SENNHEISER HD 650 NAYLON ÇORAP MOD ; AUDIOMINOR KABLO İNCELEMESİ

'Sennheiser' forumunda cique tarafından 19 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

1. cique

cique
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    87
    ÇAĞIN KAFA ÜSTÜ İKONU HD650

Kulaklık hobisinde ilerleyen hemen herkesin karşısına ihtilafsız çıkmıştır HD650. Elimde kesin sonuçlar olmamakla birlikte- kimin var merak ediyorum- en çok arzulanan, en çok aranan, ikinci eli sıfır fiyatına en yakın olan, mid-fi den geçip hi-fiye yolu uzasa bile geri dönüp yine koleksiyona katılmak istenen, bi’ garip kulaklık HD650. Hal böyle olunca mid-fi serisindeki ilk inceleme bu olsun istedim. İstedim ama peşinen de kabul ettim, yazının sonunu getiren okuyucu muhtemelen bana düşmanca hisler besleyecek J bu işten anlamadığımı düşünecek, arkadan dedikodusu dönecek, işte daha neler neler…

KULAKLIKTA ANLAM ARAMA! BULDUĞUN ŞEY KENDİN OLACAKSIN!
    Öncelikle okuyucuyla şunu netleştirelim bu işten anlamak diye bi’ şey yok! Kategorik olarak, nesneler üzerinden kendimizi anlıyoruz/tanıyoruz. Aynı nesne iki farklı bireyde, iki farklı algıya sebep oluyorsa buradaki tek doğru bilgi kişilerin algısıdır. Ha, dersen aynı/yakın yorumlayanlar da var, o da doğanın azizliği der, çıkarım işin içinden.

KARŞILAMA
    Metan ‘da stok modelini kısa süre dinlemiş olmamla birlikte bu incelemede ecnebilerin foam mod, naylon mod, biz yerlilerin de naylon çorap mod dediğimiz halini ele alacağız. İlk kısımda stok kablolu hali ve sonrasında da AudioMinor custom kablo ile algıladığım sonucu paylaşacağım.

UZUN CÜMLELER KURUYORUM…
    HD650 herkesin malumu, koyu/karanlık diye tabir ettiği bir tabiata sahip. Bas departmanı dominant, orta ve üstü frekanslar örtülü- ki buna kimileri ipek bir örtü atılmış gibi yakıştırması yapıyor, artık ne kalın bir ipekse, aşırı sıcak ve gövdeli yapısı, tatlı tizleri, sahnesi enine alabildiğine geniş, davulcu zile vurduğunda karanlığın içinden zırhıyla parıldayan şövalye çıkıyormuşçasına kontraslı, dokusu grenli (fotoğrafla ilgilenenler yakalamıştır), öyle uzun cümleler kurdurtan bi’ kulaklık işte.
    Ben bu tam stok halini Metan da ilk dinlediğimde şaşırmıştım. Hani her ürünün bi’ karakteri olur da bu denli radikal bir karakter bana aşırı gelmişti. Metan da HD600 la kıyasladığımda -ki rakip seçenek oydu, HD650 yi manasız bulmuştum. Hala benim için en manasız kulaklıklardan. O ayrı, ancak o stok halinden birkaç ayarla nelere dönüşüyor, iyi bi’ macera oldu.

NORMALLEŞ ARTIK…
    Modlanan kulaklıktaki ilk değişim orta ve üst frekansların rahatlaması, miktar olarak artması oldu. Bu haliyle kulaklık stok haline göre tonal denge söz konusu olduğunda daha bi’ normalleşti. O bahsedilen ipek örtü bir parça daha aranıyor ve ferahlıyor. Üst frekansların uzaması artıyor. Tüm bunlar olurken kontrol anlamında bir zafiyet oluşmuyor. Tonal dengenin bir kulaklıkta en çok aranması gereken özelliklerden biri olduğunu düşünüyorum. Her ne kadar kulaklık, varılmaya çalışılan tonal dengenin sadece bir parçası olsa da, HD650 nin stok halinin bu kriterde çok zorlayıcı olduğunu söyleyebilirim. Hani belki Colorfly C4 le eşleştiğinde bir parça dengelenebilir diye umuyorum ancak bu sefer de sürülme sorunsalı baş gösterebilir. Ancak naylon çorap mod erişilmek istenen dengede stok haline göre en az %20 daha az uğraştıracağını, bu halinin kesinlikle daha normal olduğunu söyleyebilirim. Naylon mod bence bu kulaklığa sahip olanların denemesi gereken basit ve maliyetsiz bir yükseltme gibi de düşünülebilir. Üstelik bu yükseltmenin getirdiği avantajlar dışında bir dezavantajını da göremedim.

MOD ÜLER KULAKLIK BÖYLE OLUYORMUŞ!

Bu modun dışında, denememiş ve bilgim dışında olmakla birlikte, sevenleri tarafından keşfedilmiş, aynı amaç hedeflenerek yapılmış birkaç uygulama daha bulunmakta. Para deliği mod, pad mod, ağaç mod, süngersiz mod gibi… özellikle para deliği modun 2500-5000hz deki örtüyü kaldırmada en etkilisi olduğu söyleniyor. Keza naylon moddaki gibi süngeri kaldırıp yerine bir şey koyulmayan bir versiyonu da uygulanıyor. Gerçi bu sürücüleri çıplak bırakmak demek ve en risklisi gibi görünüyor.

SADET
    Gelelim kulaklığın bu modda, stok kabloyla ürettiği sese. Bence bu kulaklığın en başarılı kısmı pürüzsüzlüğü ve eforsuz çalması. Mid-fi sınıfında bu iki özelliği bu denli yaklaşan başka bir örnek göremedim. Tabii bu özellikler bir kulaklığı iyi yapmaya yetmez ancak bu kulaklıkla caz, klasik rock ya da rock’n Roll dinlemeyi bir açıdan zevkli hale getirebilir. Yine mid-bas ve bas departmanının önde olmasına rağmen saatlerce yormadan müzik dinleme imkanı vermesi, bu denli popüler olmasını açıklıyor. Bu kulaklığı main stream denilen, işte radyoların gün boyu çaldığı müzikler için yaptıklarını düşünüyorum. Elektronik seslere, fabrikasyon kayıtlara, bol kompresörlü enstrümanlara yoldaş edilmiş gibi. Yani hedefleri genel dinleyici gibi görünüyor. Bu denli satmasının da zaten başka izahı yok gibi. Müzikal bir kulaklık hedeflemişler ancak aşırı renklenmiş, sınıfının en renklisi. Sahnesini geniş tasarlamışlar ancak sanal bir genişlik, yanlara doğru yankılanan ve kontrolsüz uzayan bir sonuç ortaya çıkmış. Sanki tüm kayıtları konser kaydı gibi çalıyor. Konser salondan kastım bir AKM, bir İş Sanat yoksa Harbiye Açık Hava değil. Üç boyutlu sahne imajı ise yanlış. Ben hiçbir sahne görmedim ki basçı vokalistin önüne otursun. Klasik müzik dinlemek denediğim her şartta imkansız. Sahne ene geniş olduğunun ancak yarısı kadar derin. Bas sesler orkestranın katmanlarını engelliyor, bozuyor, yerini tespit etmeyi imkansızlaştırıyor. Enstrüman ayrımı bu anlamda başarısız. Ancak üç beş parça enstrümandan oluşan bir grup dinlediğinizde sorun yok. Kulaklık bu noktada kalitesini gösteriyor, kafi derecede ayrım sunuyor. Ancak asıl sorunlardan birini örtmeyi başaramıyor: tını. Vokal sesler ve akustik enstrümanları gerçekte üretmediği tonda aktarıyor. Misal trompet 1khz civarı ses üreten , gövdesi olmayan, genelde ataklarını 10khz’e kadar uzatan bir enstrümandır. Hd650 ile bu enstrüman gövdeli , mid-bas ağırlıklı bir ses üretiyor. Kısaca tını, saydamlık, doğallık, dinamik kontrast ve tonal dengede ciddi sınıfta kalıyor. Bir diğer başarısızlığı ritim, hız ve zamanlama. Yoğun bas sesler müzik yüksek hızlara çıktığında bir karmaşaya sebep oluyor.
    Bu kulaklığın bir başarılı yönü de kayıt kalitesi pek seçmemesi. Affeden kulaklıklar sınıfında. Kullanım konforu ortalama seviyede. Bir K501 değil elbette ancak birkaç saatlik dinletilerimde, mengeneli bir model olmasına rağmen çok canımı sıkmadı. Yine kendi sınıfında en rahat sürülen kulaklıklardan biri. Misal Objective2 ( O2 ) bu kulaklığı kabul edilebilir sınırlarda sürebiliyor.

SON-UÇ
    Her ne kadar naylon çorap mod bu kulaklığı başka bir seviyeye getiriyorsa da, özellikle stok kablolu hali için bu kulaklığa olumlu duygular geliştirmekte zorlandım. Fabrikasyon müziklerle ilgili dinleyiciye güzel tatlar sunabilir. Genele hitap etmesinin bir sebebi de bu olsa gerek. Yine çok analitik bir kaynakla bir dengeleme dahi mümkün olabilir. Üstelik ikici eli sıfırından daha pahalı satılan bir başka “üretimi devam eden” kulaklık görmediğimden, alıcıları da cezbedebilir. Accesorryjack de 400 USD fiyatıyla vitrinde dururken, EBAY ‘de 350 USD civarlarına satıldığını görebiliyorsunuz. Yine upgrade seçeneği en çok olan ürünlerden biri, aldığınızda ıssızda kalmıyorsunuz. Ancak söz konusu sese sadakat olduğunda aynı olumlu fikirleri yakalayamıyorum. Ta ki, AudioMinor Custom Kablo ile deneyene kadar…

#1 cique, 19 Ekim 2012
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
  2. cique

cique
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    87
    Audiominor Sennhesier HD650 Custom Kulaklık Kablosu

SENN NELERE KADİRSİN!
    Öncelikle Sennheiser firmasını, ürettiği tüm kulaklıklarda son derece kötü kablo kullanması nedeniyle kutluyorum. Bu sayede kendi dışlarında hatırı sayılır büyüklükte bir custom sektörü oluşmuş durumda. Ebay ‘da aratınca mücbir miktarda üreticiye ulaşmak mümkün. İyi haber ülkemizde de çok iyi custom kablo üreticileri mevcut. Makul fiyatlar ve üstün müşteri hizmetleriyle AudioMinor marka kablo imdadınıza yetişiyor.

BİTKİN DÜŞTÜM HD6XX DİNLERKEN…
    HD600 ve HD650 ’nin stok kablolu halleri, her ikisi için de konuşuyorum, özel bir ses veriyormuş hissi uyandırmakla birlikte, kritik dinleme yapıldığında listenin altlarında kendilerini buluveriyorlardı. HD650 doğal olmayan sesi ve sahne sunumuyla, dengesiz frekanslarıyla beni bayağı bir yormuştu. Beni yorulmaktan kurtaran bu kablo bakın neler yapıyor.

BASIN MI VAR, DERDİN Mİ?
    Stok kablo ile bas sesler o derece baskın ve enstrümanlar o derece doğallıktan uzak çalıyordu ki, açıkçası herhangi bir mod ve yükseltmeyle bu sorunların kaybolacağını ummuyordum. Trompet bildiğin tenor saksafon gibi çalıyordu, ne kadar düzelebilirdi ki? İlginçlikler benim yakamı bırakmaz , kulaklık sesleri artık kendi mizacından da ayrılmadan doğru ya da doğruya olabildiğince yakın çalmaya başlıyordu. Audiominor kablo, bu kulaklığın en büyük çıkmazı ve nimeti olan bas departmanını sınıfına yakışır şekle getiriveriyor. Kontrol kazanmış baslar artık eskisi gibi diğer frekansları örtmüyor, bastırmıyor, gereksiz uzayıp, çamurlaşıp sahneyi dağıtmıyor. Stok kablo ile dinlediğinizde baslar sahneyi iki yana doğru uzatmak suretiyle sanal bir genişlik veriyordu. Custom kablo ile artık başladığı ve bittiği yer belli olan, enstrümanın pozisyonunu rahatlıkla yakalayabildiğiniz bir hal alıyor.

OSİLOSKOPUM YOK, YÜZDEM VAR!
    Hani elimde yüzde ölçen bi’ cihaz yok, olsa da kullanmam ama okuyucuya yaşadığım tecrübeyi ortak akçemiz olan yüzde cinsinden vermek en konforlusu. Hala bu kulaklıkla klasik dinlemek istemezsiniz. Ancak, hadi oran verelim sese ait tüm kriterlerde en az bir %20 lik toparlanma/iyileşme söz konusu. Tınılar biraz daha gerçeğe yakın, frekanslar arası denge oldukça toparlanmış, ideale yakın olmasa bile önceki kusurlarından çok başka yerde, ritim ve hız artık kontrolü kaçırmayacak derecede seri, dinamik kontrast bir önceki haline göre başarılı hale gelmiş, enstrümanların iniş ve çıkışlarına ve çıkış hızlarına hızlı ve isabetli tepkiler vermeye başlıyor.

DİNAMİK KONTRAST NE OLA?
    Bu dinamik kontrast kriteri, kulaklığın yine temel başarı ve başarısızlığını belirliyor. Herhalde HD650 kullanan kime sorsam yumuşak sesi ve yormadan kendini dinletmesini en önemli erdemlerinden kabul eder. Bu sükûnet hali bir açıdan dinleme keyfini arttırırken diğer yandan klasik müzik gibi birden hızlanan ve yavaşlayan pasajlardan oluşan müziklerde gerekli çıkış ve inişleri yakalayamıyor. Sanki hep aynı seviyede ve ritimde çalan bir orkestra imajı veriyor. Audiominor kablonun başarılarından biri de bu iniş ve çıkışlarda kulaklığa ihtiyacı olan dinamizmi sağlaması. Yine stok kabloda dağılan ve birbirine giren sesleri toparlayıp yerine yerleştirmesi sayesinde çözünürlük ve enstrüman ayrımında, enstrümanların ürettiği detayda oldukça belirgin bir iyileşme sağlıyor.

ÇOK AZ KULAKLIK SINIFTA KALMIŞTIR BENDEN.

Kablonun en büyük şakası, tamamen sınıfta bıraktığım (bugüne kadar çok az 4 vermişliğim vardır) bol 4’lü kriterleri %50 iyileştirmeyle önüme koyması oldu. Tonal denge, saydamlık, tını ve doğallık sınıfta kalmaktan kurtuldu. Burada saydığım kriterler, olmazsa olmazlarımdandır. Ne gariptir, HD650 nin özellikle bu kriterlerde ciddi sorunu vardı. Kendini listenin sonunda bulmasının asıl sebebi de buydu. Eğlenmek için müzik dinleyeceksek sorun yok dinlediklerim içinde en eğlencelilerden, ancak sadakat gibi ağır abi kelimelerle yürüyorsak kulaklık özellikle bu kriterlerde çelişki yaşıyordu. Netekim sorunsalın müsebbibi ağırlıklı kabloymuş. Tonal denge olması gereken yere oturamasa, bas ve mid-bas departmanı baskın gelse de, midler ve üstlerin miktaren çoğalmasıyla görece bir denge oluştu. Karakteri değişmedi ama karakterine bir denge geldi. Seslerdeki nicel dengelemenin dışında , frekans başarımları da en az bir gömlek iyileşiyor, kulaklığa sınıf atlatıyordu. Artık trompet , tenor saksafon gibi çalmıyor ancak gerçek dokusundan az da olsa uzakta kalıyordu. Bence bu iyileştirme bile kulaklığın mühendisliğine ne denli kafa yorulduğunun işaretini veriyordu. Stok kabloyla misal davulun alto, kick gibi tok kısımları diğer enstrümanlara göre doğru tınılar üretirken, zillere vurulduğunda sahne içinde lokasyon saptama sorunu baş gösteriyordu. Custom kablo ile dinlerken tınılar %100 oturmasa da en azından lokasyonu kaçırmıyor, bilgisini doğru göndermeye başlıyordu. Yine saydamlık ve detay bir AKG K X01 vs. gibi olmasa da bu denli koyu bir kulaklık için ciddi, tatminkar iyileştirmeler gösteriyordu. Saydamlıktaki iyileşmeler enstrümanların daha doğal sesler ulaştırmasına neden oluyor, bazı noktalarda renklendirmeleri kabul edilebilir bir hal alıyordu.

SON-UÇ
    Ben dramatik farklılıklar sebebiyle Audiominor kablo ile HD600’i değil de HD650 yi yazıya dökmeyi tercih ettim. HD600 zaten tonal olarak dengeli sayılabilecek bir kulaklık, HD650 kadar radikal bir yapısı yok. Yine yukarıda saydığım iyileştirmelerin bir çoğunu HD600 ile de yaşadım. Eğer bu seriden bir kulaklık alsaydım bu kesinlikle HD650 değil, HD600 olurdu. Ancak bu fiyat aralığında bir kablo yükseltmesinde yine bu kabloyu tereddütsüz tercih ederdim. Uluslar arası rakiplerinin 150-200USD + diğer masraflar gibi başlangıç fiyatlarla pozisyonlandığı bir dünyada Audominor kablo 180TL den başlayan fiyatlarıyla (incelemedeki kablo 180TL lik olandan) çok rekabetçi, çok cezbedici. Satış öncesinden daha kaliteli satış sonrası destek ve olağan üstü müşteri hizmetleri cabası…

#2 cique, 19 Ekim 2012
    Moderatör tarafından düzenlendi: 20 Nisan 2014
    4 kişi bunu beğendi.
  3. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD
    Sponsor AudioMinor

Alınan Beğeniler:
    1,622
    Elinize sağlık, çok akıcı bir inceleme.

Collapse Signature Expand Signature
  4. DarkTemplar

DarkTemplar
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    73
    Muazzam gercekten, elinize saglik.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

5. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,426
    Eline sağlık abi :)

6. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,343
    Cihan'cım eline sağlık.Harika bir inceleme daha...

HD 650+Kabloya sahip biri olarak zevkle ve ilgiyle okudum.

7. thejustice

thejustice
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    48
    Mükemmel bir inceleme. Ellerinize saglık

8. Fresk

Fresk
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    6
    Yine keyifle okuduğum çok güzel bir inceleme olmuş. Elinize sağlık Cihan Bey :)

9. groll

groll
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    0
    Başarılı bir inceleme özellikle tablo olayı muhteşem olmuş.Tebrikler.Tablo şablonu aslında diğer incelemeler içinde kullanılsa iyi olur.

10. UmutecH

UmutecH
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    2,250
    Muhteşem iş çıkarmışsın yine Cihan :yourock
    Kısa bir kelam etmem gerekirse,hd600-650 alacaksanız yükseltme kablosunun da maliyetini hesap etmenizi tavsiye ederim.Cihan'ın da ima ettiği gibi olmazsa olmaz denecek farklar yaratıyor çünkü.Ayrıca bana da sorsalar ikisi arasında hiç düşünmeden hd600 derdim :eek:k

11. panareturns

panareturns
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    çike çok sağlam iş çıkartmışsın. :) ben çok merak ediyorum bu modu.müsait bir zamanda buluşsak da dinlesem :)

12. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,343
    HD 650'yi moddan moda sokmaktansa doğrudan HD 600 almak daha doğru olmaz mı?
    Benim anladığım HD 650'yi HD 600 karakterine benzettiği oldu bu modlama işlemlerinin.Ben kaynak,kablo ve amfi kombinasyonlarıyla aşmaya çalışıyorum o karanlığı.

Vardığım sonuç şu:İpek tül tüm frekansların üstünde var.Adeta kulaklığın yapısı bu.Kaldırmaya çalışmak kulaklığın genetiğiyle oynamak gibi.Aynen kalsın.Sadece bas ve mid-bas frekansına doğru yönelen yatkınlığı üst frekanslara,en azından mid frekansa(yani yatay düzleme) doğru çekmeye çalışıyorum biraz olsun.(HD 600 yapıyorsun işte diyebilirsiniz.Değil.Fark oldukça sıkılaşan bas ve derlenip toparlanan mid-baslarda saklı.Uzun hikaye bu.....)
    Bunda da başarılı oldum kendimce.

2 kişi bunu beğendi.
  13. kerasertuero

kerasertuero
    Expand Collapse
    Guest

Elinize, kulağınıza sağlık. Çok iyi bir inceleme yazmışsınız. Çok beğendim. Yalnız bu kulaklıkla ilgili şu dikkatimi çekti. Belki bu konuda benimde bilgisizliğim olabilir. Bu kulaklık Hi-Fi değil mi? Mid-Fi olarak yazmışsınız.

14. pastnova

pastnova
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    2
    Hi-fi hi-end gibi dusunmus sanirim cigue aynı markanın hd800 adli hi-end bir urunu piyasada oldugundan.Mid-fi terimi hosuma gitti :)

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

15. cique

cique
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    87
    Öncelikle Kulaklığı gönderen Sertuğ'a, kabloyu gönderen Umut'a(kablonun sahibi o an Umut'tu), postalayan Baran'a, kablo bendeyken satın alan Fatih'e (bende inceleme süresince kalmasına ses etmedi :) ) teşekkür ederim. Kabloda amma kişinin emeği varmış :)
    Yine güzel sözleriyle daha çok yazmama sebep olan forumdaşlara da teşekkür ediyorum. Yalnız sizden bi' ricam var, burada yayımladıklarım bir okuma oturumuna müsade edecek kısalıkta tutmaya özen gösteriyorum. Soru ve katılmadığınız tartışmaya açmak istediğiniz hususları da paylaşınız ki başlık altında gerçek bir ameliyat yapalım.
    Murat kulaklık bende olmadığından birlikte dinleyebileceğimiz başka ürünlere yönelmemiz gerekecek :)
    Bu modla kulaklık HD600'e yaklaşmıyor. Temelde ikisi tamamen farklı kulaklıklar. Yani biri daha parlak/analitik/dengeli, diğeri baslı, mellow, tatlı tizli vs. değil. Birkere HD650 sahneyi yatay olarak uzatıyor, HD600 yukarı doğru uzatıyor. HD650 ile AKM, İş Sanat vs. kapalı konser salonlarında gibisin, HD600 direk sahneyi Harbiye Açık Havaya bağlıyor. Aslında bu sanallaştırma sebeplerinden Sennleri pek sevemedim. Neyse, bu modla HD650 tülden (bana göre örtü) kurtulmuyor, para deliği denen bi mod var, tam göbektek bi' sünger var onu da çıkarıyorsun, belki o zaman ses açılır, karanlıktan kurtulur diyeceğim o zaman da karakteri bozulurmuş gibi geliyor.
    Çok varyasyona girememekle birlikte dediğin DAC, kablo, amfi seçenekleriyle dominant karakteri şekilllenebilirmiş gibi geliyor. Bence bu kulaklığı seven için bunlar pek mevzu olmasa gerek, çok öznel bir durum bu...
    Bu tabir bana değil uluslar arası head-fi camiasına ait bir tanım. pastnova'nın dediği gibi HD800, LCD2, HE-6 vs 1000usd üzeri kulaklıklar için genel olarak hi-fi sınıfı yakıştırması yapıyorlar. Mid-fi sınıfı 250-300usd den başlıyor ama bu fiyatlarda ses seviyesi mid-fi olmayan kulaklıklar da olduğundan burada durum bayağı görece kazanıyor.

16. kornography

kornography
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    261
    İncelemeler teker teker geliyor:)

Eline sağlık abi, renkli ve sürükleyici bir inceleme yazısı olmuş:)

17. kerasertuero

kerasertuero
    Expand Collapse
    Guest

Anladım. İsmi mid-fi olmuş hi-fi olmuş farketmez. Acaba benim bilmediğim bir durum mu var diye merak ettim. Gerçekte bu ürün hi-fi olarak geçiyor ama ürünleri ses kalitesine göre gruplandırma işleminden sonra, bu isimlendirmeler kişisel dinletilere ve tecrübelere dayalı yorumlar

18. panareturns

panareturns
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    hayır değil.hi-fi kaydı en sadık çalan,üst düzey malzemelerle ve yüksek kalite öncelikleriyle üretilmiş ekipmanlardır.hd 650,dt 880 990,senny 600,akg k 601-701 gibi kulaklıklar (aklıma gelenler bunlar)mid-fi kategorisindedir.hi-fi,ya da hi end kategorindeki kulaklıklar zaten malumunuzdur herhalde :) maalesef bu camiada ne kadar ekmek o kadar köfte.ha f/p oranı çok iyi ekipmanlar yok mu?tabii ki var.ama bu onların klasmanını değiştirmiyor maalesef :eek:k

19. panareturns

panareturns
    Expand Collapse
    MP3

Alınan Beğeniler:
    4
    anlatımımı daha da açmak için şöyle bir örnek vereyim.ben mümkün olduğunca transparan çalan,dengeli,açık karakterli,parlak sunumu olan komponentleri beğeniyorum.bu işlere başladığımdan beri bu böyle idi.şu an kullandığım dac'ım dacmagic.parlak karakterli,tize kayan bir sunumu var.ancak daha üst düzey bir dac olan benchmark dac 1 e geçiyorum.belki fark %10 genel manada.ama bu dacmagic in hi-fi bir dac olduğu anlamına gelmiyor :) iyi çalıyor,ama daha ayrıntılı,temiz,parlak,dengeli çalanı mevcut.veyahut kulaklık kısmında.elimdeki he 5 mükemmel bir kulaklık.(benim kriterlerime göre)he 6 ya geçersem sevdiğim parlak,açık sunumdan bir nebze vazgeçmek durumunda olacağımı peşinen biliyorum.ama bu he 6 nın he 5 ten üstün olduğu gerçeğini değiştirmiyor :) yani bu beğeniyle vs.ile alakalı değil.bir imza var komponentlerde siz de size uyan imzayı takip ediyorsunuz.bol bol para harcayarak tabii. ???

20. okty_k

okty_k
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,446
    Neyin başı, ortası, sonu? Asıla, kayıda sadakat.

Bir sürü üst-uç tanımlamasıyla bilinen marka var (cihaz, kulaklık, kablo, hoparlör...). Peki hepsi nötr bileşenlerle üst-uç sadakata sahip mi? Hayır!

Deniz dalgalı olsa da (zevkler değişse de) hedefiniz değişmiyorsa (gerçek enstrüman sesleri) bu ayırımı yapabilirsiniz.

Bunun için tek çare mümkün olduğu kadar gerçek enstrüman seslerini dinlemek, bilmek, konserlere gitmek...

Orta seviye bir kulaklık benim hedefime bir bütün olarak uygun çalıyorsa, bunu çoğu noktada bundan başarılı ama bazı noktalarda abartılı çalan üst-uç denen bir kulaklığa tercih ederim.