Sedef Audio SE II kulaklık amfisi incelemesi.

'Amfi, DAC ve Ekipman İncelemeleri' forumunda Kayra tarafından 7 Mart 2015 tarihinde açılan konu

1. ahmet çekirdek

ahmet çekirdek
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    621
    Kayra nasılsın amfi demiyorum okul nasıl gidiyor.

2 kişi bunu beğendi.
  2. Kayra

Kayra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    290
    Amfiyi ben halledeceğim hocam. B50K potansiyometre bulmak o kadar kolay ki, zaten yakın zamanda bir Elektronikçiye uğramam gerekebilir. Lehim teli ve havya tamam zaten. Sonrasında amfiyi açıkta kullanacağım. Headbang yapmak için aldım ben zaten o amfiyi ve bu işi de geldiği ilk anından beri çok iyi yaptı. O amfi çöpe gitmez, siz merak etmeyin.

Okula gelince. Bu dönem 6 ders aldım. Geriye 16 ders kalıyor. Eğer hepsini verirsem. Elektronik Devreler 2 diye bir ders var. BJT'lerden, MOSFET'lerden ve CMRR değerlerinden bahsediyoruz şimdilik. Haftaya Op-Amp'ların gerçek ayrıntılarıyla uğraşacağız. Öyle ideal Op-Amp'larda olduğu gibi lineer aralıkla uğraşmaktan ziyade, Offset Gerilimini ayarlayarak işe girişeceğiz. Okul tamamen boş değil aslında. Sonrasında İleri İngilizce 2'yi alıyorum. Aslında daha önce almıştım ama bir şeyler canımı sıktı, dersi bıraktım. Şimdi vereceğim gibi. Bir de İş Hayatı İçin İngilizce diye bir ders var ki, tamamen vakit kaybı denebilir. (Bence) Sonra Elektromanyetik Dalga Teorisi var. Biraz soyut bir ders ama Elektromanyetizmayla uğraşan kişilere göre pratikte Devre Teorisinden daha soyut değil. Sonra Lojik Devre Tasarımı var. EPROM, EEPROM vesaire ile uğraştık geçen dönem. Bu dönem mikro denetleyicilere tamamen geçilecek gibi. En sevdiğim ders de Güç Elektroniği. Adından ötürü değil. Şebeke gerilimi kıyaslamayı, endüktans ve kondansatörlerin reaktif güce etkisini, bir nevi adaptörlerin nasıl çalıştığını inceledik bugüne kadar. Yakın zamanda THD oranlarını inceleyeceğiz. Okula inceleme amaçlı amfiyi götürmeyi düşünüyorum bu yüzden. Dersleri sıkı sıkı takip ediyorum yani. Bir an önce bitirmek istiyorum artık.

3. ahmet çekirdek

ahmet çekirdek
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    621
    Başarılar diliyorum yolun açık olsun.

2 kişi bunu beğendi.
  4. Kayra

Kayra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    290
    Çok sağ olun. Benim de tek temennim bu.

5. Kayra

Kayra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    290
    Bugün amfiyi okula götürdüm. Hocalara da gösterdim. Hocalar daha çok vakum tüplerle ilgilendiler. Devredeki köprü tipi doğrultucuyu bir arkadaşım sayesinde fark ettim. AC girişin DC'ye çevrilmesi gerekiyor tabii. İlk adım da bu. Bir hocam, kondansatörlerin değerlerinin ne kadar büyük olduğuyla ilgilendi, ki bu devrede iyi bileşenler kullanıldığını gösteriyor. Diğer hocamız benden devreyi tamir etmemi bekledi ama fazla vakit ayıramadı. Ben B50K potansiyometreyi aldığım vakit, ki en geç haftaya alıyorum, devre tamam. Hatta Stereo Potansiyometre varsa, değeri çok fazla yüksek ya da düşük değilse, şimdi halledeceğim. Evde uygun bir tane bulamazsam mesaja tamir edene kadar edit gelmeyecek. İşte böyle.
    --- Arka arkaya mesajlar birleştirildi, 18 Mart 2015 ---
    Resim silinmiştir.
    Not: On/Off için tek bir kablo lehimlemek yetti ama Stereo ses alabilmek için 6 kablo lehimlemem gerekti. Lehim konusunda pek becerikli değilim, en azından mükemmel değilim ama oldu. Daha sonra lehimleri güzelce sokup, tek potansiyometre lehimleyeceğim.

#25 Kayra, 18 Mart 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 2 Eylül 2015
  6. zekixx

zekixx
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    296
    Selamlar, amfiyi alali bir ayi gecti ve tahminim 150 saat civari bir sure calmistir. Pisme suresi sonrasi ve bu zaman suresindeki yorumlari paylasmak istedim. Pisme surecinden sonra amfinin sicakligi daha iyi oldu diyebilirim. Genel amlamda amfiden memnunum, ama Kayra ninda belirttigi gibi detay/cozunurlukte bir miktar kayip var. Bulusma da dinleyen arkadaslarda benzer yorumlar yaptilar ama bu benim kullandigim kulaklik icin bir dez avantaj degil aksine T90 in dur duraksiz tizlerini bir miktar sonlandiriyor. Fiyat performans oranina gore degerlendirdigim de amfinin hala cok iyi oldugunu dusunuyorum. Sadece bendeki urune has bir cinlama problemi var Ahmet abi ilgilecegini soyledi sagolsun gerekirse degisim de yapacagini belirtti. Teknik destek ve garanti anlaminda Ahmet abinin cok yardimci oldugunu soyleyebilirim.

T90 basslari cok fazla degil ama amfi bu anlamda guzel etki etti diyebilirim. Sicak ve dolgun bass sagladigini soyleyebilirim. Direk kaynaktan karsilastirma yaptigimda basslar cok daha keyifli.

Sahne konusunda da yine Kayra ile benzer dusunuyorum, bu fiyat bandinda bekleneni fazlasiyla veriyor. Sahneyi cok etkilemiyor ama elektrik gurultusunun etkisi var.

Genel anlamda benim goruslerim bu sekilde, hala sicak lambali sesini uygun fiyata sahip olmak isteyenlere oneririm. Deneyen arkadaslardan duydugum kadari ile Ahmet abinin onceki urunlerine gore amfi cok gelistirilmis. Hem dip ses hemde ses kalitesi bakimindan amfinin cok daha iyi oldugunu soylediler.

Collapse Signature Expand Signature
    #26 zekixx, 7 Nisan 2015
    Moderatör tarafından düzenlendi: 7 Nisan 2015
    7 kişi bunu beğendi.
  7. ahmet çekirdek

ahmet çekirdek
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    621
    Nos lamba bulmak çok zor,öyle insanlar varki 20 senedir kullandığı amfinin lambasını çok az kullanılmıştır diye satışa çıkarıyor yenisinin fiyatını istiyor benim elimdeki lambalar 70 li yıllardan kalma sokete girmemiş denenmemiş 30_40 senelik lambalar o zaman ÇİN de yoktu o insanların eline geçse bu lambalar amfi fiyatına satarlar diye düşünüyorum,yanılmıyorum herhalde çünkü lamba satanları görüyorum fiyatı görünce şaşırıyor insan...

8. Kayra

Kayra
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    290
    Eveeet, resimler güncellendi. (1 tanesi hariç)

Yaptığım en iyi incelemelerden birisi bana kalırsa ve Ahmet beyin ne kadar dürüst olduğunun da bir kez daha altını çizmek istiyorum.

Yakında QLS Hi-Fi QA350 Mod V2 alacağım kısmetse ve ses çıkışını amfiyle hatırladığım kadarıyla kıyaslarım.

Sevgilerle.

9. egegural

egegural
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    19
    Doğru bir inceleme yapılmış. Emeğinize sağlık teşekkürler.
    Ben Adli Bilimler doktoruyum ve Adli Ses Analizleri konusunda doktora verdim ve bir çok bant, ses dosyası incelemesi yapıp rapor verdim Adli Tıp Enstitüsünde. Kendimi tanıtma amacım konuya yakın olmamı belirtmektir.
    Yıllarca sıkıntısını çektiğim konu; kulaklıkla dinlerken kulaklar aşırı ses açılmasından ve ani gelen seslerden dolayı kulaklarımın artık sağırlaşması. 1981 yılında ilk mosfet amplifikatörümü yaptığımdan beri transistörlü amlifikatörleri dinleyemiyorum ya da kısa süreli dinleyebiliyorum zihin ve kulak çok çabuk yoruluyor çünkü. A sınıfı yamaha amplifikatör ile mosfet araba amplifikatörü arasında dağlar kadar fark var. Mosfette 8 saatte yorulmazken A sınıfında 1 saatte aşırı yoruluyorum. İşim için ciddi bir kulaklık amplifikatörü gerekliydi. Ama o zamanlar pek lambalı yoktu ya da servet fiyatlardaydı benim için, ben de sıradan kulaklık amplifkatörü ile çalışmalarımı yapmak zorunda kaldım. Ta ki Ahmet beyin Sedef 1 amlifikatörüne kadar. Sedef 1. ilk dinlediğimde 45 yıl önce yurtdışından dayımın getirdiği lambalı amplifikatör sesi geldi. Tok ve çok güçlü, bozulmasız. Tam işim için ve müzik dinleme için idealdi. Transistörlerin eksik harmoniklerinden kurtulduğuma sevinmiştim ki ben düşük güçlerde böylesi bir fark olabileceğini düşünmemiştim.Yamaha AX 390 amplifikatörün kulaklık çıkışını kullanıyordum ama Sedef 1 le dağlar kadar fark olduğunu gördüm. Sedef 1i (Sedef 2 v Sedef 3ü de aynı denemelere tâbi tuttum sonradan)
    Denemede philips sbc hp 800 kullandım çünkü kulağım en çok ona alışık ki; mukayese yapabilmemi sağlıyordu (işim gereği 20 civarında kulaklığım var)
    Bilgisayarın ses sistemini kullandım
    Basit, aynalı tabir edilen hoparlörlü, usb beslemeli bilgisayar hoparlörü kullandım.
    Kulaklıkla dinlemelerde sonuç ciddi biçimde tatmin ediciydi çok güçlü çok az bozulmalı.
    Bilgisayar hoparlörü denemelerimde sesi daha çok açabildiğim için sonuçlar ilginçti. Orijinal dıştan takmalı hoparlörün sibilansları (şşş sesleri) çok fazla olduğu halde SEDEF amplifikatörlerinden ses geçtiğinde seste azalma ya da kayıp olmadan sibilanslar gidiyor ses normale dönüyordu. Bunun dışında ses kalitesi de artıyordu (derin baslar, midler, tizlerin temizliği sıcaklığı)! (kulak kulaklıkla çok çabuk yorulup hata yapabileceğinden hoparlör denemelerini daha çok önemsiyorum.) Yani ara kat olarak ve kulaklıkla dinleme için çok başarılı buldum Sedefin 3 çeşidini de!
    Detaylara girme vaktim yok. Belki daha başarılı amplifikatörler vardır ama benim için son derece farklı ve yeterli oldular.
    Sedefler arasındaki farklar şunlar: SEDEF 1: çok güçlü ve tok sesi var frekans karakteristiği ancak diğerleriyle mukayese edince fark ediliyor. SEDEF 2. Frekans karakteristiği vaz geçilemez düzgünlükte, çok kaliteli sese sahip fakat gücü 1. gibi değil. SEDEF3 ise 1. den az düşük güçte 2. den az yüksek güçte fakat ses kalitesi genel olarak en iyisi. Ahmet bey çok ilgili, eleştirilere açık iyi iş yapmak isteyen bir kişi, fakat piyasa öyle acaip ki; basit bir kutu yaparlarken bile bir sürü yanlışla imal ediyorlar, görünüş olarak fabrikasyon amplifikatörlerle rekabet etmesi mümkün olmuyor. Sedefin 3 çeşidini de aldım 3 çeşidi de kendi özgün sesine sahip yani hiç birinden vazgeçemem:)
    Ahmet beye emekleri için, ilgisi için teşekkür ediyorum. Selamlar...

2 kişi bunu beğendi.