Sennheiser HD600 Kafaüstü Kulaklık İzlenimleri

'Sennheiser' forumunda witness tarafından 19 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

1. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Not: Eğer kulaklık hakkında görüşleri olan arkadaşlar varsa yorumlarını eklemelerini rica ederim. Böylece daha faydalı bir kaynak olur :)

Kulaklığı dinlemem için bana yollayan Hasan'a bu imkanı yarattığı için özellikle teşşekür ederim:)

Kulaklık orjinal kablosuyla gelmedi; Hasan'ın kendi yaptığı gayet sağlam duran mogami kablo vardı üzerinde. Az çok sese muhakkak etki ettiğini hesaba katmak gerektiğini hatırlatmak lazım.

Hd600 gayet rahat bir kulaklık. Kulağı tamamen içine alan ama dt880'e göre daha küçük pedleri var. Rahatlık konusnda bence dt880'den daha önde. Çünkü kulağı daha iyi kavrıyor ve kafaya baskısı biraz daha az. (süngerlerin de katkısı var rahatlık konusunda)

Ses karakteri daha evvel dinlediğim sennheiser modelleriyle birebir aynı olmasa da paralellik gösteriyor. Nötr çizgisinin solunda kalıyor. En dikkat çekici özelliği özellikle düşük frekanslı midlerin önde ve hacimli olması. Bu sayede mesela dt880'de dinlerken duyulan ama belli belirsiz olan bir gıcırtı ya da nefes sesi hd600 de bir anda dikkat çekici oluyor.

Genel olarak yüksek frekanslı midlerden tiz frekanslı seslere gidildikçe karakteri gereği dt880'e göre daha az canlılık gösteriyor. Dt880'in uzakta ve açık midlerine karşılık hd600'ün koyu ve yakında duyulan midleri tam bir zıtlık gösteriyor.

Sahne genişliği konusunda önemli farklar yok ama sahne derinliği yukarda saydığım nedenlerden dolayı dt880'in daha iyi.

Bas tepkileri hd600'de kesinlikle daha vurgulu. Özellikle yapay basların olduğu tekno-pop türü müziklerde dinlemesi daha keyifli. Dt880 (600 ohm)'in basları daha kuru ve uzantısız.

En çok merak ettiğim klasik müzikte hangisinin daha iyi olduğuydu. Kendi adıma sorunun cevabını bulmakta pek zorlanmadım. Dt880 bence daha iyi. Bunun birkaç nedeni var. Birincisi hd600'ün çok hacimli ve yakın midleri müziğin çok hızlandığı ve çok enstrümanın çaldığı anlarda dt880 kadar hızlı uzantısız tepkiler veremiyor. İkincisi (kişisel beğenim) daha steril ve kuru midleri yaylı seslerin dt880'de daha doğru duyulduğu yönünde.

Head-fi'da hd600'ü klasik müzik için daha çok beğebeb dinleyiciler de var. Burada kişisel zevkler de işin içine giriyor. Genel olarak bakıldığında hd600 daha sıcak ve müzikal bir ses sunuyor. Sennhesier karakterine alışmış birisinin dt880'in uzak,kuru kimi zaman incelen midlerine alışması zor olabilir. Ama aynı şey tersi için de geçerli. Benim için hd600'ün karakteri oldukça kapalı.

Ama şurası kanımca şüpheye yer bırakmayacak kadar kesin, Dt880 çok enstrümanlı ve hızlı türlerde daha iyi enstrüman ayrımı yapıyor. Örneğin koral müziklerde hd600'le dinlerken, sesin çok şiddetlendiği anlarda dt880'de duymadığım hafif bir uğultu oluyor.

Hd600'de en çok beğendiğim şey erkek vokaller oldu. Kulağı okşuyorcasına yakın ve gerçekçi vokal sesler duyuluyor. Karakteri bağlamında bir diğer önemli avantajı yüksek seslerde parlama,sibilance daha az hissediliyor.

Yine hd600 daha az yorucu ve en önemlisi daha düşük ses seviyelerinde müzik dinlemeye daha yatkın. Dt880'in geride midleri ses seviyesi bir limitin altına düşünce hemen incelme eğilimine kayıyor.

Özetle Dt880 ve Hd600 aynı işi farklı karakterlerle yapan iki zıt kulaklık. Birini çok beğenen bir dinleyicinin diğerini beğenmesi zor görünüyor. Daha steril midler, görece analitik ve hızlı karakter ve özellikle daha başarılı enstrüman ayrımına karşı hd600, güçlü bas tepkisi, müzikal ve sıcak midler ve mikro ayrıntıları bile yakalayan sahne karakteri sunuyor.

Ben klasik,rock müzik için dt880, pop-tekno ve düşük frekans vurguları atak müzikler için hd600'ü tercih ederim. Geriye kalan müzik türleri için kişisel zevkler önemli. Hangi sesi beğeniyorsanız onu dinlersiniz:)

2. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    538
    Kablo TTAF değil, Head-fi'nin ünlüü Mogami'si.. Okuyanlara ayrıca ek bilgi olarak DT880 600 ohmluk versiyon.

Tanık'ın da yorumlarına tamamen katılıyorum bu arada..

Kablonun etkisi de biraz sahne, biraz baslarda tightlık, biraz rafinelik diyebilirim..

Collapse Signature Expand Signature
  3. ulyses

ulyses
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    108
    Ankara MM de dinlediğim kısa süre içinde aynı görüşler bende de oluşmuştu hd600 için. Tanığın izlenimleriyle benzer diyebilirim.

4. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    120
    Eline sağlık Tanık. Benim izlenimlerim de tamamen bu yönde. HD600 kesinlikle iyi bir kulaklık, yalnız işi "fun kulaklığı" boyutunda tutmaya özen gösteriyor, dolayısıyla en önden midleri, sonra da basları sunuyor. HD650'den daha nötr, ama pek nötr sayılmaz genele vurunca. Bana göre harikalar yarattığı türler senin de söylediğin gibi başta pop, daha sonra da elektronik, hiphop ve benzeri türler; DT880/600'se bence klasik müzik, metal, rock, jazz (jazz vokal için HD600 geçebilir) gibi daha analitik olunması gereken ya da daha "atak" olunması gereken türlerde daha iyi iş yapıyor, bunda tizlerin daha üst frekanslara çıkıyor izlenimi vermesi ve sahnede daha fazla boşluk bırakan mid yorumu farkı yaratıyor.

5. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Teşekkürler arkadaşlar. Hasan kablonun adını düzelttim :) Bu arada dt880 600 ohmla 250 ohm arası farklılıklar olduğunu unutmamak lazım. Uyarı Hasan'dan gelmiş, ben de tekrar edeyim :)

6. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    120
    Hasan ikisini de bizim gibi kıyaslayabilenlerden, ben biliyorum görüşlerini ama o da ilgili konuya ya da buraya 1-2 cümleyle özetlerse farkı iyi olacak. :)

7. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    959
    Ankara'ya gittiğimde benim de en uzun süre deneyebildiğim kulaklık HD 600 olmuştu.Hatta İstanbula'da getirdim bir süre denemek için ama talihsiz bir jack problemi yaşadığımdan deneyemedim.Benim de görüşüm çok eğlenceli bir sesi olduğu kulaklığın.Hatta Senn'lerin genel karakteristiğinde böyle bir durum sözkonusu.Şimdi 650 kullanırken de aynı şeyi hissediyorum.Ama ne yalan söyleyeyim DT 880 in yaşattığı sahne tadını özlüyorum.Bunun dışında tüm söylenenlere katılıyorum ben de.Kablo değişimi Hasan'ın belirttiği üzere sahne etkisi üzerinde bu denli etki ediyorsa 650 için gündemime almam gerekecek.
    Teşekkürler Tanık.Eline kulağına sağlık.

8. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    538
    Özgür abi, Tanık'ın da yazdığı üzere değişmiş kablo olmasına rağmen 880in sahnesi geniş kalıyor. Sadece 600lüğün değil, 250liğin de sahnesi geniş. Çooook para verirsen belki sahne çok iyileşir ama o zaman bile yetişir mi bilemem. Çünkü Sennheiser'ların sahne darlığı bana malzemeden değil de, üzerlerindeki karanlık ses karakterinden dolayı kendini gösteremiyormuş gibi geliyor ve bu ses karakteri oldukça da 880 kadar sahnesi olamaz gibi..

DT880 250lik ve 600lük - gene 770'lerde olduğu gibi - fark kesinlikle var. 600lük çok daha rafine, karakter olarak çok daha düz, sahne daha iyi ama gene takınca bu DT880 diyorsunuz. Yani bu Beyer işini ben daha çözemedim. 2 tane 770, iki tane 880 bir tane de 990 denedim. 770ler ve 880ler aynı anda uzun süreli bendeydi. Her Beyer'in aslında Beyer karakteri varken, kendi içlerinde (örn. 880ler) kulaklıklar farklı, birbirleri ile tamamen farklı. Ama gene de takınca bu Beyer diyorsunuz. Dinleyenler demek istediğimi anlamıştır, ama dinlemeyenlere nasıl anlatıcam bilmiyorum :)

9. STT-CL

STT-CL
    Expand Collapse
    Guest

Güzel değerlendirmeler Tanık Hocam.HD600;tam olarak HD650 gibi olmasa da,onun doğrultusunda olan bir kulaklık anladığım kadarıyla. :) Sanırsam;Sennheiser'ın kendi bilindik kimliğinden en çok sıyrılmış kulaklığı HD800...

10. zodiac_tauruss

zodiac_tauruss
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    959
    Evet Kayra,650 için 600'ün daha basslısı diyebiliriz :eek:k
    Ama 600,650 ye nazaran daha temiz ses weriyor bence.

11. STT-CL

STT-CL
    Expand Collapse
    Guest

Anladım,sağol Özgür Abi. :wink

12. selim

selim
    Expand Collapse
    WAV

Alınan Beğeniler:
    13
    Eline sağlık Tanık.

Açıkçası sahne olarak beyerden iyi olmayacağını tahmin ediyordum. Ama yine de akustik, new age ve pop gibi türler için dört dörtlük bir kulaklık. Dinlediğim türlere pek uymuyor ama bir yerlerde denk gelip dinleyebilirsem aslında ben de almayı düşünüyorum.

13. witness

witness
    Expand Collapse
    DSD

Alınan Beğeniler:
    88
    Sahne konusunda yaptığım değerlendirmeler yanlış anlaşılmasın, dt880'in iki versiyonun da (250 ve 600 ohmluk) hd600'den daha iyi olduğunu düşünüyorum. Hd600'ün sahnesi oldukça yakın. Oldukça yoğun midleri ile bir araya gelince mikro ayrıntıları bile yakalayabildiğini belirtmek istemiştim.

14. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,343
    S:FLO 2(line out)+FiiO E11 +HD 600 kombinasyonuyla aradığım sese bir adım daha yaklaştım.

HD 600 tam da hayalini kurduğum ses karakterinde.Tam olarak istediğimi vermese de o rengi veriyor.İleride daha iyi besleyecek bir amfiyle daha da güzel olacaktır.

15. valdez

valdez
    Expand Collapse
    FLAC

Alınan Beğeniler:
    25
    Hayırlı olsun güle güle kullan. Gerçekten fiyatına göre çok iyi bir seçim olmuş.

16. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,343
    Biraz komik olacak belki ama bir sorunum var.

Senn..HD 600 kulaklık kablosu ayrılmıyor muydu?Bir iki defa yeltenim ama ayrılmadı.Hafif zorladım yine yok.Bıraktım.Elimde kalmasından korktum.
    Arkadaşlar kablo kulaklıktan zor mu ayrılıyor yoksa benim kulaklıkta bir sorun mu var? :)

17. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    538
    Zor ayrılıyor en başlarda. Çekerseniz çıkacaktır ama kablodan değil pinlerden tutup çekin.

18. Be Creative

Be Creative
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    120
    @Definition

Bu arada ilana bakınca "eyvah" demedim değil. Tam aradığınız ses HD600'se onu DT990 ya da HD650 uğruna değiştirmek büyük risk, aramazsınız umarım. :)

19. DefinitioN

DefinitioN
    Expand Collapse
    Analog

Alınan Beğeniler:
    6,343
    [quote author=Be Creative link=topic=1934.msg55087#msg55087 date=1338411053]
    @Definition

Bu arada ilana bakınca "eyvah" demedim değil. Tam aradığınız ses HD600'se onu DT990 ya da HD650 uğruna değiştirmek büyük risk, aramazsınız umarım. :)
    [/quote]

Ben HD 650 alıp onu yıllarca satmamacasına elde tutma niyetindeyim.Yanına da zıt karakterde DT990 alırım diye bir çıkarım yaptım.

HD 600 biraz daha baslı olabilirdi bu ses rengine ek olarak.Belki de iyi bir amfiyle bu isteğimde olacak.

İşte ironi de burada başlıyor.HD 650 daha çok bas ile tam aradığım mı oluyor yoksa daha iyi bir amfiyle(şuan E11) aradığım zaten kullanmakta olduğum mu?

Ne dersiniz?

20. MuttFTS

MuttFTS
    Expand Collapse
    Administrator
    Site Yetkilisi

Alınan Beğeniler:
    538
    Her iki yol da izlenebilir.

Bir lambalı amfi ile koyu bir sistem dizilirse HD600 daha baslı olabilir.

Ama direk satılıp, HD650 alınarak daha baslı bir kulaklık da elde edilebilir.