SEDEF SE IV Lambalı kulaklık incelemesi ( Bonus içerik )

'Amfi, DAC ve Ekipman İncelemeleri' forumunda ilkercom tarafından 5 Aralık 2019 tarihinde açılan konu

 1. ilkercom

  ilkercom
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  21 Ocak 2014
  Mesaj:
  703
  Alınan Beğeniler:
  568
  Merhabalar ;

  Daha önce bir kaç modelini incelediğim Sedef Elektronik firmasına ait Se IV lambalı kulaklık amfisini inceleyeceğiz.  Kullanılan yardımcı ekipmanlar :
  Breeze Audio DAC
  E-MU 0404 USB DAC ( stüdyo ses kartı )
  [​IMG]
  Analysis audio USB kablo
  Supra USB kablo
  Techlink RCA interconnect
  Sony MDR1RBT
  Sony MDR1ABT
  Sony MDR V6
  Beats EP :)
  B&O H3
  Ve Dali AXS 5000 Tower Speaker
  [​IMG]
  Alet edavat...
  Kullanılan Yazılım Foobar. Bazı tweakler yapıldı. Ve Tamamı FLAC parçalardan oluşan arşivim kullanıldı. Büyük kısmı kendi riplediğim albümlerin tamamının ses kalitesi üst düzeyde.
  Tidal Hifi ve master albümler. Bazı parçalar elimde Flac olarak bulunduğu halde tidal ile de denedim.
  [​IMG]
  Öncelikle Sedef Elektronik firmasından bahsedeyim. Kırıkkale ilinde kurulu bir ses sistemleri üreticisi. Daha çok PA denen seslendirme ve sahne tipi cihazlar üretiyor. Ancak son dönemde lambalı kulaklık amfileri gibi cihazlar da üretiyor. Ürünler el yapımı ve daha çok seri üretim tarzından uzak.

  Ürüne gelirsek ; Önceki versiyonlar gibi tamamen DIY mantığında üretilmiş. Yapısal olarak son derece sağlam duruyor. Üründe bir steampunk havası yok değil. Tarz olarak seri üretim jilet gibi cihazlardan değil. Belki de çok pahalı cihazlardan en büyük eksiği burada oluşuyor. Plastik kasalı bir harici güç adaptörü mevcut. Bu adaptör ürünün en zayıf görünen kısmı. Ağırlığından anladığımız kadarı ile içi oldukça dolu. Güç adaptörü kaliteli bir kablo ve soket ile amfinin kendisine bağlanıyor.

  Amfi Metal bir kasa içinde ve muhafaza demirleri sayesinde lambalarını koruyor. Amfi üzerinde açma kapama düğmesi yok. O iş adaptör üzerinden yapılıyor. Amfinin arkasında RCA tipi sinyal girişleri mevcut. Ön kısımda ise ses düğmesi , bir on/off led ve 6.3mm kulaklık soketi bulunuyor.  Amfi genel bir değerlendirme yapacaksak masanızda şık duracaktır. Seri üretim olmaması veya diğer tasarımsal detaylar bence kişiye özeldir. Beğenen olduğu kadar beğenmeyen de olabilir. Ürünü ben daha çok ses olarak değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum.  Kulaklık amfisi alan insanların belki de en çok önem verdiği konu :

  Güç :

  Amfi genel olarak hemen hemen bütün kafaüstü kulaklıkları sürebilir. Belki çok ekstra cihazlar çıkabilir. Güç ve kontrol konusunda amfi çok istekli. Belki Hi-fi dostları yadırgayacaktır ancak Beats on-ear kulaklıkla yaptığım denemelerde kulaklıklar artık kulak kepçem üzerinde zıplar hale geldi. Ve halen amfi kontrol kaybı yaşamadı. Sonradan değineceğim şekilde amfi hoparlör dahi sürebiliyor. Bu yönüyle takdir ettim. Buradan amfinin agresif ve bam güm çalan bir cihaz olduğu anlaşılmasın. Sadece bir viyolanın sesini gövdeli biçimde çaldığını belirteyim. Elektronik müzikteki ard arda vuran basları başarı ile icra ediyor. Kontrolsüz güç , güç değildir sözünü hatırlattı bana. Amfi Güçlü ve kontrollü.  Dip ses , Parazit ,Hısslama : Burada bir parantez açayım müziği dinlediğim oda; benim evde atölye olarak kullandığım bir alan. Bu odada 3d Yazıcı vs çalışıyor. Bu yüzden yapacağım yorumlar aslında çok sağlıklı değil. Evde bir çok cihaz olduğu için dip ses ve parazit aldım. Ancak bunların çoğu çevresel koşullardan kaynaklı. Belki çok sağlam bir Solid State olsa bu parazitler olmayabilirdi bilemiyorum. Ancak Müziğin içinde kesinlikle duyulmuyordu. Ayrıca iş Yerimde bu parazit sorunu fişi söküp ters takınca sıfırlandı. Kaldı ki saçma sapan bir 5 li prize bağlıydı. Ve modem hemen yanındaydı.  Tutarlılık ve Kontrol :

  Amfi genel olarak uzun dinleme sürelerinde lambalı amfilerde sıkça görülen ısınıp çamurlaşma sorunu yaşatmadı. Bu kısım önemli. Ve diğer konu amfi hoparlör dahi iyi kontrol edebiliyor. Bas tınıları hiç bir birine karışmıyor. Bu kısmı cidden hayret uyandırıcı. Timpaninin her vuruşunu tane tane çalıyor. Veya sub baslarla bezeli bir parçada arada kickler yitip gitmiyor.

  [​IMG]

  Tını :

  Amfinin en beğendiğim kısmı. Doğal bir tınısı var. Seste başka dezavantajlar oluşturmayacak şekilde enstrümanları doğal çalıyor. Fakat burada eklemem lazım biraz eğlence amaçlı tune edilmiş gibi. Baslar ve midler hatta tizler daha gövdeli çalıyor. Ancak bu davul böyle değil varil çalmışlar veya keman sesi böyle olmaz denmiyor. Aman zil değil tepsi çalıyor denen cihazlardan değil bu amfi. Mesela Klarnet konçertosu son kısımda Ton biraz vurgulu , bu belli ediyor kendini. Ama benim için bu keyif unsuru oluyor. Çok nötr cihazlar dinleyenler yadırgayabilir.

  Detay :  Benim yine en çok önem verdiğim ve kullandığım her cihazda olmasını istediğim özellik. Bu cihazda detay gayet yeterli. Hatta iyi seviyede sayabilirim. Kullandığınız kulaklığın kabiliyeti ölçüsünde başarılı. Mesela burada kulaklıklar arası farkı yazayım. Micro detay konusunda MDR V6 inanılmaz başarılı. Kulaklığın bu yönünü ortaya koyabildi bu Amfi. MDR1RBT bu konuda V6 dan geride değil ama abisi kadar detayları kulağınıza sokmuyor. Ama detayı aramanıza gerek kalmıyor. MDR1ABT ise buralarda detay olacaktı dedirtiyor. Bu klarnetin perde sesleri nerede diyorsunuz. Detay yok değil ama özellikle dinlemeniz lazım. Çok klasik bir örnek vereyim. Patricia Barber/Companion albümü 2. parça Use me de şarkının girişinde vokalist elindeki su bardağını yere koyarken sesi duyulur. Bu ses duyulmayan sistemleri hi-fi saymazlar. MDR V6 da bardak kafamıza vuruyor gibi belirginken diğerlerinde bekliyorsunuz bardağı. Yine Mozart Klarnet Konçertosunda detaylar beklediğimden iyiydi açıkçası. psikato , nüans ve glissando....  [​IMG]
  Detay ustası...

  Sahne ve Boşluk hissi :

  Amfinin genel Ses karakteristiği yakın çalma üzerine kurgulanmış. Kimisi bu yakın çalmayı sıcaklığı sevebilir. Kimisi beğenmeyebilir. Ben beğenenlerdenim. aşırı uzak çalan cihazları sevmiyorum. Bu amfi kulağımın içine sokar tarzda yakın değil. Rahatsız etmedi. Özellikle üst midlerde ve tizlerde biraz daha ferah çalıyor. Yakın çalma durumu orada mesafe koymaya uzanıyor. Çok defalar yazdım benim için kulaklık sistemlerinde sahne gibi kavramlar yalan dolan. 15 -20 metre kare odada hi-fi sistemle müzik dinlemek gibisi yok. Ama kulaklık da ayrı bir keyif inkar edemem. Burada yine bir detay; dinlediğim 3 sony kulaklık da ayrı ayrı sahne ve boşlukta çaldı. MDR V6 zaten kapalı tarz kulaklıklar içinde nirvana bir alet. Benim genel yorumlarım MDR1ABT için. Bu kulaklık biraz daha sıkışık çalıyor.  Enstrüman ayrımı : Enstrümanlar öyle aşırı uzak ve belirgin çalmıyor.Daha önce belirttiğim gibi genel ses karakteri yakın çalma üzerine. Ancak aynı anda çalan bir kaç enstrümanı tane tane seçiyorsunuz. Gitaristin penayı gezdirdiği anda bateri ve vokali tek tek seçiyoruz. Ömer Faruk Tek Bilek ( Tidal üzerinden ) Dulger Parçasında Darbukalar kulağa yakın vurgulu çalarken telli çalgılar mesafeli çalıyor. Vokal ise ortalama bir mesafede. Orhan Gencebay Aklım takıldı parçasında Islık sesi ( veya synt ile yaptılar bilemiyorum ) ıslık çok yakın çalarken, vurmalılar yakın çalarken vokal nispeten uzak.

  [​IMG]

  MDR1 Biraderlerden ABT.

  Dinamik Aralık : Bence bir ses sisteminde dikkat edilmesi gereken özellik burası. Bu kağıt üzerinde okunandan ziyade dinlemeyle alakalı bir durum. Kızıl ordu korosunun Polyushko Polye parçasında giriş ve kapanışta ksilofon sesleri belirgin şekilde çalıyor. Hatta Vokalin haykırması arasında kaybolmuyor. Hızlı parçalarda timpaniye vurup susturan eli dahi duymak gerekiyor. Bu amfi onu becerebiliyor. Zaten detay kabiliyeti dinamik aralıkla ölçülür bir yerde. Timpanin her vuruşu arasındaki sessizlik önemli.

  [​IMG]

  Tonlama Bas Mid Tiz : Bu kısmı Çok uzatmayı sevmiyorum aslında. Ancak genel bir tarz halini aldığı için basitçe de geçmek istemiyorum.

  Müzik Bas mid tiz diye basite indirgenmemeli.

  Sub baslar : Bu kısımda aslında bir çılgınlık yaptım ve Beats kulaklıkla denedim. Hi-fi dünyasında sevilmeyen marka beats kullandım. Bu kulaklık on-ear tarza Beats EP modeli. Kendi amfisi veya elektronik devresi yok. Faithless 8pm albümü Postcards parçasında şarkının yarısında giren sub bassları muhteşem sunuyor. Beats yapısı gereği burada Biraz uzatıyor. Ancak MDR1ABT ile her şekilde basların kontrolde olduğunu duyuyorum. Amfi derin bas frekanslarında gayet iyi. Hatta çok iyi. Beats ile sesi yarıdan fazla açıyorum. Kulaklık rezonansa girmesine rağmen hep net ses sunuyor.  Baslar : Kick bass ve mid bas kısmını aslında ayırmak lazım. Hızlı kicklerde çok tane tane kontrollü , net çalıyor. Ancak midbas bölgesinde erkek vokalin başladığı bölgede hafif grenli çalıyor. Bir bozulma veya kötü bir durum yok. Ama karekteristik olarak biraz grenli. Bu çok geniş bir frekans kapsamıyor. Üst midlerde ve kadın vokallerde kesinlikle bu gren yok. Dediğim gibi belli bölgede sadece. Viyolinde filan fark ediliyor. Genel bas başarımı sanırım bir çok insanı tatmin eder. Hatta amfinin en başarılı olduğu iki konu güç ve bas performansı. Get Lucky de baslar tane tane ve gümbür gümbür.

  [​IMG]

  Bass Deninlince akla gelen marka....

  Midler : Bas kısmında Belirttiğim gibi Amfinin belirli bölgelerde grenli çaldığı kritik dinlemelerde fark ediliyor. Bu rahatsızlık verir seviyede birşey değil. Midler genel olarak detaylı yerli yerinde. Çekinik veya perdeli değil.

  Vokaller : Kadın vokaller özellikle beğenimi kazandı. Erkek vokaller pek tarzım değil. Mesela Şevval Sam _ Karadeniz Albümünde Amfinin sıcak tarzı mest ediyor. Erkek vokallerde özellikle Frank Sinatra gibi Sanatçılarda çok başarılı buldum. Biraz tiz erkek sesleri ( ki hiç sevmem ) beğenmedim. Bu kısım subjektif olabilir. Gipsy Kings No Volvere parçasında gitar ve Vokal birbirine yapışık değil. Bu kısım iyidi. Cem Adrian dinleyenleri tatmin eder.

  Tizler : Tizler genel olarak çok iyi. Detay olsun , kontrollü şekilde uzaması , sibilansa yatkın kulaklık kullanmadıkça rahatsız etmemesi olumlu. Burada aşırı bir keskin roll-off yok.

  Dinleme ile ilgili bir ipucu vereyim. Aslında bir çok yorum benim aşırı yüksek ses sevmemden kaynaklanıyor. Amfi düşük ses seviyelerinde gayet yeterli bir detay , tonlama başarımı sergiliyor. Ancak deli gönül sesi sonuna kadar açıp dinlemelere alışmış. Eldeki kulaklıklarla da zaten genel olarak sesi yarıdan fazla açamadım.

  Bonus içerik : Hoparlör sürme deneyimi.  Açıkçası bu kısımda benim beklentimi çok aştı. Ve 20cm wooferları olan bir seti kontrollü sürmesine ihtimal dahi vermedim. Ancak çok şaşırttı beni. Sesi 25 metrekarelik odayı tamamen doldurmasa bile dinleti için yeterli bir seviyeye ulaştırdı. Kontrolü hiç kaybetmeden basları tane tane vurması büyük yaylılarda kendinden geçmemesi karşısında ağzım açık kaldı. Zaten sonrasında evdeki amfi bolluğunda Denon amfime de yol verdim.  Bonus içerik 2 :

  Sedef SE III ile farklar. Genel anlamda ilerlemeler kaydedilmiş. Güç olarak gelişme gösterilmiş. SE III incelemesini okuyanlar hatırlar AKG Q701 gibi zor bir kulaklıkla başa çıkabilen bir cihazdı. Keşke elimde dursaydı o kulaklık yine inceleseydim. SE III çok zorlandığında stabilliğinden taviz veren bir amfiydi. Hele benim gibi kalorifer peteğinin üzerine koymak gibi bir saçmalık yapanlar için... SE IV de özellikle detay artışı çok mutlu etti. Bir de genel anamda baslar daha güzelleşmiş. SE III ses karakteri olarak SS amfiler gibi çalıyorken SE IV daha kusursuz çalıyor. Elinde SE III olanlar belki yükseltirken maddi imkanları düşünüp duraksayabilir. Ama sıfırdan amfi alacaksanız kesinlikle SE IV alın derim.

  Bonus içerik Sony kulaklık bolluğu..
  Kıyaslama :
  Bu amfiyi ilk aldığımda elimde sadece MDR1RBT vardı. Sonrasında MDR V6 yı arkadaşıma sattığımı hatırladım. Bana kargolamasını rica ettim. Bir de gaza gelip MDR1ABT modelini satın aldım. Bunu daha çok LDAC desteği için yaptım.
  Aralarındaki temel fark ise : MDRV6 stüdyo kulaklığı olduğu için sese eğlence unsurları katmıyor. Amfi ne veriyorsa o kadar. Ve sahnesi detayı diğerlerine göre çok çok üstün. MDR1RBT ise kablolu versiyonu ( MDR1R ) gibi basları yetersiz bir alet değil. MDR V6 nın yapabildiklerini taşınabilir bir cihaz olarak büyük ölçüde beceriyor. Ve kablosuz kullanıma da olanak sağlıyor. Son olarak MDR1ABT ise diğerlerine göre ciddi gövdeli çalan bir kulaklık ki beni mest eden kısmı bu. Vokallerde diğer kardeşleri kadar naturel değil. Ancak Overall performans çok çok iyi. Tabii ki kablolu kullanımda balanslı yapıya olanak tanıması ( testlerde Single ended çalıştırıldı ) Ayrıca Testimizle alakası yok ama kablosuz performans ciddi seviyede iyi.

  Kimler almalı , Kimler almamalı :  Bana kalırsa maddi durumu bu amfiyi alabilecek hobidaşlarımın almasını tavsiye ederim.

  Kimler almamalı kısmına gelirsek bu kısım biraz zorlama olacak ama yazmalıyım. Aldığı malzemelerde ileri seviyede tasarım ve üretim kalitesi arayanlar bir görmeli öyle almalı veya almamalı. Ses olarak tamamen flat ve soğuk ses sevenler uzak durabilir. Özellikle soğuk ses seven insan var mıdır? Bilmiyorum ama varsa uzak durabilir. Nihayetinde lambalı bir amfi. Stüdyo seviyesinde flat çalan bir cihaz da değil. Biraz gövdeli çalıyor.  Peki kimler almalı ? Bütçesi 400 500 usd lik amfileri denemeye yetmeyenler , Benim gibi gövdeli ses sevenler ,Sıcak tonlama sevenler , fazla abartıya kaçmadan biraz eğlenceli çalsın diyenler. Fiyat / Performans ürün arayanlar. Dar bütçe ile her işin altından kalkabilecek bir amfi peşinde koşanlar. Elektronik müzik de dinlerim klasik müzik de dinlerim diyenler. Her türlü kulaklığı kullanırım hepsinde iyi performans isterim diyenler , Arada hoparlör de bağlarım diyenler..  Amfinin fiyatını konuşacak olursak 850 lira fiyatı var. Bu kısım biraz göreceli. Kulaklık amfisi herkesin kullandığı bir alet değil. Ama h-fi meraklıları için bu fiyatlar aslında gayet uygun. Hele ki herşeyin döviz ile ithal edildiği bir ülkede.. neyse.

  Merak edenler için satış linki de ekleyelim.

  https://www.sahibinden.com/ilan/iki...i-kulaklik-amfi-si-yeni-se-iv-632951472/detay  Okuyup vakit ayırdığınız için teşekkürler...

  Bu incelemeyi bir kaç forum sitesinde kişisel bloğumda paylaşmak için yazdım. Bu yüzden bazı yerler gereksiz gözükebilir.

  Bazı yazım hataları veya teknik tabirlerde uygunsuzluk olabilir. şimdiden kusura bakmayın. Düzeltmelere açığım.

  Bu güne kadar incelemelerini okuduğum ve faydalandığım arkadaşlara da teşekkür ederim.
   
  #1 ilkercom, 5 Aralık 2019
  Son düzenleme: 6 Aralık 2019
  refuserQ, sserkogss, akifb ve 10 kişi daha bunu beğendi.
 2. yigitboylu

  yigitboylu
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  8 Ocak 2019
  Mesaj:
  306
  Alınan Beğeniler:
  165
  Merakla beklenen inceleme için teşekkürler. Sıcaklık derken kaç derece acaba :) Gerçekten sdf1 in sıcaklığını duyduktan sonra hiçbirşeyi beğenemez oldum. Sıcaklık karşılaştırması veya yorumu yapabilecek olan var mı. Bir de sdf6 diye bir model var. Ses yönünden tek farkı hoparlör kullanılabilme durumu mu acaba?
   
  ahmet çekirdek bunu beğendi.
 3. ilkercom

  ilkercom
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  21 Ocak 2014
  Mesaj:
  703
  Alınan Beğeniler:
  568
  Sıcaklık derken espri olarak soruyorsanız cehennem gibi değil :D

  Sedef 1 hangisi bilmiyorum. İlk çıkan pleksi model vardı. O amfi 2 saat filan çaldığında cidden sesi çok iyiydi. Ama 2 saat çaldıktan sonra. Bunun sıcaklığı ona yakındır. Ama ilk açtığın anda ses zaten iyi. Bir 10 dakika içinde bütün karakteri oturuyor.

  Se 6 var mı bilmiyorum. Ama aralarında ufak farklar var. SE V ( Beş ) modeliyle aman aman bir fark yok sanırım. Hoparlör sürme olarak da sadece hoparlör sürmelik bir amfi değil bu aslında. Ama ek iş olarak onu da beceriyor.

  Ben sedef III de kullanmıştım. İkisi arasındaki temel fark güç artmış. Detay artmış. Sahne bir miktar yakınlaşmış. Ve uzun dinlemeler sonunda bile ses hep aynı.

  SE III de alınabilir bir amfi.
   
  ahmet çekirdek bunu beğendi.
 4. yigitboylu

  yigitboylu
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  8 Ocak 2019
  Mesaj:
  306
  Alınan Beğeniler:
  165
  Pleksinin sıcaklığını kastetmiştim. Bende pleksi de var sdf3 te var. Sdf 3 bir miktar daha distorsiyonsuz olsa da pleksi sıcaklığında değil .
   
  ahmet çekirdek bunu beğendi.
 5. ilkercom

  ilkercom
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  21 Ocak 2014
  Mesaj:
  703
  Alınan Beğeniler:
  568
  Zaten sicaklik denen kavram distorsiyon :) sedef 3 e gore daha sicak ve keyifli. Sedef 4 Detay olarak da daha iyi.

  O pleksi modeli solid state Power amfilerin onune preamp olarak baglayip lambali tadi aliyor insanlar.
   
  ahmet çekirdek bunu beğendi.
 6. yigitboylu

  yigitboylu
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  8 Ocak 2019
  Mesaj:
  306
  Alınan Beğeniler:
  165
  Benim graham a bağlanır mı acaba
   
  ahmet çekirdek bunu beğendi.
 7. ilkercom

  ilkercom
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  21 Ocak 2014
  Mesaj:
  703
  Alınan Beğeniler:
  568
  Graham Bell mi :D
   
  ahmet çekirdek bunu beğendi.
 8. yigitboylu

  yigitboylu
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  8 Ocak 2019
  Mesaj:
  306
  Alınan Beğeniler:
  165
  Fena espri :)
  Graham slee solo ultra diamond gibi uzun bir ismi var
   
  ahmet çekirdek bunu beğendi.
 9. stakanar

  stakanar
  Expand Collapse
  MP3

  Katılım:
  16 Nisan 2015
  Mesaj:
  155
  Alınan Beğeniler:
  214
  Güzel bir inceleme olmuş tebrikler.
   
  ilkercom ve ahmet çekirdek bunu beğendi.
 10. sserkogss

  sserkogss
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  10 Mayıs 2007
  Mesaj:
  700
  Alınan Beğeniler:
  697
  Teşekkürler, keyifle okudum.
   
  ahmet çekirdek ve ilkercom bunu beğendi.
 11. radyo

  radyo
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  27 Ağustos 2013
  Mesaj:
  452
  Alınan Beğeniler:
  780
  Merak ettiğim bir amfiydi,elinize sağlık. Bir de bunun hoparlör bağlantısı yapılanı vardı da bulamadım ilanlarda .
   
  ilkercom bunu beğendi.
 12. ilkercom

  ilkercom
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  21 Ocak 2014
  Mesaj:
  703
  Alınan Beğeniler:
  568
  Hoparlör bağlantısı aslında 2 türlü oluyor. Benim elimde Binding post denen hoparlör balantı terminali yok. Amfi alınırken böyle bişeyi aklıma getirmedim yoksa isterdim üzerine takılırdı. Belki ilerde kendim takarım.

  Bir de 6.3mm kulaklık jackına speaker bağlama yöntemi var ki aslında bir önceki yöntemden teknik olarak farkı yok. amfi aslında düşük empedans yüklerinde çalışabildiği için speaker sürebiliyor. Ben 6 ohm dalileri kullandım.

  Speaker sürerken çekilmiş video var. Aslında ekleyecektim. Hem Bluetooth bağlantısı kötü olduğu için amfi tam performansında değil hem de cihazın üretim amacı bu değil diye eklemedim. Youtube a ekleyeyim bir fikir verir en azından.
   
  stakanar bunu beğendi.
 13. radyo

  radyo
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  27 Ağustos 2013
  Mesaj:
  452
  Alınan Beğeniler:
  780
  Bunu kısaca anlatman ya da anlatan bir link vermen mümkün mü hocam?
   
  stakanar bunu beğendi.
 14. ilkercom

  ilkercom
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  21 Ocak 2014
  Mesaj:
  703
  Alınan Beğeniler:
  568
  Eğer amfiyi daha almadıysanız Ahmet beyle konuşun.

  6.3 mm TRS jack aldım elektronikçiden. Jackın en uçtaki kısmı ( tip adıyla geçer ) o kısma sol speaker ın artı kablosunu lehimledim. Ortadaki Halka kısma ( Ring olarak geçer ) sağ speaker ın artı kablosunu lehimledim. En latta kalan kısma ( SLAVE adıyla geçer ) ona da her iki speaker ın eksi kablolarını lehimledim. Burada En önemli şey kısa devre olmaması. Amfi direk çöpe gider. ( çıkışlar yanar filan uzun iş ) Bu yüzden düzgünce makaronladım. Bir de lehim yapma kısmı var. Ben becerdiysem herkes yapabilir.

  Ben Binding post alıp onu takıcam daha düzgün bişey olsun. Evde Banana plug ve spade var zaten. Vakit ayırmak lazım.
   
  refuserQ, stakanar, radyo ve 1 kişi daha bunu beğendi.
 15. radyo

  radyo
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  27 Ağustos 2013
  Mesaj:
  452
  Alınan Beğeniler:
  780
  Açıklama için teşekkürler. Lehim işi bozuyor.
   
 16. ilkercom

  ilkercom
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  21 Ocak 2014
  Mesaj:
  703
  Alınan Beğeniler:
  568
  Lehimsiz yapmak için hazır bir mikrofon kablosu filan alman lazım. ucunda trs jack takılı herhangi bir kablo iş yapar.

  Hoparlör çalma ile ilgili videoyu incelemeye ekliyorum.
   
 17. VirtuFortuna

  VirtuFortuna
  Expand Collapse
  Analog

  Katılım:
  24 Şubat 2014
  Mesaj:
  1,823
  Alınan Beğeniler:
  5,243
  İncelemedeki emeği görmezden gelmek istemem, sonuçta zaman ayırılmış detaylıca yazılmış.

  Ama incelemede yer alan kulaklılar, belki V6 hariç, net fikir verecek kulaklıklar değil. Bence forumdan gönüllü olabilecek arkadaşlar varsa en azından bir HD600 incelemeye eklenebilir.
   
  Collapse Signature Expand Signature
 18. ilkercom

  ilkercom
  Expand Collapse
  WAV

  Katılım:
  21 Ocak 2014
  Mesaj:
  703
  Alınan Beğeniler:
  568
  Teşekkür ederim. Elimde bunlar vardı. İncelemede belirttiğim gibi keşke SE III zamanında olduğu gibi AKG Q701 olsaydı.

  Bu arada MDR1 serisinin de hiç de öyle azımsanacak bir kulaklık olduğunu düşünmüyorum.
   
  ahmet çekirdek bunu beğendi.
 19. ahmet çekirdek

  ahmet çekirdek
  Expand Collapse
  FLAC

  Katılım:
  7 Haziran 2012
  Mesaj:
  294
  Alınan Beğeniler:
  621
  Güzel hakkını veren bir inceleme olmuş eline emeğine sağlık Hasan bey teşekkürler.
   
  ilkercom bunu beğendi.