SENNHEİSER HD630VB İZLENİMLERİM

'Sennheiser' forumunda karanehir35 tarafından 17 Eylül 2016 tarihinde açılan konu

1. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,470
    Merhabalar;
    Öncelikle HD630VB'yi bana incelemem için gönderen @Sennheiser Sennheiser Test Merkezi ve forum yöneticimiz @baran88 Baran hocaya cok teşekkür ederim.

İzlenimlerime başlamadan önce aşağıda, hd630vb'yi dinlerken yararlandığım kaynakları sıralayayım. İncelemenin bass-mid-tizle sınırlı olmaması için, hem bu sekilde hem de albüm ve müzik türleri açısından inceledim hd630VB'yi. Hd630VB'nin karakterine uygun eğlenceli bir yazı ortaya cıkarmaya calıştım. Şunu da belirteyim ki, hatasız kul gibi hatasiz kulaklık da pek mümkün değil. Gördüğüm/denk geldiğim eksiklikleri de olabildiğince nötr şekilde yazmaya caliştım.
    Şimdiden keyifli okumalar dilerim.

Dinledigim kaynaklar:

Fiio X7-Hifiman hm901s- Ipad Air-Sony Zx100- Fiio K5-Grado ra-1- Gustard H10-Yulong D200-

Mobil Cihazlar:
    Lg G5 Bangolufsen hifi modul- Iphone 6- Asus Zenfone 5

Test sirasinda Dinlenilen Album ve Sanatci Listesi

Metal Muzik

Metallica- Black Album
    Megadeth- Countdown to Extinction
    Zhrine- Unortheta
    Opeth- Advent

Etnik/ Halk Muzigi

Erdal Erzincan-Baglama Orkestrasi
    Sabahat Akkiraz-Orient Ekspressions- After The Fact
    Mahsa Vahdat- Songs From A Persian Garden
    Djivan Gasparyan/Erkan Oğur- Fuad

Elektronik- House-Trance-Drum bass-Dup step- Trip hop-Edm

Massive Atttack- Ritual Spirit/Angel
    Lindsey Stirling- Lindsey Stirling
    Bodybangers: Bang The House
    Skrillex: Reces
    Kraftwerk: Radioaktivitat

Pop Muzik

Michael Jackson- Billie Jean
    Sezen Aksu- Sezen Aksu 88

Jazz Muzik

Alboran Trio-Meltemi
    Gogo Penguin- Murmuration

Klasik muzik

Itzhak Pearlman--Vivaldi- For Seaons
    Mozart- 40.ci Senfoni

MALZEME KALİTESİ

4321 eklentisini görüntüle 4322 eklentisini görüntüle

4327 eklentisini görüntüle
    Sennheiser HD630VB, Variable Bass Boost ayarina sahip bir model.
    Sag tarafa konumlu bu ayardan basslari artirmak ve azaltmak mumkun.
    4324 eklentisini görüntüle
    Ortadaki tus sarki durdurma/pause tusu.
    Asagi ve yukari OK/yön tuslari ile sarki degistirebilirsiniz.
    Ios ve android isletim sistemleri ile sorunsuz calisiyor bu tuslar, özellikle test ettim.
    4326 eklentisini görüntüle

Hd630vb, hafifletilmis aluminyumdan yapilma ve agirligi da 400 gram bir kafaustu.
    Kupalar cizilme yönünden hassaslar biraz, dikkatli kullanmak lazim.
    Hd630VB'nin üst kafa pedi tek parcadan olusmakta, hd650deki gibi iki parcali olsa, agirlik kafaya dengeli bir bicimde dagilabilirdi diye dusunuyorum.
    4323 eklentisini görüntüle
    4325 eklentisini görüntüle
    Hd630VB'nin pedleri deriden yapilma ve kaliteli. Uzun sureli kullanimlar haricinde pek terletmiyor. Genel olarak malzeme kalitesi saglam ve iyi hd630VB'nin.
    Bence malzemedeki tek eksik degistirilemeyen ve bazilarina kısa gelebilecek ince ve sabit kablosu.
    Bu duzeydeki bir kafaustunde, kablo degisim opsiyonu sunmalari lazimdi bence. Kisaca sabit, kısa ve ince kablo disinda genel malzeme kalitesi, alanlari uzmeyecek bir seviyede.

İZOLASYON VE SÜRÜLME MESELESİ

Kapali bir kulaklik olan hd630vb'nin izolasyonu iyi seviyelerde. Yuksek seslere cikildikca, disariya bir miktar ses sizabiliyor. Sifir bass halinde kullanildiginda ses sizmasi daha az seviyelerde. Bu acilardan yolculuklarda ve ofislerde kullanimi uygun.

23 ohm oldugu icin Lg G5, Ipad Air, X7, Hm901s ve Iphone 6, hd630vb'yi surmekte zorlanmadilar. Asus Zenfone 4 ile Sony zx100 ise tam anlamiyla besleyip suremediler Hd630vb'yi.
    Sunu da belirteyim ki hd630VB guce iyi tepki veren bir kafaustu.
    Yulong, Gustard ve Grado amfilerinde bu durumu gozlemledim.

TEKNİK ÖZELLİKLER
    • Renk
      Alüminyum Gri
    • Takma Şekli
      Kafa Üstü
    • Kapsül Tipi
      Kulak Kaplayan (Circum-Aural)

Sürücü ve Kulaklık Tipi
      • Dinamik Sürücü / Kapalı Kulaklık
      • Uyumluluk
        IOS ve Android uyumlu cihazlar
      • Empedans
        23 ohm
      • Frekans Aralığı (Sürücü)
        10Hz - 42,000 Hz
      • Frekans Aralığı (Mikrofon)
        114Hz - 10.000Hz
      • Ses Basınç Seviyesi (SPL)
        118 dB
      • Toplam Harmonik Bozulma (THD)
        <0.08% (1kHz, 100 dB SPL)
      • Kablo Uzunluğu
        1.2m
      • Bağlantı Tipi
        1X3.5mm Jak
      • Ağırlık
        ~400g
    ( Teknik bilgiler Sennheiser Türkiye sitesinden alinmistir)

https://sennheiser.com.tr/Product/Index/sennheiser-hd-630vb-kulak-cevreleyen-high-end-kulaklik

SES KALİTESİ

Hd630vb, nötrün sicaginda calan bir kulaklik. Hd650 ve he400s kadar sicak bir sese sahip degil. O kulakliklara gore sesi daha nötr kaliyor. Yine o kulaklıklara göre daha ferah ve havadar caldığını da belirtelim.

BASS-SUBBAS-MİDBASS

Hd630VB, derine inen güclü ve puncy tarzi sert basslara sahip. Sifir bass hali bile bence cogu tür icin yeterli.
    Hatta cogunlukla klasik ve jazz muzik dinleyenler, sifir bass halini bile oldukca bassli bulabilirler.
    Basslar gövdeli, sicak ve uzama acisindan basarili bir yapidalar.
    Özellikle yapay enstrumanli muziklerde basslarini cok basarili bulsam da, gercek enstrumanli muziklerde jazz-metal-halk muzigi v.s. ortaya cikan az da olsa midbass hump'i-midbass fazlaligi mid bölgesini geriye itip arkadaki enstrumanlarin ayrimini/netligini zorlastirabilmekte. Az enstrumanli parcalarda göze batan buyuk karisikliklar olmasa da, cok enstrumanli parcalarda belli sorunlara yol acabilmekte. Özellikle vurmali ve yayli calgilarin birarada ve cok kullanildigi parcalarda, bu durum kendini bariz belli etmekte.
    Hd630VB, üstünde bass boost ayariyla gelen bir kulaklik. Bu ayar yuzde 50ye kadar mid ve tiz frekanslara negatif bir etkide bulunmazken, ki bu acidan basarili bir ayar, yuzde 50den maximum ayara yaklastikca, basslara daha genis alan acilirken, mid ve tiz frekanslarinda bastirilmis bir durum olusuyor. Kisaca mid ve tizler, basslarin egemenligi altina aliniyor. Bu dedigim ayar, gercek enstrumanli muziklerde olusan bir durum. Elektronik tabanli muziklerde maximum ayar, daha islevsel. Basslar artarken, göze batan negatif durumlar daha az.
    Yine bass boost ayari artarken, kulakligin istedigi güc de artiyor. Bu acilardan maximum ayarda Fiio X7, Hm901s gibi daplar istenilen bass gucunu hd630a veremediler. Bu daplar, yuzde 50 ayara kadar hd630vb'ye artan bassi verirken, yuzde 50den sonra ve maximum ayarda daha fazla bass vermeleri gerekirken, yuzde 50deki bassi vermeye devam ettiler. Maximum ayarda hd630vb'ye o basslari amfiler guzel veriyor.
    Maximum ayarda hd630VB'yi LG G5 ve ipad aire taktigimda istenilen bass gucunu veremediklerinden, hd630VB'in cok dengeli ve az bassli bir kulaklik gibi calmaya baslamasi da benim icin ilginc bir durum oldu.
    Kisaca hd630VB'nin basslari; derin, güclü, hizli, uzama/siddet/miktar olarak basarili, az bir midbass fazlaligi disinda cok da eksigi olmayan bir yapidalar.
    Cozunurluk ve detay olarak hd630VB'yi basarili buldum.
    Mid bolgesi hd630VB'de beni en cok zorlayan alan oldu.
    Bu bolgeyi gerek yapay enstrumanli muzikler gerekse de gercek enstrumanli muzikler acisindan anlatmaya calisacagim.

MİD

Öncelikle hd630VB'de sahne geriye ve de az uzaga cekildiginden öyle cok yakin bir mid sunumu yok.
    Cunku Sennheiser burada, suruculer ile kulak arasinda belli bir mesafe/bosluk birakarak da kapali kulakliklarin dar sahneli sunumunu asmaya calismis. Ve basarmis da. Kapali bir kulakliga gore sahne genis, ve enstrumanlara ayrilan bosluk daha fazla.
    Vokal entrumanlarin önüne konumlandirilmis hd630VB'de. Vokal ile enstrumanlar arasinda da belli bir bosluk/mesafe var. Vokal/enstruman ayrimi noktasinda hd630VB"yi basarili buldum.
    Mid bölgesi acisindan türlere göre degerlendirme yaparsam; Jazz ve Klasik muzikde hd630VB'deki az perdeli sunum kendini hissettirirken, bu durum diger turlerde kendini belli belirsiz hissettiriyor.

Bu kulakligin genelde en kirilgan yeri, mid bolgesi. Sennheiser genelde buralarda biraz kesintiye gitmis gibi, midbass humpinin mid bolgesine kolayca sizmasi, bu bolgeyi daha kirilgan ve hassas bir yapiya donusturuyor. Yine hafif perdeli bir sunumunda önüne gecip, bu kulakligi efsane boyutunu gecirme firsatini da elinden kacirmis biraz. Vokaller yine muzikal fakat muzikalligin uclarinda dolasan hd650varilik hd630VB'de yok. Hd650ye oranla hd630VB'nin vokalleri daha geriden sesleniyor bize

TİZ-ÜST MİD

HD630VB'nin tizleri, HD650'deki gibi geride/bastirilmis ve karanlik bir yapida degil. Basslar kadar kaliteli ve cozunurluk olarak da gayet berrak ve temiz bir tiz sunumuna sahip.
    Bu acidan elime alip ilk dinledigimde sasirmistim, tizlerin basslarin gölgesi altinda bastirilmis bir yapi arzedecegini dusunurken tersi oldu. Tizler gayet berrak ve uzama yonunden basarili ciktilar. Genelde bir kulakligi dinlerken, ilk tizlerine bakarim. Midlerle basslar daha sonra gelir.

Hd630VB'nin tiz bolgesini diger kulakliklara gore degerlendirmek daha dogru olur gorusundeyim.
    Hd630VB'nin tiz sunumu canli, acik,yumusak ve kapali bir kulakliga gore detayli.
    Oyle cok parlak bir yapida ya da karanlik/bastirilmis bir yapida degiller. Bu tiz sunumu hd630VB'yi hd650ye gore zit turlerde daha basarili ve dinlenesi bir kulaklik yapiyor. Kapali kulakliklardan Oppo Pm3 ile devam edersek, sahne genisligi ve bosluk olarak Oppo pm3'den daha genis. Oppo pm3 daha geride bir tiz sunumuna sahip,ayni sekilde Focal sipirit Pro ise daha önde ve biraz da sert bir tiz sunumuna sahip. Bu kulakliklara gore hd630VB daha dengeli bir tiz sunumuna sahip denilebilir. Tizler oyle cok geride ya da önde degiller. Beyerdynamic dt770 80ohm'a goreyse hd630vb'nin tizleri daha muzikal ve sicak. Beyervari sertlesmeler ve analitik bir tiz yapisi hd630VB'de yok.
    Ultrasone pro 750'den devam edersek, Ultrasonevari parlak ve bazen de sertlesebilen bir tiz sunumu yerine, hd630VB hafif sicak, kontrollu ve yumusak bir tiz sunumu vaadediyor.
    Hd630VB'nin ust mid gecisleri genelde yumusak, bazi hizli metal muzik parcalarinda öne dogru hafif bir sertlik hissedilse de genelde bu bolge kontrollu ve yumusak yapisini pek elden birakmiyor denilebilir.
    Sennheiser, basslara calistigi kadar, tizlere de calismis ve tiz uzamalarinda oyle goze batan buyuk kesinti ve kirpmalara gitmemis. Kisaca hd630VB'nin tizlerini ben en az basslari kadar basarili buldum.
    4328 eklentisini görüntüle

Tür ve Albumlere göre Hd630VB izlenimleri

Etnik/ Halk Muzigi

Erdal Erzincan- Baglama Orkestrasi
    Sabahat Akkiraz-Orient Ekspressions- After The Fact
    Mahsa Vahdat- Songs From A Persian Garden
    Djivan Gasparyan/Erkan Oğur- Fuad

Anadolu'da yuzyillardir bir muzik aletinden cok bir calgi olarak gorulen baglamayi; Erdal Erzincan ve Arif Sag akademik olarak da muzikalite olarak da bir muzik enstrumani seviyesine cikardilar.
    Erdal Erzincan'in ögrencileri ile birlikte yaptigi Baglama Orkestrasi albumu bu acilardan cok degerli bir album.
    Albumde vurmali calgilarin baglamaya gore az kullanilmasi, bu album özelinde hd630vb'yi basarili bulmama neden oldu. Anadolu parcasinda ayni anda ve hizli calinan 21 adet baglamanin sesini net ve canli olarak verdi hd630VB.
    Yine Girmana semahi'nda Erdal Erzincan'in vokali de gayet keyifliydi. Burada vokalin ve az geride sagli-sollu calinan baglamalarin arasindaki bosluk ve ayrim takdire deger noktalardan oldu benim icin.

Sabahat Akkiraz'in Orient Ekpressions ile beraber yaptigi ve halk muzigine yeni bir soluk getiren After The Fact albumu de bu muzik özelinde farkli ve özgün calismalardan.
    Yine bu albumde vurmali calgilarin yayli calgilara göre daha yogun kullanilmasi, kimi parcalarda olusan midbass fazlaliginin entstruman ayrimini ve netligini zorlastirmasina sebep oldu. Hd630VBnin bu albumde en basarili oldugu parca Gül Fidani Kirilir parcasi oldu.
    Diger parcalarda Sabahat Akkiraz'in efsane sesi bile yer yer midbass egemenligi altina girdi. Kisaca bu album ozelinde basarili bir grafik cizemedi hd630VB.

Yeryuzunun yasayan en iyi ve en dokunakli sesi Mahsa Vahdat'in Pers bahcesinden bize gizli sarkilar armagan ettigi bu album, beni alip uzaklara götürdü. Mahsa'nin sesini dinlerken, ortada ne kritik dinleme ne de goze batan negatif duyumlar kaldi. Hd630VB'nin kadin vokallerdeki basarisina Mahsa Vahdat'in sesi eklenince sadece dinlemek kaldi bana. Yine Mahsa'nin sesi butun enstrumanlari bir bir örterken, baska noktalara dikkat edemedim. Kisaca Mahsa Vahdat özelinde sinifi gecti hd630VB.

Erkan Ogur ve ermeni duduk sanatcisi Djivan(Civan) Gasparyan birlikteliginden cikan Fuad albumu de özel ve sevdigim albumlerden. Albume, anne karnindaki bir ceninin ilk kalp atisindan hareketle Fuad adi verilmis.

Album, duduk ve Erkan Ogurun perdesiz gitari esliginde basliyor ve bitiyor. Bu iki aletin uyumu muthis

Hd630VB, tizlerdeki gucunu dudukta iyi gösterdi, yine perdesiz gitarda kulagima gayet canli ve net bir bicimde geldi. Bu album ozelinde olumsuz hicbir duruma rastlamadim, ve gayet keyifle dinledim.

Duduk, kayisi agacindan yapilan bir muzik aleti kisaca.

Elektronik- House-Trance-Dup step- Trip hop-Edm
    4329 eklentisini görüntüle

Massive Attack- Rituel Sipirit/Angel

Lindsey Stirling- Lindsey Stirling

Bodybangers: Bang The House

Skrillex: Recess

Kraftwerk: Radioaktitat

Özellikle 89 cikisli ve trip hop türünün babasi olan Massive Attack, bu ture jazzdan bluese bircok farkli muzik turunu bir sentez icinde birleştirmesiyle elektronik dans muzigi edm'den kesinlikle ayrilir. Ben kisaca Massive Attack'in muzigini bunalim muzigi olarak tanimliyorum. Bazen bir ayini bazen de bir büyüyü merkeze yerleştirmesiyle insana ait maskelenmis karanlik duygulari cok iyi aciga vurmakta.
    Ve bazende oyle parcalari var ki, hicbir turun kapsamina girmiyor.

Angel parcasi, üst zil vuruslariyla basliyor, vuruslar yavas tempolu ama belirgin. Depresip melodiler, zil vuruslarinin önünde. Baterinin önünde ise sagli sollu gitarlar caliniyor. Parcaya karanlik bir ton hakim, ve bateri vuruslariyla gitarlar, bu karanliga arada bir simsek cakmak ve aydinlatma vazifelerini yapmak icin varlar sanki. Sarki da guzel, hd630VB'nin bu tonu ve melodik yapiyi derinden hissettirmesi de.
    Massive Attack'in dinlendikce dinlenesi guzel parcalarindan. Sarki basladigi gibi son bir davul kicki ve ust zil vurusuyla bitiyor.

Lindsey Sterling, olaganustu sekilde keman calan kadin sanatcilardan. Kemani, elektronik muzik icinde kullanmasiyla bu ture yeni bir soluk getirenlerden.

Albumde bazi parcalarda kemanin etkisi belirgin ve elektronik muzik altyapisiylada cok iyi gitmis. Begendim.

Basslar da derin, guclu ve iyi uzayinca, arada bazi parcalar da az da olsa calan keman sesi de golgelenmeyince bu album özelinde hd630VByi gayet basarili buldum. Yine basslar tahmin edildigi uzere kulak titreten cinsten.

Trance muzigin Alman grubu ve kazak solisti Victoria Kern agirlikli Bang The House albumu de hd630VBnin iyi is cikardigi albumlerden oldu. Bu albumu ozellikle daha fazla uzayan ve bommy bass noktalarinda maximum bass ayarinda dinledim.

Hd630vbdeki maximum bass ayarina ben, bu turler icin klup bass ayari diyorum.Oyle bir etki yaratti bende bu parcalarda cunku.

Yine Victoria'yi dinlerken, Kazak tarlalarindaki ciftcilikten, bir Alman trance starina bir insanin donusumunu de gormus oldum.

Aklima nedensiz Ibrahim Tatlises geldi.

Skrillex, Amerika Kaliforniyali bir dj, muzik produktoru, besteci, gitarist-arada Korn'a bile el atmisligi vardir.Gercek adi S.John Moore.

28 yasinda ve 5 grammy odulu var.Muzik tarzi kisaca dupstep, house, drum bass olarak tanimlanabilir

Recess albumu dupstep ve drum bass tarzinda. Albumde bass vuruslari cok sert,guclu, hacimli ve kulak titreten cinsten. Tamami yapay melodilerden olustugundan, bass anlaminda bu turu sevenlere hd630VB'nin sifir bass hali yetmeyebilir. Maximum ayar tam kivaminda caliyor bu tür özelinde. Bende oyle yapip maximum ayarda dinledim.Maximum ayarda basslar daha bir boomy oldu, kulagin titremedik tarafi kalmadi. Hatta kulagimin ici bile titredi. Bu album ve tur özelinde hd630VByi dinleyenler epey mutlu olacaklardir diye dusunuyorum. Kadin ve erkek vokaller esliginde ilerleyen album, Doompy Poomp parcasinda bass miktari ve siddeti olarak zirveye cikiyor. Alisik olmadigimdandir belki ama ben boyle yogun bir bassli parca daha gormedim.

Ben sert bass sunumunu seven @fosther Ogulcan'in-ki tavsiyesiyle aldigim ve bu tur muzikler anlaminda epey de memnun kaldigim dt770 80 ohm'u burada bir kez daha anayim- hd630VByi bu tur özelinde gayet begenecegini tahmin ediyorum.

Gunumuz elektronik muzik ve turevlerinin öncüsü Kraftwerk proje grubu, 1970 yilinda Almanya'da kuruldu.Kraftwerk, Almancada elektrik santrali anlamina geliyor.

Kraftwerk muzigi, basit sozleri ve birbirini tekrar eden melodik yapisiyla dikkat ceker. Sozler, insan sesi ve bilgisayar temellidir

Kraftwerk, ozellikle 22 dakika suren Autobahn( otoban ) parcasiyla genis kitleler tarafindan tanindi.

Radioaktivitat , parcasinda insan ve bilgisayar temelli basit sözlerle, Cernobil, Hiroshima nukleer felaketlere dikkat cekilir. Grup uyeleri, sahnede de gayet ciddi ve genelde takim elbiselidir. Muzigi tamamen yapay enstrumanlardan da olusmaz, elektronik perkusyon, bass gitar, bateri gibi aletleri de kullanirlar. Ilk zamanlarda gercek enstrumanlarla elektronik muzik yaparlarken, teknolojinin de gelismesiyle eski parcalarina yapay enstruman temelli yeni duzenlemeler yapmayi da ihmal etmediler.

Kraftwerk'in Radioaktivitat albumunu hd630VB ile dinlerken keyif aldigimi belirteyim. Bu melodik yapilar ve bu tur ozelinde hd630vb'nin basariminin ust seviyelere yakin oldugunu da gozlemledim. Bu kulaklik, bir miktar da yapay enstruman istiyor sanki. Bunyesine iyi geliyor.

Metal Muzik

Metallica- Black Album

Megadeth- Countdown to Extinction

Zhrine- Unortheta

Opeth- Advent

Black Album ve Countdown to Extinction'u beraber ele alirsak, goze carpan ilk detay kayit ve vokal duzeni.

Black albumde, Countadowna gore vokaller daha geride ve enstrumanlara yakin bir konumda, Countdown'da Dave'in vokali enstrumanlardan iki birim önde, James mikrofona genelde uzak sekilde sarki soylerken, Dave tam tersi mikrofonu yutacak denli yakin soyler.

Yine Black album, Countdown'a gore daha yumusak bir album.

Parcalara gecersek, Enter Sandman'da davullar bassli govdeli ve gaza getiren cinsten, sert ve bazi kulakliklarda gereksiz uzayan zil cinlamalari hd630VBde daha kontrollu.

Ayrica bu parca kayit olarak hatali bolumler iceriyor. Gitarin sagdan calinirken aniden kesilmesi, sonra solda ortaya cikmasi v.s.

Countdown ise kayit olarak eksiksiz bir album, bu turden hatalara rastlamadim onda hic.

Yine calinan ayni gitarin, sagda calinirken hareket halinde sola dogru gecmesi de net olarak duyuluyor.

Bu albumun spotify, tidal ve cd versiyonlari dahil test ettim. Hepsinde ayni yerde ayni hatalar vardi.

Butun parcalar boyle hatalarla dolu degil neyseki.

Black album, trashdan cok bir hard rock albumu oldugu icin bu album ozelinde gerek gitarlarda gerekse davul ve zillerde hd630vbyi basarili buldum. Tizlerde yumusak.

Countdowm to Extinction ise Black albume gore daha sert ve zorlayici bir album.

Buna Dave'in soprana tiz sesi de eklenenince album, epey kulaklik secen bir album oluyor.

Sweating bullets'i ele alalim.

Parca, bass gitar ve bass gitar gumburdemeleriyle aciliyor, arkadan davul bateri ve Dave'nin sesi geliyor. Alt ziller soldan, davullar ortadan geliyor kulaga. Bu anlarda tempo dusuk ve alt zil vuruslarini rahatca duyup sayabiliyorum. Alt zilleri saymak, nedendir bilinmez metal muzikde cok hosuma gider. Yine 30.cu saniyelerde vuran buyuk ust zil vuruslari da, hd630vb'den bekledigim gibi keskin, belirgin ve yuksek seslerde kulak cinlatan cinsten.

40 saniye suren ust mid gecislerinde, tizler hafif sert ama hala kontrollu, bu guzel.Tiz hassasiyeti olanlar bile burada zorlanmaz. Yine tizlerin genelde yumusak ve olur olmaz yerde parlama yapmadiklarini da belirtelim.

Hd630VB'nin hizi bence trash metalin altindan kalkmaya yetiyor.

Death/Black metal grubu Zhrine'in hizli ve kompeks davul vuruslayla öne cikan Unortheta albumu nisan 2016'da cikti. Bazi parcalarda hd630VB, hiz olarak geride kaldi. Gitar rifleri ile kesik sekilde ilerleyen brutal vokal gayet net geldi kulagima. Davulun hizli calindigi parcalarda, zil vuruslarini duymakta zorlandim. Ayni sekilde bu cok karisik davul vuruslarinin altindan cok az kulaklik kalkabilir gorusundeyim.

Hizina guvendigim Focal ve amfiyle dinledigim HD800 bile epey zorlandilar bazi parcalarda.

Opeth'in en sevdigim sarkilarindan olan ve 13 dakikaya yakin suren Advent Sarkisi, ayni zaman da metal muzikde bass gitarin kullanimi uzerine referans niteliginde bir sarkidir. Advent, gumburdeyen bass gitarla acilip, bateri vuruslari,brutal vokal, klavye ve elektric gitar rifleriyle devam eden bir muzik söleni. Gitar riffleri cok melodik ve akilda kalici bir yapida. Bazi bolumlerde iyce yogunlasan bass gitarlari,hd630VB bozulmaya dusmeden iyi kontrol etti. Davul ve zil vuruslarini da kendimi zorlamadan duyabildim. Brutal vokaller net,gitar riffleriyle beraber takip edilginde daha da keyifli bir hale geliyor. Hem bu yogun bass gitarin altindan kalkmak, hem de genel hiza ve bateri vuruslarina ayak uydurmak kolay bir is degil. Ben bu anlamda bu parcayi arka arkaya 3 kez dinledim. Sebebi hd630VB'nin bass gitar ve bateri vuruslari ozelindeki basarisi.

Sunu da belirteyim ki hd630VB'de dinlemekten en keyif aldigim da Advent parcasi oldu.

Kisacasi ben hd630VB'nin cogu metal turune iyi giden bir kulaklik oldugu gorusundeyim. Soz konusu metal muzik olunca epey zor begenir, bu konuda ketum davranirim. Fakat bazi kulakliklarin hiz ve zilde basarili olup, bass ve govde gerektiren davul ve bass gitarda tam basarili olamamasi, hd630vbnin ise bu aletlerdeki ortalama ustu basarisi, uzun sureden sonra ilk kez bir kulakligi alma istegi uyandirdi icimde diyebilirim. Bunda metal turleri acisindan, her ne kadar kapali da olsa genis sahnesi de etken olabilir diye dusunuyorum.

Pop Muzik

Michael Jackson- Billie Jean

Sezen Aksu- Sezen Aksu 88

Billie Jean sarkisi Michael Jackson'un sevilen sarkilarindandir. M.J bir gun tanimadigi bir kadindan mektup alir. Kadin mektupda, cocugumun babasi sensin der M.Jackson'a. O yillarda her olaydan bir sarki cikaran M.J bu olayi da es gecmez ve Billie Jean olarak bu olayi da sarkilastirir. Girisi uzun tutarak daha fazla dans etme olanagi sunmayi da kendisine ihmal etmez. Bu parca ayni zamanda M.j'nin unlu ay yuruyusu( Moonwalk) yaptigi parcasidir. Hatta sahnede bu parcaya özel alli pullu kostumler giymeyi de unutmaz.

Ayrica Billie Jean parcasi yayinlanmadan önce Bruce Swedien tarafından tam 91 kez mikslenmis ve Billie Jean'i MJ üç hafta boyunca sadece bas riff’i üzerinde çalışarak tek başına yazmıştir.

M.J ayni zamanda önemli bir sarki sözü yazari olmasinin disinda beyninde duydugu melodileri, hicbir enstruman yardimi olmadan, o muhtesem sesiyle studyoda bant bant kayda gecirebilen bir dehaydi.

Asagidaki Beat It demosu buna örnektir. Demo, sadece Michael Jackson'un sesinden olusuyor.

Billi jean, sert davul vuruslari ile basliyor. Vuruslar sert, bassli ve govdeli. Davul konusunda hd630VB gozumde farkli bir yerde zaten. Burdaki davul vuruslari; hacimli ve alti dolu sekilde. Bazi kulakliklardaki sert ama ici bos vuruslar hd630vb ozelinde yok. MJ'nin sesi canli ve net. Kisaca kulaklik, size bu parcada ayak ve el ritmi olusturtabiliyorsa, bu konuda basarili olmus demektir.

Sezen Aksu'nun Subat 1988'de cikardigi Sezen Aksu 88 albumu hem Garo Mafyan, Attila Özdemiroglu, Kayahan ve Onno Tunc gibi usta isimlerle calismasıyla ve hem de Turk popunun kayit kalitesi en iyi album olmasiyla öne cikiyor.

Bu albumden sonra muzikalite olarak Sezen Aksu surekli geriye gitmistir. Bu acidan da alti cizilesi albumlerden.

Metin Altiok siirinden bestelenen Ah Kavaklar sarkisi en sevdigim sarki oldu.

Bu sarkida Sezen Aksu, vokal ve vokal gucu olarak cok iyi bir performans sergilemis. Oyle bir performanski bu, kendisi de dahil bu sarki, bu okumanin ustune bir daha cikamaz hic.

Ah Kavaklari efsane ses Sabahat Akkiraz, Mabel Matiz,Sila, Ceylan Ertem dahil cok kisi soyledi ama hepsi de detone oldular nedense

Ah Kavaklar, ud sesiyle basliyor, sirasiyla vurmali calgilar( def davul darbuka v.s) piyano, onu takip ediyor, sonrasinda ise ney geliyor. Gerek Sezen Aksunun sesi, onno tuncun geri vokalleri gerekse de enstrumanlarin sesi gayet net ve ayrimi iyi geldi bana hd630VB ile.

Parca yavas oldugu icinde midbass humpi durumlari olusmadı hic. Hersey gayet canli ve net.

Bir cocuk sevdim, El gibi, Hasret, Sarisin parcalari da albumun guzel parcalarindan bir kaci.

Bu album ozelinde hd630vbin cok fazla goze batan bir eksigini gormedim.

Keyifli bir dinleme oldu benim icin.

KLASIK MUZIK

Mozart- 40.ci Senfoni

Itzhak Pearlman- Vivaldi/For Seasons/Dört Mevsim Keman Koncertosu

Mozart'in en bilinen ve dramatik senfonilerindendir. 40 dakikaya yakin surer. 4 bölümünden olusur.

Senfoni, kemanlarla beraber ana senfoniden 3-4 saniye önce basliyor, gayet melodik ve yumusak bir bicimde. Sonra obua, Kontrbass, üflemeli calgilar Flut v.s. geliyor. Temponun üst mid bolgesinden yukselise gectigi anlarda, belirgin duyalan enstrumanlar keman, kontrbass ve obua. Flut gibi üflemelileri duymak icin enstrumanlar arasi bosluga ve genis sahneye ihtiyac var.

Hd630VB'de enstrumanlar cogaldikca, enstrumanlar arasi bosluk azaliyor. Genelde belirgin ve önde calinan enstrumanlar duyulur ve secilirken, arkadaki enstrumanlar hafif perde ve midbass humpinin da etkisiyle ayrim ve netligine zor varilabiliyor. Yine senfoninin inis-cikislarina hd630VB, yeterli tepkileri veremedi. Bunda hem hizli bir kulaklik olmamasinin hem de mid frekans araliginin bu ture yetecek genislikte olmamasinin da etkisi var.

Yine ben Hd630VB'nin senfoni ozelinde derin bir sahne yerlesimi sergilemedigini dusunuyorum. En önde calinan kemanlar ile en arkada calinan klarnet ve flut arasindaki mesafe/bosluk cok az. Nerdeyse kemanlara bitisik calan bir uflemeli calgi duzeni var.

Muzik otoritelerince 20. ve 21.ci yuzyilin en iyi keman virtiozlerinden kabul edilen Itzhak Perlman, 1945'de Tel Aviv'de dogdu. 4 yasinda cocuk felci gecirdi. Koltuk degnekleriyle de olsa yurume azminden vazgecmedi hic. Sadece Keman calacagi zaman elektrikli amigo scooterini kullanir Pearlman.

Vivaldi Dört Mevsim Koncertosunu epey kemancidan dinlesem de Itzhak Pearlman'in yorumu bambaska. Cok bilinen bir eseri bile ilk defa dinliyormus hissiyati yaratmak ancak Pearlman gibi cok az dahiye kismet olur. Eserin orjinalinde Kontrbass ve Viyolonsel yoksa da bu aletler koncertoyu tamamlamak icin sonraki yuzyillarda koncertoya dahil edildiler. Koncerto, ilk basta Dört mevsimi; ilkbahar, yaz, sonbahar , kisi temsil edilerek olusturulmustur. Mevsimleri temsil eden her koncerto, 3 bölümden olusur. Toplamda 12 bolumluk Barok dönemin en guzel eseridir. Yine her mevsimin ilk koncerto bölümü yavas, 2. Ve 3.cu bölümler biraz daha hizlidir. Özellikle Kis koncertosunun yuksek perdeden calinmasini da pek severim. Yazin dinleyip duruyorum kisa özlemle.

Hd630VB'yi cok sevdigim aletlerden olan keman özelinde epey test ettim. Keman'da hd630VB'nin performansini begendim. Burda tiz bolgesinin iyi olma avantajini da sonuna dek kullaniyor. Kemanlarin inis ve cikislari gayet kontrollu, kulak tirmalamayan ve sevdigim sekilde üst midlerden yukselise gectigi anlarda da hafifce parlak bir yapida. Bu az veya cok olan parlakligi kemanda duyamazsam, bu aletin tam keyfine varamiyorum. Bu acidan hd630vb, yuzumu guldurdu. Hd650, o parlakligi bana duyurmamak icin elinden geleni yapardi. Akg K7XX ise tam istedigime yakin bir sunum gerceklestiriyor bu anlamda. Focalin ise sagi solu belli olmuyor pek, bazen fazla parlattigi da oluyor, bazen dogal tiniyi korumasiyla beni sasirttigi da. Fakat keman ve bu koncerto özelinde hd800'u saymazsak en keyif aldigim sunumu da Hifiman He560 gerceklestirmisti bana.

Itzhak Pearlman solo olarak caldigi bolumlerde adeta kemanla oynuyor, yer yer mirildanmaya benzer oyle sesler cikartiyor ki kemandan, sasirip kaliyorum. Kisaca Pearlman kemani ses olarak sonuna kadar zorluyor. Ortaya da hos bir dinleti cikiyor. Yine Pearlman'in Brahms koncertolarini caldigi album de cok sevdigim albumler arasinda.

Bir iki parcada o albumden dinledim. Koncerto ozelinde senfonilere oranla hd630vb'yi daha basarili buldugumu da belirteyim.

JAZZ MUZIK

Alboran Trio, Italyan caz muzik grubudur. Cagdas avrupa trio Jazzinin Gogo Penguin ile beraber önde gelen temsilcilerindendir. Istanbul'da bir kac kez konser de vermislerdir.

Gogo Penguin'e gore Alboran Trio, dogaclamayi daha fazla kullanir. Parcalari tini ve avrupa-afrika sentezi acisindan zengindir.

Cinque Lunghissimi Minuti parcasi ayni zamanda benim kulaklikdaki perdenin boyutunu az cok anlayabildigim kendimce referans parcalarimdandir. Bu parca özelinde Audeze El-8'den Oppo PM3'e hd800'e degin kulakliklarin az veya cok perdeli bir yapida caldigini gordum. Hd630VB'de hafif perdeli bir yapiya sahip, fakat hd650'deki battaniye duzeyinde bir perde degil tabii. Cogu turde belli belirsiz olan bu perde, jazz muzik ozelinde biraz daha kendini hissettirebiliyor. Abarti olmamak kaydiyla perdeden rahatsizlik duymam pek. Meltemi albumunde vurmalilarin daha az oldugu parcalarda enstruman ayrimi ve netligi konularinda hd630VB basarili. Vurmalilarin yogun oldugu bolumlerde ince kontrbass notalari-sesleri ve low(dusuk) frekansdan calan piyano vuruslari perdelenebiliyor. Kalin kontrbass vuruslarinda sorun goremedim.

Gogo Penguin ise Alboran Trio'nun yumusak ezgili jazzina karsilik daha sert calinan bir jazz icra ediyor. Bazi parcalari metal muzik kadar sert gelebiliyor kulagima ki, bu benim icin gercekten de keyifli. Murmuration parcasi, yogun/cok bassli ve kalin kontrbass vuruslariyla bass anlaminda cogu kulakligi bu acilardan denedigim parcalardir. Bass tepkisi az veya zayif kulakliklar genelde bu vuruslarin altindan kalkamayip, patlamis teker gibi camurlu bir ses verirler. Yine bu parcada kontrbass kulak titreten cinstendir. Bu kayitta ve Gogo Penguin konserlerinde de boyledir. Bu acilardan hd630VB kontrbass vuruslarini bozulmaya dusmeden gayet keyifli bir bicimde kulagima iletti. Piyano ve bateri vuruslari da gayet iyiydi. Kontbassi sola- piyanoyu ortaya-bateriyi saga alarak da enstruman yerlesimi konusunda begenimi kazandi. Ust mid bolumlerinde piyanoyu, kontrbass ve Baterinin arasindan ayirtedilebilir ve net sekilde vermesi de hd630vbnin artilarindan. Gogo Penguin'in muzigi hizli ve sert ritimler icerdiginden perde etkisini hemen hic hissetmedim. Bunu Alboran Trio gibi daha yavas jazz yapan gruplarin muziginde hissediyorum genelde.

Dinledigim kulakliklar acisindan Gogo Penguin'in kontrbassi özelinde en cok Fostex TH900, Sony Xba Z5 ve Hd630VB'yi basarili buldum. Gogo Penguin ozellikle bass basarimi saglam ve iyi olan kulakliklarla guzel dinleniyor. Henuz hem Alboran Trio'da hem de Gogo Penguin'de ayni basariyi saglayabilen bir kulakliga denk gelmedim. Akg M220 ile K7XX netligiyle Alboran'da basariliyken, yavas bass tepkisi nedeniyle Gogo Penguin'de basarisiz mesela. Ayni sekilde hd800'de Alboranda cok iyiyken, Gogo Penguin'de kontrbassin gerektirdigi o sertlige, o tok bassliliga ve o govdeye ne yaptiysam tam ulasamadi.

Korku Flim Performansı

Sennheiser ailesinden yeni bir kulakligi bulmusken, korku film testine sokmadan duramazdim. Bu konuda favorim, karanlik yapisi, korku flimleriyle iyi ortusen hd650'dir.

2013 yapimi Korku Seansi filminde hd630vb'yi bu acidan denedim. Bass gerektiren kapi vuruslari, kapi carpmalarinda oldugum yerde ziplamak icin, bass ayarini maximuma getirdim.

Iki kiz kardes konusurken, kapinin yumruk vurularak aniden calinmasi, beni yerimden ziplatti. Bizim kapi caldi sandim. Bass ayarini bu defa da minimuma getirdim. Cunku kapi vuruslari baya bassli ve siddetli geliyor kulaga. Korku atmosferi olarak hd650ye gore daha acik kaldigindan, hd630VB bu konuda daha aydinlik bir korku atmosferi olusturuyor. Bu atmosferik korku platosu konusunda hd650 anladim ki hala bir numaram.Tiz gerektiren ruzgar uguldamalari ve hisirdayan agaclarin seslerinde ise hd650ye gore hd630vb'yi daha basarili buldum. Nerde bir dal sallansa, yapraklar hisirdasa, arada ruzgar ciksa, o sesleri buyuterek kulagima iyi iletiyor hd630VB. Bu konuda he560 ile beraber favorilerimden oldular.

Collapse Signature Expand Signature
    #1 karanehir35, 17 Eylül 2016
    Moderatör tarafından düzenlendi: 19 Eylül 2016
    39 kişi bunu beğendi.
  2. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,049
    çok detaylı bir inceleme olmuş, eline kulağına sağlık ahmet ağabey.

3. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,470
    Tesekkur ederim Baybars.
    Bayram tatilini de firsat bilip, detayli bir inceleme yazmaya calistim.
    Sunu da belirteyim ki, keyif alma anlaminda hd630VB'yi begendim.

LG-H850 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. moonstar

moonstar
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    4,744
    Çok başarılı bir inceleme yazısı olmuş. Karşılaştırma için kullandığınız diğer ekipanlar, kaynaklar, müzik türleri, sanatçıların ufak biyografileri ve bölümler arası geçişler çok başarılı. Resimler de yazıyı güzel süslenmiş :eek:k Korku filmi performansı da sanırım forumda bir ilk :) Elinize emeğinize sağlık.

4 kişi bunu beğendi.
  5. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,470
    Tesekkurler Gokhan hocam.Incelemeyi begenmene sevindim.
    Genelde Sennheiserlarin flim performansi iyi oluyor. Korku turu de en sevdigim tur oldugundan, onu da incelemeye dahil edeyim dedim.

2 kişi bunu beğendi.
  6. Italoman

Italoman
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    1,769
    Valla Ahmet hocam sanatçı/albüm tanıtımını da bir arada sunan güzel bir inceleme olmuş. Test için kullanılan ve benim de bildiğim bir-iki parçayı resmen HD630VB ile dinlemiş gibi oldum. Eline sağlık.

2 kişi bunu beğendi.
  7. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,470
    Tesekkurler Ali abi.
    Teknik degerlendirmelerin daha iyi anlasilmasi acisindan album/sarki incelemeleri bu anlamda faydali oldu bence.
    Massive Attack'i sevdigini de bildigimden, cok taninan Angel parcasina da yer verdim.

2 kişi bunu beğendi.
  8. refuserQ

refuserQ
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,772
    İnceleme için teşekkürler... Oldukça güzel,detaylı ve bir o kadar şarkı ve albüm tanıtımlarıyla beraber anlamlı olmuş.Sanki demo etmiş kadar oldum neredeyse :)

2 kişi bunu beğendi.
  9. Picasso16

Picasso16
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    487
    Profosyonel anlatıma doğru gidiş bu olsa gerek. Sanki ekipce çalışılmış da inceleme yapılmış kadar iyi. Tek eksiği fotoğraf ama o da nette fazla fazla bulunabilir ve önemli olmayan kısım .

10. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,470
    Guzel sozleriniz icin tesekkur ederim arkadaslar. @refuserQ @Picasso16.
    Begenmenize sevindim.

3 kişi bunu beğendi.
  11. gardanadam

gardanadam
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    145
    Ahmet hocam bu forum sizlerin sayesinde değerleniyor.
    Kusursuz bi inceleme olmuş.

12. Mustafa ALKAN

Mustafa ALKAN
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,601
    Endüstriyel ve renkli bir kulaklık olarak dusunmustum ama daha fazlası varmış demek ki bu kulaklıkda. Süper bir inceleme olmuş.

13. DrWhite

DrWhite
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,865
    Gerçekten dünya genelinde bile referans olabilecek düzeyde bi iş.
    Eline, emeğine, kulağına sağlık Ahmet hocam.

14. Elano68

Elano68
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    763
    Eline saglik Ahmet Abi.
    Guzel bir inceleme olmus.
    Hatta 3 Boyutlu bir inceleme olmus

Sent from my iPhone using Tapatalk

15. Harun Berke

Harun Berke
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    19
    Üniversite de tez hazırlar gibi bir inceleme olmuş. Almak isteyenlerin cihazı test etmiş gibi hissedecekleri bir bilgi paylaşımı. Ciddi bir emek verilmiş, hiç bir detay atlanmamış. Tek kelime ile müthiş bir sunum. Emeğinize yüreğinize sağlık.

D6603 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

16. osman59

osman59
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    79
    Kutluyorum.
    Su gibi akıcı, keyifli, açıklayıcı, bilgi veren çok başarılı bir inceleme. Teşekkürler

17. kemal

kemal
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    8
    Çok güzel ve detaylı bir inceleme olmuş elinize sağlık..

18. karanehir35

karanehir35
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    11,470
    Hepinize guzel sozleriniz ve iyi dilekleriniz icin tek tek tesekkur ederim arkadaslar. :)

19. lazquest5334

lazquest5334
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    116
    Harika bir inceleme olmuş. Detaylı bilgi, izlenim, akıcı anlatım tebrik ederim gerçekten. Yüreğinize sağlık...

Sent from my iPhone using Tapatalk

2 kişi bunu beğendi.
  20. bakieryigit

bakieryigit
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,964
    Ayrıntılı ve güzel bir inceleme olmuş Ahmet dostum , emeğine, kulağına ve eline sağlık. :eek:k

2 kişi bunu beğendi.