Sennheiser HD25-1 II Taşınabilir Kafaüstü Kulaklık İncelemesi

'Sennheiser' forumunda yilmaz196 tarafından 16 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

1. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    Sennheiser in kapalı kulaklıklarda ki amiral gemisi olan bu kulaklık, hafifliği, her parçasının değişebilir olması, sağlamlığı, ufak boyutları, diğer hd 600 ve 5xx serisinden klasikleşen senn sesinden ayrılması ve dengeli temiz sesiyle ön plana çıkıyor. Kutusunun içinden bez torba şeklinde ve ağzı iple büzülen bir taşıma kılıfı, 3.5 luktan 6.3 lüğe çeviri adaptör, ekstra kadife kulaklık padi ve sünger filtre çıkıyor.

Kulaklık rahatlık konusunda gayet başarılı. Kulaklık kapları kulak kepçesi üzerinde duruyor. Herhangi bir sıkma durumu yok. İzolasyonu çok iyi, zaten genel kanı da bu yönde. Bulabileceğiniz izolasyonu en sağlam kulaklıklardan biri, belkide en iyisi. Bu konuda Beyerdynamic dt770den daha iyi. Malzemesi sert plastik. Taç kısmı da aynı malzemeden. Kafanıza değen üst kısımda, kulak kaplarında kullanılan süngerden kullanılmış. Gayet yumuşak ve rahat. Saatlerce kullansanız bile rahatsız edecek bir yapısı yok kulaklığın. Ama yaz aylarında, üstünde takılı gelen ince deri gibi kaplaması olan süngeri, uzun kullanımlarda terletebilir. Sonuçta kulak kepçesi üzerinde duruyor, kulağınızı içine almıyor. Diğer kadifemsi süngeri ben sevmedim. kaşındırıyor, ama seven de vardır heralde. Değiştirmesi çok kolay, beyer dt serisi mantığında takmışlar. Ayrıca ben ekstradan ath-esw9 un padlerinde de aldım. Bir süre Hasan dan alıp kullanmıştım ve onun padleri baya bir hoşuma gitmişti. Hd 25 in padlerine göre biraz daha geniş, kulağı daha çok içine alıyor. Bu da hem rahatlığa, hem de az da olsa sahneye etki ediyor.

Ses kalitesine gelecek olursak, öncelikle kulaklık mid ve tiz dengesi olarak çok iyi. Klasik senn sesi yok. Tizler net ve orada olduğunu gösteriyor. Baslar güçlü ve ayrıntılı. Ama bas kafa ayarında değil. Hd650 nin basları daha fazla buna göre. Seste genel bir denge hakim. Tizlerde asla sibilans yok. İşte müzik dinlemeyi en rahatlatan olayda bu zaten. Hem denge hem sibilans yok. Sahne zaten az, malum kapalı hemde ufak kabine sahip. Gradoya benziyor biraz sahnede. Enstrüman ayrımı normal düzeyde. Ne üst düzey ne kötü. Vokaller ve bas benim en çok hoşuma giden tarafı oldu bu kulaklığın. Ses yükseliği yeterli olmaktan öte. Zaten bu yönde üretilmiş bir kulaklık, çok yüksek ses basınçlarına dayanabiliyor, en ufak bir pörtleme, bozulma yok. Xfi platinium ses kartının ön konsolunda bile, gayet yüksek ses veriyor. Bu bakımdan mp3 playerlarla da uyumu çok yeterli. x1050 ile çok güzel bir ses alıyorum. Aslında iemlere tonlarca para vermektense, hem kulaklık hem iem işini, HD25 ile çözebilir insan.
    Her ne kadar 70 ohm olmasına rağmen, mp3 player ve ses kartlarının kulaklık çıkışlarından dahi kaliteli ve yüksek ses verebilen bu canavar, amfi ile daha da coşuyor. Ses te bariz bir hacim farkı oluşuyor. Derinlik, ayrım artıyor.

Karşılaştırmalara gelecek olursak, elimdeki 32 ohmluk dt770 ile arasında en başta sahne farkı var. Dt770 de kapalı bir kulaklık olmasına rağmen, Hd 25 i çıkarıp, 770i taktığımda. 770 ile 990 arasındaki sahne farkı gibi bir değişim oluyor. Bu da kulaklık kupalarının arasındaki hacim farkından kaynaklı tahminim. Sonuçta hd25 çok ufak bir kulaklık. Direkt ses kartı veya playerda ki performansı baz alırsak, hd25 bariz daha iyi. Halbuki biri 70 diğeri 32 ohm :) . Baslar hd25 te çok daha derin ve güçlü geliyor. Tabi 770i amfilediğimizde, gerçek gücüne kavuşuyor. Bana kalırsa bu haliyle bile hd25 daha dengeli bir kulaklık. Ses hd25 te daha sıcak ve canlı.
    Hasan ın ath-esw9 u ile karşılaştırırsam ki bunu ona da belirtmiştim, ses renkleri aşırı benziyor. Gözledmlediğim tek bariz fark bas kısmındaydı. HD25 in baslar daha sıkı ve sert, ath-esw9 un baslar daha boomy idi. Tercih meselsi tabi, bana iki türde güzel geliyor. Ayrıca esw9 daha kozmetik bir kulaklık tabi. Hd25 te klasik alman tasarımı kendini belli ediyor.

Genel bir değerlendirme yaparsam, kesinlike kapalı kulaklık için düşünülmesi gereken bir kulaklık. Taşınabilirlik, hafifliği, yalıtımı üst düzey sesle birleştirmiş bir kulaklık.

Artıları Eksiler
    +Dengeli ve temiz bir ses -Kısa kablo(1.5 metre)
    +Sağlam ve değişebilir yapı -Tipsiz :p
    +Taşınabilirlik yüksek
    +Yüksek ses seviyesi(arzu edene)
    +Üst düzey izolasyon

2. thehadi

thehadi
    Expand Collapse
    Guest

Bu saatte tek nöbetçi benim sanıyordum :)
    Ellerine sağlık Erdinç, güzel inceleme

3. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,019
    Olm senin işin gücün yok mu bu saatte inceleme yazıyon :b

Walla diğer incelemelerine göre bu daha iyi olmuş.Eline koluna sağlık aslanım

4. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    548
    Eline sağlık abi :eek:k

Collapse Signature Expand Signature
  5. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    Bass konusunda düşüncemin aksi yönde sonuç çıkması ilginç oldu daha kuvvetli bass sesler bekliyordum. Eline sağlık Yılmaz

6. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,019
    Walla işin aslı ben de şaşırdım bass konusunda Emre.Bu HD 650 bu kadar bass lı bir kulaklı mı yahu.Alalım gitsin o zaman :p

7. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    Teşekkürler. Vallaha ne zaman yazacağım hiç belli olmaz. AKlıma estimi yaparım :cheesy: Özgür senin namusun dt990, öyle kirletip bir kenara atamazsın. Kan çıkar vallaha. :knuppel2:

8. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    Ayrıca senin gibi trance(takip ediyorum seni başka sitelerde, benden kurtulamazsın :pol) ci teknocu bir adam nasıl 880 dinliyor şaşıyorum vallahi. 8)

9. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,019
    Trance çı techno cu hee bak bak bak tanımlamalara bak sen :c

Öyle çalıştığın yerin imkanlarını beni takip etmek için kullanma walla şikayet ederim seni ona göre :knuppel2:

10. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    120
    Eline sağlık üstad, çok güzel inceleme, ayrıca Senn'in en alınası kulaklıklarından biri diye tahmin ediyorum.

Basları müthiş dolgun HD650'nin. Genel olarak da bayağı hacimli - dolgun sesi var, tabi sahneden biraz biraz kaybederek. Trance, techno'dan anladığımı söyleyemem ama HD650'nin o türlerde beyerler'in hepsinden iyi iş yaptığını düşünüyorum daha hızlı basları sayesinde. Yine de almadan denemende fayda var hocam, özellikle tizleri ve sahnesi riskli bölgeler. Genel olarak şu ana çıkmış belki de en müzikal kulaklık.

11. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,019
    Aslında bu işe başlarken kriterim sadece sağlam bass weren kulaklıklardı ki sizde tanıksınız bu duruma.Ancak 880 den sonra we biraz da bu konuyla ilgili bilgi sahibi olduktan sonra anladım ki asıl mesele kulaklığın ruhu sayılabilecek özelliği olan şey yani sahne etkisi.
    Şimdi en önemli kriterim sahne etkisi.Elbette bass ta etkili isteklerimde ama hiçbir özelliğin birbirini baltalamadığı bir kulaklık istiyorum.
    Sanırım bu pek mümkün değil en azından şimdilik :)

Metin teşekkürler uyarın için.Denemeden karar wermeyeceğim :eek:k

12. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Elinize sağlık yilmaz196,çok güzel inceleme

13. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    115
    Sennheiser'ın popüler modelleri arasında saklı kalmış bir kulaklık. Bu inceleme sayesinde tanımış olduk. Eline sağlık Yılmaz.

14. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    Kesinlikle haklısın ulyses. Hakettiği yerde değil bu alet. Fiyat performansı çok iyi.

15. compicat

compicat
    Expand Collapse
    DSD
    Sponsor AudioMinor

Alınan Beğeniler:
    1,622
    Eline sağlık Yılmaz.

Collapse Signature Expand Signature
  16. ftt

ftt
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    0
    gerekli bir incelemeydi, eline sağlık!

17. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,019
    Türkiyedeki satış fiyatı o kadar da uygun değil yahu ???

18. noXious

noXious
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    13
    TR de uygun olan ne varki :) bu arada Ögür HD650 yi benden önce dinlersen elektronik müzik konusunda söylediklerin benim için referans olacak bilesin ;)

19. yilmaz196

yilmaz196
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    8
    Özgüre kaldıysan yandın ;D

20. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,019
    Ankara da 100 kilonun üstünde kalın enseli bir arkadaş war Emre'cim.Ona gidince deneyecem inşaallah.Yazarım sana görüşlerimi :eek:k