkadaşlara duyurulur,saygılar herkese iyi ramazanlar diliyorum...

2 kişi bunu beğendi.
  17. ahmet çekirdek

ahmet çekirdek
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    481
    Dışarıdan getirilen elektronik ürünlere %20 gümrük zammı yaptılar elimdeki malzemeleri eritene kadar zam yok forum dostlarımın dikkatine,herkese iyi forumlar...

4 kişi bunu beğendi.
  18. ahmet çekirdek

ahmet çekirdek
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    481
    Yeni Ürnler çıktı belki dikkatinizi çekebilir,sahibinden.com %12 komisyon kesiyor ilanı paralı yayınlıyor direkt benden alırsanız önemli indirim yapabilirim saygılar sevgiler herkese iyi forumlar,05362545518 den ulaşabilirsiniz.
    http://www.sahibinden.com/arama?userId=3708999

2 kişi bunu beğendi.
  19. wadi

wadi
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    599
    Ahmet Bey ürünlerin hepsi çok güzel görünüyor.

Naçizane tavsiyem ürünlerinizin ölçüm sonuçlarını; yoksa yaptırmanız, varsa paylaşmanızdır. Belli ohm değerlerine verdiği mW cinsinden güç, THD gibi değerleri paylaşmanızın faydalı olacağını düşünüyorum.

#19 wadi, 19 Ocak 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 19 Ocak 2016
    2 kişi bunu beğendi.
  20. ahmet çekirdek

ahmet çekirdek
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    481
    Öyle ölçüm yaptıramıyorum fakat osilaskopta her şey gözüküyor, voltaj belli çektiği akımda belli buradan hesabını yapmak mümkün önemli olan dip ses olmaması ve sesin bozulmaması, güç elimizde istediğimiz kadar yükseltebiliriz bu iki faktöre dikkat etmek gerekiyor.Yabancı bazı amfilerde malzeme eksikliği var ben o eksiklikleri gideriyorum daha net daha temiz ve güçlü ses alıyorum.[DOUBLEPOST=1453233068][/DOUBLEPOST]Müzik aleti kullananlar için yeni bir ürün,Lamba fiyatına lambalı, (Direct Box).
    http://www.sahibinden.com/ilan/alis...box-valve-technology-lambali-264944295/detay/

#20 ahmet çekirdek, 19 Ocak 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 19 Ocak 2016
    2 kişi bunu beğendi.