Sennheiser HD4.30 ve HD2.30 incelemeleri

'Sennheiser' forumunda Ozan tarafından 9 Nisan 2017 tarihinde açılan konu

1. Ozan

Ozan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    696
    Sennheiser HD4.30 ve HD2.30 kulaklik incelemeleri ile sizlerleyim.

Oncelikle bircom’a ve Baran’a tesekkurlerimi iletmek isterim, bu iki kulakligin incelemelerini ve ufak capta karsilastirmalarini sayelerinde yapiyorum . Tamamiyle benden kaynaklanan bazi nedenler yuzunden inceleme gelmesi gereken tarihten daha gec geldi, bu yuzden kendilerine ozurlerimi de sunmak isterim.

Fotograf isinde gercekten iyi degilim, pek anlamam beceremem. O yuzden basit ve az sayidaki fotograflar nedeniyle kusuruma bakmayin.

Kullanilan ekipmanlar ve dinlenilen muzikler

Agirlikli olarak iPhone SE kullanildi mobil olarak disarda. Kullanilan uygulama ise Neutron’du. Bir sure DX80 ve bir sure de notebook bilgisayarda foobar2k programi ile kullanildi. Iki kulaklik da yuksek seviyede guc istemiyor telefondan bile rahat rahat surulebiliyorlar.

Defalarca dinlenilen bazi albumler var test suresi boyunca, onlari yazma ihtiyaci hissettim.

The Weeknd – Starboy

Sofi Tukker – Soft Animals EP

Norah Jones – Day Breaks

Kanye West – My Beautiful Dark Twisted Fantasy

Jain – Zanaka

Drake – More Life: A Playlist By October Firm

Disclosure – Caracal

Daft Punk – Discovery ve Random Access Memories

Arctic Monkeys – AM

A Tribe Called Quest – We Got It From Here… Thank You For Your Service

Bunlar disinda rastgele Adele, Lana Del Rey, Chance The Rapper, Jimi Hendrix, The Doors, The xx sarkilari da araya serpistirildi.

Malzeme kalitesi, konfor ve izolasyon

Iki kulakligin da uretim kalitesi benzer seviyede. Kafa bandi ve destek saglamasi icin kullanilan kismi cok begendim. Hem saglam yerinden cikmayacak kolay kolay eskimeyecek bir sistem hem de cok rahat, uzun suren dinleme seanslarinda bile sikinti cikarmiyor. Iki kulaklikta da bol miktarda plastik kullanilmis. Momentum serisindeki gibi metal arayanlar malesef uzulecektir. Kullanilan madde plastik de olsa kesinlikle kotu uretilmis ve ucuz hissi vermiyor. Yalniz HD4.30un slider mekanizmasi bana yeterince sert gelmedi malesef, kendi kendine padlerin oldugu kisim uzayip kisalacakmis izlenimi veriyor. Daha sert ve kati bir sekilde hareket etmesini isterdim. Bunun disinda hareket ederken verdigi feedback kac tik gittiginizi anlamanizi saglarken yine de olmasi gerekenden biraz daha kolay ve hizli gittigi icin belki sizi huzursuz edebilir. HD2.30daki slider mekanizmasinda her hangi bir tik geri donusu yok, padlerin oldugu kisim direk kayiyor. Ancak kaldigi yeri cok daha iyi tutuyor ve kazara asagi yukari oynama ihtimalleri yok.

HD4.30un over ear yapisindan dolayi daha rahat. Ancak uzun dinleme seanslarinda kulagi terletebiliyor, sicaklik hissiyle rahatsizlik verebiliyor. Bunun disinda padlerde kullanilan maddeler gayet rahat ve hos. Kulaklik kapali bir dizayna sahip ve izolasyon seviyesi benzeri over ear kulakliklar ile ayni denilebilir. Padlerin de yardimiyla tatmin edici seviyede izole ettigini soyleyebilirim. Bu arada kulakligi disarda mobil olarak kullanmak isteyenlere ufak bir tavsiye, buyuk bir model oldugunu unutmayin, ya cantanizda falan guzel bir yer ayarlayin kendisine ya da boynunuzda tasisaniz bile size biraz rahatsiz edecegini kabul edin. Malum onumuz yaz, sicak havalarda iyice bunaltabilir. Tabi soylemeden olmaz kulakligin cok guzel bir katlanma mekanizmasi var, cantada falan tasima isini kolaylastiriyor.

HD2.30 on ear bir yapiya sahip. Kulaklik buyuk abisi ile yanyana durunca aradaki boyut farki cidden ortaya cikiyor. Cok daha kompakt bir model. Konfor olarak bir over ear gibi kulaginizin etrafina oturmuyor padler, direk kulagin uzerine oturuyor. Ancak yaptigi baski oyle cabucak agri yapacak turden degil. Uzun dinleme maratonu yapmazsaniz eger agri sizi olmadan gecinip gidersiniz kendisiyle. Izolasyon olarak tahmin edilebilecegi gibi bir tik daha geride HD4.30a kiyasla. Ama tasinabilirlik kisminda avantaji var tabiki. Benzer katlanma mekanizmasi kendisinde de var ve ufak boyutu sayesinde mobil hayatta avantajli hale geliyor.

Soylemeden gecmeyim iki kulakligin da kablolari cikabiliyor. Sennheiser bunlara guzel bir kilit sistemi yapmis, kablolar kulakliga takildiktan sonra ufak bir cevirme islemi ile kilitleniyor oraya ve rastgele cikmalari mumkun olmuyor. HD4.30 iPhone uyumlu geldi, onun mikrofon kalitesini test etme imkani buldum, karsi taraf sesimin net ama biraz uzaktan geldigini soyledi. Eger mikrofon konusurken agiza yaklastirilirsa sorun olacagini sanmiyorum. HD2.30 Android cihazlar ile uyumluydu, muhtemelen mikrofonu aramalarda calisiyordur ancak test etmek nasip olmadi. Kisacasi telefon ile kullanip mikrofon kalitesini merak eden arkadaslarin ici rahat olsun.

Ses

Burda iki kulakligi bir arada inceleyip yeri geldikce ufak ufak birbirleriyle kiyaslama yapacagim. Umarim kafanizda sesleriyle ilgili guzel fikirler olusur.

Alt frekanslar: Iki kulaklik da notralin kuzeyinde vuruyor miktar olarak. HD4.30da siddet ve vurus gucu cok daha fazla, sundugu hava daha sicak. Ama bu kadar fazla bassi malesef kontrollu bir sekilde tutamiyor ve dagitiyor. Gayet guzel titresimi ve havada kalma suresi var ancak biraz da yavas kaliyor. Hizli ve tok bass arayan arkadaslari tatmin etmeyecektir. Genel olaraksa bass severleri tatmin edecektir ozellikle sesi de actiginizda kafatasi titreten seviyeye cikabilir. Basslardaki detay ve cozunurluk kotu seviyede degil kesinlikle ancak bu kadar detayi toplu ve net bir sekilde veremiyor, etrafa dagitiyor bir miktar. Tonlama olarak da gerceklikten biraz daha uzak ama eglence faktorune daha yakin oldugunu soyleyebilirim.

HD2.30 abisine oranla cok daha notral ama kesinlikle “bass light” olarak dusunulmesin. Kendisi de notralin daha kuzeyinde kaliyor ama HD4.30 kadar cok acilmiyor sahil seridinden. Benzeri bir sicaklik bunda da bulunuyor ve cok daha derli toplu, sesi dagitmadan veriyor. Vurus gucu ve titresim hissi kesinlikle abisinden daha geride ama naturallikten dolayi avantaji bence eline geciriyor. Havada kalma suresi ise abisine benzer. Bass cozunurlugu konusunda ise HD4.30un gerisinde kaliyor ama bu acigi daha dogal ve gercege yakin bir bass tinisiyla kapatiyor.

Orta frekanslar: HD4.30da biraz geride, cukurda kaliyor ve basslardan gelen sicakligin icinde tizlerden gelen parlak notalar metalik bir his birakiyor. Genel cozunurluk seviyesi basslarda oldugu gibi aslinda tatmin edici ama ayni sekilde tonlamalarda biraz sikinti var gibi. Detaylar orada ve kendini belli ediyor yani temiz caliyor aslinda. Ama basslarin bunaltmasi ve tizlerin naturallikten calip tonunu dijitalize etmesi herkesin sevecegi tarzda olmayabilir. Kisacasi alt midler zengin ancak geride, ust midler ise daha on planda ama tizlerin fazla etkisi altinda kaliyor ve naturalligini yitiriyor. Vokaller ise parlak ve onde, ozellikle kadin vokallerde biraz fazla parlama olabilir.

HD2.30da midleri geride bulmadim abisi gibi. Bass ve tizlerle uyum icerisinde genel olarak ortada kaliyor. Ne one gitmis ne de geride kendini kaybettirmis. Natural ve hafif sicak bir havasi var, genel karakteri icin zengin ve organik denilebilir. Cozunurluk bir tik daha geride, detaylari secmek daha zor olabiliyor, ayrim konusunda abisinden ogrenebilecegi bir kac sey var aslinda. Buna ragmen basslardaki avantajini burda da koruyor, cok daha natural cok daha dogal bir sunumu var. Notalar daha gercekci ve tonlamalari dogru. Uzun sure HD2.30 dinleyip birden HD4.30a gecince, bu kulaklikta bir sorun var, yanlis nota vuruyor sanki diyorsunuz. O vurdugu notayi daha net duyuyorsunuz ona lafim yok ama tonlamasinda hatali olan bir sey var hissi kapliyor sizi. Vokallere gelirsek, abisi gibi parlak degil, vokali notral ve biraz daha geride veriyor. Genel olarak onde ve natural bir vokal sevdigim icin aslinda ikisinin ortalamasi cok iyi olurdu, HD4.30 gibi onde ama HD2.30 gibi dogal bir ses bence kazanan kombinasyon olurdu.

Ust frekanslar: HD4.30un keskin kaldigi bir yer olmus tizler. Parlak ve metalik bir dokusu var, tizler yapiskan ve iyi ayrismiyor. Miktar olarak oldukca fazla, ozellikle uzun dinlemelerde yorucu bir tonu var. On plana cikarilmis ve gercekten capcanli. Bu tarz tiz sevenleri mutlu edecektir diye dusunuyorum ama malesef bana pek uymadi. Genel kalitesi ise ortlamanin ustu aslinda, sadece dokusundan parlakligindan kaybediyor. Tizleri canli sevenlerdenseniz denemenizi oneririm ama parlak tizler sizi rahatsiz ediyorsa malesef burda guzel bir eslesme bulmak zor.

HD2.30un tizleri daha sakin. Tonlamasi benzer ama miktar olarak daha az. Biraz sicaklik var tizlerinde genel ayrimi malesef cok iyi degil. Kulakligi yersiz yere parlatmiyor ve tonlamasini bozmuyor bu yonden oldukca basarili buldum. Notral denilebilir belki cok ufak bir tik notralin daha kuzeyinde hatta. Bu artis cok da kotu olmamis obur turlu genel kulaklik karakteri cok karanlik olabilirdi. Tizler genel olarak rahat, kulagi rahatsiz etmeyen ama kendini de unutturmayan bir yapida. Tonlamasi ve naturalligi HD4.30a kiyasla daha iyi. Kontrolu elden birakmiyor ve HD4.30 gibi sibilansa kaymiyor notalar.

Sahne: HD4.30un sahnesi kesinlikle yanlara iyi aciliyor ve genislik hissini veriyor. Basslardaki yogunluk ve sicaklik enstruman aralarini hizlica doldurmus ve havadarlik hissini tizlerdeki yapaylik ve parlaklik karsilamaya calisiyor malesef. Genel cozunurlugu yuksek olan bu kulakligin keske enstruman ayrimi da ayni basariya sahip olsaydi diye dusunmedim degil ancak kontrolsuzce alt frekanslardan yayilan sicak hava buna biraz engel olmus. Derinlik hissi ise fena degil ama yanlara dogru uzandigi kadar cok uzanmiyor. Yine de 3 boyutlu sahne izlenimini hissiyatini veriyor. Genel karakterinin V seklinde olmasi da sahne konusunda sicak havaya ragmen gecer not almasina yardimci oluyor.

HD2.30 malesef yanlara abisi kadar iyi genisletemiyor sahneyi ama derinlik hissinde bir tik daha onde. Sahnenin 3 boyutlu hayali daha kuvvetli. Sahnesi HD4.30 kadar sicak havayla dolu olmasa da cozunurluk eksikligi burda sorun yaratiyor. Yani enstrumanlarin yerlerini, konumlandirilmalarini duymak hissetmek sorun degil ama sanki “blur” efektiyle beraber onlari hayal ediyormussunuz gibi geliyor. Biraz daha net ve cozunurluklu olsaydi eger kesinlikle fiyatinin cok cok uzerinde bir sahneye sahip oldugunu soyleyebilirdim ama simdiki hali bile gayet iyi ve kabul edilebilir seviyede. Genel olarak HD2.30un sahnesi daha “dogru” konumlandirilmis gibi geldi bana, keske HD4.30daki gibi daha detayli bir imaj/goruntu olusturabilseydi dinleyicinin kafasinda.

Son sozler

Sanirim buraya kadar usenmeyip incelemeyi okuyan arkadaslar benim HD2.30u daha cok begendigimi anlamislardir. Genel olarak hicbir seyde mukemmel olmayan ama her seyi ortalamanin uzerinde yapan, genel havasi naturel olan bir kulaklik. Hafif sicak olmasiyla, basslarinin tinisiyla, tizlerinin rahat olmasiyla bana kendini sevdirdi. Tabi ki daha iyi yapmasini diledigim yanlari var ama hangi kulakligin yok ki. Bana sorarsaniz fiyatinin biraz daha uzerinde bir performansi var. On ear olmasi kimisi icin avantajken kimisinin hosuna gitmeyebilir. Kesinlikle abisine kiyasla daha mobil hayata uygun bir kulaklik.

HD4.30 ile ask ve nefret arasinda bir iliskimiz oldu. Cok fazla seyi iyi yapmaya calismis sanki ama ortaya malesef pek gercekci olmayan bir kulaklik cikmis gibi. Guclu basslari kendini sevdiriyor ama sanki biraz daha kontrollu olsaydi diye dusunmeden edemiyorsunuz. Midleri detayli ama saginin ve solunun etkisi altinda kalmis. Sicak havanin icinden onlari secmek zor olabiliyor, sectiginizde ise notalarin ust frekanslarin parlakligini almis oldugunu goruyorsunuz. Tizleri ise sibilansa kacan, metalik bir havada. Ayrimi biraz daha iyi olsa, karakteri bu ama en azindan ayrimi iyi cozunurlugu iyi diyip kabul edecektim ama malesef bu haliyle enerjik tiz sevenleri kendine cekecektir sadece. Kulakligin bence en buyuk sorunu ise notalarinin naturalligi. Yani dogal bir tonlamasi, tinisi yok. Eglenceli gumbur gumbur bass vuran capcanli tiz seven biriyseniz kesinlikle oneririm kendisini. Ancak ben monitorumde naturallik arayan biriyim derseniz HD2.30 daha dusuk cozunurlukte olmasina ragmen daha iyi bir tercih olacaktir bence.

Iki kulakligin da cok sevdigim, iki kulakligin da daha iyi olabilecegini dusundugum yonleri var ama genel olarak HD2.30 daha onerilebilir ve daha cok seyi dogru yapan bir kulaklik izlenimi olusturdu bende.

Okudugunuz icin tesekkur ederim, seciminizde size faydali olmasi dilegiyle.

18 kişi bunu beğendi.
  2. Özen

Özen
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    2,767
    İncelemeniz gerçekten çok ayrıntılı ve güzel olmuş. Bir ara 4.30 u bende alacaktım baya bir düşünmüştüm hatta ama pek inceleme görmemiştim. İyiki de almamışım.
    4.30 un görüntüsü gerçekten çok hoş ama görüntü bir yere kadar .
    Söylediklerinize bakarak 2.30 daha iyi bir kulaklık olmuş gibi

3. Baran

Baran
    Expand Collapse
    Administrator

Alınan Beğeniler:
    3,426
    Eline sağlık @Ozan Oldukça detaylı ve akıcı bir inceleme olmuş.

2 kişi bunu beğendi.
  4. s4vaş

s4vaş
    Expand Collapse
    Yeni Üye

Alınan Beğeniler:
    22
    @Ozan hocam kulaklariniza saglik. Sennheiser HD 4.30 modelini tasarim acisindan cok begenmistim. Uzun zamandir gordugum en şık kulaklikti kendileri, ama sesi hakkinda yorumlarinizi okuyunca alip almamak konusunda muallakta kaldim. Biraz daha arastirmam, hakkimda hayirlisi olur herhalde :)

5. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,343
    Elinize sağlık.

6. Ozan

Ozan
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    696
    @s4vaş Elimden geldigince ne tur ses sevenlere hitap edebilecegini anlatmaya calistim, bakarsiniz bayagi hosunuza da gidebilir, kulakliktan ne beklediginize bagli. Benim kendisiyle hem ask hem nefret dolu gunlerim oldu bazi acilardan cok begenirken bazi acilardan olmamis ama yaa dedigimi fark ettim.

#6 Ozan, 28 Nisan 2017
    Moderatör tarafından düzenlendi: 28 Nisan 2017
    2 kişi bunu beğendi.
  7. mfya

mfya
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    1,823
    HD 4.30 modeli şu an hepsiburada.com 'da 399,90 lira. Düşünenler kaçırmasın.

Collapse Signature Expand Signature