Sennheiser HD 650 Günlüğüm

'Sennheiser' forumunda DefinitioN tarafından 9 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

1. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,347
    Başlama Tarihi:08 Ağustos 2012

Bitiş Tarihi:02 Kasım 2012

HD 650 hakkında zamana yayılan izlenimlerimi gün gün,hafta hafta bu başlıkta derlemeye çalışacağım.Konu birnevi HD 650 günlüğü olacak.

HD 650 günlüğünde kullanılan ekipmanlar:

Kulaklık
    HD 650___Dizinin esas oğlanı :coolsmiley:

DAC
    Headroom Micro DAC
    HRT Music Streamer II
    Creative X-Fİ Surround Pro

Amfi
    Little Dot MKİİİ
    Darkvoice 3322

Kablo
    AudioMinor Saf Bakır Kondo upgrade kablosu
    Bocur Audio Saf Bakır Mini To RCA
    Monster RCA 300

1. Bölüm: Dinlenen sistem:WD USB kablo+Headroom Micro DAC+Saf Bakır RCA Kablo+Little Dot MKiii

İlk 2 gün sonundaki İzlenimlerim:

Kulaklık dün sıfır olarak alındı.Haliyle henüz pişmedi.Pişmemiş haliyle karanlık sıfatını sonuna kadar hakediyor.Öncesinde yaklaşık 1 ay kadar Sony EX1000 kullandım.Bilgiğiniz üzere o da koyu tonda ve bas ağırlıklı bir kulaklıktır.Açıkcası HD 650 ile EX1000'in koyu karakterleri hayli farklı.(Tamam biri kafaüstü diğeri kulakiçi ama bu fark daha başka)
    EX1000 basları dağıtmadan,mid-bas ve midleri ise yaymadan,oldukça net ve vurgulu veren bir kulaklık.Koyuluğu ise tipik Sony karakterinden ve tizlerin dengesinden geliyor.Ve biraz da bas-mid hakimiyetinden.
    HD 650'nin koyuluğu ise daha organik,arkadaşların tabiriyle hormonlu ve sadece tizlerin değil tüm frekansların üstüne örttüğü incecik perdeden kaynaklanıyor.Evet bas-mid-tiz hepsinin üstünde çook ince bir perde var.Ses kesinlikle transparan ve şeffaf değil.Böyle nasıl anlatmalı hafif bir kum (?) var sanki seste.Özellikle net ve berrak değil de bu şekilde bir karakter tercih edilmiş sanki.
    2 gün sonunda bende oluşan ilk izlenim koyu ve karanlık tonları seven,doğallık hastası benim için bile karakterinin biraz koyu kaçtığı oldu.Solist ve orkestra ile aramdaki incecik tül kalksa diyorum kendime dinledikçe.
    Ama bu perde Best Audiophile Voices VII albümündeki Jazz notalarının dinlendirici ve büyülü etkisi karşısında kendimden geçmeme engel olamıyor.
    Kulaklık henüz pişme aşamasında.Bu sebeple yorumlarım zaman geçtikçe "ihtimal" değişecektir.
    Ama şu kesin ki:
    HD 650 Leonard COHEN'in sesinden ilham almış,onu dinlemek için yapılmış.İkisinin ses rengi o kadar birbirine benziyor ki.

Büyük keyif. :love:

Devam edecek....

Evet günler geçiyor,kulaklık hızlı bir pişme sürecine tabi tutuluyor.Şuan sanırım 25 saat oldu.Henüz seste ilk yazdıklarımın ötesinde bir değişim yok.Ya da ben hissedemedim.Notlarıma olumsuz etki etmemesi ve kulaklığın sesine olan hakimiyetimi engellememesi için DT990'ı daha az dinliyorum.Bütün yoğunluğu HD 650'ye verdim.

Burada paylaşmam gereken bir ayrıntı var.Sanırım oldukça şaşırtıcı gelecek.Kulaklığı ne kadar besleyebiliyor diye dizüstünde dinledim bir süre.İlginç bir şekilde sistemimde verdiği sesten daha temiz ve yumuşak bir ses veriyordu dizüstü.Tizler bariz şekilde daha tatlı geliyor kulağa mesela.Sibilans kesinlikle yok.Çözünürlük daha fazla gibi hissediyorum(???).Ses daha ferah,o koyu karanlık bir nebze HD 600 karakterine yaklaşmış durumda.Elbette kulaklığın beslenememesinin de etkisi var bunda.Ama dinlemek daha kolay.Bu da sistemimde bir ve ya birkaç bileşenin sesi olumsuz etkilediği ihtimalini getiriyor aklıma.Bu USB kablo da olabilir,RCA kablo da.Henüz onların da pişmediğini hesaba katmak gerek.

Sonuç:HD 650'yi dizüstünde dinlemek daha keyifli şimdilik.Diğer yazdıklarımda bir fark yok.Oldukça gövdeli bir ses,tam bir mid ve mid-bas hakimiyeti.Aslında ben daha çok bas bekliyordum.Ama anlatıldığı kadar çok bas vermiyor HD 650.EX1000'de ki gibi vurgulu ve sıkı basları yok.ex1000'de baslar çok kuru ve zaman zaman eğlencesizken HD 650 basları daha yayvan ve ıslak.DT990 basları gibi titreşimli,basınçlı(evet evet) ve ekolu değil.İkisinin ortasında bir yerde duruyor HD 650.
    Peki hangisinin basları daha eğlenceli?Bunun cevabı için bir süre daha geçmesi gerekiyor.
    11.08.2012

Devam edecek...

Bu akşam dinlediğim şarkılar kulaklığın karakteri kadar kasvetli.Norah Jones - Good Morning,Pink Floyd - Wish You Were Here(Nasıl bir giriş bu böyle).Perde benimle hala.
    Adele - Don't You Remember .Çok görkemli,dolu dolu bir vokal karşılıyor yine.Ama ses boğuk,perdeli.Arada birşeyler varmış duygusu hala devam ediyor.Karşıma gel,yanımda söyle.Neden bu kadar utangaçsın Adele :-\ Çıkarıyorum HD650'yi.DT 990'ı takıyorum kulağıma.Aynı şarkıyı açacağım.Sonucu merak ediyorum.?
    Evet oldu.Perde kalktı.Adele tam karşımda söylüyor şimdi.Ama neden uzaktasın?Biraz daha yakınımda söyleyebilirdin?Halbuki enstrümanlar daha yakın.Etrafımda?Bayan vokal ile aramda en az 7-8 metre var.Ama sesin şeffalığı,ortaya dökülen detaylar cezbedici.

Neyse DT990 ile devam.HD 650 daha da pişmeli...
    12.08.2012

--------------------------------

HD 650 basları hayal ettiğim gibi değil.Ben hani tabir yerindeyse vurdumu öldüren,kütük gibi baslar hayal ediyordum.Halbuki 650 basları yayvan,hafif dağınık,biraz çekinik(efsanesine göre) ve biraz da çözünürlükten yoksun.Acaba DT 990'ın açık ve belirgin basları mı olumsuz etkiliyor?Önümüzdeki birkaç gün sadece HD 650 dinlemeliyim.
    Dinlenen şarkı:Inna-Amazing"Flac"
    13.08.2012
    Ek:Sanırım amfinin karakterinin etkisi var.
    ----------------------------------

Akşam kardeşim misafirimdi.İki kulaklığı da(DT 990 ve HD 650) uzun uzun dinlettim.İyi yönlerinden,karakterlerinden bahsettim önce.En iyi oldukları türlerden seçmece dinletiler yaptım ve sordum:

Hangisinden vazgeçmezdin?
    Cevap oldukça netti?
    Kesinlikle bu?(HD 650'yi kastediyor.)Tamam diğeri de iyi ama bu başka birşey...
    Peki iki kulaklığın sesini tarif eder misin?
    DT990:Tizleri çok güzel,herşey çok net,herşeyi duyuyosun............E peki neden HD 650
    HD650:E abi kadın yanında gibi yaa.(Hayranlık :love:)Ağzının şapurtuları duyuluyor.Bilerek mi öyle yapmışlar kaydı?(Kopuyorum ;D)

Bir süre sonra DT990'ı elden çıkarıp ondan gelecek bütçeyle HD 650 için yatırım yapma fikrim belirginleşiyor.
    İlk etapta kulaklığın pişmesi,sonrasında belki yeni bir kablo ve nihayet daha hızlı,temiz,ve vurguları belirgin bir amfi.HD 650'nin daha çok yolu var.
    15.08.2012

Sonunda yıllarca kullanacağım kulaklığımı buldum.Ama daha iyi bir amfi istiyor sanki.Hayır hayır MKiii fiyatına göre harika bir amfi,çok ta iyi besliyor ama daha iyileri var.Evet biliyorum var ama hayli pahalı.Ayrıca kablo değişimi de kaçınılmaz.
    DT990'ı elimde tutabilmek için yoğun bir savaş veriyorum.Başka kaynaklar bulmalıyım.Bütçe yok,ihtiyaç çok.Olan güzelim DT990'a olmasa bari.
    Ses konusuna gelirsek.50 saat kadar oldu ama pek bir değişim yok.Çok çok hafif bir doğallaşma hissediyorum o kadar.Sanırım 100-150 saate daha ihtiyaç var.Hem RCA kablo da pişmedi daha.
    16.08.2012

Devam edecek...

65 saat kadar oldu.Sesin yumuşamaya başladığını düşünüyorum.Sivrilikler törpüleniyor,çamurlanma azalıyor.Daha temiz ve akıcı bir ses alıyorum sanki.Elbette minik farklar ama ilerisi için ümit verici.
    Ama baslardan hala memnun değilim.Ne çözünürlük,ne patlama,ne vuruculuk,ne derli topluluk.Tatmin etmiyor hala.Halbuki en çok bas frekansından ümitliydim.Biraz daha sabır......
    18.08.2012

Kulaklığı bu akşam pişmeye bıraktım.Sanırım 8 saat daha pişmiş olacak.Vivaldi besteleriyle yumuşasın biraz. :)
    20.08.2012

[size=12pt]Günlüğe Devam[/size]...

Son yazdığımın üstüne fazlaca dinleyemedim kulaklığı.Zira oldukça yoğun bir 2 ay geçirdim.Sisteme saf bakır HD 650 yükseltme kablosu ve farklı bir amfi eklendi.Nihayet yapayalnız kaldım ve artık kulaklığı dinleyebileceğim oldukça uzunn saatlerim var.

Ayrıca Micro DAC'ta gitti.Şimdilik DAC'sız idare ediyorum.Micro DAC meğer hayli iyi bir çözünürlüğe sahipmiş.Bu sonuca notebook çıkışı,X-Fİ surround dinlemeleri ve bir-iki farklı mp3 çaları kaynak olarak kullanmakla dahi ulaşmak zor değil.

Farklı ekipmanların nasıl bir sonuç vereceğini ve HD650'nin pişme sürecini paylaşmaya devam edeceğim.
    03.10.2012

Bu aşamadan sonra kulaklığın dinleneceği sistem:

Creative X-Fİ Surround Pro+Saf Bakır RCA Kablo+Darkvoice 3322+Saf bakır yükseltme kablosu ile HD 650

Sesle ilgili olumlu yönde gelişmeler var. :cheesy: Yeni bileşenler ses rengine iyi yönde katkı yaptı.Özellikle 3322,en çok şikayet ettiğim yayvanlık ve dağınıklığı hayli toparladı.Alt frekanslar kendine geldi.Midler daha bi ferah,tizler ise hafif parladı sanki.Parlamadan kastımı HD 650 karakteri üzerinden düşünmek gerek,belirteyim.Yani kulağa batma,agresiflik filan yok.Daha oradalar sadece.

Perde ne durumda peki?Üzgünüm,duruyor. :-\ (Çorap modunu düşünebilirim)Bu kulaklık sisler ardından seslenmeyi seviyor.Ama daha canlı,daha dinamik ve eğlenceli bir renk elde etmeyi başardım.

Gönül rahatlığıyla Darkvoice 3322,MKİİİ'den daha üsste bir amfidir diyebilirim.Net bir şekilde söyleyebileceğim bir ayrıntı daha.Koyu+koyu ya da sıcak+sıcak ekipmanlar yerine hafif zıt bileşenler daha sağlıklı bi sonuç veriyor.MKİİİ sıcaklığıyla HD 650 fazla hantaldı.Yine lambalı ama analitiğe daha yatkın bir amfi olan 3322'den "hey kendine gel" :c zılgıtı yiyen kulaklık silkindi,toparlandı.

Bu arada yeni bir de kablom var.Kondo saf bakır uprage HD 650 kablosu.Ama maalesef jack uyumsuzluğundan dolayı henüz deneyemedim.Bugün elde ettiğim bir adaptörle bu sorunda aşıldı.Haftaya,pişmiş halde gelen bu kablo sese ne katacak göreceğiz.

Kısaca,ben 3322'yi sevdim. :love: MKİİİ'den iki misli fiyata malolsa da bence değdi.Artık istediğim sese daha da yaklaşmış hissediyorum.
    8-12 Ekim 2012

Kulaklık henüz pişmedi.Hatta pişme sürecinin ortalarında bile sayılmaz.Yani bu köprünün altından çok sular akar.Sanırım yoğun dinlemelerle ve pişmeye bırakmalarla geçecek 2-3 hafta içinde ses tam olarak oturmuş olacak.Büyük bir sabırla bekliyorum o günleri...
    13.10.2012

Evet,2 günde izlediğim 4 blu-ray filmden sonra sonuç:parlak,çok parlak.Kulaklığın karakteri ne kadar karanlıksa film izlemelerimden geriye kalan lezzet o derece parlak.Buna amfinin doğru ve uzatmayan(ya da kıvırmayan net) tepkileri de dahil.Güzel bir birleşim oldu film adına.Benim gibi katıksız filmkoliklere tavsiye ediyorum.Hele bir de apartman dairesinin boğuculuğunda yaşıyorsanız HD 650'nizi X-Fİ Surround+3322 ile şenlendirebilirsiniz.
    16.10.2012

Bugün yeni aldığım saf bakır yükseltme kablosuyla uzun soluklu dinlemeler yaptım.2 gündür,ucuzda olsa edindiğim 6.3 adaptörü sayesinde deneyebiliyorum yükseltme kablosunu.Standart kablonun üzerine hissedilir ölçüde olumlu şeyler katmayı başardı.Başardı diyorum zira bu kesin sonuç değil.Çünkü hem HD 650 henüz pişmedi,hem de kullandığım 6.3 adaptörü sinyal iletmede yeterli değil.
    Bu sebeple çok abartmadan şunları söyleyebilirim:
    Bir kere ses tıpkı 3322'den elde ettiğim sonuç gibi toparlandı.Daha doğru tepkiler alıyorum.HD 650'de pek beğenmediğim enstrüman konumlandırması daha yerli yerinde.Aslında bu konu son derece karışık.Hem dinlerken anlam vermesi,hem de yazması.Şöyle ki:HD 650 kesinlikle basık sesli bir kulaklık değil.Sesler geniş bir alana dağılmış ve seslerin ayrımı gayet iyi amaaa........Bence sahne yeterince geniş değil.Biliyorum kafa karıştırıcı bir açıklama ama durum aynen böyle.Pişme sürecinin sonunda nasıl olur bilemem.Şuan için çok geniş bir sahne sunumu ve doğru enstrüman konumlandırması elde edemiyorum.Enstrüman ayrımında sorun yok.Hiçbir şey üstüste değil ama yeterli olmayan şeyler var hala.

Kablodan başka bir konuya atladım.Dönüyorum.Saf bakır kondo kablo daha hormonlu bir ses veriyor.Ama sesi boğmuyor.İşte bu harika.Zira HD 650,HD 600'den hormonludur ve ses daha karanlıktır.Daha doğru bir tabirle boğuktur.Kablo boğmadan gövde katmayı başarıyor ve aferini hakediyor.Ama jack sorunu hayli soğuttu beni.
    17.10.2012

Artık şu kulaklık pişse.Evet neredeyse 3 ay oldu ve hala yarı yarıya pişmiş bir HD 650'm var.Şu sıralar evde olmadığım zamanlarda da müziği açık bırakarak süreci kısaltmaya çalışıyorum.Sabırsızlanıyorum.Gerçek sesi nasıl duymak istiyorum.Evet bunu X-Fİ Surround'la duyamam.Ama zamanla bir DAC eklenecektir elbette.O güne kadar ses tam olarak oturmalı.
    Eklemem gereken bir şey daha.MKİİİ sonrasında 3322 ile uyumu daha tatmin edici.Gün geçtikçe seviyorum bu ikiliyi.Sanırım HD 650 için farklı bir amfi ihtiyacım olmayacak.İki kader arkadaşı gibi bende misyonlarını tamamlayacakları güne kadar beraber kalacaklar.Buna bugün karar verdim.Tek eksiğim kombinasyona uyumlu ses rengini verebilecek bir DAC.
    18.10.2012

İşte gecenin sürprizi.Aranan DAC bulundu.
    Haftaya elimde olur ama dinlemem bayram sonrasına kalacak.Oldukça sabırsızlanıyorum HD 650'ye katacaklarını yaşamak için.Oldukça iyi yorumlar almış.Sesi biraz parlakmış ama olsun.HD 650 için aranan ilaç olabilir bu.
    19.10.2012

Sisteme eklediğim HRT Music Streamer ve altın iletkenli Monster RCA kablonun etkiletini merak ediyorum.Birkaç güne elimde olacaklar.
    DAC konusunu çok düşündüm.NuForce Icon HDP,Audioengine D1,Musiland Monitor U2 arasında gittim geldim.Ama elimdeki amfinin yeterli olması amfi özelliklerine sahip bir kaynak yerine katıksız bir DAC almaya itti beni.Umarım doğru bir adım atmışımdır.
    20.10.2012

Sistemin son hali şu:

2. Bölüm:HRT Music Streamer_____Altın uçlu Monster RCA kablo_____Darkvoice 3322_____Audiminor Saf bakır kablolu HD 650

Kısık seslerde oluşan detay azlığı bazen canımı çok sıkıyor.Bu yeni kombinasyonla bu sorun ne derece aşılacak?

Aradım,taradım ve nihayet ulaştım.HRT Music Streamer II'de Burr Brown PCM1793 D/A çip kullanılmış.
    24.10.2012

Sistemi tüm bileşenleriyle beraber dinlemeye başladım.Sanırım güzel tercihler yaptım.DAC sesi olması gereken temizliğe ve çözünürlüğe taşıdı.Headroom Micro DAC'ı hatırlamaya çalışıyorum.Kıyas yapıyorum içimde.
    Biraz daha dinlemem lazım.
    26.10.2012

Her zaman dinlediğim referans şarkım?Birkaç kez üstüste dinledim,hala dinliyorum.Sesteki rahatlama dikkatimi çekiyor.Güzel bir dinginlik hakim şarkıya.Küçük ayrıntılara yoğunlaşıyorum.Hani daha önceki dinlemelerde yakaladığım.Oradalar yine evet.Ya daha fazlası.1 günlük maceraya daha fazlası olmaz.Mutluyum.
    26.10.2012

Duyduğum sesi hiç yadırgamıyor kulağım.Bu iyi birşey.HD 650 tüm karanlığıyla dirense de önce 3322,sonra HRT bir güzel dengelediler kulaklığı.Zaten daha fazlası da beklenemez.
    Sabah sabah bu kadar müzik yeter.
    27-10-2012

Sanırım HD 650 ile 150 saati geçtim.Fazla birşey kalmadı pişmesi için.

Mariah Carey billur gibi,ruhumu okşuyor.Kulaklıktaki perde daha az rahatsız ediyor artık.Kulaklığa mı alıştım yoksa yeni bileşenler mi etkili bu sonuçta?Bilinmez ama kimin umrunda.
    Detay seviyesi kısık seslerde de tatminkar bir noktaya geldi sanki.Elbette 1.5 ay DAC kullanmamanın olumsuz etkileri vardı seste.Ama DAC+AMFİ+Kulaklık arasındaki uyum mutluluk verici.Ve evet bariz.

Sanırım sonuna geldim.HD 650 için bundan daha iyisi ne kadar gerekli?Daha da sistem değişikliği ve yükseltmesi yapmalı mı?Cevabını vermem gereken soru bu?
    27.10.2012

Finale yaklaşırken bol bol müzik... :love:
    28.10.2012

Sanırım olabilecek en parlak lambalı kombinasyon.HD 650 için sınır bu olsa gerek.Daha analitik bir karakterle kimya uyuşmazlığı yaşaması muhtemel.Şu haliyle hiçte fena değil.Başlangıçta rahatsızlığını duyduğum çoğu şey geride kaldı.Hantallık,yayvanlık,aşırı dağınıklık,ve hatta bir derece perde sorunları şuan yok.Daha detaylı,daha hızlı,daha enerjik,daha agresif bir HD 650 dinliyorum.3322 ile HRT DAC aynı paralelde etkiler yaptı demiştim.Doğru.Organik+analitik sınırının optimum birleşimi sanki Darkvoice.Buna tüm gücüyle(çıkış ses yükseliği son derece güçlü.3322'nin ses ayarını artık yarıya kadar getirmek dahi imkansız.Patlarcasına yüksek bir ses) HRT eşlik ediyor.Baslar son derece net ve vurgulu artık.Midlerde en ufak bir gevşeme yok.Evet hala HD 650'den bahsediyorum.Tizlerse..........Capcanlı.DT990 karakteri yok elbette.Kulaklığı üst frekans sınırına dayandığımı hissediyorum.
    29.10.2012

Alabildiğine geniş bir sahne.Sahne çook ama çoook genişledi.Sanki bir hangarda yapılmış kayıtlar.Sadece eko ve yankı yok.Hayli ferah bir sunumu var artık HD 650'nin.Enstrümanlar ayrı ayrı seçilse de bir şeyler yanlış. ??? Enstrümanların konumlandırması doğru gelmiyor bana.Nasıl anlatayım?Sanki bir tutarsızlık var.Sahnenin bu derece genişlemesi mi karıştırıyor aklımı yoksa.Belki evet.

MKİİİ ile elde ettiğim "aşırı" organik sesi hiç aramıyorum.Bazen kulaklığın burn-in sürecinin başında olmasından dolayı o sese haksızlık mı ediyorum diye düşünüyorum.Hayır,hayır fazla sıcaktı.HD 650 için daha şeffaf ve biraz parlak bileşenler uyum açısından doğru tercih.

Kısık seslerde hayli dinlenebilir.DT990'ın muhteşem detayı ve transparanlığı asla olmayacak.Bahsettiğimiz karanlıklar prensi sonuçta.Ama geldiğim noktada bu iflah olmaz canavarı hayli dizginledim gibime geliyor.Bundan daha ötesi kulaklığa eziyet vermek olur. :evl
    30.10.2012

Artık toparlama vakti.Biraz yoruldum.Önce biraz Vivaldi(Artık dinlenebiliyor),sonrasında Best Audiophile Voice VII albümündeki o büyülü kadın ve biraz da İnna.(Elinizde HD 650 varsa dinlememek ayıp. :wink )
    Kapanışta görüşürüz.

[size=14pt]Ve Final[/size]

İtinayla ve ısrarla incelemesine girmeden............................

Daha önce defalarca duyduğunuz üzere,çok nevi şahsına münhasır bir edavat bu HD 650.Tutku seviyesinde seveni (biri de ben miyim :shh) olduğu gibi hiç hoşlanmayanı da yok değil.Kapkaranlık karakteri geçmişten gelen üzücü sırları saklıyor gibi.Asla taviz vermediği sisli-puslu kişiliği aralanamaz mı peki?Günlüğü okuduğunuzda :upss göreceğiniz üzere bu mümkün.Yanında kullanacağınız dostlarını biraz daha parlak ve hızlı ekipmanlardan seçerek bir güzel ayar çekiyor ve hizaya davet ediyorsunuz kulaklığı.Israr ediyor kişiliğinden ödün vermemek için ama direnemiyor.Hafiften açılıyor,saçılıyor.Peki bu nasıl oluyor?

Hadi bundan bahsedeyim size sona gelirken.

Little Dot MKİİİ+Headroom Micro DAC+HD 650:
    Koyuuuu,kopkoyu,yorganlı,nevresimli,aşılmaz dağların ardı gibi bir ses.Hele DT990 600 ohm ile aynı anda kullanma gafletine düşerseniz. :deli Aman yarabbi ben bu sese nasıl tahammül ettim.Hele bu uğurda o acayip ilginç ses imzasına sahip uslanmaz çocuğu (DT990 premium 600 oluyor) elden çıkardım ya. :kafa:

Şaşılacak birşey yok.Kendini her şartta sevdiriyor bir şekilde.Ama siz siz olun,bu kombinasyonu kurmayın.Zira MKİİİ yeterince sıcak ve yayvan.Baya da hantal.HD 650 ile beraber elele,Orhan PAMUK'un Kara Kitabına rahmet okutuyorlar.

Fatih ben sıcak,çok gövdeli ses,laz lapası gibi kıvamlı midler,asla sivrilmeyen tizler severim,benim kulaklığım sauna sonrası uyku gibi yumuşatsın beni derseniz bilemem.Ama siz beni dinleyin.Bu ikiliden uzak durun.

Evet Headroom Micro DAC'ın üstün detayı ve yeterli müzikalitesi arada kaynadı.Yapacak birşey yok.

E ne yapalım peki?Canlandırın,dinamikleştirin,biraz parlatın,hızlandırın,basları kontrol altına alıp sıkılaştırın,tizleri gün yüzüne çıkarın,kısaca silkeleyin iyice.Nasıl mı?

Ona bir adet;

Darkvoice 3322 vererek.

Darkvoice 3322+HD 650+Saf Bakır Kondo kablo+HRT Music Streamer II

Merdiven basamaklarını düşünün.HD 650 en alt basamak.Bir üstünde 3322,daha sonraki basamak ise HRT Music Streamer II.Birbirlerinin son derece iyi tamamlayan ve açan bir kombinasyon.HD 650 3322'ye direnememişti.Son ve en güçlü darbeyi HRT vurdu.Çok ilginç bir hal aldı verdikleri ses.

Canlı,dinamik,sıkı,HD 650 için olabilecek en diri,hatları belirgin ses sunumu.Kulaklığın yadırgama sınırı bu olsa gerek.Daha ötesi Sennheiser'i bozmak olurdu.DAC için iddialı konuşmayacağım.Ama konu amfi+kulaklık olunca son derece iddialı sözler söylemekten sakınmak haksızlık olur:

3322+HD 650 olabilecek en uyumlu birlikteliklerden biri.En iyi yanlarını o kadar mükemmek bir şekilde açığa çıkarıp olumsuz yönlerini tolore ediyorlar ki.Hararetle elinde HD 650 olana 3322,3322 olana HD 650 tavsiye ediyorum.Sonucu size garanti ediyorum.Bu ikisi birbiri için yaratılmış sanki :hug

Lambalı_transistörlü arasında bir yerde duran imzasıyla konuda bahsi geçen kulaklığa çok şeyler kattı 3322.Kulaklıktan bile daha pahalı evet ama değiyor arkadaşlar.

Ek:Bir de işi bu noktaya kadar getiren arkadaşlara sonraki adım için üst seviye bir İnterconnect kablo (RCA) yükseltmesi tavsiye ediyorum.Hayli etkisi olacaktır.

Artık daha da uzatmak istemiyorum.Güzel ve pişiren bir deneyim oldu benim için.Konuyu okuyanlar ve bu güzel site olmasa belki de dayanamaz yarıda keserdim ama devam dedim hep.
    Aslında DAC olarak sisteme katmayı çok istediğim ve halen istemekte olduğum Musical Fidelity V-DAC MKII dışında bu bitiş içime sindi.Şartlarım beni stereo sisteme yönelmek zorunda bırakmasa onu da deneyecektim aslında.(Onu da birgün bir arkadaş 3322+HD 650+V-DAC MKII kombinesi yaparak yorumlarsa konunun devamına ekler ve şahsen çok mutlu olurum )...

Benimle bu deneyimi yaşadığınız için sonsuz teşekkürler.................

Not:Kulaklık 21 Kasım 2012 çarşamba günü satılmıştır.

Dipnot:Haaa unutmadan o perde hala duruyor.Beyhude uğraşmayın kalkmaz.HD 650 demek.......

#1 DefinitioN, 9 Ağustos 2012
    Son düzenleme: 18 Mayıs 2019
    bhdr74, moonstar, akaelos ve 8 kişi daha bunu beğendi.
  2. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    782
    ne zaman satarsın... :evl

3. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,347
    DT990'ı daha çok sevince. :wink

Ama o vokaller vazgeçilecek gibi değil.Uyuşturur insanı.Bir de piştiğinde.........

Kısaca satmam zor daha iyisini alana kadar.

4. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,347
    DT 990 demişken eklemek isterim.

HD 650 ve DT990 karakter olarak ciddi anlamda zıt kulaklıklar.Aynı şarkıyı o kadar farklı sunuyorlar ki.Örneğin HD 650'de doğrudan sesin armonisine odaklandığınız giriş DT990'la zillerin hakimiyetine ve boşluğa(sahne) bırakıyor yerini.

DT990 ilginç bir kulaklık.Ne yazacağımı bilemiyorum.Baya dinlemem lazım.Ama dinlemesi çok keyifli ve oluşturduğu akustik dinlediğim hiçbir kulaklığa benzemiyor.Bunu anlamak zor değil.

Kısaca HD650 siyahsa DT 990 beyaz.O kadar zıtlar.

5. ax

ax
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    782
    z1040 ve ex1000 bir arada kullandınız sanırım.bende ex800 kullanıyorum ve açıkçası memnunum uyumlarından.kafaüstü kulaklık almak istesem hd650 veya dt900 hangisi beni memnun eder.şöyle söyleyeyim aynı parçayı hangi kulaklıkta dinlemek sizi daha çok etkiledi.ex1000,hd650 ve dt990...

6. panareturns

panareturns
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    :) fatih benim sana anlattıklarımla paralel izlenimlerin..şaşırmadım tabii ki.hd 650'yi ben ilk kulağıma taktığımda şok olmuştum.dolu dolu,etli bir ses karakteri var(mid)ama gerçekten karanlık.hatta karanlık kelimesi bile tam anlatmıyor sesini :) dt 990 ise daha ''airy'',enstrümanların arasındaki boşluğu net şekilde seçebileceğin bir kulaklık.(bu konuda k 701 den daha iyisini ben dinlemedim yalan yok ama o da gerçeklik hissinden uzak biraz)velhasıl,sonuçta iki kulaklığın da ''die hard'' fan'ları var.ya çok beğeniliyorlar ya da hiç beğenilmiyorlar :)(özellikle hd 650).umarım sen ikisi ile de mutlu olursun :love:

7. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,347

Bu soruya cevap verebilecek kadar dinlemedim henüz iki kafaüstünü.Buna daha sağlıklı cevap verebilecek arkadaşlar var.

Ama çok kısa şunu söyleyebilirim.Hareketli parçalarda HD 650 çok iyi derlerdi.Evet iyi görünüyor ama DT 990'ın anlatılmaz bir sunumu var.Böyle sanki bir odaya düşmüşsün,etrafında parti yapıyorlar ve senin buna katılmaktan başka çaren kalmıyor.Çünkü kendini kaptırıyorsun.Hayli keyifli.Tizler çok önde ama batmıyor.Çözünürlük o kadar yüksek ki sadece zevk alıyorsun.

Adele,Norah Jones,Leonard Cohen ve ya Orhan GENCEBAY dinlerken işin rengi tamamen değişiyor.HD 650 alıyor sazı eline.

Şimdilik sadece bu kadar söyleyebilirim.Daha fazla haddimi aşmayayım.

8. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,347
    Murat bu gece kulağıma bir birini takıyorum bir diğerini.Ama kulaklık takınca playlistte değişiyor.Birinden aldığın keyfi ötekinden aynı ölçüde almak için uyumlu şarkılar dinlemek zorunda kalıyorsun.

12'den vurdum diye düşünüyorum zıt kutuplar seçmekle.Canım o an ne dinlemek isterse en iyisini sunacak iki farklı canavar var elimde.Zamanla daha da seveceğim hesaba katılırsa iyi tercihler diyorum ben.

Hangisini daha çok seviyorsun sorusunun cevabı için aylar geçmeli.(Gerçi aynı karakterde değiller.Sanırım bu kıyası yapmak zorunda kalmayacağım.)

9. panareturns

panareturns
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    kesinlikle iyi tercihler tabii ki.bence her ikisine de birkaç ay ver.(satma hemen,bir tadına var :) )yalnız dac konusunda daha önce söylediklerimi unutma :angel:

10. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,347
    Yeni notlar eklendi...

11. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,347
    Konu ilerlemeye devam ediyor.
    Ricam var okuyanlardan.Konunun gelişimi ile ilgili,görüş,fikir ve eleştirilerinizi alabilirim.Nasıl daha iyi olabilir?Akıl verin bana.(evet kesinlikle)Ama buradan ama PM ile.Beraber pişirelim.

Yeni notlar eklendi.Teşekkürler...

12. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,251
    Fatih benim tek yorumum şöyle bu inceleme o kadar uzun olacak ki kimse okumayacak :D

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Collapse Signature Expand Signature
  13. neo1990

neo1990
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    13
    :) Yok yok okuyoruz yaa, guzel oluyor boyle detaylica

14. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,347
    [Umut bazen okunmasa da oradadır ya!Bir kişiye,bir gün yol gösterse bile.......... :wink]

Haklısın.Bu benim de aklımdan geçiyor.Zamanla notları seyrelteceğim.Belki haftada bir.Uzaması olumsuz etkiler evet.Konu otursun diye şimdilik böyle.

15. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    540
    Uzun yazilar yazan biri olarak, bence de okunmuyorlar.

Ama gunluk gibi guzel bi deneme. Sonuc ne olacak merak ediyorum.

16. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,251
    Haklısın o zaman şöyle yapalım 8) Bunun bir özetini inceleme olarak yayınlarsın olur biter.;)

17. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,347
    Olabilir ama o zaman da günlük olmasının esprisi kalmaz.Yapılması gereken notları seyrek aralıklarla eklemek ve inceleme yapmadan noktalamak.Sonunda inceleme yapma fikri biraz gereksiz geliyor şimdi.Kaldı ki bir anlamda kulaklık ta incelenmiş oluyor.

Neyse 1 hafta biriktirelim,pişirelim.Özet geçeriz. :eek:k

18. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,251
    Tam olarak anlatabildim mi emin olamadım tekrarlayayım.
    Günlük değişik bir çalışma olduğu icin oldugu gibi kalsın.Günlük bittikten sonra bir inceleme yayınlarsın.

19. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,347
    Konudan ayrı olarak.Anladım?
    Sadece notları bir miktar seyreltmem gerektiğini söylüyorsun.Sebebi ise bittiğinde ortaya çıkacak okunma zorluğu.

Edit:Günlüğün özeti olarak inceleme.(Günlük notlarının katkısıyla.Şimdi oldu. :eek:k )

20. thehadi

thehadi
    Expand Collapse
    Guest

Aslında zamanında DT880 günlüğü gibi bir yazıyı çok keyifle okumuştum bizim forumda. Keyifli olabilir. Özellikle almayı düşünen insanlar için çok önemli böyle ayrıntılı, uzun yazılar. Daha kısası da, almayı düşünmeseler de kulaklığı tanımak isteyenler için güzel olabilir.
    Just my 2 cents :)