Sedef Audio Masaüstü Mini Lambalı Amfi incelemesi

'Amfi, DAC ve Ekipman İncelemeleri' forumunda hulki tarafından 7 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

 1. hulki

  hulki
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  18 Aralık 2011
  Mesaj:
  288
  Alınan Beğeniler:
  95
  Merhaba arkadaşlar,

  Yerli malı, kompakt fakat gösterişli bir amfi incelemesi ile karşınızdayım. Kırıkkale'de üretilen bu amfilerden üreticisi Ahmet Bey bizi kırmayarak inceleme için örnekler gönderdi. Bu örneklere dayanan izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istedim. Konunun çıkış noktası için bakınız: http://www.techno-fi.net/forum/index.php?topic=3253.0

  Öncelikle ambalajından başlayalım.
  [​IMG]
  Oldukça sade ve jenerik bir kutusu var. Kutu üzerinde amfinin teknik özelliklerine, hatta içeriğine dair dahi bir ipucu yok. Kutunun içini açtığınızda amfi ile DC güç adaptörünü bir arada oldukça güzel bir şekilde paketlenmiş olarak görüyorsunuz. Bendeki amfi deneme amaçlı olduğundan mı bilmiyorum, içinden teknik özelliklerine dair bir kağıt çıkmamış olması biraz eksiklik yaratıyor. Ama neticede seri üretim ticari bir üründen ziyade bireysel çabayla üretilmiş nispeten butik bir ürün oluşu itibariyle bu eksik kolaylıkla göz ardı edilebilir. Amfiyi kutudan çıkarttıktan sonra gerek boyutu, gerek estetiğiyle etkiliyor açıkçası. Altta ve üstte hem koruyucu hem estetik şeffaf pleksi levhalar mevcut. Üst tarafta “Sedef Audio” markası işlenmiş. Lambaların üst pleksiden yukarı taştığı noktada oldukça temiz ve hassas boyutta bir çift delik mevcut. Bu deliklerden taşan lambalar ürüne gösteriş katarken aynı zamanda lambalara destek de olarak sağlamlık katıyor.

  [​IMG] [​IMG]

  Şöyle bir amfinin çevresel kontrollerini inceleyecek olursak:
  Ön tarafta: 6,3mm kulaklık çıkışı, ses kontrol potu, 3,5mm line-out çıkışı
  [​IMG]

  Sağ tarafta: 2x RCA ses girişi
  [​IMG]

  Arka tarafta: Açma/kapatma tuşu, 24V 1A DC güç girişi
  [​IMG]
  Bulunduğunu görüyoruz.

  Sol tarafta ise hiçbir şey bulunmuyor. :)
  [​IMG]

  Öncelikle 6,3mm kulaklık çıkışı amfinin (boyutlarının aksine) aslında masaüstü sistemin parçası olarak yüksek dirençli kafa üstü kulaklıklar için tasarlandığının ilk ipucunu veriyor. Ses kontrol potu ilk bakışta biraz basit görünse de kullanınca sorun çıkartacak bir yapıda olmadığını anlıyorsunuz. Ayrıca zaten küçük ve sıkışık bir tasarımda 3,5mm line-out çıkışının unutulmamış olması çok güzel. Amfinin masaüstü sisteme yönelik tasarlandığının ikinci ipucu ses girişlerinin RCA olarak sunulmuş olması. Bu sayede hiçbir fazladan çevirici kullanmaksızın masaüstü sisteminize (örneğin ikinci bir amfi olarak) zahmetsizce entegre edebilirisiniz. Arka tarafta ise 24V (etkileyici) DC güç girişi ile açma/kapatma tuşu bulunuyor. Her şey güzel de arkadaki açma kapatma tuşunun amfinin genel zarif ve estetik havasına göre biraz kaba kaldığını söylemek zorundayım. Biraz daha “içerilere” doğru dalalım.
  [​IMG]

  Amfinin kalbi olarak bir çift Raytheon CK 5678 mini lamba kullanılmış.
  [​IMG]
  1950’lerin başında tasarlanarak üretilen bu lambalar (iletken boyalı kaplamasından ötürü tercihen) daha ziyade askeri uygulamalar için kullanıldığından çok yüksek bulunabilirliğe sahip değil. Lambalar hakkında detaylı bilgi için bakınız: http://www.shinjo.info/frank/sheets/138/5/5678.pdf
  Yapı itibariyle ses uygulamalarında yüksek mikrofonik özelliğe sahip. Nedir mikrofonik özellik? Özetle lambalara voltaj verilmişken fiziksel temas ettiğinizde bunu kulaklığınızdan duyabiliyorsunuz; yani fiziksel temastan da ses sinyali üretiyor lambalar. Bu da gerek fiziksel, gerek elektriksel titreşimlerin sesi bozma ihtimalini arttırıyor. Estetikten ve ergonomiden bir nebze feragat etmek pahasına lambalarla şeffaf üst pleksi arasına silikon sıkarak lambaların titreşimini minimuma indirgeyebilirsiniz. Tabi bu durumda (neden gerek olacaksa) üst pleksiyi yerinden çıkartma hürriyetinizi biraz zahmetli hale getirmiş oluyorsunuz. Mikrofonik özelliğine fazla aldırış edilmemiş olmasına rağmen pek çok lambada göremeyeceğiniz bir özelliği var: Lambaların üzeri parlak gri renkli iletken boyayla kaplanarak elektromanyetik girişime karşı korumalı hale getirilmiş. Amfinin yanına bir telefon koyduğunuzda ne kadar etkili olduğunu görüyorsunuz. Amfinin lambalardan sonra en dikkat çekici özelliği dört bir yanında kullanılmış (nispeten devasa) radyatörler. Amfinin açık yapısı da göz önünde bulundurulunca ne kadar zorlarsanız zorlayın amfiyi ısıtamıyorsunuz. 24V gibi yüksek voltajla çalışan bu kadar küçük ve sıkışık bir cihaz için etkileyici bir termal performansa sahip. Bir büyük sürpriz de sağ-sol kanal dengesizliğini ortadan kaldırmanıza olanak sağlayan bir çift elektronik ayar mekanizmasına sahip olması. Devre düzleminde lambaların hemen arkasında bulunan ayar potlarından ince bir tornavida yardımıyla sağ-sol denge ayarı yapmanız mümkün. Tabi bunun için üst koruyucu pleksiyi çıkartmanız lazım ama o da çocuk oyuncağı. Elektronikten derinlemesine anlamamakla birlikte devre şemasının oldukça basit olduğu görülebiliyor. Amfiyi oluşturan elemanlar parmakla sayılabilecek kadar az. Kanımca ne kadar az elemen, ne kadar basit devre o kadar iyi. RCA girişe sahip olması büyük avantaj olsa da biraz yüksek kalite (dolayısıyla kalın ve ağır) RCA kullandığınızda amfiyi masaüstünde sabitleyemiyor oluşunuz da bir dezavantaj. Gerçi elimde başkası olmadığı için amfinin iki katı fiyata sahip parmak kalınlığında RCA kablo kullanmak benim hatam olarak da nitelendirilebilir. :)

  Amfi üzerinde 2 adet de led mevcut. Bendekiler kırmızı ve mavi. Amfi çalışırken çok güzel bir hava katıyor, gerçekten çok beğendim. Ancak ledler o kadar parlak ki karanlıkta müzik dinlemek özgürlüğünüzü elinizden alıyor. Özellikle gece gözlerinizi kapatıp uzanmak istediğinizde zifiri karanlık yerine renkli loş bir ışıkla yetinmek durumunda kalıyorsunuz. Bazıları için avantaj bile olabilir ama bence ledlerin parlaklığı en az yarı yarıya azaltılmalı. Arife bu kadar tarif çok bile. Bakalım bu özelliklerinin performans olarak karşılığı ne düzeyde.

  Amfinin sesi hakkındaki yorumlarıma geçmeden önce bir noktaya parmak basmak istiyorum. Lambalı amfi sesini transistore (solid state) tercih eden ve nispeten pahalı lambalı amfiler denemiş bir olarak ürünü kendi fiyat klasmanında ve lambalı amfi ekseninde değerlendireceğim. Amfiyi 3 farklı kaynaktan test ettim:
  1) Direk iPod’dan 3,5mm stereo – 2x RCA kablo ile
  2) iPod bağlı Pure i20’den 2x RCA kablo ile
  3) Bilgisayardan 3,5mm stereo – 3,5mm stereo
  İzlenimlerim her kaynak için ortak olmakla beraber fark olan noktalarda özellikle belirteceğim.

  [​IMG]
  Kulaklığı ilk taktığımda kulağıma gelen tipik bir lambalı amfi sesi oldu. Bu kadar küçük bir tasarımdan bu kadar net bir imza beklemiyordum açıkçası: Basların önünde fakat midlerin gerisinde temiz tizlere ve sıcacık midlere sahip. Detay seviyesi düşük, özellikle baslarda yer yer boğulma ve bolca yayılma mevcut. Kulaklığı ilk taktığınızda bariz bir çınlama sesi duyuyorsunuz (muhtemelen lambaların mikrofonik özelliğinden ötürü), ancak bu ses yaklaşık 10 saniye içerisinde yok oluyor. Test esnasında sürekli kulaklık çıkartıp taktığımdan hayli rahatsızlık verdi ama norma kullanımda sorun teşkil edeceğini sanmıyorum. Amfinin gücüne dair yukarıdaki ipuçlarının karşılığı olduğunu görmek sevindirici. Amfi gerek HD650’yi, gerek K601’i gayet güzel sürebiliyor. Denon D5000 ve D1100 gibi hassas kulaklıklarda ise sessiz pasajlarda “tube rush” rahatlıkla duyuluyor. Müzik çalarken lambalara dokunduğunuzda ise yine çınlama sesi duyuluyor fakat birkaç saniye sonra kesiliyor. Tam bu noktada bir ekleme yapmak istiyorum. Elime bu amfilerden 2 örnek ulaştı. Örneklerden bir tanesinin dip gürültüsü daha düşük seviyedeydi. Önce cihazlar arası üretim farklılığına verdim, ancak daha sonra güç adaptörlerini değiştirince farkın aslında adaptörden kaynaklandığını farkettim. Mikrofonik özellik için fiziksel çözümlerden başka bir şey yapamıyorsunuz ama en azından adaptörü değiştirerek dip gürültüsünü azaltmak mümkün; belki iyi bir kablo veya elektrik tesisatına da tepki verebilir. Eğer satın aldığınızda dip gürültüsü fazla gelirse Ahmet Bey'in seve seve yardımcı olacağına inanıyorum.

  Ses karakteristiğine gelecek olursak:
  Tizler:
  Oldukça temiz ve berrak. Parlak olarak nitelendirilebilecek düzeyde değil. Detay seviyesi ortalama düzeyde olmasına karşın AKG tarzı nötr kulaklıklarla çok daha temiz ve güzel geliyor kulağa.
  Baslar:
  Bas performansı sıradan bir müzikçalardan çok iyi olmasına karşın ne yazık ki pek çok taşınabilir amfiden dahi geride. Gerçi nicelik olarak fazla bir eksiği yok, özellikle HD650 ile çok keyifli ama derinlik ve detay konusunda oldukça geride. Bu da lambalı amfilerin genel zayıflıklarından birisi olarak basit bir tasarımda öne çıkıyor. Bu noktada eksikliğini çok fazla yadırgamadığımı söyleyebilirim, lambalı amfi sesi için katlanmak durumunda olduğunuz beklendik bir durum.
  Midler:
  İşte amfinin kendini gösterdiği asıl nokta burası. Sıcacık, müzikal midlere sahip. Özellikle vokaller çok tatlı ve keyifli. Detay seviyesi ortalama düzeyde olsa da kesinlikle gren yok. Bazıları için belki biraz perdeli gelebilir ama midlere sıcaklığını veren de o çok hafif perdesi zaten. Daha önce hiç amfiyle kulaklık dinlememiş birinin çenesini rahatlıkla yere indirebilir.
  Sahne:
  Basların yayık ve tizlerin de nispeten geride olması sahne etkisini arttırıyor. Muhteşem geniş, olağanüstü bir sahnesi yok ancak bir amfiden beklediğiniz sahneyi sağlıyor yine de.
  Güç:
  Beni esas aşırtan özelliği bu oldu. 24V’luk adaptörü görünce bir “acaba?” demiştim ama yine de bu kadarını beklemiyordum açıkçası. Özellikle K601 ile çok güzel bir ikili olduklarını söyleyebilirim. Hem ses miktarı hem de doyurma bakımından 12-1 seviyeleri yeterli oluyor K601 için dahi. HD650 taktığınızda ise 10-11 seviyeleri kafi geliyor. Bazıları lambalı amfinin genel zafiyetlerini “sürülememe” ile karıştırabilirler ancak bence böyle bir durum söz konusu değil.

  Amfiye bağlı SAD’ın seviyesi yükseldikçe performansı da belli bir seviyeye kadar artıyor. Örneğin doğrudan bağlı iPod ile Pure i20 üzerinden bağlı iPod arasındaki performans farkı bariz bir şekilde Pure i20’nin üstün SAD’ından yanayken Pure i-20 ile Isabellina SAD’ı arasındaki fark bu amfide büyük değişim yaratmıyor. Anlaşılan potansiyeli de fiyatına uygun olarak üst düzey ekipmanla birlikte kullanıldığında fark yaratacak kadar yüksek değil.

  [​IMG]
  Sonuç olarak lambalı amfi sesini (tüm dezavantajlarına rağmen) seven ve arayanlar için bu fiyata bulunmaz bir amfi. Hatta sırf “yahu neymiş bu lambalı amfi sesi” diyenler tarafından denemek amacıyla dahi alınabilir; tabi lambalı amfilerin potansiyelini sadece bu amfi ile yargılamamak kaydıyla. :eek:k Bence transistörlü amfilerin en basit ve ucuz temsilcilerinden bir cMoy amfi ile yan yana (farklı kulvarlarda) güzel bir ikili olabilir. Cihaz ayrıca gerek estetik tasarımı gerek malzeme kalitesiyle göz dolduruyor. Naçizane önerim, amabalajı da buna yakışacak şekilde biraz ilgi gösterilirse çok daha alımlı ve performansına da yakışır bir hal alacağını düşünüyorum. Tüm yukarıdaki değerlendirmeler bir yana gerek tasarım, gerek üretim olarak Türk odyofil camiasına böylesine hoş yerli malı bir ürün kazandırdığı için Ahmet Çekirdek’i takdir ediyor ve yürekten kutluyorum. Tüm dostlarımızı da bu çabayı ve başarısını desteklemeye davet ediyorum.

  Hulki.
   
  #1 hulki, 7 Ağustos 2012
  Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  8 kişi bunu beğendi.
 2. MuttFTS

  MuttFTS
  Expand Collapse
  Administrator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesaj:
  5,817
  Alınan Beğeniler:
  626
  Eline sağlık :)

  Fiyatı yazmıyor mu ben mi göremiyorum?
   
  Collapse Signature Expand Signature
 3. hulki

  hulki
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  18 Aralık 2011
  Mesaj:
  288
  Alınan Beğeniler:
  95
 4. MuttFTS

  MuttFTS
  Expand Collapse
  Administrator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesaj:
  5,817
  Alınan Beğeniler:
  626
  Zaten başka da seçenek yok denilebilir :)
   
  Collapse Signature Expand Signature
 5. hulki

  hulki
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  18 Aralık 2011
  Mesaj:
  288
  Alınan Beğeniler:
  95
  Yurtdışında seçenekler mevcut. :)
   
 6. kerasertuero

  kerasertuero
  Expand Collapse
  Guest

  incelemeyi yapan Hulki beye cok teşekkür ediyorum. ayrıntılı guzel bir inceleme, her zamanki gibi emek vermiş. emegine kulağına saglık. Ahmet bey icin inşallah güzel bir geri dönüt olur, çünkü bu incelemeyi bekliyordu. ahmet beyle nette kısa bir sohbette bulunduğum icin biliyorum :) Fiyatına gore başarılı bir amfi gibi duruyor. Bu işte zaten sınır yok en iyisinde bile kusur ararsan bulabilirsin. tebrikler Ahmet bey. basarılar diliyorum


  Sent From Iphone Using Tapatalk
   
 7. hulki

  hulki
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  18 Aralık 2011
  Mesaj:
  288
  Alınan Beğeniler:
  95
  Fiyatına göre çok başarılı buldum ben. İncelemede dezavantaj olarak görülen unsurların çoğu bu amfiye özel değil, lambalı amfilerin genel zafiyetleri. Bu zafiyetleri ortadan kaldırılmış/azaltılmış lambalı amfiler ise çok yüksek fiyatlı oluyor doğal olarak.
   
 8. ahmet çekirdek

  ahmet çekirdek
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  7 Haziran 2012
  Mesaj:
  311
  Alınan Beğeniler:
  639
  Hulki bey,

  Öncelikle bu denli detaylı ve özenli incelemeleriniz icin çok teşekkür ederim. Tespit ettiğiniz eksiklikleri göz önünde bulundurarak yenilemeler yapmaya çalışacağım.
   
 9. fosther

  fosther
  Expand Collapse
  Moderator

  Katılım:
  12 Ağustos 2010
  Mesaj:
  3,206
  Alınan Beğeniler:
  3,600
  [quote author=ahmet çekirdek link=topic=4675.msg62394#msg62394 date=1344452677]
  Hulki bey,

  Öncelikle bu denli detaylı ve özenli incelemeleriniz icin çok teşekkür ederim. Tespit ettiğiniz eksiklikleri göz önünde bulundurarak yenilemeler yapmaya çalışacağım.
  [/quote]
  https://www.springwateraudio.com/store/index.php?main_page=product_info&products_id=48
  Bu tarz, metal kutu icerisine daha kaliteli ürünler yapmayı düsunuyormusunuz?
   
 10. ahmet çekirdek

  ahmet çekirdek
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  7 Haziran 2012
  Mesaj:
  311
  Alınan Beğeniler:
  639
  Türkiyede üretim yapmak oldukça zor aradığınız malzemeyi bulmak zor ama o amfi benim yaptığımla aynı olması lazım,oradaki fiat farkı kutusunun metal olmasından kaynaklanıyor sanıyorum,elimizde bir numune olsa daha kolay yaparız derim,ilginize teşekkür ediyorum,Saygılar selamlar....
   
 11. Bremze

  Bremze
  Expand Collapse
  Guest

  [quote author=ahmet çekirdek link=topic=4675.msg62394#msg62394 date=1344452677]
  Hulki bey,

  Öncelikle bu denli detaylı ve özenli incelemeleriniz icin çok teşekkür ederim. Tespit ettiğiniz eksiklikleri göz önünde bulundurarak yenilemeler yapmaya çalışacağım.
  [/quote]

  Ahmet Bey Merhaba

  Öncelikle girişimciliğiniz için sizi kutlarım. Ürünü nerelerden temin edebilieceğimiz konusunda bilgi verebilirseniz memnun olurum.

  Selamlarımla
   
 12. MuttFTS

  MuttFTS
  Expand Collapse
  Administrator
  Site Yetkilisi

  Katılım:
  25 Mart 2009
  Mesaj:
  5,817
  Alınan Beğeniler:
  626
  Sahibindende vardi hatirladigim kadariyla
   
  Collapse Signature Expand Signature
 13. ahmet çekirdek

  ahmet çekirdek
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  7 Haziran 2012
  Mesaj:
  311
  Alınan Beğeniler:
  639
 14. nroKayra

  nroKayra
  Expand Collapse
  Guest

  En kısa zamanda alacağım, ilk lambalı amfim olacak. :love:
   
 15. Bremze

  Bremze
  Expand Collapse
  Guest

 16. KiralikCeset

  KiralikCeset
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  4 Kasım 2008
  Mesaj:
  260
  Alınan Beğeniler:
  2
  Arkadaslar microlab solo 6 tipi hoparlorlerle kullanilirmi bu amfi ? Olumlu etkisi olurmu ?


  Sent from my iPad using Tapatalk HD
   
 17. nroKayra

  nroKayra
  Expand Collapse
  Guest

  Öğrenci adamız, paramız HFI 2400'e yetsin diye ne canlar çekiştik, alabileceğimiz en pahalı şeyler bu fiyatta maalesef. (Taş çatlasa HD 650, o da yurtdışından. Amfi de en fazla 250 TL. DAC da en fazla 500 TL. Şimdilik yine de bu kadar çıkamıyorum tabii.) :sad Tabii yanlış anlamayın, HD 800 alacak durumda olmayı ister miydim, onu da bilemiyorum. HD 800'e aşık olmadığımdan değil, genç yaşta bıkmamak için.

  Laflar bir yana, mühendis olup da yaptığım işlerden kazandığım parayı katladığım vakit, işte ben de o zaman bu işin uçlarına doğru yola çıkacağım. Şimdilik giriş seviyesinde takılacağım. Ses kartım, DAC'ım, ne derseniz, yeterli. Normal amfim var ama lambalısı eksik. CMoy'u TL 082'li olarak kullanacağım, OPA 2134'ü boşverdim. İşte lambalı olarak da bu işimi bu amfi görecek. Artık ekipman olarak, giriş seviyesi de olsa tam teçhizatlıyım. Phonak PFE'yi de boşverdim. SHE 9500 dışarıda işimi görüyor.
   
 18. nroKayra

  nroKayra
  Expand Collapse
  Guest

  Sahibinden.com'da parayı havale ile yatırma seçeneği yok galiba.

  Ahmet Bey buraya bakar umarım en kısa zamanda. Kendisinden hesap numarasını isteyip, parayı hesabına havale ile yatıracağım. PM'i gönderiyorum.
   
 19. nroKayra

  nroKayra
  Expand Collapse
  Guest

  Cihaz geldi. İlk izlenimlerim fena değil. Öncelikle gövdeli bir sesi var, ki bu çok hoşuma gitti. Baslar derin, basların derinliğini beğendim. Tizler çok geride değil ve buna rağmen sert. :yourock Sahne genişliği idare eder, derinliği ise fena. :love: Detayları da o kadar kötü bulmadım ama daha iyi bir amfide demek ki çok daha iyi oluyor. :eek:k
   
 20. nroKayra

  nroKayra
  Expand Collapse
  Guest

  Düzeltiyorum, sahne genişliği de idare ederin üstünde. HFI 2400 elbette bir HD 800 değildir ama sesler arasında boşluk oluşabiliyor ve bunun için seslerin iki uçta olması da gerekmiyor. :yourock Yani 4-5 enstruman arasında bile boşluk oluşabiliyor. Sevdim amfimi. Lambalı sesi buysa, tam bana göredir. Sıcak tizler çok hoşuma gitti nedense. Önceden analitik tizi severdim, gerçi hala seviyorum ama artık sıcak tizleri de seviyorum. :cheesy: