Sennheiser HD 5 Serisi İncelemesi

'Sennheiser' forumunda cgtyguner tarafından 1 Kasım 2017 tarihinde açılan konu

1. cgtyguner

cgtyguner
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    3,249
    giriş
    Herkese merhabalar. Bu yazıda Sennheiser'ın yakın zamanda yenilediği HD500 serisini ele alacağım. Seri dört adet kulaklıktan oluşmakta. Bunlardan ilki açık yapıdaki Hd559. İkincisi kapalı kapsül olan HD569, üçüncüsü yine açık yapıdaki HD579 ve sonuncu olarak da serinin en üstünde yer alan açık tipte HD599. Hepsinden tek tek hızlıca bahsedip karşılaştırmalara da yer vererek yazıyı sonlandırmayı planlıyorum. Mümkün olduğunca kısa ve öz tutmak okunabilirlik açısından daha iyi sonuç verecektir. Hızlıca yazılmıştır yazım hataları gözden kaçtıysa kusura bakmayınız.

Ürünleri satın almadım. Türkiye Distribütörü Bircom tarafından geri vermek kaydıyla dinledim ve de deneyim merkezinde toplamda sanırsam dört ziyaret ile karşılaştırmalı dinlemeler yaptım. Kulaklıkları inceleme imkanını sunan Sennheiser ekibine de unutmadan teşekkür edeyim.

incelemede kullanılan ekipmanlar
    Dinlemeler Chord Hugo dac-amp, Acoustic Research AR-M20, Cayin N3, Shozy Alien + daplar ile gerçekleştirildi ayrıca amfi olarak da objective o2 zaman zaman setupa eklendi. Çoğunlukla cihazların stok kabloları kullanıldı. Amfi bağlantısı için ise shockwaves 3,5-3,5mm hibrit kablosu kullanıldı.

HD559
    Serinin giriş kulaklığı kendisi. Full siyah gövde ve klasik Sennheiser'ın alıştığımız sünger tipini kullanmakta. Malzeme kalitesi ortalama diyebilirim. Kulaklık hafif ama kullanılan plastik kalite olarak çok üst diye değil elbette ki. 599'a geçince fark daha net anlaşılmakta. 559'da bir diğer dikkat çeken özellik de kulaklığın esnekliğinin daha az olması ve kulak çeperlerine gelen sıkıştırma kuvvetinin fazlalığı. Tabii bu durum koca kafalarda ancak sorun teşkil eder, genel kitle için risk durumu yok.

Bu ürün için nasıl bir tanıtım ve konumlandırmaya gitmişler diye Sennheiser'ın uluslarası sitesine baktığımız zaman karşımıza çıkan sunum; home entertaintment dediğimiz yani oyun film müzik gibi pek çok alanda ortalama bir başarımı tutturan bir kulaklık şeklinde. Dinlediğimizde karşımıza çıkan sonuç da bu tanıtımla uyuşuyor. Yani bu kulaklığı odyofil düzey bir kulaklık olarak nitelendirmiyorum. Tunning bunu bize zaten gösteriyor. Ses ile ilgili kısa izlenimleri yazacak olursak;

Alt frekanslarda fiyatı ve konumuna göre çözünürlük fena değil. Ancak midlerde bir ferahlık ve canlılık pek yok. Bass frekanslardaki bir hump midleri kemiriyor gibi bir hissiyat söz konusu. 559, davullarda vuruşları biraz şişiriyor, çok temiz değil. Piyanoda özellikle tuşlarsa sağa gittikçe karmaşa ve kulak tırmalama artıyor. Mikrodetaylar diğer seri üyelerine göre daha zayıf. Arka plan çok temiz değil. Üst frekanslarda çözünürlük hissiyatı için yapılan sivriltmeler göze çarpmıyor. Ancak çözünürlüğün serideki diğer abilerinin gerisinde olduğunu da belirteyim. Ton olarak çok doğru değil biraz koyu çalıyor. Kendi fiyat aralığı içerisinde her şeyden biraz başarabilen medya ve eğlence olsun aynı kulaklıktan müzik de dinleyebileyim diyenler için güzel bir giriş seviyesi alternatifi olabilir.

HD 569
    Serideki beni en şaşırtan kulaklık diyebilirim. Serinin tek kapalı kulaklığı olmasına karşın beklentimin üzerinde bir performansı var. Ton olarak nötre oldukça yakın diyebilirim. Bass frekanslarda hafif bir güçlendirme yapılmış. Dipler ise çok derine inemiyor. mid frekanslarda alt midler üst midlere göre daha ön planda. Bu da kulaklığı erkek vokallerde daha başarılı yapıyor. Elbette al mid baskın olması vokale biraz koyuluk ve sıcaklık da katıyor. Çözünürlük çok üst düzey olmasa da 559'dan daha iyi. Tizler çok parlak ya da çok sönük değil nispeten dengeli bir ton tutturulmuş diyebilirim. Kulaklıkta bütüncül anlamda bir ses algısı yakalanmış mı diye bakacak olursak evet yakalanmış. Frekans frekans bölmeden şarkıya odaklanıp dinletebiliyor. Bu bütünlüğü mevcut kusurlarına rağmen yakalayabilmesi olumlu bir özellik.

Cihazın bir diğer kusuru da derinlik algısını çok iyi verememesi. Genişlikte ise kapalı olmasına rağmen fena iş yapmıyor. Arka plan ise 559'a göre daha temiz. Detaylar daha yüksek. Aslına bakarsanız 569, 559'a göre daha "açık kulaklık" gibi çalıyor bile diyebilirim.

Yine siteye baktığımız zaman bu kulaklık için de bir "home entertaintment" ürünü olduğunu görüyoruz. Yine odyofil bir klasmanda değerlendirmiyoruz. Ama hafiften kalitede artışı da gözlemliyoruz. Kalitede artış sadece seste de değil malzemede de belirgin bir kalite artışı mevcut. Hem 559 hem de 569 neredeyse komple plastik ve türevi malzemeler olsa da iki ürün arasında kalite farkı direk belli oluyor. Kapların basıncı, esneklik, ağırlığın dağılımı daha iyi. Özellikle de padler baya güzel. Serideki diğer kulaklıklarda olmayan çok yumuşak bir hafızalı sünger kullanılmış 569 için. Kalın ve yumuşak bir sünger. BU sebeple kulağınızı tamamen çevrelemiyor. Kısmen on ear kısmen over ear gibi olmuş diyebiliriz.

Kapalı tipte olmasının asıl amaçlarından birisi olan izolasyon konusunda ise beni memnun etti. Dışarıdan ciddi bir ses kaçağı ya da dışarı bir ses kaçağı mevcut değildi.

Özetleyecek olursak serinin en iyisi olmasa da en fiyat/performans ürünü olabilecek kulaklığı diyebilirim 569 için. Kapalı tipte, her alanda kullanılabilecek, sürme problemi yaşatmayacak, amfi gerektirmeyecek ve ses kalitesi olarak üzmeyecek giriş seviyesi bir kulaklık alacaksanız düşünebilirsiniz.

HD579
    Bir önceki model için kurduğum olumlu cümlelerin tam tersini bu model için kullanacağım sanırım. Fark ettiyseniz firmanın ürünü nasıl konumlandırdığına da bakmıştım yazarken. Burda tekrar açıp 579 yazdığımızda çıkan sonuç komik. Çünkü high end performansına sahip olduğunu ve odyofil düzeyine yakın bir ses sunduğunu ifade ediyor. Burda iki tane sıkıntı var. Hatta üç tane. Birincisi high-end öyle alelade kullanılacak bir terim değil. 150 dolarlık giriş seviyesi kulaklık High end olabiliyorsa fuarda sergilenen 500 000 dolarlık hoparlör ne oluyor? High end en iyinin de en iyisi için kullanılması gereken değerli bir sıfat olmalı böyle rastgele yazılmamalı diye düşünüyorum. İkincisi odyofil düzeyine yakın olup yani odyofil düzeyine bile konduramayıp high endi gözünü kırpmadan yazabilmeleri. Yani hiyeraşi olarak high end sıfatı daha üstte yer almalı. Son olarak da şirketin kendi ürün gamında bile ortalarda yer alan alet nasıl high end sıfatı alabiliyor diye sormak istiyorum. Ki bu lafı 599 için bile yazmamışlar. Neyse fazla uzattım o ifadeye çok ayar olduğum anlaşılmıştır, geçelim :)

Burda kulaklığın ses açısından değerlendirmesini yaparken, fiyat olarak da tip olarak da yakın olduğu 599 ile birlikte karşılaştırmalı olarak aldığım notları sunacağım. Öncelikle bütüncül baktığım zaman karakterleri çok farklı iki kulaklık olduğunu belirteyim 579 ve 599'un. 579, mid sentrik, üst frekansları biraz sivri, sahnesi ortalama düzeyde, alt frekansları biraz zayıf ve doku olarak ince çalan bir kulaklık. ton olarak biraz açık. Daha crisp, daha sivri çalıyor 599'a göre. 579 ilk dineyişte çözünürlük iyi gibi gözükse de detaylı karşılaştırmada 599'un baya gerisinde kalıyor. Üstleri zıplatılmış ve tonu açılmış bu sayede detaylı çalıyor hissi verilmiş. Vokaller 599'a göre biraz daha yakın ancak dokusu zayıf. Mikrodetaylar daha az. Vokaldeki buğu, tını, dalgalanmalar daha kötü. Burada da vokali bir adım yakına kurmakla da direk çözünürlük yakalanamacağını görebiliyoruz.

579'da gitarlar ton olarak olması gerkenden daha sert ve vokalin de yer yer önüne geçebiliyor yahut aynı düzlemde yer alabiliyor. 599 bu açıdan ton ve enstruman dizilişiyle daha doğru çalıyor. 579 daha kolorize ve canlı çalıyor. Kontrastı açılmış gibi diyebilirim. Ana sesler güçlenmiş ama ufak detay ve tınılar kaybedilmiş. Sahne üç boyulu bir yapıda değil, sarıp sarmalamıyor. Çok geniş ya da çok dar diyemem. 599'a göre ise daha dar. Hatta genişlik olarak 569'un da gerisinde yer alabilir.

Bass frekanslarda altlara inme konusunda tabii ki çok iyi değil ama midbasslar da dolgun olmadığından bas vuruşlarında sertlik ve keskinlik biraz dikkat çekiyor. Hacim vermesi gereken yerde yeterince hacim oluşturamıyor. Midbasslar da 569'dan daha geride. 569 için söylediğimiz alt midler üstlere göre daha güçlü lafının tersi geçerli. Üst midler altlara göre daha güçlü.

Özetleyecek olursak hiç çıkmasaymış daha iyi olurmuş diyeceğim bir ürün olmuş. 599'ile belirgin bir kalite farkı mevcut ancak fiyatlar oldukça yakın. Gerçi massdropta 50 dolar gibi seviyelere bile inmişti yanlış hatırlamıyorsam. bence 559, 569 ve 599 gayet yeterli olurmuş bu ürünün nasıl bir boşluğu dolduracağını ben çok anlayamadım.

Unutmadan malzeme ve konfor açısından da ufak bir iki not düşeyim, 559, 579 ve 599 modelleri birbirine daha benzer bir ped yapısına sahip ancak yine fiyat arttıkça konfor artıyor. 579 ile 599 arasında ise kullanılan plastik malzemenin kalitesi dışında kullanımı etkileyen büyük bir ergonomik konfor farkı yer almamakta. Yapı ve şekil olarak çok çok benzerler. Gri rengini ise ben pek beğenmedim :)

HD 599
    Seri içerisindeki en iddialı ve en pahalı kulaklık olan 599, kalite olarak da içlerinde en iyisi. Ve odyofil düzeye giriş diye nitelendirebileceğimiz bir noktada yer almakta. gerçekten 600 serisine sadece model numarası olarak değil kalite açısından da baya yaklaştığını hissettiriyor. Eski 598'in devamı niteliğinde olan kulaklığımız serinin malzeme kalitesi en iyi ürünü. Premium kalite hissiyatı veriyor, kaplar oldukça esnek ve konforlu. Kulağa yaptığı basınç iyi ayarlanmış. Dinlerken hiç yormuyor, uzun süreler kulağınızdan çıkarmadan vakit geçirebilirsiniz. Artık tunningin de tam anlamıyla odyofil ayarına gelmeye başladığını hissediyorsunuz. Home entertaintment olayı bitiyor.

Sesini kısaca tarif etmek gerekirse üç boyutlu ve dinleyeni kenarlardan sarmalayan bir sahne yapısına sahip, yumuşak, dengeli ve biraz sıcak ses karakterine sahip diyebilirim. Ton olarak çok koyu ya da çok açık değil. Nötre yakın. Nerden çok yakın derseniz koyu taraftan çok yakın diye cevaplayabilirim.

Alt frekanslar gövdeli, dolgun ve dokusu derinliği iyi seviyede. Midler bir adım geriden sesleniyor. Üst frekanslarda özellikle 559 ve 579^daki gibi sibilans olayı yok. Yine sıfır sibilans değil. Özellikle çok kolay sibilansa girdiğini bildiğim kayıtlarda 599'da da az mikatr da olsa sibilans duymayı başardım. Vokaller kenarlardan öne doğru genişleyen üç boyutlu sahne hissiyatının da etkisiyle bir adım geriden sesleniyor ancak vokal tınısı dokusu detayı tüm seri içinde en iyisi. Mikrodetaylar nüanslar ve ince ayrıntılar tüm seri içinde yine 599'da en iyi.

Tonu kulağa en doğru gelen yine tüm seri içinde 599. Hacim etisi, havadarlık, konumlandırmada yine en iyi 599. Baterilerde vuruşun tokluğu ve dolgunluğu, vuruşun tonu yine 599'da daha iyi. Sunum daha bütüncül daha "olmuş" kulağa gelirken daha organik karakterde bir ses duyduğumu söyleyebilirim.

Amfi ile yapılan dinlemelerde 599'un çok kolay sürülen ve amfi gerektirmeyen bir kulaklık olmasına rağmen amfiye tepkisinin de oldukça iyi olduğunu gördüm. Yine uygun fiyat bandından bir amfi olan Objective o2 ile yaptığım dinlemelerde hem ses uyumu olarak hem de detay-sahne-enstrümanların konumlandırması açısından olumlu bie katkı duyumladım. O2 ile sinerjisi güzel oldu diyebilirim. Yine, 599 kolay sürülmesine ve laptop, telefon gibi kaynaklarla da dinlenebilmesine rağmen iyi bir kaynağa geçildiğinde gerçek potansiyelini ortaya çıkarıyor. Bu açıdan kullanımda giriş seviyesi de olsa bir dap /dac / dac&amp setupi ile bağlanmasını tavsiye derim.

Kaynaklarla uyumuna baktığımızda ise dengeli olması, midbass şişkinliği olmaması, basların iyi derine inebilmesi ve mid sentrik olması gibi faktörlere uyan kaynaklarla iyi anlaşacaktır diyebilirim. Hugo, tüm bu kriterleri birebir karşılamasa da güzel ikili oldu. Yine o2 oldukça güzel bir eşleşme oldu. Ayrıca cayin n3 ile de hem 569 hem 599 iyi eşleştiler diyebilirim.

Olumsuz yanları neler diye bakacak olursak abilerine yani HD600 ve 650'ye geçmemiz gerekecek. 650 ile yaptığım kısa süreli karşılaştırmada çözünürlük açısından direk geride kaldığını, 650'ye göre arka planının daha kirli olduğunu fark edebiliyoruz. Yine HD600 ile karşılaştırınca da tizlerin olması gerekenden biraz daha zayıf ve zillerin toplu değil biraz dağınık olduğunu görebiliyoruz. Ancak kendi fiyat skalası içinde olabildiğince 600 serisine yakın bir kaliteye erişmişler diyebilirim.

Bu aletin elini zayıflatan en önemli faktör ise 199 dolara HD6XX satılması. Tabii ki sürülme açısından fark var 599 daha basit ve amfisiz setuplarda yüz güldürücü sonuç verebiliyor. Cihazın hedef kitlesi de zaten bu şekilde belirlenmiş sanıyorum ki. Odyofil uçurumundan atlayıp tüm cüzdanı boşaltmadan önceki son çıkış kulaklığı bu aslında :)

özet
    Karşılaştırmaları başlıkların içerisine yedirdim ufak ufak o yüzden zaten kafanıza bir fikir oluşmuştur. Yine de ufak bir iki karşılaştırma ekleyeyim sona.
    Tüm kriterlere bakarak kişisel beğenime göre sıralarsam en çok 599'u sonra 569'u sonra 579'u ve en az da 559'u beğendim.
    Malzeme kalitesi olarak sıralama fiyat sıralamasıyla uyumlu. 569'un padleri çok güzel onu da dipnot olarak belirteyim.
    F/P olarak en iyi ürün sanırım 569
    her işi yapabilecek ürün 569
    odyofil düzeyindeki ürün 599

Tüm ürünlerin kutusu ve içeriği hemen hemen aynı olup kablolar da hepsinde değiştirilebilir özellikte tek taraflı 2,5mm girişli bağlantı ile kulaklığa bağlanmakta. Kutudan bir uzun ve 6,3 mm konektörlü bir de kısa ve 3,5mm konektörlü iki kablo ve kulaklık çıkmakta. Bu açıdan da eleştiri olarak kutu içeriğinin biraz daha zenginleştirilebileceğini belirtebiliriz. Benzer fiyatlı farklı ürünlerden eksiği ise çok büyük bişey değil aslında, sadece taşıma ya da koruma kılıfı olabilir.

Benzer segmentte yer alan ürünlerle karşılaştırmada neler ortaya çıkıyor derseniz DT880 pro 600 ohm ile yaptığım karşılaştırmada HD599 ton olarak daha doğru ve daha doğal çaldı. DT880 çözünürlükte başabaş belki birazcık daha iyi olabilir ancak sibilans hususu yüzünden tiz frekanslarda yine eksi puan aldı. HD599 çok daha az sibilansa düştü. Basların derine inebilmesi açısından DT880, enstrümanlara gövde ve hacim verebilme açısından HD599 daha iyi iş çıkardı. Sahnenin üç boyutlu yapısıyla 599 daha etrafı dolduran ve sarmalayan bir yapıdayken DT880 genişlik açısından boydan boya bir düzlemde diziliş yapıyordu. Vokal performansı açısından da doku, kıvam Hd599'da daha iyiydi. Arka plan ise DT880'de daha temizdi.

Okuduğunuz için teşekkürler.

#1 cgtyguner, 1 Kasım 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 8 Kasım 2017
    Ahmetg, Picasso16, no one ve 20 kişi daha bunu beğendi.
  2. mattiadestro

mattiadestro
    Expand Collapse
    Moderator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    3,076
    çağatay eline sağlık. f/p 569 sanırım.

599-600 karşılaştırması da çok isabetli olmuş. 599un kolay sürülebilmesi avantaj ama 600ün genel başarımı da tartışmasız daha iyi.